Betondan Su Sızması Nasıl Önlenir?

beton-sizdarmasi-su-kacaklarini-aletle-bulma-firmasi-151

Genellikle yeni yapılarda görülen ve başa bela olan beton çatlaklarından sızan sular, kaynağını tespit etmenin yanı sıra, sızıntıyı engellemek de çok zordur. Böyle sorunlar ikiye ayrılır, biri tesisatlardaki kaçaklardan kaynaklanan sorunlardır. Diğeri ise betondaki çatlaktan kaynaklanan üst kattaki suyun çatlağa girerek aşağı sızmasıdır. Betondaki çatlaktan su sızması sadece inşaat zamanında olur. Henüz şap atılmamış bir binaya verilen suyun aşağı inmesi, aslında çok da inanılmaz bir durum değildir. Betondan akan su bina yapıldıktan sonra önemlidir. Bina yapılınca da zaten banyo dışında hiç bir yerde su olmayacaktır. Banyoda da zaten fayans olduğundan su betona temas etmez ve alt kata betondan su damlaması mümkün değildir. Fakat siz yine de betondaki çatlağın nasıl kapatıldığı konusunu merak ediyorsanız anlatalım;

  • Öncelikle su damlayan kısımlardaki çatlağa bir kaç açı ile delikler delinir.
  • Bu delikler çatlağı tutturabilmek için bir kaç farklı noktadan delinir ve deliklere çakılan minik kanallara su basılarak çatlağa girebilmiş mi diye bakılır.
  • Eğer çakılan boru çatlağa denk gelmişse, ilaç basılır.
  • Böylece çatlağı takip ederek bütün kattaki boşlukları dolduran sıvı, betondaki çatlağı tamamen doldurmuş olur.
  • Çatlaklardan kurtulsak dahi, sürekli bir su sızıntısı olması halinde; beton suya doyduğunda yine aşağı verecektir.
  • Bunu tamamen engellemek özel bir beton kullanmıyorsanız mümkün değildir.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
kamerali-makineler-ile-su-kacagi-tespit-calismasi-152

Beton Arasından Gelen Suyu Bulma

Betondan aralarından suyu bulma ve sızıntıya son vermek için diğer bir yol da su kaçağı cihazı sayesinde mümkün olur. Su damlayan bölgenin üst katında şap altına döşenen herhangi bir tesisatın patlaması veya gider borularının sızdırması ile akıntı başlar. Bu tür bir sızıntıyı kesmek için su sızıntısının kaynağını bulmak ve onarmak gereklidir. Borunun patlağını bulan cihazımız, tesisatta gerekli taramayı yaptıktan sonra, kaçak varsa zaten direk yerini gösterir fakat kaçak yoksa tesisat sağlam ve sorun başka nedenlerden kaynaklanıyor demektir. Aslında kaçakların büyük bir bölümü tesisatlardan sızan sulardır fakat tesisatın neden olmadığı bir suyu da cihaz bulamaz. Su kaçak aletleri sadece su tesisatlarındaki patlağı veya gider borusundaki kırık yerleri görebiliriz. Banyoda fayans yüzeyinde bir boşluk varsa ya da derz araları tam anlamıyla doldurulmamış ise; su aşağı kata iner. Burada tesisatın sağlam olduğuna eminsek, sorunu fayans aralarına sağlam şekilde derz verip, yine problemi çözmüş oluruz.
Bahçeden toprağın emdiği suyu veya yer altı sularından kaynaklanan kaçağı bulan bir cihaz yok. Çevreden toprağın emdiği suyun binanıza geçmesini engellemek için ancak drenaj boruları döşenebilir. Topraktan binanıza sızan sular bu şekilde önlenir. Betonun üzerinde bulunan toprak, suyu emerek altına verir. İzolasyonu yapılmamış beton yüzeyler de çatlak kısımlardan su sızdırmaya başlar. Duvarın üstünden aşağı inen su, alt katın tabanında birikme yapar.

Otoparktan Alt Tarafa Su Sızıyor

Genelde otoparkların üstünde bahçeler bulunmaktadır. Otopark tavanının üstünde, en az bir metre yükseklikte toprak gelir. Bahçeye ekilen bitkilerin ihtiyacı olan sulama yapıldıkça, tavandan su damlama yapmaya başlar. Bazı yerlerin toprak derinliği fazla olduğundan, su damlaması sadece yağmur yağdığında gerçekleşir. Bu sorunu yaşayan otoparklarda sızıntının yerini tespit etmek pek fazla işe yaramaz. Ancak bütün toprağın kaldırılarak, bütün beton zeminin üzeri izolasyon ile kaplanırsa sorun giderilebilir.

Su Sızdıran Betonun Tamirini Yapan Firma

Betonun su sızdırması gibi durumlarla karşılaşıldığında betondan akan suyun kaynağını bulmak gerekmektedir. Çünkü müdahale edilebilecek beton akıntısı ile müdahale edilemeyecek beton akıntısı durumlarından biriyle karşı karşıya olabilirseniz. Siz betondan sızan suyun tesisattan kaynaklandığını düşünerek kırdırma yaptırmaya başlasanız da topraktan binaya su sızıyor olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu su akan betonda sızıntı yerini tespit etme işlemidir. Firmamızın kullandığı bilgisayarlı makinelerle su sızıntısını tespit etmek mümkündür. Bunun için İstanbul Tesisat’ı arayarak servis kaydı açtırabilirsiniz. Betondan akan suyun sebebini ve çözüm yollarını sizinle paylaşan firmamız tamiri konusunda da yanınızda olacaktır. Beton çatlaklarından su akıyor ise bizi arayın. Size en yakın servisimizi yönlendirerek probleminize bir son verelim.

“Betondan Su Sızması Nasıl Önlenir?” üzerine 54 yorum

 1. Merhaba;
  11’er katlı 102 dairelik bir sitede oturuyorum binanın altında garaj var bahçe sulaması yüzünden binanın -1 katındaki sığınaklarda ve garaj duvarlarında su sızıntıları var ve duvarlar zaman zaman dökülme yapıyor. Bu durum binaya zarar verirmi binanın kolanlarında yada temelinde bir sorun olurmu yani kısacası binanın sağlamlığına bir zarar verirmi bina yönetimi birşey olmayacağını söylüyor. Bu konuda aydınlatırmısınız. Teşekkürler.

  Yanıtla
 2. yeni alacağımız binada salonun köşesinde baştan aşağı su sızıntısı izi bulunuyordu. üst kattaki balkon giderinden kaynaklandığını ve bunu tamir edeceklerini söylediler. fakat çatıdan ve binanın dış cephesinden yere kadar gider borusu takılmış ama balkon giderleri bu boruya bağlanmış görünmüyor. kendileri balkon giderini iptal edip bu boruya bağladıklarını söylüyorlar fakat böyle bir şey görünmüyor, sizce bu mümkün mü? bir de balkonlara cam yapacaklarını söylüyorlar, balkon giderini tamir etmeden cam takılması ne kadar çözüm olabilir?

  Yanıtla
 3. merhaba bizim ev bodrum katı 5 senelik bina 2. senede evin 2 odasından su sızdı parkeler şişti attık mütayit evin içinden zemine mebran yaptı yan duvarlarında 30 ila 80 cm yüksekliğinde değişken duvarlarada mebran yaptı işi düzelttik fakat bu seferde duvarlar kabardı yan binamızdan şüpeleniyorum yan bina eski ve bodrumu yok demem oki malzeme aldığım nalbur bana şöyle dedi bahçende evin duvarına yakın 1 metre derinliğimde kuyu aç zemine çeken su oraya toplanır
  başka türlü kurtulamazsın dedi sizce öyle yapmalımıyım saygılar

  Yanıtla
 4. Mrb 2 ay once ust kati bulasik makinasi arizalandi ev ahalusi kendince yapmaya calismis ama bulasil makinasina gelen temiz su borusunu catlatmis ve bundan haberi olmadan 2 ay boyunca bu sizinti devam etti 2 ay sonra mutfak ve koridorlarlardan alt kata tavandan su akmaya basladi sorunu gidrrdik ama mutfak tavanindaki su durdu koridor hala akiyor ve baska yerlere daire seklinde yayiyilmaya basladi yapilali 4 gun oldu bu normal mi suyun durmasi ne zamani bulur

  Yanıtla
 5. Merhaba Usta,
  Evimde kaçak vardı aşağı kata su sızıyordu. Sorunu bulduk aşağı damlayan su durdu. Ama bazen benim banyomda su çıkmış olabiliyor. Bunun sebebi nedir. Bazı sorduğum kişiler biriken su yukarı doğru kusma yapabilir diyor. Sizce normal midir yoksa bir sorun mu vardır?

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Eğer kaçak olan yerin tamiratı yapıldıysa suyun yukarı çıkma ihtimali yoktur. Zemine gelen suda muhtemelen lavabo veya küvetten kaynaklı olabilir. Eğer alt kata akıntı başlarsa 0212 645 33 33 numaralı hattan yardım talep edebilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 6. Merhaba. Teras giderinin hizasından alt katın tavanından su alıyor ve döşeme hizasından duvardan nem veriyor bu 1,5 mt ilerden Tesatı ve gideri 2 yıl önce yeniletmişim. Geçen kış sorun olmadı ama bu yıl yapılan müdahalelere rağmen aşırı yağmurlarda altında kovalarla su toplanıyor gider yeniden değişti sorun çözülmedi. Tavanda su damlalar halinde akıyor. Sizin önerilerinizi okudum. Derz aralarından veya kapı mermer altından gelebilir mi bu durumda Sizin başka bir Öner\’iniz varmı. 2 gün sonra ekip tekrar gelcek yönlendirebilirseniz sevinirim

  Yanıtla
  • Merhaba Leyla hanım buradan yardımcı olabileceğimiz şeyleri zaten yazımızda okumuşsunuz bundan daha detaylı çözüm istiyorsanız onuda anca ustalarımız yerinde görüp detaylı bilgi verebilir.

   Yanıtla
 7. İyi günler ben terazlı düblex evde oturuyorum 17 senelik bir bina ve 2018 yılında eylülde hem asma catımı ısı yalıtımlı izolasyon yaptırdım bundan cözüm gördüm aynı anda terasımı da tekrar izolasyonlu fayans yaptırdım lakin hala evim ıslanıyor ve tavan alcısı dökülüyor nedenini ögrene bilirmiyim ne yapmam gerekiyor 😣

  Yanıtla
 8. Merhaba banyonun hemen yan odasında duvarın altkısmına doğru fazladab azalark devam eden bir ıslaklık var ve rütübet kokusu alıyorum banyoda ve odada size sorun ne olabilr banyodamı yoksa odada duvardamı ne yapmamız gerekiyor duvar boyandı ve kazındı ne zaman banyoda suyu açarsak o zaman duvarda ıslaklık oluyor teşekkür edrriz şimdiden.

  Yanıtla
  • İYİ GÜNLER AYAZ BEY ANLATMIŞ OLDUGUNUZ PROBLEM BANYO PİS SU GİDERİLERİNDE BİR PROBLEM OLDUGUNU GÖSTERMEKTEDİR DAİRENİZİ KIRDIRMADAN ÖNCE MUTLAKA TESPİT FİRMASI CAGIRIP GEREKLİ TESPİTLERİ YAPTIRMANIZ VE DURUMA GÖRE PROBLEMLERİ YERİ KIRMANIZ GEREKMEKTEDİR

   Yanıtla
 9. Merhabalar. Yazlık evimizin banyo ile birleşik odasınının banyoya birleşik duvarında ıslaklık var. Tesisat olabilirmi dedik ama su temiz su. Bu arada tam su alan köşe ile duşa kabinin olduğu köşe aynı köşe ve dusakabin su sızdırıyor. Meyil ise bu köşeye doğru verilmiş su orda kalıyor. Şimdi duşakabini söktük. Derz aralarını doldurmayı planlıyoruz. Suyun dusakabinden olmasını dusunmemiz ise şu yüzden. Duş alan olmayınca kuruma olmaya başlıyor duvarda pamukcuk oluyor. Duş alan artınca ise ıslaklık artıyor. Siz ne düşünürsünüz acaba. Olduğumuz yerde ustalar inanılmaz tembel. Dusakabine slikon üstüne slikon sıkıp çıta koydular ama slikonu slikon tutmadı. Bizde gece gece komple söktük kabini. Köşede derzde küçük bir boşluk gördük. Fayansa vurduk arkası boş. Malum yeni binalar. Buraya rahatça su dolabileceğini düşündük.

