Evde Su Sızıntısı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

evde-su-sizintisinin-yerini-tespit-etme-yontemi-3

Yaşadığınız yerde su sızıntısı yapımı esnasında, çalıştığınız tesisatçının ihmalinden olabilir. Kullanılan malzemenin kalitesiz olmasından veya zaman içerisinde tesisatın eskimesinden de su sızıntıları oluşabilir. ‘’Su sızıntısı nasıl anlaşılır?’’ sorusunu mutlaka herkes sormuştur ve genel olarak bilinmektedir. İlk önce evinize veya iş yerinize dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Su sızıntısı en başta faturanızda kendini belli eder. Kullandığınız suyun çok çok fazlası, faturanıza yansır ve sizi maddi olarak çok zor durumlara sokar. İşin kötü yanı faturalar bazen iyice kabarıncaya kadar bu durum anlaşılamaz. Sadece maddi külfeti dışında yaşadığınız ortamda rutubet yada küfe de neden olarak, insan sağlığını olumsuz etkileyebilir. Çoğu zaman önemsenmeyen su kaçağı, yaşadığınız yeri sağlıksız hale getirir.

Görülen su sızıntılarının onarımı yapıldığından zaten bir problem yoktur. Görülmeyen, gizli su kaçakları çok büyük problem teşkil edip, sizin canınızı sıkar. İşin kötü tarafı bu tarz su sızıntıları, çoğu zaman komşunun duvarında yada tavanında ortaya çıkar ve sizi gerçekten çok zor durumların içerisine sokabilir. Sonrası da oldukça çetrefilli bir durumdur. Peki kaçaklar kaç çeşittir, nasıl bulunur, ne yapılmalıdır?  Su kaçağı arama işleminde bir kaç kontrol yapılmalıdır. İlk olarak kalorifer tesisat kaçağından başlayalım.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

evdeki-su-kacagini-kirmadan-cihazla-bulan-tesisatcilar-7

Kalorifer Tesisat Kaçakları: 

Su kaçağının kaynaklarından biri de ısınma sistemleridir. Fakat var olan kaçak buradan mı, kaynaklanıyor bunu belirleyebilmek için şu adımların takip edilmesi gerekir.

 • Kombinizin basıncına dikkat edin ve suyu azalıyor mu bakın.
 • Kalorifer tesisatında olacak bir sızıntı, alt kata ya da sizin evinize yansır. Bu sebeple evde rutubet yada ıslaklık var mı, kontrol edin.
 •  Kombiniz sürekli arıza verebilir. Yine sebebi de su kaçağına bağlı olarak su basıncının düşmesidir. O sebeple barometreyi konrol edin
 • Son olarak petek vanalarından sızıntı var mı, ıslaklık kontrolü yaparak emin olun.

Tüm bu adımlardan sonra kaçağın nasıl onarılacağını anlatalım.

Kalorifer tesisatındaki Sızıntının Onarılması: Kalorifer tesisatındaki sızıntının onarılması çok basittir. Uzman bir tesisatçıya başvurduğunuzda ilk olarak tesisatınız kirli ise tesisat borularını temizlemesi ardından borulara verilen basınçlı su ile sızıntıyı noktasal tespit etmesi gerekir. Onarımı için de borulara verilen kimyasal ilaçlar ile sızıntı olan bölge kapatılır. Hem tesisatın bakımı yapılmış olur, hem de sızıntı ortadan kalkar.

Su Sayaçlarındaki Su Kaçakları :

Su sayacınızı izleyerek de sızıntı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sayacınızı kapattığınızda üzerinde rakamlar saatler içerisinde değişiyorsa ilk önce İski’ye başvurun. Çünkü, sayacınız arızalı olabilir. Su sayacında arıza durumu yoksa kesinlikle su sızıntısı vardır. Bu temiz su tesisatında olan bir sızıntıdır. Şimdi de bu kaçağın belirtilerini sıralayalım:

 • Temiz su tesisatında olan bir su sızıntısı alt kata yansır
 • Alt kattın tavanında berrak su damlaları oluşur
 • Tavanda herhangi bir sararma veya siyahlık oluşmaz
 • Burada oluşan su damlaları süreklidir. Su vanalarını kapattığınızda dahi damlalar oluşur. Bütün su vanalarını kapattığınızda yeri veya duvarları da dinleyebilirsiniz. Duvarlarda veya yerde su sesi gelecektir.

evdeki-su-sizintilarini-tespit-eden-tesisatci-sirketler-5

Atık Su Tesisatında ki Su Kaçakları :

