Kaskat Sistemi Nasıl Çalışır? Kaskat Sistem Bakımı

Isıtma soğutma tesisatları bakımlarının düzenli olarak yapılması gereken sistemlerdir. Kat kaloriferi kombili sistem ve merkezi sistem ısıtmalarda bu bakımlar değişik şekillerde yapılır. Merkezi sistem ısıtmalarda kendi aralarında ayrılır. Kaskat ısıtma sistemi bakımı en zor olanıdır. Çünkü bu sistemde bir kaç kombi çalışır ve hepsinin kontrolü yapıldığından bakımı daha zor ve uzun sürer.

Kaskad Sistemi Nedir?

Bu sistem merkezi ısıtmalarda kullanılan kazan dairesinin yerini alan aynı görevi yapan bir sistemdir. Bir adet kazanın vereceği ısıyı bir kaç kombiyi birbirine bağlayarak elde edebiliriz. Bu sistemin diğer ismi de yoğuşmalı kaskat sistemidir.

Kaskat Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu sistem kazan yerine kullanılır. Kazan dairesi kurmak ve kazan masrafları daha pahalıya geldiği için kaskat sistemi tercih edilir. Bu sistem aynı zamanda doğalgaz tasarrufu da sağlar. Sistemde tüm kombiler bir beyine bağlanarak kontrollü olarak çalışması sağlanır. Yan yana kurulan kombiler birbirine bağlanır ve istenilen kalorifer suyu sıcaklığına ulaşmak için öncelikle ilk kombi çalışır. Eğer ilk kombi istenilen sürede bu suyu ısıtmıyor ise ikinci kombi devreye girer. Sistemin büyüklüğüne göre kombi sayısı olur ve otomatik olarak devreye girer, devre dışı olurlar. Sistemde gereğinden fazla gaz harcanmaz. Ancak merkezi ısıtma kazanla sağlanıyorsa kaskat sistemi kadar detaycı olmadığından daha fazla doğalgaz sarfiyatı olacaktır.

kaskat ısıtma sistemi nasıl çalışır

Kaskat Sisteminde Kullanılan Parçalar

 1. Denge kabı
 2. Pislik ayırıcı
 3. Sirkülasyon pompası
 4. Kombileri kumanda eden kontrol ünitesi
 5. Bağlantı elemanları
 6. Güvenlik ekipmanları

Kaskad Sisteminin Avantajları

Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz gibi kesinlikle kazan olan bir ısıtma sistemine çok daha az yakıt tüketir. Sistemde herhangi bir arıza olması durumunda ısıtma kesilmez çünkü diğer kombi devreye girer. Kazan olan sistemde ise kazan durunca ısı tamamen kesilir. Özellikle bu konuda sağladığı imkanla çok ön plana çıkan bir sistemdir. Çalıştırıldığı anda çok çabuk ısıtma sağlar, kazan sisteminde bu ısıtma daha yavaş olur. Kazan dairesinin maliyetine göre kaskat sistemi daha düşük maliyette’dir.

Firma olarak kaskat sistemi kurulması tesisatının döşenmesi hakkında bilgi sahibi olduğumuz için bakım işlerini de profesyonel bir şekilde yapmaktayız. Kullandığımız temizleme kimyasalları sayesinde sistemde oluşan tüm kireç ve pasları tamamen temizliyoruz. Ayrıca kaskat sistemindeki pislik tutucuların da temizliğini yapıyoruz. Siz sadece kombi bakımını servisine yaptırıyorsunuz. Zaten kombi bakımı denen olayda sadece kombi çalışıp çalışmadığı kontrol edilir ve tozu alınır. Asıl temizlik işlemi kaskat merkezi ısıtma sistemi temizliği yapıldıktan sonra gerçekleşmiş olur. Umarım size verdiğimiz bilgilerin faydasını görürsünüz.

“Kaskat Sistemi Nasıl Çalışır? Kaskat Sistem Bakımı” üzerine 16 yorum

 1. Ankara da 48 daireli 12 katlı bir siteyiz..Şu an doğalgaz ile kazan sistemi ile ısıtma yapıyoruz..Fakat kazanın çalışmasından ve tüketiminden açıkçası çok memnun değiliz..Kaskad sistemi bizim için çözüm olur mu? Uygunsa kaç tane kombi gerekir? Tahmini maliyeti ne olur?

  Yanıtla
 2. 3 dairelik binamiz var kazan yakiyoruz..kendi daireme kombi taktiracam ama kazani iptal ettirmek istemiyorum..kombi isitmasa eger kazani yakariz diyoruz..kombiye ye zarari olurmu bu tesisatin

  Yanıtla
  • merhabalar kazan sistemini iptal ettirmeden kombi sistemi kullana bilirsiniz yapılması gereken kazan daire cıkıs borusuna vana koydurmak olacaktır
   kombiyi çalıştırmadan önce sistem temizliğinizi yaptırmanız durumunda her hangi bir sıkıntı yaşamassınız

   Yanıtla
 3. Ögrenci yurdunda kaskad sistemi kullanmak istiyoruz
  Banyolara sıcak su sağlamak mümkünmü
  Su kullanımı süresinde ısıtma duruyormu
  Her iki sistemin aktif olmasını sağlayan bir çözüm varmı

  Yanıtla
 4. 24 daireii apt.iki kombili lectus sisteminde izmir için
  1-Isıtma için en ideal ve tasarruflu rvs modu ne olmalıdır? (Konfor moduna ayarladık)
  2-Konfor modunda zaman ayarlarına bağlı olmadan ayarlanmış hava sıcaklığı (15 C) ve konfor moduna (24) göremi devreye girer veye çıkar?
  Eğri değeri 1 dir.

  Yanıtla
 5. iyi günler 5 daireli apartmanımız var ve merkezi sistem(kömürlü) kalorifeli biz bunu yine merkezi sistem doğalgaz a geçmek istiyoruz bunun için tek kombi var mı yoksa bu kaskad sistemi için kaç kombi kurmamız yeterli olur?

  Yanıtla
  • İyi günler Mustafa Bey. Öncelikle merkezi sistemden doğalgaza dönecekseniz eğer size tavsiyem en mantıklısı sizin için en sağlıklısı kendi dairenize kombi yaptırmanız. Yani tüm dairelerin kendi kombisini taktırması. Kaskad sistemlerinin arızası olduğunda veya başka sorunlar çıkardığında size pahalıya mal olabilir. Ayrıca genel sorunlarla uğraşmak yerine siz en azından sadece kendi kombinizle uğraşırsınız. Maliyeti daha uygun olur. İstediğiniz gibi açın kapatın bu sizin elinizde. Eğer illa bu dairelerden tek tek kombilerle olmuyorsa en uygun sistem kaskad sistemi yapılarak en uygun tercih olur.

   Yanıtla
 6. 400 m2 müstakil ev yaz kış oturulan kışları çok soğuk geçen bir yer. 3 kişlik aile.
  1- kaskat kombimi? neden
  2-kwa veya kcal si yüksek kombimi? neden
  3- en iyisi en teknolojisi gelişmişi nedir acaba? neden
  öneriniz ne olabilir saygı ve selamlarımla…

  Yanıtla
 7. erzurwda bu kazanlardan var 60 dairede 5 kazan var bu sistemde derece 60 aldığımızda hic ısı yok memnun değiliz

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara