Radyatör Peteklerinin Altı Soğuk Isınmıyor

radyator-petek-temizligini-makine-ile-yapan-tesisatci-sirketler-37

Kombi normal bir şekilde çalışıyor ancak kalorifer tesisatı peteklerin altı ısınmıyor ise bu peteklerde birikmiş olan kireçler ve su taşlarından kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi maddeler su sirkilasyonunu engelleyerek peteklerin alt kısmına sıcak su gitmesine engel olur ve peteklerin altı bir türlü ısınmıyor sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni, peteklerde biriken su taşları ver kireçlerdir.

Radyatör peteklerin yarısı soğuk, yarısının sıcak olması durumunda, hava almayı deneyebilirsiniz. Ancak bu işlemden sonuç alamıyorsanız biz firma olarak her türlü radyatör petek ısınma sorununa çözüm üretiyoruz.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Radyatör Peteklerinin Altı Isınmıyorsa

Tüm bu sorunlarınız karşısında İstanbul Tesisat ustalarının önerileri;

 • Reglaj ayarı yapılması gerekebilir
 • Filtre tıkalı olabilmektedir.
 • Peteklerdeki su kirli olabilmektedir.
 • Cihazın ayarında yanlışlık olabilmektedir.
 • Cihazın sıcak su ve kalorifer ayrıştırıcı parçalarında aksama olabilmektedir.
 • Kalorifer tesisatınızın döşenme seklinde yapılmış bir hata olabilmektedir.
 • Kombiye yakın petekleri kısarsanız su uzak peteklere daha hızlı ulaşır.
 • Kalorifer tesisatında herhangi bir tıkanma olabilmektedir.

radyator-peteklerinin-alt-kisimlari-neden-isinmaz-23

Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Bu ayar kombiye yakın olan kalorifer petek vanalarının kısılması uzak olanlara doğru vanaların biraz daha açılması ve en sondaki peteği tamamen açarak yapılmaktadır.

Eğer yukarıda saydığımız tüm kontrolleri ve reglaj ayarını yapmanıza rağmen peteklerin altı hala ısınmıyorsa lütfen güvendiğiniz bir kombi teknik servisini çağırınız. Arzu ederseniz firmamızdan radyatör temizlik ekibini çağırabilirsiniz. Kalorifer peteklerini ve tesisatınızı kimyasal kullanarak temizliyoruz.

Radyatör temizliği denilince müşterilerimizin aklına sadece radyatör ve petekleri geliyor. Fakat radyatör temizliği yapıldığında firmamız hem kombinizin eşanjörünü hem de kalorifer tesisat borularını temizler. Bu temizlik hakkında detaylı bilgiyi aşağıda verdik.

RADYATÖR TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Kalorifer, radyatör ya da diğer adıyla petek temizliği yılda 1 sefer yapılması gereken temizliktir. Özellikle tüm müşterilerimize kışa girmeden evvel radyatör temizliği yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.

Temizlik işlemi makine ve radyatör temizleme kimyasalı ile birlikte yapılmaktadır. Makineyi tesisatınıza bağlayıp yaklaşık 60 dakika su ve hava basan özel bir cihaz ile tesisat boruları tamamen kirden arınana kadar işleme devam ediliyor. Tesisatınızın ve radyatörlerinizin içerisindeki bütün su taşları, kireçler ve peteğinizin tıkanmasına yol açan diğer yabancı maddeler bu şekilde sökülmüş oluyor. Temizlik işlemi bittikten sonra tesisatınızın su ile durulama işlemi yapılmaktadır. Bu işlemden sonra çoğu firmanın maliyeti artırdığı için yapmadığı, radyatör ve kombiniz için geliştirilmiş koruma kimyasalı, ısıtma sisteminizin içerisine ilave edilip, kombiniz 5 dakika gibi bir kısa süre çalıştırılmaktadır. Kombi su ayarı ve peteklerin havası alındıktan sonra ısıtma sisteminiz kışa hazır bir şekilde bekletilmektedir.

Peteklerin altı soğuk ısınmıyor diyorsanız petek temizliğinin vakti gelmiş de geçiyor olabilmektedir. Petek borularının içinde biriken çamurlaşmış pislikler, yağlar, toz yumakları inatla borulara yapışarak ısı iletimini engeller. Petekleriniz ısınmaz siz kombinin ayarının yükseltseniz de değişen tek faktör yüksek gelen faturalardır. Bu durumdan bir an önce kurtulmak istiyorsanız bize ulaşın. Kalorifer peteklerinizi kimyasal solüsyon ve petek temizleyen cihaz ile tüm boruların içinde biriken pislikleri temizleyelim.

Peteklerin Altı Isınmıyor Ne Yapmalıyım?

Kış ayları geldiğinde uzun süredir kullanmadığınız radyatörlerinizi devreye alarak ortamı ısıtmanız gerekir. Ancak peteklerinizi çalıştırdığınızda bir bakarsınız ki üst kısım sıcak olmasına rağmen alt kısımda adeta buz gibi bir durum var. Böylesi hallerde endişelenerek kışın soğuktan donacağınızı düşünmeniz kaçınılmazdır. Ancak çözüm düşündüğünüz kadar zor ve karmaşık değildir. Çünkü peteklerin altı ısınmıyor ne yapmalıyım? sorusunun cevabı genelde peteğin havasını almak olacaktır. 

Peteklerinizde oluşan havayı boşaltmak ve ısınma performansını arttırmak için hava alma işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Ancak profesyonel destek alarak radyatör havasını almanız daha avantajlı olacaktır. Aksi takdirde petek ayarını bozmanız ya da farklı sorunlara neden olmanız söz konusu olabilmektedir. 

Peteklerin Havası Ne Zaman Alınmalıdır?

Radyatörlerinizin alt kısmının ısınmamasında peteklerin hava yapması çok büyük bir etkendir. Ama bu etken daima asıl sorun demek doğru değildir. Bu kapsamda hem peteklerin havasını alma hem de diğer seçenekleri değerlendirmek gerekir. Nitekim evinize çağıracağınız İstanbul Tesisat ekibi sadece petek havası almakla yetinmeyecektir. Gerekli diğer kontrolleri de yaparak olası sorunları inceleyecektir. Peki, hava alma işlemleri hangi sıklıkta yapılmalıdır?

Peteklerinizin kış boyunca düzenli aralıklarla kontrol edilmesi sayesinde alt ve üst kısımdaki ısınma performansını değerlendirmeniz gerektiğini ifade etmeliyiz. Bu kapsamda amaç hem ısınmada verimliliği yakalamak hem de peteklerin hava yapması sorununu ortadan kaldırmaktır. Bu hizmetler ve çok daha fazlası için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Radyatör Peteklerinin Altı Soğuk Isınmıyor” üzerine 7 yorum

 1. Yaklaşık bir aydır kaloriferlerimizi yakıyoruz ama yaktığımız günden beri sürekli petekler hava yapıyor, bazen günde 2-3 defa peteklerin havasını alıyoruz ama yine de sonuç değişmedi aynı sorun devam ediyor. Bina yeni olduğu için belki kazanın suyu eksiktir diye kazana hemen hemen her gün su da ilave ediyoruz yine de sonuç aynı. Bina 4 katlı ve binanın 4 cü katının bütün peteklerine hava purjöru de taktık ama sorun halen devam ediyor. Başka ne yapılabilir yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Sadece üstü ısınmıyor ise büyük ihtimalle petekte hava kalmıştır. Çünkü peteğin üstü sistem kirli olsada ısınır. Fakat petekte hava varsa hava her zaman üste çıktığı için peteğin üstü ısınmaz.

   Yanıtla
 2. Vermiş olduğunuz bilgiler için gercekden teşekkür ederiz bukadar net ve kapsamlı bilgilerden faydalanacagimizi umuyorumallaha emanet olunuz.nihat

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara