1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 oy, ortalama puan: 5,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Evde Su Sızıntısı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yaşadığınız yerde su sızıntısı yapımı esnasında, çalıştığınız tesisatçının ihmalinden olabilir. Kullanılan malzemenin kalitesiz olmasından veya zaman içerisinde tesisatın eskimesinden de su sızıntıları oluşabilir. ‘’Su sızıntısı nasıl anlaşılır?’’ sorusunu mutlaka herkes sormuştur ve genel olarak bilinmektedir. İlk önce evinize veya iş yerinize dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Su sızıntısı en başta faturanızda kendini belli eder. Kullandığınız suyun çok çok fazlası, faturanıza yansır ve sizi maddi olarak çok zor durumlara sokar. İşin kötü yanı faturalar bazen iyice kabarıncaya kadar bu durum anlaşılamaz. Sadece maddi külfeti dışında yaşadığınız ortamda rutubet yada küfe de neden olarak, insan sağlığını olumsuz etkileyebilir. Çoğu zaman önemsenmeyen su kaçağı, yaşadığınız yeri sağlıksız hale getirir.

Görülen su sızıntılarının onarımı yapıldığından zaten bir problem yoktur. Görülmeyen, gizli su kaçakları çok büyük problem teşkil edip, sizin canınızı sıkar. İşin kötü tarafı bu tarz su sızıntıları, çoğu zaman komşunun duvarında yada tavanında ortaya çıkar ve sizi gerçekten çok zor durumların içerisine sokabilir. Sonrası da oldukça çetrefilli bir durumdur. Peki kaçaklar kaç çeşittir, nasıl bulunur, ne yapılmalıdır? Kaçak arama işleminde bir kaç kontrol yapılmalıdır. İlk olarak kalorifer tesisat kaçağından başlayalım.

Kalorifer Tesisat Kaçakları: 

Su kaçağının kaynaklarından biri de ısınma sistemleridir. Fakat var olan kaçak buradan mı, kaynaklanıyor bunu belirleyebilmek için şu adımların takip edilmesi gerekir.

 • Kombinizin basıncına dikkat edin ve suyu azalıyor mu bakın.
 • Kalorifer tesisatında olacak bir sızıntı, alt kata ya da sizin evinize yansır. Bu sebeple evde rutubet yada ıslaklık var mı, kontrol edin.
 •  Kombiniz sürekli arıza verebilir. Yine sebebi de su kaçağına bağlı olarak su basıncının düşmesidir. O sebeple barometreyi konrol edin
 • Son olarak petek vanalarından sızıntı var mı, ıslaklık kontrolü yaparak emin olun.

Tüm bu adımlardan sonra kaçağın nasıl onarılacağını anlatalım.

Kalorifer tesisatındaki Sızıntının Onarılması: Kalorifer tesisatındaki sızıntının onarılması çok basittir. Uzman bir tesisatçıya başvurduğunuzda ilk olarak tesisatınız kirli ise tesisat borularını temizlemesi ardından borulara verilen basınçlı su ile sızıntıya noktasal tespit etmesi gerekir. Onarımı için de borulara verilen kimyasal ilaçlar ile sızıntı olan bölge kapatılır. Hem tesisatın bakımı yapılmış olur, hem de sızıntı ortadan kalkar.

Su Sayaçlarındaki Su Kaçakları :

Su sayacınızı izleyerek de sızıntı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sayacınızı kapattığınızda üzerinde rakamlar saatler içerisinde değişiyorsa ilk önce İski’ye başvurun. Çünkü, sayacınız arızalı olabilir. Su sayacında arıza durumu yoksa kesinlikle su sızıntısı vardır. Bu temiz su tesisatında olan bir sızıntıdır. Şimdi de bu kaçağın belirtilerini sıralayalım:

 • Temiz su tesisatında olan bir su sızıntısı alt kata yansır
 • Alt kattın tavanında berrak su damlaları oluşur
 • Tavanda herhangi bir sararma veya siyahlık oluşmaz
 • Burada oluşan su damlaları süreklidir. Su vanalarını kapattığınızda dahi damlalar oluşur. Bütün su vanalarını kapattığınızda yeri veya duvarları da dinleyebilirsiniz. Duvarlarda veya yerde su sesi gelecektir.

Atık Su Tesisatında ki Su Kaçakları :

Atık su tesisatı bilindiği gibi tuvalet, banyo, klozet ve mutfak giderleridir. Bu tesisattaki sızıntı ise gerçekten büyük problemlere neden olur. Yaşam kalitenizi azaltır ve sağlıksız bir ortam meydana getirir. Bu kaçak türünün belirtilerini de şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Atık su borularındaki sızıntı evinizde de alt dairede de belli olur
 • Sızıntının bittiği yerde sararmaya, siyahlaşmaya ve küflenmeye sebebiyet veren su damlaları oluşur
 • Sürekli değildir. Sadece bu bölgeleri yani örneğin mutfak lavabosundan her hangi bir madde gittiğinde sızıntı olan yerde sular oluşur
 • Kötü bir koku yayar
 • Evinizi rutubetli hale getirir.

Bunlar sizin kendi yaşadığınız yerde oluşan bir su sızıntısını anlama yöntemleriniz. Bunların yanında uzman olmayan ve en son çıkan teknolojik aletleri kullanmayan tesisatçılardan kesinlikle yardım istemeyin. Bu tesisatçılar sızıntının olduğu bölgeyi klasik yöntemlerle bulmaya çalışır. Belki bütün tesisatı söker, fayanslarınızı kırar ve sizi ekstra masrafa sokar. Böylelikle hem maddi, hem de manevi olarak yıpranırsınız.

Profesyonel ekipler ise teknolojik cihazlar ile görüntülü ve sesli olarak su sızıntısını bulur ve aynı şekilde evinizi inşaat alanına çevirmeden onarımı yaparlar.

 

Evdeki Su Sızıntısını Bulan Tesisatçı

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi evde su kaçağı bulma işi için kesinlikle profesyonel cihazlı tesisatçı ustalardan yardım istemek gerekmektedir. Cihazlı tesisatçı nedir diye soracak olursanız; Su tesisatı arızalarını cihaz kullanarak bulan ve çözüme ulaştıran tesisatçı ustalardır. Bu sayede su kaçağı arama yapan usta evinizde tadilat gerektirecek hiçbir işlem uygulamasına girişmeyecektir. İstanbul Tesisat, bahsettiğimiz su tesisatı kaçak bulan cihazlara sahip olduğu gibi uzman tesisatçı kadrosuyla İstanbul’un tüm semtlerine hizmet vermektedir. Siz de evinizde su kaçağı olduğunu düşünüyorsanız tadilata girişmeden bizi arayarak sorununuzu kısa zamanda çözüme ulaştırabilirsiniz.

Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.