Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?


robot-makine-ile-lavabo-acma-yontemi-05

Dikkatli kullanılması gereken lavabo açıcı kimyasalların, cildiniz ile temas etmesini mutlaka engelleyin. Bazı asit bazlı lavabo açıcılar insan vücudunda ciddi yanıklara sebep olmaktadır. Ev hanımları tarafından sanal ortamda en fazla aranan konuların başında mutfakla ilgili meseleler  ya da temizlikle ilgili öneriler gelir. Ve haklı olarak bu mecrada işlerini kolaylaştıran ve gerçekten onlara yepyeni yöntemler sunan fikirler ile karşılaşırlar. Biz de bugün sizinle gerçekten işinize çok yarayacak bilgiler içeren bir makale paylaşacağız. Konu başlığımız “Lavabo Açma” alt başlığı altında lavabo açılar ve lavabo temizliği ile ilgili her şey.

İlk anlatacağımız konu doğal olarak en çok rastlanan sorunlardan biri olan tıkanmış lavabo ya da evyeler. Tabi buna paralel olarak lavabo açıcı kimyasallar veya buna alternatif doğal yöntemlerden bahsedeceğiz. Fakat tıkanmış bir gider ya da lavabodan bahsetmeden önce, bir lavabonun tıkanmasını önlemek için ne gibi önlemler alınır, onlardan bahsedelim.

Lavabo Gideri – Evye Drenaj Borusu Nasıl Temiz Tutulur?

Bu başlığın altında maddeler halinde sıralayarak size yol gösterelim.

 • İlk şart elbette her yerde geçerli olan o altın kural. O nedir diye soracak olursanız elbette kirletmemek. Ya da başka bir deyişle mümkün olduğunca lavaboyu ve gideri temiz tutmaya çalışılmalıdır.
 • İkinci kural birinci kuraldaki şartı sağlamak ile ilgili aslında. Lavabo gideri tıkanıklığı olmaması için, süzgeç ya da filtre tarzı bir aparat kullanılmalıdır.
 • Üçüncü kural, yine lavaboya dökülen ve sıvı olduğu için tıkanıklığa neden olabileceği akla gelmeyen sıvıları, lavaboya boşaltmamak gerekmektedir. Bunlar ne diye soracak olursanız; en önemlisi olarak atık yağları söyleyebiliriz. Sebebi de bu yağların boru etrafına yapışarak, boru çapını zamanla daraltıp tıkanıklığa davetiye çıkarmasıdır.
 • Bir sonraki kural, lavabo gideri ya da evye drenajını belli aralıklarla temizlemektir.
 • Son ve aslında en önemli kural ise, daha en baştan uzman bir tesisatçı ile çalışarak, düzgün ve doğru çalışan bir tesisat sistemine sahip olmaktır.

makine-ile-tikali-lavabo-acma-yontemi-53

Bilgi almak için bizi arayın

Lavabo Giderinin Tıkandığı Nasıl Anlaşılır?

Aslında bir çok hanım bunun belirtilerini bilse de biz yine de size bir kaç küçük ipucu verelim; Eğer lavabo tıkanıklığı ile ilgili bir şüpheniz varsa, ilk olarak suyun giderden ilerleme hızını gözlemlemelisiniz. Eğer burada bir problem varsa, ikinci olarak giderde koku var mı ya da evin içine mutfaktan yayılan bir koku var mı, buna bakmalısınız. Ve son olarak evin içinde nereden geldiği belli olmayan küçük tüylü sinekler varsa, bu durumda da gider ile ilgili bir şüphe taşımalısınız. Tüm bu belirtilere kâni olduysanız, giderinizi temizlemek için iş başına geçmenin vakti gelmiş demektir.

Lavabo Açıcılar ve Lavabo Açma Yöntemleri :

Diyelim ki tüm saydığımız tedbirleri aldığınız fakat yine de lavabonuz tıkandı. Peki şimdi ne olacak, kısmına geldik demektir. Aslında paniğe gerek yok. Burada da size yol gösterici niteliğinde öneriler sunacağız. Şimdi başlayalım:

 • İlk deneme elbette klasiğimiz pompa ve basınç uygulama yöntemi olmalıdır. Uyguladınız ve başarısız oldunuz o zaman hoooop diye diğer adıma geçiyoruz.
 • Çamaşır suyu ve sıcak su ikinci önerimiz. Lavaboya çamaşır suyu dökerek bir kaç saat bekletin ve ardında sıcak su dökerek giderdeki atıkları parçalamaya çalışın.
 • Eğer çevreye zarar vermek istemiyorum diyorsanız, hemen alternatif doğal yöntemlerden bahsedelim. Yarım bardak karbonat ve yarım bardak sirkeyi karıştırıp hemen lavaboya dökün. 3-5 dakika müdahale etmeyin. Sonrasında sıcak su ile giderleri yıkayın.
 • Bu adım da fayda etmedi ise, sıra kimyasal lavabo açıcı ya da çözücülere geldi demektir. Fakat bunların kullanımında aman dikkat diyoruz. Satın aldığınız nalbur ya da marketten muhakkak kullanımı ile ilgili detaylı bilgi almayı ihmal etmeyin. Çünkü bu kimyasalla yaşanan kötü tecrübeler ve neticeler de var maalesef.
 • Her şeyi denediniz ve tam da ümidi kesti iseniz, boşuna yorulup üzülmeyin. Çünkü tıkalı lavabo açma problemini çok kısa zamanda ve düşündüğünüzden çok daha az maliyetle çözüme kavuşturabileceğiniz profesyonel firmalar var. Üstelik düşündüğünüz gibi evinizde kirlilik ya da dağınıklık da oluşmadan.  Artık son adımda da başarılı olamadığınıza göre çözüm olarak uzman gider açma işi yapan bir firma ile çalışmanız gerekmektedir.

cihaz-ile-lavabo-tikanikligi-acma-servisleri-54

Kirli Lavabo Nasıl Temizlenir-Kararan Lavabo Nasıl Parlatılır:

Bu konu tıkanıklıkla alakalı olmasa da hanımlar için oldukça önemli bir mevzudur karamış lavabo. Kararan ya da parlaklığını kaybetmiş bir lavabo can sıkıcı olabilmektedir. Yeniymiş gibi ışıldayan lavaboların sırrını öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz.

İhtiyaç Listesi :

 • Sünger
 • Karbonat
 • Sirke
 • Limon veya portakal kabuğu
 • Zeytin yağı
 • Kağıt havlu

Tüm bu malzemeler hazırsa şov başlasın!

Yarım fincan kadar karbonatı lavaboya döküp , yumuşak bir sünger ile dairesel hareketler ile lavabonuzu ovun. Unutmayın karbonat toz temizleyicilerin aksine çelik yüzeyleri çizmeden temizler. Sonra ikinci adım olarak sirke dökün ve oluşan kabarcıklara müsaade ettikten sonra, yine aynı şekilde ovalayın. Burada da unutmamanız gereken sirkenin lekeleri yok etme de çok başarılı olmasının dışında, mükemmel bir dezenfektan olduğudur. İşlem bitince su ile durulayın. Üçüncü adımda, hem dezenfektana devam etmek, hem de parklığı arttırıp hoş bir koku sağlamak için. soyduğunuz limon ya da portakal kabukları ile lavaboyu aynı şekilde ovun. Ve güzelce durulayın. Son olarak da bir kağıt havluya sürdüğünüz az miktarda zeytin yağı ile lavaboyu parlatın. Bu son dokunuş ile inanın herkesi kıskandıracak kadar temiz ve parlak bir lavaboya kavuşacaksınız.

Banyonun Lavabosu Tıkandı

Yazımızın bu kısmında evlerinden ayrılıp ayakta durmayı öğrenirken okula devam eden öğrencilerimizi de düşünerek banyodaki lavabo tıkandığında neler yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Kız ya da erkek olsun fark etmez, günümüzde çocuklarımız okusun diye tüm günü onların arkasından dolaşarak geçiren annelerimiz azımsanmayacak kadar çok fazla. Hal böyle olunca da okumak için başka bir şehre gittiklerinde sıklıkla annelerden yardım istenmektedir. Kız olsun erkek olsun tüm öğrencilerimiz aşağıdaki önerilerimizi dikkate aldıkları takdirde lavabo tıkanması durumu bir problem oluşturmayacaktır.

 • Tıraş olurken sakal atıklarını banyo giderine göndermemek gerekir.
 • Lavabo giderlerini sıklıkla temizlemek tıkanmayı engelleyecektir.
 • Sabun atıkları kalıplaşarak tıkanmaya sebep vereceğinden belli aralıklarla sirke ve karbonat yöntemi uygulayabilirsiniz.

Bunların dışında lavabo tıkandı ne yapacağım, diyorsanız bizi arayabilirsiniz. İstanbul Tesisat, makineyle lavabo tıkanıklıklarını açan servis göndererek sizi probleminizden kolayca kurtaracaktır. Lavabo açan usta ekibimiz, İstanbul’un tüm ilçelerine hizmet vermektedir.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Banyo Giderine Lavabo Açıcı Dökülür mü?

Banyo giderine lavabo açıcı dökülür mü diye merak ediyorsunuz değil mi? Pek çok tüketici gibi siz de banyo giderinde meydana gelen tıkanmanın neden olduğu olumsuzluğu ortadan kaldırmak adına lavabo açıcı kullanabilirsiniz. Ancak lavabo açıcı kullanırken püf noktalara dikkat etmeli ve sizin için en uygun seçeneklere odaklanmalısınız. Şimdi banyo giderinde olumsuzluklara neden olan tıkanmalara karşı lavabo açıcı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler.

Banyo gideri genellikle kıl, tüy ve sabun artığı nedeniyle tıkanan bir yerdir. Burada meydana gelen tıkanmaların en önemli nedeni olan bu unsurlara karşı kesin çözüm hiç şüphesiz banyo giderini bu tür unsurlara karşı korumaktır. Ancak yaşanan herhangi bir tıkanıklık varsa söz konusu tıkanıklığı ortadan kaldırmak adına banyo giderine lavabo açıcı kullanmak çok daha isabetli bir karar olarak dikkat çekmektedir. Lavabo açıcının gidere zarar vermeden çözüm sağlaması sayesinde geçici de olsa bir çözüme ulaşabilirsiniz.

Lavabo Açıcı Kalıcı Çözüm mü?

Sizin için lavabo açıcı kullanarak tesisatta meydana gelen olumsuzlukları ortadan kaldırmak mümkün olsa da bu yöntem kalıcı bir çözüm olarak kabul edilmemektedir. Bu nedenle de lavabo açıcı tercihinde bulunmanız geçici süreyle yaşanan sorunu gidermeniz için tercih edilmektedir. Siz de bu konuda en makul alternatiflere yönelmek adına lavabo açıcı yerine daha kalıcı bir çözüme odaklanmalısınız. Peki, bu ne olacaktır?

İstanbul Tesisat olarak lavabo tıkanıklığı açma hizmetlerimizle lavabonuzda meydana gelen tıkanmalara kesin çözüm getiriyoruz. Ekibimizin tecrübesi ve kullandığımız yöntemler sayesinde ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap veriyoruz.

Yorum yapın

Tıkla Ara