Çamaşır Makinesi Tıkalı Gider Çözümü

tikali-camasir-makinesi-gideri-nasil-acilir-50

Yeni yapılan konutlarda çamaşır makinesi gideri evin şekline göre uygun bir yerde montaja hazır bir şekilde yapılmaktadır. Bazen mutfak dolabı içerisinde bir alana yada banyoda müsait bir yere çamaşır makinesi musluğu ve gideri döşenmektedir. Eski dairelerde bu bağlantıların gelişi güzel bir yere yapılması çamaşır makinesi giderinin tıkanmasına yol açmaktadır. Yeni oturan ev sahiplerinin zevkine ve makinesinin kullanım kolaylığına göre değişebilmektedir. Yeni taşındığınız dairenizde çamaşır makinesi tesisatı yok diye üzülmeyin. Öncelikle şu malzemeleri herhangi bir nalburdan satın alın.

1 adet çamaşır makinesi musluğu
1 adet 1/2 galvaniz niperl
1 adet 1/2 TE
1 adet 50*50 çatal

Tesisat malzemelerini temin ettikten sonra mutfak dolaplarının altındaki kapakları açın. Dairenizin ana vanasını kapatın. Çamaşır makinesi musluğunu soğuk su girişine aldığınız 1/2 Tek parçayı sıkın. Sonrasında parçanın uygun olan bir ucuna çamaşır makinesi musluğunu diğer ucuna soğuk su girişinden söküğünüzü vanayı sıkın. Çamaşır makinesi musluğunun ucu dişli bir parçadır. Makinenin soğuk su hortumunu musluğa bağlayın. Çamaşır makinesi gider bağlantısını yapmak için 50*50 çatalı sifon giderine bağlayın. Bir ucuna mutfak sifonunu diğer tarafına çamaşır makinesi gider hortumunu takın. Gider hortumu takarken borunun içine en fazla 15 cm sokun. Çok fazla ileriye doğru iterseniz giderde tıkanma yaşanır. Çamaşır makinesinden sular geri gelmeye başlar.

tikanmis-camasir-makinesi-giderini-acan-usta-51

Çamaşır Makinesinin Su ve Gider Bağlantısının Yapılması

Makine ile birlikte verilen özel hortumları makine üzerindeki su giriş vanalarına bağlanır. Kırmızı hortum veya kırmızı yazılı hortum sıcak su girişi, mavi veya mavi yazılı hortum ise soğuk su girişine bağlanır. Hortumun dirsekli ucu makineye takılır. Hortumun somunları el kuvveti ile sıkılmalıdır, anahtar kullanılmamalıdır. Bağlantı yerlerinde oluşabilecek su sızmalarını önlemek için, hortumun her iki tarafındaki bağlantılarda conta kullanılması gerekir. Makine tarafındaki contalar hortum filtre kanalına oturmalıdır. Bağlantı yerlerinin su sızdırmazlığını kontrol etmek için bağlantı yapıldıktan sonra muslukları sonuna kadar açarak suyun akıp akmadığını kontrol ederiz. Musluktan en az 1, en çok 10 bar basınçla su akması makinenizin verimli çalışmasını sağlayacaktır. Çift su girişli modeller kör tapa kullanılarak tek su girişli olarak da kullanılabilir. Kör tapa, sıcak su vanasına bağlanmalıdır. Bağlantı yerinden su sızmaması için lastik conta kullanılmalıdır. Su giriş hortumlarının katlanamamasına, kırılmamasına ve ezilmemesine dikkat edilmelidir.

Çamaşır Makinesi Gideri Tıkandı

Geçen gün eve gittiğimde eşim çamaşır makinesinin arızalandığını söyledi. Çamaşır makinesi kurutmaya geçtiğinde duruyormuş. Çamaşır makinesinin gideri tıkalı olabilir düşüncesiyle makineyi kenara çekip gider bağlantısını bir kovanın içine bıraktım. Çalıştırma düğmesine bastım program yeniden başladı ama kurutmaya geçince tekrar arızaya geçti. Bende çamaşır makinesinin altında bulunan kapak var orayı açtım. Makinenin altındaki su boşaltma kapağını açtığımda bir sürü pislik dışarı çıktı. Sonra makineyi tekrar açtım çalıştı. Çamaşır makineleri bu tarz arıza verdiğinde ya da suyu boşaltmıyor sa mutlaka giderin tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Bu arada terzi kendi söküğünü dikmez anlayışını bir kez daha kırmayı başardım. Sizinde böyle çamaşır makinesi gideri tıkanıklığı yaşadığınızda bizi arayıp açtırabilirsiniz.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Tıkla Ara