Atık su tesisatı bilindiği gibi tuvalet, banyo, klozet ve mutfak giderleridir. Bu tesisattaki sızıntı ise gerçekten büyük problemlere neden olur. Yaşam kalitenizi azaltır ve sağlıksız bir ortam meydana getirir. Bu kaçak türünün belirtilerini de şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Atık su borularındaki su sızıntısı evinizde de alt dairede de belli olur
  • Sızıntının bittiği yerde sararmaya, siyahlaşmaya ve küflenmeye sebebiyet veren su damlaları oluşur
  • Sürekli değildir. Sadece bu bölgeleri yani örneğin mutfak lavabosundan her hangi bir madde gittiğinde sızıntı olan yerde sular oluşur
  • Kötü bir koku yayar
  • Evinizi rutubetli hale getirir.

Bunlar sizin kendi yaşadığınız yerde oluşan bir su sızıntısını anlama yöntemleriniz. Bunların yanında uzman olmayan ve en son çıkan teknolojik aletleri kullanmayan tesisatçılardan kesinlikle yardım istemeyin. Bu tesisatçılar sızıntının olduğu bölgeyi klasik yöntemlerle bulmaya çalışır. Belki bütün tesisatı söker, fayansları kırar ve sizi ekstra masrafa sokar. Böylelikle hem maddi, hem de manevi olarak yıpranırsınız.

Profesyonel ekipler ise teknolojik cihazlar ile görüntülü ve sesli olarak su sızıntısını bulur ve aynı şekilde evinizi inşaat alanına çevirmeden onarımı yaparlar.

evdeki-su-sizintilarini-cihazla-tespit-eden-ustalar-1-1

Su Sızıntıları Neden Olur?

Evlerimizde zamanla bazı teknik arızalar görebiliriz. Bu teknik arızaların belli başlı sebepleri vardır fakat en önemlisi aşırı kullanma ve gereken önemi göstermemekten meydana gelir. Ev yapılacağı zaman alt yapıya özen gösterilmezse, borular bir süre sonra incelikten dolayı çatlar ya da kırılır. Böylece su sızıntısı sorunu veya su kaçağı sorunu meydana gelir. Su kaçaklarının meydana gelmesinin diğer bir nedeni de aşırı baskıdır. Lavabolara her türlü atığı atmak boruların bir süre sonra tıkanmasına neden olur. Bu tıkanıklık da boruların bazı bölgelerine baskı yaptığı için su kaçakları oluşabilir. Su kaçaklarının oluşmasının nedeni de usta hatasıdır. Ev yapımı sırasında ustalar ne kadar özen gösterirse, alt yapı o derece sağlam olur.

Evdeki Su Sızıntısını Bulan Tesisatçı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi evde su kaçağı bulma işi için kesinlikle profesyonel cihazlı su tesisatçısı ustalardan yardım istemek gerekmektedir. Cihazlı tesisatçı nedir diye soracak olursanız; Su tesisatı arızalarını cihaz kullanarak bulan ve çözüme ulaştıran tesisatçı ustalardır. Bu sayede su kaçağı arama yapan usta evinizde tadilat gerektirecek hiçbir işlem uygulamasına girişmeyecektir. İstanbul Tesisat, bahsettiğimiz su tesisatı kaçaklarını bulan cihazlara sahip olduğu gibi uzman tesisatçı kadrosuyla İstanbul’un tüm semtlerine hizmet vermektedir. Siz de evinizde su kaçağı olduğunu düşünüyorsanız tadilata girişmeden bizi arayarak sorununuzu kısa zamanda çözüme ulaştırabilirsiniz.

Evde Su Kaçağı Tespit Yöntemleri

Evde su sızıntısı olduğu ile alakalı emin olmak için pek çok yöntem denemiş olabilirsiniz. Ancak denediğiniz çoğu yöntemin bir işe yaramaması sizi profesyonel destek almaya sevk etmektedir. Özellikle de su kaçakları ile alakalı kaliteli bir hizmet almak adına İstanbul Tesisat ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu bağlamda evde su kaçağı tespiti için pek çok başarılı yöntem kullanılması mümkündür. İşte evinizde su kaçağı tespit işlemleri ile alakalı tercih edilen yöntemler!

Kamera ile Evde Su Sızıntısı Tespiti

Evde su sızıntısı tespiti yapılacaksa kullanılan en makul yöntemlerden biri kameralı kontrol olacaktır. Çünkü suyun tesisat dışına sızması sonrasında duvarlar arasında yolculuk yapması gözle tespit edilemeyen bir durumdur. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına yapmanız gereken en makul şey kameralı su sızıntısı tespiti hizmetlerinden faydalanmanızdır. Noktasal tespit olanağı sunan bu hizmet aynı zamanda kırmadan su tesisatı tamiri konusunda da çözümlere ulaşmanızı sağlar.

Ses Cihazı ile Su Sızıntısı Tespiti

Ses cihazı ile su sızıntısı tespiti yapılması en az kameralı tespit işlemleri kadar avantajlı bir çözüm olarak kabul edilmektedir. Suyun sızıntı yaparken çıkardığı ses sayesinde su kaçağının noktasal olarak belirlenmesi mümkün olmaktadır. Siz de bu konuda en makul hizmetleri tercih ederek başarılı bir sonuca ulaşabilirsiniz. 

İstanbul Tesisat ister ses cihazı ister kamerayla su kaçağı tespiti işlemlerinde sizlere yardımcı olur. Bu kapsamda kaliteden taviz vermeyen bir yaklaşıma ulaşmanızı da sağlar. 

“Evde Su Sızıntısı Olduğu Nasıl Anlaşılır?” üzerine 10 yorum

 1. Merhaba,
  Banyonun dış duvarında sürekli bir rutubet var. Ama ne evin herhangi bir yerinde, ne de alt katın tavanında herhangi bir ıslaklık veya rutubet yok. Kombinin basınında da herhangi bir anormallik yok. Şu sayanı kontrol ettiğimde tüm musluklar kapalı iken herhangi bir oynama da yok. Pis su giderlerinden birinde bir sızdırma olabilir diye düşünüyorum ama az bir sızdırma dahi olsa bir yerden kendisini belli etmez mi, veya alt katın tavanında bir renk değişikliği olmaz mı? Çünkü bu sorun bir yıldan fazladır. Devam ediyor.
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Pimaşta çok az bir akıntı ve zaman zaman akan bir su vardır. Bu yüzden alt kata su vermez çok ilerleyen zamanlarda su verir. Ama sizin daire içinde zemin suyu çektiği için duvar kusuyor olabilir. Ama bu sızıntı muhtemelen gözyaşı veya daha küçük bir durum. Çok dikkatli bakılıp kaçağın bulunması gerekiyor.

   Cevapla
 2. Selam Su tesisatını 3 gün önce ustalar değiştirdi fakat boruların geçtiği yerler hiç kurumaksızın hep ıslak duruyor hiçbiryerde damlama yok ama duvarlar boru şeklinde ıslak sizce kaçakmı var??? Birde daha önceki borular 30 yıllıkmış demir borular nasıl küflü çıktı anlatamam iğrençti ozamanda hep boru yerleri duvar ıslaktı sorun ne anlamadım lütfen bir cevap verirmisiniz????

  Cevapla
  • İyi günler Handan Hanım. Sizin sorununuz tesisatta var olan bir kaçak değil. Duvardaki ıslaklık terlemeden ve nemde dolayı. Bunu sık sık yaşarsınız. Daireyi sürekli havalandırmak gerekiyor. İçerideki sıcak soğuk etkileşiminden borunun soğuyup ısınmasından sürekli bir terleme meydana geliyor ve duvarınızda ıslaklık oluşuyor. Bunun için tesisatınızı içeriye gömüp problemi çözebilirsiniz. Ama yineden daha detaylı bakmak gerekebilir. Bu yüzen profesyonel bir yardım almanız şart.

   Cevapla
 3. Bir aydır mutfağın bilinmeyen bir yerinden halıya ıslaklık gelmektedir Tesisatçı arkadaşların gelip baktılar bir Kaçak bulamadılar acaba Sorun ya da Kaçak Neden kaynaklanmaktadır teşekkür ederim Saygılar

  Cevapla
  • İyi günler Aydın Bey. Yüksek ihtimalle tesisatınızda bir kaçak yok. Ama kontrol etmeniz gereken bazı yerler olabilir. Çamaşır ya da bulaşık makinenizin arka bağlantılarını takip edin ve bağlandığı noktada bir sıkıntı olabilir. Bunun dışında mutfak lavabosunun altındaki taharet musluklarına bağlanan spirallerde bir kaçak olabilir. Veya giderden geriye su taşıyordur bu da mutfaktaki halılara geliyordur. Sonuç alamazsanız eğer cihazlar gelip bakıp yardımcı olabiliriz efendim.

   Cevapla
 4. Mutfak duvarının olduğu bölgede parke icrasında kararma ve duvarda rutubet var sebebi gider den veya su borusundanmi nasıl anlarim

  Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara