1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 oy, ortalama puan: 5,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Kostikle Gider Açma

Kostikle gider açma, ülkemizde sıkça denenmekte olup tehlikeli bir iştir. Kostik asit bazlı bir malzemedir ve çok iyi bir dezenfektandır. Su ile birleştiği esnada ısı açığa çıkar, yakıcıdır. Çeşitli sektörlerde kullanılan kostik; özellikle zeytin, dökümcülük, tekstil, metal sanayi, sabun üretimi, deterjan gibi sektörlerinin imalat aşamasında kullanılmaktadır. Kullanımı esnasında maske, koruyucu gözlük ve eldiven kullanılması gerekir çünkü teması halinde cilde, göze ve solunum yollarına ciddi zararlar verebilir.

Kostikle Gider Nasıl Açılır?

 

Toplum olarak her işi kendimiz yapmak istediğimizden, işten anlamsak da yapmaya çalışırız. En çarpıcı örnek kostikle tuvalet açma çalışmalarıdır. Aslına bakmak gerekirse, bu tarz işlerden herkesin anlaması gerekir. Evimizde ufak tefek işleri kendimiz yapabilmeliyiz. Fakat eğer 30 yaşına kadar elinize tornavida bile almadıysanız, bu yaştan sonra macera aramaya gerek yok diyoruz. Yoksa herkes kostik dökmeden önce tesisatçıya koşsun demiyoruz. Anlayan kostikle tuvalet açma işini denesin, anlamayan kendini sakatlamasın, amacımız bu.

Kostik, su dolu tamamen tıkanmış bir gidere bilinçsizce döküldüğünde, fokurdayarak o alanda ki herkese sıçrayıp cildi yakabilir. Hiç kimse yüzünde sonradan oluşacak bir lekeyi istemez. Tıkalı klozete kostik döken kişiler inanılmaz bir fokurdamayla karşılaşıp, tüm gününü banyoyu temizlemekle geçirebilir. Bir de kostiği kaynar su ile karıştırıp dökmek nasıl bir reaksiyon olacağını bilmeyeni tamamen yakabilir. Çünkü kostik dökülürken, eldiven maske ve gözlük mutlaka kullanılmalıdır. Kokusunu içine çekip, etkiyi yakından izleyeyim dersek sonucu kötü olur. Kostikle lavabo açma vakalarında sıçrayan suyla yanmak bir kenara, yandıktan sonra bir de gider açılmazsa o da cabası olur. Önce pompalama yöntemi ile gider açma veya pimaş içine bir hortum salarak denemeler yapılmalıdır. Eğer kostikle klozet açma denenecekse de bir bilenle birlikte veya iyice okuyup ne yapmak gerektiğini öğrendikten sonra denenmelidir.

 

Kostikle Gider Açmak Zararlı mıdır?

 

Kostik kullanımı, işi bilen kişiler tarafından yapıldığında uygulama yapana zarar vermese de gider borularına zarar da verebilir. Bazı kullanımlarda kostiğin işe yaradığı görülünce, sık kullanılmaya başlanır. Belirli bir zaman sonra, gider içindeki her şeyi eriten kostik giderlerin kendini, ek yerlerindeki contaları da eritmeye başlar. Tıkanıklık sorunu daha da büyüyüp, alt kata su sızma sorunu olarak karşımıza çıkar ve bu sefer kırmadan bu sorunu düzeltemeyiz. Gider borularını tamamen değiştirmek zorunda kalabilirsiniz bunu da unutmayın. Tıkanan giderleri kostikle açmak yerine, gider borusu açan firmalardan yardım istemeniz hem sizin hem de gider tesisatınızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kostikle küvet açma işlemi sırasında kendine zarar veren bir müşterimiz, denemesinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından tıkanan küveti açan usta arayışına giriyor. Bu sırada bize ulaşan müşterimiz küvet tıkanıklığını açma servisi talep ediyor. Evine gittiğimizde müşterimizin küvete kostik dökme işlemi sırasında boruların contalarının erimesine sebep olduğunu görüyoruz. Bu yüzden siz de bu işlemi uygulamadan evvel bizi arayıp tıkanık gideri açma servisi talep edebilirsiniz.

Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.