  Yanıtla
  • iyi günler kuzey bey anlatmış oldugunuz su sızıntı problemi giderler yada fayans kacagı oldugunu işaret etmektedir.
   giderlere mğdahale etmeden önce duşa kabinin oldugu alanın zemin duvar derzlerini kazıyıp yenilemeniz aynı sekilde duşa kabin silikonlarının temizlenşp yeniden montaj yapılması gerekmektedir.
   problemin devamı durumunda tesisat kontrollü yaptırmanızı tavsiye ederiz

   Yanıtla
 10. Merhaba,
  Evimiz henüz yeni yapılan bir apartman üç katlı biz en alt katı satın aldık banyo duvarının hole bakan tarafının alt kısmında sürekli bir ıslaklık oluyor bir yerden sızıntı olduğundan şüphe ediyoruz ek olarak evin birçok noktasında süpürgelikler de de küflenme var henüz eve taşınamadık su sızıntısını inşaat firması bir türlü düzeltemiyor . Hallettik deyip önüne günlerce ufo koyuyorlar ancak duvar bir türlü kurumuyor öneriniz nedir ?

  Yanıtla
  • İyi günler Merve Hanım. Yeni yapılan bir binaysa burası betondan bir su çekiyor olabilir. Yani temelde bir kuyu suyu çıkıyor olabilir. Bunun çözümü içinde inşaat yapılırken en başında drenaj hattı çekilmesi gerekiyor. Bu yapılmazsa eğer daire halindeyken işler bir hayli zorlaşır ve içinden çıkılmayacak bir hal alır. Diğer bir ihtimalde dairede göremedikleri borularda bir kaçak olabilir. Bunun için cihazlarla kontrolünün yapılıp kaçağın noktasını bulmak gerekir. Kaynağı bulduktan sonra duvarlar kurumaya başlayacaktır.

   Yanıtla
 11. Merhaba mutfak tarafındaki evimin dış cephesinden su sızdırıyor mutfaktaki lavabo altındaki sıcak suyum tamir edilmişti usta boruyu çatlatmiş olabilir mi ?

  Yanıtla
  • İyi günler Mesut Bey. Orası kırılırken mutfak giderindeki pis su giderine bir zarar verilmiş olabilir. İlla usta yaptıda denilemez tabii. Belkide başka bir kaçak daha başladı. Borunun devamında bir çatlak falan olabilir. Her ihtimali göz önüne almak gerekiyor. Çıkan soruna göre daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabilir. Sorunun net çözümü için o alanda cihazlar tespit işlemi yapılması gerekiyor. Bunun için bir servis almak isterseniz firmamızı arayıp detaylı bir bilgi alıp servis yazdırabilirsiniz.

   Yanıtla
 12. USTAM HAYIRLI AKŞAMLAR DÜKKANIM VAR İKİ KATLI ALT KAT BODRUM DEPO GİBİ 2 HAFTA ÖNCE DUVARDAKİ ÇATLAKTAN SU ÇIKMAYA BAŞLADI ALT KAT TOPRAK ALTINDA ACABA SUYU TOPRAKTAN MI VERİYOR

  Yanıtla
  • İyi günler Hasan Bey. Suyu muhtemelen anladığım kadarıyla duvardan çekiyor efendim. Yani topraktan aldığı su duvarın arasından geri geliyor. Bu da izolasyon eksikliğinden kaynaklanmakta efendim. Tabii ki bu tesisatınızda bir sorun olmayacağı anlamına gelmez. Öncelikle o bölümde tesisatta herhangi bir kaçak var mı yok mu ona bakılması gerekiyor kesinlikle. Tesisatla alakalı bir sorun yoksa ondan sonra emin olabiliriz izolasyondan ve topraktan geldiğine.

