Kalorifer Peteklerinden Gelen Yanık Kokusu

kalorifer-peteklerinin-yillik-bakimlarini-yapan-firmalar-65

Havaların soğuması ile birlikte yüksek derecede yaktığımız kombiler bazı kalorifer peteklerinde yanık kokusu etkisi yapmaktadır. Peteklerin içinden gelen bu kokunun ortaya çıkmasına en büyük etken, içeride dolaşan suyun uzun süre kalmasıdır. Kombi ilk çalıştırıldığı günden itibaren her yıl tesisat suyunun değişmesi gerekir. Kalorifer suyu, peteklerin içinde sürekli dolaşım halinde olduğundan pas ve diğer kimyevi maddelerle karışarak koku oluşturmaktadır.  Kalorifer peteklerinden yanık kokusu gelmesinin bir diğer nedeni de peteklerin üzerinde yanlış boya kullanımından kaynaklanmaktadır. Boyacı ustaların, eline geçen her türlü boya malzemesi ile peteklere boya yapmaları sonucu meydana gelecektir. Demir ve sac malzemelere fırın boya dediğimiz malzeme kullanılmalıdır. Bu malzemeler kullanılmadığı zamanlarda peteklerde yanık kokusu oluşabilir.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Evlerde Radyatörden Gelen Kötü Kokular

Kötü koku gelen radyatörü değiştirmek yerine içerisinde bulunan kirli suyun değişmesini sağlayarak bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Bazı radyatörlerin is yaptığı durumlarda perdeler çok erken kirlenmektedir. Peteklerin iç ve dış temizliği yapılarak kötü koku sıkıntılarından kurtulabilirsiniz. Radyatörler belli zaman aralıklarında temizlendikten sonra temizleme kimyasalı kullanılması önemlidir. Ancak tüm bunları yapmanıza rağmen koku devam ediyorsa o radyatörü değiştirmekten başka çare bulunmamaktadır.

İstanbul Tesisat’ın profesyonel usta kadrosu, ev ya da iş yerinizdeki peteklerin temizliğini yaptıktan sonra, tesisatınıza temizleme kimyasalı ilave eder. Böylece peteklerinizden gelen yanık kokusundan kurtulabilirsiniz.

kalorifer-tesisat-peteklerinin-temizligini-ve-bakimini-yapan-ustalar-65

Radyatörden Gelen Kötü Kokuların Çözümü

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Radyatörden koku gelmesinin farklı nedeni vardır. Bunlar;

 • Tesisat suyu 1 yıl bitiminde değiştirilmemiştir
 • Radyatörler fırın boya dışında bir boya ile boyanmıştır.

Radyatörden gelen kötü kokuları engellemek için mutlaka her yıl tesisat suyu değiştirilmelidir. Ancak eğer yıllık bakım yapmadıysanız ve peteklerinizden kötü koku gelmeye başladıysa radyatörlerinizin iç ve dış temizliğini yaptırmalısınız. Unutulmaması gereken nokta bu temizlikten sonra mutlaka tesisata temizleme kimyasalı ilave edilmelidir.

Araç Radyatöründen Gelen Pis Koku

Araçlarda ise, ısıtma düğmesini açtığımız zaman gelen kokuların hepsi, radyatör ve boruların içerisinde üreyen bakterilerden kaynaklanabilir. Eskiyen araç radyatörleri tamir edilerek yıllarca kullanılması, pis kokuların araç içine nüfuz etmesine neden olmaktadır. İlerleyen teknoloji sayesinde araç radyatörü temizleme hizmeti veren firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar radyatör temizliğini yaparak sizi bu sıkıntıdan kurtarabilir. Ancak unutulmaması gerekir ki; havalandırma kanallarının ve polen filtresinin temizliğini de mutlaka yapılmalıdır.

Peteklerden Gelen Kötü Kokuların Giderilmesi

Peteklerden gelen kötü koku nedeniyle evde durma sizin için zaman zaman can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Çünkü radyatörlerden yayılan koku ortamı sardığında bir süre sonra rahatsızlık hissetmeniz doğaldır. Isınmak istediğinizde karşılaştığınız bu durumun pek çok nedeni vardır. Ama nedenler kadar önemli bir konu kötü kokuların giderilmesidir. 

Kalorifer radyatörlerinden yayılan pis kokunun nedeni içeride biriken kir ve suyun hiç değiştirilmemiş olmasıdır. Bu durum her peteği yaktığınızda evin içine dolan kötü kokular anlamına gelecektir. Peki, sorunu gidermek için nasıl bir yol haritası izlemeniz gerekir? İstanbul Tesisat olarak kötü kokulardan kurtulmanızı sağlıyor ve profesyonel bir çözüme ulaşmanıza yardımcı oluyoruz.

Peteklerden Gelen Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Petekleri her yaktığınızda evinizin dört bir yanını saran kötü kokuları gidermenin en ideal yolu profesyonel bir tesisat firmasından yardım almaktır. Bu noktada önemli olan hangi firmadan destek talep ettiğiniz ve firmanın bu konuda kullandığı yöntemler olacaktır. İstanbul Tesisat olarak peteklerdeki sorunu kalıcı olarak çözüme ulaştırmak adına size petek temizleme hizmeti sunuyoruz. Böylelikle peteklerde meydana gelen olumsuzlukların yol açtığı kötü kokuları ortadan kaldırmak mümkün olacaktır. 

Cihazla petek temizleme hizmetleri kapsamında siz de peteklerde ortaya çıkan problemi gidererek olumsuzluklardan kurtulabilirsiniz. O halde vakit kaybetmeden İstanbul Tesisat ile iletişime geçebilirsiniz.

“Kalorifer Peteklerinden Gelen Yanık Kokusu” üzerine 7 yorum

 1. Ev komili ancak yeni peyklerden değil eski tip kalorifer örneklerinden ev de sanırım 3 yıl boş kalmış ya da 1 yıl emin değilim odalar sanki soba yakmışız gibi kurum kokuyor resmen kombi de ki su aralık da değişmişti

  Yanıtla
 2. Tesisat ve kombi Kalorifer petekleri yeni takildi 4 aydır kullanıyoruz petekletfen koku geliyor petekler termo teknik takilmıs

  Yanıtla
  • İyi günler Halit Bey. Peteklerin içinde pislik kalmış olabilir. Ya da peteklerinizdeki boyayla alakalı bir problem olabilir efendim. Boyadan dolayı ya da petekten kaynaklı bir sıkıntı olabilir. Konuyla ilgili yetkili servisine başvurmanız gerekir. Ya da aldığınız yer ile görüşürseniz daha sağlıklı bir bilgi alabilirsiniz konuyla alakalı detaylı bir bilgiye sahip değilim maalesef.

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara