Petekler Neden Isıtmaz?

kalorifer-peteklerinin-soguk-olmasinin-nedenleri-200

Peteklerde ısıtma sorunu yaşayan ve firmamıza başvuran bir çok müşterimizin şikayetleri üzerine yapmış olduğumuz çalışmalar ile petekler neden ısıtmaz sorusunun cevabını çözümünü bulduk. Firmamız 5 yıldır makine ve kimyasalla petek yıkama hizmeti vermekte olduğundan edindiği tecrübe sayesinde her türlü ısıtma sorununun çözümü noktasında sizlere yardımcı olabilir. Kalorifer tesisatında ısıtma sorunu var diyebilmek için belirli hususlar vardır. Örneğin bir evin ısınmaması ayrıdır peteğin ve kombi sisteminin ısınmaması ayrı bir sorundur. Dış cephe yalıtımı alt ve üst dairenin boş olması duvar kalınlığı evin bulunduğu yerin konumu hava şartları vb. birçok durum vardır evin ısısına etki eden. Bazı yerlerde petekler çok iyi ısınsa da ev ısınmayabilir. Buna karşın çok kısık derecede çok iyi ısınan konutlarda mevcuttur. Yani anlatmak istediğimiz ev neden ısınmıyor değil radyatör neden ısıtmıyor konusudur.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
Peteklerin ısınmamasının nedeni birden fazla olup en çok karşılaştığımız sorun sistem içinde kirlenme olayıdır. Kalorifer tesisat kirlenmesi zamanla sistem içindeki suyun kendiliğinden toksin üreterek kirlenmesi ve petek içinin korozyona uğrayarak suyun çamurlaşıp ağırlaşmasıdır. Su çamurlaştığı için devir daim daha yavaş olur bu sebeple de eskisi kadar iyi ısıtmaz. Şunu çok iyi kavramalıyız, ısıtma sistemi verimi düştüyse devir daim hızı azalmıştır. Sistemde dolaşan suyun hızının düşmesinin ikinci sebebi ise peteklere veya kombiye yapılan ters bağlantılarla yanlış bağlantılardır. Yine suyun hızlı dolaşmasını engelleyen petek giriş çıkışı bu konuda önemlidir. Bir kalorifer peteğine su bir taraftan giriyorsa diğer taraftan çıkış verilmelidir. Bu şekilde peteğin her yerini dolaşmış ve daha çok ısı yaymış olur. Kombiye yakın ve ufak olan peteklerde buna gerek yoktur. Ancak petek büyükse ya da kombiye uzaksa kesinlikle anlattığımız gibi bağlanmalıdır.

kalorifer-petekleri-yeteri-kadar-isitmamasinin-baslica-nedenleri-56

 Kalorifer peteklerinin ısınmama nedenleri

Bir sorun daha var ki peteklerin ısınmama sebepleri arasında en kolay çözülen sorundur. Kombi arızası durumunda doğal olarak petekler ısınmaz. Kombi ısıtmıyor şikayeti üzerine kombi servisi durumu çözebilir. Kombiden kaynaklanan ısıtma problemleri genellikle ateşleme sorunu yada pompa arızası ile ilgili olur. Sık karşılaşılan arızalar olduğundan kombiciler rahatça arızayı giderir. İşte petekler saydığımız bu 3 temel sebepten dolayı ısıtmaz. Peteklerde ısıtma sorunu yaşarsanız artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bizi arayın her türlü soruna çözüm üretelim. 

“Petekler Neden Isıtmaz?” üzerine 12 yorum

 1. Merhaba 1 yıl içinde iki kere petekleri temzlettik kontrolleri yapıldı ama hala petekler ısınmıyor ev buz gibi peteklern altı soğuk üstü sıcak oluyor daha sonra üstlerde soğuyor . Kombinin peteklere yetersiz geldiği söylendi böyle bir sorun olabilir mi ?

  Yanıtla
  • İyi günler Kudret Bey. Petek temizliği işlemi banyoda havlupan var ise sökülür ve oradan makine bağlantıları yapılır. Yok ise kombi altından bu işlemin yapılması uygundur. Bu bağlantıları yaptıktan sonra başka petek sökmeye gerek yoktur. Bağlantı yapılan yerden tüm peteklere ayrı ayrı basınç uygulanarak temizlik yapılabilir. Bu işlemi bitirdikten sonra kombinin dönüş filtresi temizlenir. Son olarak sisteme 1 litre koruyucu kimyasalı dökülür ve peteklerin havası alınıp kombi çalıştırılır. Petekler ile alakalı bir sorun varsa oradaki profesyonel ekiplerimiz konu hakkında sizi bilgilendirecektir.

   Yanıtla
 2. vailant kombi basınç düşmesinden test amaçlı vanalar kapatılarak tesisattan ayrıldı 3 gün sonra bakıldığında basınç aynı olduğu görüldü ve tesisatta kaçak olduğu anlaşıldı.ancak ben tekrarv vanaları açıp kombiyi çalıştırdığımda petekler hiç ısınmadı acaba kombinin içindedemi kapatılan bir yer var

  Yanıtla
  • Kombinin altında ki vanalar tam açılmadığı için petekler ısınmıyor olabilir veya aç kapa yaptığınızda tortular kombinin filtresini tıkamıştır bu yüzden sorun yaşabilirsiniz. Siz en iyi petekleri temizletin. Zaten petekler ortalama 3 yılda bir temizlenmesi gerekir.

   Yanıtla
 3. Doğalgazımı sıfır iki gün önce dönerim fakat kombiye uzak olan kısım ısınmıyor alt kısımları buz gibi ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla
 4. Merhabalar Beko kombimiz var ama çok garip bir şekilde ısıtmıyor. Suyu ısıtıyor ama petekler buz gibi. Dereceyi kaça çıkarırsak çıkaralım ısınmıyor. Isınacak gibi oluyor sonra yine buz gibi. Peteklerin içindeki kirli suyu boşalttık anahtarla açıp. Havaları da aldık sanırım ama düzelmiyor.

  Yanıtla
  • Benim size önerim kombi ve petek temizliğini yaptırdığınızda hiçbir sıkıntı kalmayacaktır. Dediğiniz gibi bir müşterimizin beko kombisi vardı 70 dereceye kombiyi alıyorduk petekler ılık bir şekilde yanıyordu. Temizlikten sonra 50 derecede kombiyi yaktık peteklere el vurulmuyor.

   Yanıtla
 5. Merhaba benim kombim ecea markasıdır 3 yıl oldu sıfır taktırdım ama petekler altı ısınmıyor üstü ısınıyor ama cok cok az ısınıyor ben suyunu ve havasını boşalttım yinede aynı degisen birsey yok bunun icin ne yapmam gerekiyor
  Bilginize arz ederim

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara