1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (29 oy, ortalama puan: 4,14 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Betondan Su Sızması Nasıl Önlenir?

betondan-su-sizmasi-nasil-onlenir

Genellikle yeni yapılarda görülen ve başa bela olan beton çatlaklarından sızan sular, kaynağını tespit etmenin yanı sıra, sızıntıyı engellemek de çok zordur. Böyle sorunlar ikiye ayrılır, biri tesisatlardaki kaçaklardan kaynaklanan sorunlardır. Diğeri ise betondaki çatlaktan kaynaklanan üst kattaki suyun çatlağa girerek aşağı sızmasıdır. Betondaki çatlaktan su sızması sadece inşaat zamanında olur. Henüz şap atılmamış bir binaya verilen suyun aşağı inmesi, aslında çok da inanılmaz bir durum değildir. Betondan akan su bina yapıldıktan sonra önemlidir. Bina yapılınca da zaten banyo dışında hiç bir yerde su olmayacaktır. Banyoda da zaten fayans olduğundan su betona temas etmez ve alt kata betondan su damlaması mümkün değildir. Fakat siz yine de betondaki çatlağın nasıl kapatıldığı konusunu merak ediyorsanız anlatalım;

 1. Öncelikle su damlayan kısımlardaki çatlağa bir kaç açı ile delikler delinir.
 2. Bu delikler çatlağı tutturabilmek için bir kaç farklı noktadan delinir ve deliklere çakılan minik kanallara su basılarak çatlağa girebilmiş mi diye bakılır.
 3. Eğer çakılan boru çatlağa denk gelmişse, ilaç basılır.
 4. Böylece çatlağı takip ederek bütün kattaki boşlukları dolduran sıvı, betondaki çatlağı tamamen doldurmuş olur.
 5. Çatlaklardan kurtulsak dahi, sürekli bir su sızıntısı olması halinde; beton suya doyduğunda yine aşağı verecektir.
 6. Bunu tamamen engellemek özel bir beton kullanmıyorsanız mümkün değildir.

 

Beton Arasından Gelen Suyu Bulma

Betondan aralarından suyu bulma ve sızıntıya son vermek için diğer bir yol da su kaçağı cihazı sayesinde mümkün olur. Su damlayan bölgenin üst katında şap altına döşenen herhangi bir tesisatın patlaması veya gider borularının sızdırması ile akıntı başlar. Bu tür bir sızıntıyı kesmek için su sızıntısının kaynağını bulmak ve onarmak gereklidir. Borunun patlağını bulan cihazımız, tesisatta gerekli taramayı yaptıktan sonra, kaçak varsa zaten direk yerini gösterir fakat kaçak yoksa tesisat sağlam ve sorun başka nedenlerden kaynaklanıyor demektir. Aslında kaçakların büyük bir bölümü tesisatlardan sızan sulardır fakat tesisatın neden olmadığı bir suyu da cihaz bulamaz. Su kaçak aletleri sadece su tesisatlarındaki patlağı veya gider borusundaki kırık yerleri görebiliriz. Banyoda fayans yüzeyinde bir boşluk varsa ya da derz araları tam anlamıyla doldurulmamış ise; su aşağı kata iner. Burada tesisatın sağlam olduğuna eminsek, sorunu fayans aralarına sağlam şekilde derz verip, yine problemi çözmüş oluruz.
Bahçeden toprağın emdiği suyu veya yer altı sularından kaynaklanan kaçağı bulan bir cihaz yok. Çevreden toprağın emdiği suyun binanıza geçmesini engellemek için ancak drenaj boruları döşenebilir. Topraktan binanıza sızan sular bu şekilde önlenir. Betonun üzerinde bulunan toprak, suyu emerek altına verir. İzolasyonu yapılmamış beton yüzeyler de çatlak kısımlardan su sızdırmaya başlar. Duvarın üstünden aşağı inen su, alt katın tabanında birikme yapar.