   Yanıtla
 13. EVİMİN DIŞ CEPHESİNDEN DIŞ YALITIM OLDUĞU HALDE SU SIZINTISI OLMAKTA BÜYÜK BİR İHTİMALLE DUVARDA CATLAK VAR BU CATLAGI NEY İLE KAPATA BİLİRİM

  Yanıtla
  • İyi günler Ufuk Bey. Bu konuyla ilgili fazla bir bilgiye maalesef sahip değilim efendim. Bizim alanımız sadece tesisat kısmıyla efendim. Dış cephe kaçakları ve izolasyon kaçakları hakkında maalesef bir işlem yapamıyoruz ve konu hakkında uzman değiliz. Bu konu hakkında inşaat firmalarıyla ya da duvar ustalarıyla görüşürseniz probleminizi çözebilirsiniz efendim.

   Yanıtla
 14. mutfağın tavanından üst katın giderinin ordan şu geliyo yağmur yağdığı zaman hiç durmuyo ne yapmamiz lazim lütfen yardım edin

  Yanıtla
  • İyi günler Nilüfer Hanım. Mutfağın tavanının denk geldiği yer muhtemelen balkonun giderine denk geliyor sanırım. Yukarıdan aşağıya inen yağmurluk pimaşlarının birinde muhakkak kaçak vardır. Ek yerlerinde bir sorun olabilir. Pimaşta bir kırık ya da çatlak olabilir. Bir sürü ihtimal var. Bunları en iyi anlamanın yolu hattın içini kamera ile görüntüleyip net bir sonuç almaktır. Bunun dışında suyun nereden geldiğini bulmak biraz zor efendim. Bize ulaşırsanız eğer size yardımcı olabiliriz.

   Yanıtla
 15. Mrh usta borudaki sizintiyi bulduyapti ama sorunumuz 24 aat olmasina ragmen günde 1 kova su cikiyor kirdigi yerden u normalmi 1 kac gun sabredin diyor bu normalmi bence baska kacakta var

  Yanıtla
  • Kaçak cihazla mı bulundu acaba? Eğer cihazla bulunduysa tesisatçı kaçağı bulup tamirini yaptıktan sonra pompa ya da hava basıncı ile tesisatınızı test etmesi gerekiyordu. Testlerden sonra tesisatınızda bir kaçak olup olmadığı ortaya çıkardı. Ama genel itibari ile tamirat yapıldıktan sonra bu akıntı işlemleri 1 hafta kadar sürdüğü bile oluyor Beton suyu emdiği için aşağıya suyu vermesi biraz zaman alabiliyor.

   Yanıtla
 16. Bi su deposunun yüzüne kaplama yaparak ev görüntüsü vereceğiz ama deponun duvarlarından sürekli su sızıyor. Bunu engelleyebilirmiyiz?

  Yanıtla
 17. Merhaba benm evim gece kondu geçen mutfak tesisatı tıkandı actık ama şimdide alttaki gider yolundan duvar dibinden su sizdiriyor orayı nasıl yapabilirim

  Yanıtla
 18. İyi günler yeni banyo tadilatı yaptırdık.dusakabinin yan pervazin alt kısmı 1cm lık vida ile tutturacakken azcik su geldi şuanda hala az az geliyor usta harç suyundandir diyor.herşeyi yenilenen su tesisatı ve gider boruları fayans yapılmadan 3 gün bekletildi herhangi bir sızmaya karşı sizintinin olduğu yerde tesisatta yok lütfen yardimmm

  Yanıtla
 19. Terastan alt katın tavanına su iniyor. Bu durum sadece yağmur yağdığında oluyor. Terasın üzerinde açılır kapanır branda var ve önünde raylı sistem sürgülü camlar var. Brandadan süzülen sular kanala süzülüp oradan da 3 tane boru vasıtasıyla tahliye ediliyor. Yağmur yağdığında terasa her hangi bir yerden su girmiyor fakat teras taşların arasından su çıkıyor. Taşların altına giren suyun bir kısmı taş aralarından teras içine, bir kısmı da terasın altında bulunan dairenin tavanini kabartmış durumda. Sorun büyük. bugün bir iç mimar geldi, sürgülü cam raylarının altındaki mermerden dışarıya doğru süzülen suyun tekrar mermerin altına girdiğini ve mermer altındaki kalekimin bu suyu sünger gibi emip taş aralarından içeriye verdiğini söyledi. siz ne dersiniz ne önerirsiniz.

  Yanıtla
 20. Iyi günler bizim ev müstakil dış kaplama yaptırdık yağmurdan sonra evin içinde benek benek siyah lekeler oluştu cok sinir bozucu sekilde hemde ne yapmayalım ya d ne yaptirmaliyim yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • Sizin yaşadığınız sorun dış cepheden kaynaklı ve izolasyon problemidir. Yapmanız gereken sağlam bir izolasyon firmasıyla anlaşıp bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak. Çimento esaslı duvara boya gibi sürülen kimyasal maddeler kullanılıyor.

   Yanıtla
 21. Merhaba. Ben bahçe katında oturuyorum. Yalnız beton zemin üzerine fayans yapılmış 3 metre genişliğinde bir bahçe. Evimizin bütün camları oraya bakiyor. Sıfır binaydi aldığımızda. 10 yıldır hiçbir sıkıntımız olmadan oturduk. 4 ay içerisinde evimizin kolon ve iç duvarları kabardı. Yalnız bina içine bakan duvarlarda bir sıkıntı yok. Kamerayla baktirdik evde su kacagi yok. Gelen adam suyun bizim bahçe tarafından aldığını yani önümüzdeki binalardan da olabileceğini söyledi. Bahçeden 10 metre mesafede hali yikama var. Gider büyütme yaptırmışlar. 50 cm genişliğinde 5 metrelik kuyu şeklinde. 3 buçuk ay önce yaptırmışlar. Bu arada kuyudan çıkan hortum yüzeyde. Bide lağım suyu değil evime gelen su. Bu su hali yılmadan geliyi olabilirmi. Ne yapabilirim yardım ederseniz çok sevinirim. Kime sorsam benden değil diyo. Yoruldum.

  Yanıtla
  • Evinize gelen su topraktan süzülerek geldiği için berrak olarak çıkar. Yani yüzeye çıkan su sizi yanıltmasın. Birden bire ortaya çıkan problemlerde çevrenizde yakın zamanda yapılan değişiklikleri sorgulayarak işe başlamak en doğru adım olacaktır. Sonrasında kedni evinizi sorgulayabilirsiniz.

   Yanıtla
 22. Hocam en ust katta oturuyorum yeni taşındım, eve ilk geldigimizde tavanda siyah kareler vardi sonra butun evi boyattik yaklaşık 5 gün sonra bazi odalarda gene ayni kareler çıkmaya başladı elimi tavana sürdüm ıslanmış gibi geldi. Ve bazı yerlerden de damla damla sarımsı sular var siliyoruz izi kalıyor. Bunların sebebi nedir ? ne yapmalıyım ? Kimi çağırayım ?

  Yanıtla
  • Sercan bey bu problm dış cepheye bakan bölümlerde meydana geliyor ise muhtemelen terlemeden kaynaklanıyordur. Eğer iç bölümlerde meydana geliyor ise üst katınızda ki dairenin borularında bir patlak vardır.

   Yanıtla
 23. iyi günler elevator oda sından alttan betondan o daya su doluyor suyun gelmesini engellemem için nasıl bir yol cızmam lazım

  Yanıtla
 24. İyi günler bizim fabrika nın 200 metrekare terasından alt kata su sızıyor. Usta geldi ve terleme sonucu nem oluyor ve alt kata su damlıyor dedi terasa havalandırma bacası yapılması lazım dedi. Inandırıcı gelmedi. Sizce doğruluk payı varmı

  Yanıtla
  • Terleme şikayeti apartman dairelerinin balkon kısımlarında çok görülür. Bazı mülk sahipleri balkonları kapattığında üst katında oturan komşusunun balkonu açık kalır. Alt sıcak üst kısım soğuk olduğunda bu şekilde kullanıma açık bölümlerde rutubet, nem problemi sürekli oluşur.

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara