Kaskat Sistemi Nasıl Çalışır? Kaskat Sistem Bakımı

Isıtma soğutma tesisatları bakımlarının düzenli olarak yapılması gereken sistemlerdir. Kat kaloriferi kombili sistem ve merkezi sistem ısıtmalarda bu bakımlar değişik şekillerde yapılır. Merkezi sistem ısıtmalarda kendi aralarında ayrılır. Kaskat ısıtma sistemi bakımı en zor olanıdır. Çünkü bu sistemde bir kaç kombi çalışır ve hepsinin kontrolü yapıldığından bakımı daha zor ve uzun sürer.

Kaskad Sistemi Nedir?

Bu sistem merkezi ısıtmalarda kullanılan kazan dairesinin yerini alan aynı görevi yapan bir sistemdir. Bir adet kazanın vereceği ısıyı bir kaç kombiyi birbirine bağlayarak elde edebiliriz. Bu sistemin diğer ismi de yoğuşmalı kaskat sistemidir.

Kaskat Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu sistem kazan yerine kullanılır. Kazan dairesi kurmak ve kazan masrafları daha pahalıya geldiği için kaskat sistemi tercih edilir. Bu sistem aynı zamanda doğalgaz tasarrufu da sağlar. Sistemde tüm kombiler bir beyine bağlanarak kontrollü olarak çalışması sağlanır. Yan yana kurulan kombiler birbirine bağlanır ve istenilen kalorifer suyu sıcaklığına ulaşmak için öncelikle ilk kombi çalışır. Eğer ilk kombi istenilen sürede bu suyu ısıtmıyor ise ikinci kombi devreye girer. Sistemin büyüklüğüne göre kombi sayısı olur ve otomatik olarak devreye girer, devre dışı olurlar. Sistemde gereğinden fazla gaz harcanmaz. Ancak merkezi ısıtma kazanla sağlanıyorsa kaskat sistemi kadar detaycı olmadığından daha fazla doğalgaz sarfiyatı olacaktır.

kaskat ısıtma sistemi nasıl çalışır

Kaskat Sisteminde Kullanılan Parçalar

  1. Denge kabı
  2. Pislik ayırıcı
  3. Sirkülasyon pompası
  4. Kombileri kumanda eden kontrol ünitesi
  5. Bağlantı elemanları
  6. Güvenlik ekipmanları

Kaskad Sisteminin Avantajları

Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz gibi kesinlikle kazan olan bir ısıtma sistemine çok daha az yakıt tüketir. Sistemde herhangi bir arıza olması durumunda ısıtma kesilmez çünkü diğer kombi devreye girer. Kazan olan sistemde ise kazan durunca ısı tamamen kesilir. Özellikle bu konuda sağladığı imkanla çok ön plana çıkan bir sistemdir. Çalıştırıldığı anda çok çabuk ısıtma sağlar, kazan sisteminde bu ısıtma daha yavaş olur. Kazan dairesinin maliyetine göre kaskat sistemi daha düşük maliyette’dir.

Firma olarak kaskat sistemi kurulması tesisatının döşenmesi hakkında bilgi sahibi olduğumuz için bakım işlerini de profesyonel bir şekilde yapmaktayız. Kullandığımız temizleme kimyasalları sayesinde sistemde oluşan tüm kireç ve pasları tamamen temizliyoruz. Ayrıca kaskat sistemindeki pislik tutucuların da temizliğini yapıyoruz. Siz sadece kombi bakımını servisine yaptırıyorsunuz. Zaten kombi bakımı denen olayda sadece kombi çalışıp çalışmadığı kontrol edilir ve tozu alınır. Asıl temizlik işlemi kaskat merkezi ısıtma sistemi temizliği yapıldıktan sonra gerçekleşmiş olur. Umarım size verdiğimiz bilgilerin faydasını görürsünüz.

Tıkla Ara