Otoparktan Alt Tarafa Su Sızıyor

Genelde otoparkların üstünde bahçeler bulunmaktadır. Otopark tavanının üstünde, en az bir metre yükseklikte toprak gelir. Bahçeye ekilen bitkilerin ihtiyacı olan sulama yapıldıkça, tavandan su damlama yapmaya başlar. Bazı yerlerin toprak derinliği fazla olduğundan, su damlaması sadece yağmur yağdığında gerçekleşir. Bu sorunu yaşayan otoparklarda sızıntının yerini tespit etmek pek fazla işe yaramaz. Ancak bütün toprağın kaldırılarak, bütün beton zeminin üzeri izolasyon ile kaplanırsa sorun giderilebilir.

Su Sızdıran Betonun Tamirini Yapan Firma

Betonun su sızdırması gibi durumlarla karşılaşıldığında betondan akan suyun kaynağını bulmak gerekmektedir. Çünkü müdahale edilebilecek beton akıntısı ile müdahale edilemeyecek beton akıntısı durumlarından biriyle karşı karşıya olabilirseniz. Siz betondan sızan suyun tesisattan kaynaklandığını düşünerek kırdırma yaptırmaya başlasanız da topraktan binaya su sızıyor olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu su akan betonda sızıntı yerini tespit etme işlemidir. Firmamızın kullandığı bilgisayarlı makinelerle su sızıntısını tespit etmek mümkündür. Bunun için İstanbul Tesisat’ı arayarak servis kaydı açtırabilirsiniz. Betondan akan suyun sebebini ve çözüm yollarını sizinle paylaşan firmamız tamiri konusunda da yanınızda olacaktır. Beton çatlaklarından su akıyor ise bizi arayın. Size en yakın servisimizi yönlendirerek probleminize bir son verelim.

Bu içeriği paylaş

10 Yorum

 • ömür tezcan

  Terastan alt katın tavanına su iniyor. Bu durum sadece yağmur yağdığında oluyor. Terasın üzerinde açılır kapanır branda var ve önünde raylı sistem sürgülü camlar var. Brandadan süzülen sular kanala süzülüp oradan da 3 tane boru vasıtasıyla tahliye ediliyor. Yağmur yağdığında terasa her hangi bir yerden su girmiyor fakat teras taşların arasından su çıkıyor. Taşların altına giren suyun bir kısmı taş aralarından teras içine, bir kısmı da terasın altında bulunan dairenin tavanini kabartmış durumda. Sorun büyük. bugün bir iç mimar geldi, sürgülü cam raylarının altındaki mermerden dışarıya doğru süzülen suyun tekrar mermerin altına girdiğini ve mermer altındaki kalekimin bu suyu sünger gibi emip taş aralarından içeriye verdiğini söyledi. siz ne dersiniz ne önerirsiniz.

 • ayaz saka

  Iyi günler bizim ev müstakil dış kaplama yaptırdık yağmurdan sonra evin içinde benek benek siyah lekeler oluştu cok sinir bozucu sekilde hemde ne yapmayalım ya d ne yaptirmaliyim yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Sizin yaşadığınız sorun dış cepheden kaynaklı ve izolasyon problemidir. Yapmanız gereken sağlam bir izolasyon firmasıyla anlaşıp bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak. Çimento esaslı duvara boya gibi sürülen kimyasal maddeler kullanılıyor.

 • Hüseyin kabakci

  Merhaba. Ben bahçe katında oturuyorum. Yalnız beton zemin üzerine fayans yapılmış 3 metre genişliğinde bir bahçe. Evimizin bütün camları oraya bakiyor. Sıfır binaydi aldığımızda. 10 yıldır hiçbir sıkıntımız olmadan oturduk. 4 ay içerisinde evimizin kolon ve iç duvarları kabardı. Yalnız bina içine bakan duvarlarda bir sıkıntı yok. Kamerayla baktirdik evde su kacagi yok. Gelen adam suyun bizim bahçe tarafından aldığını yani önümüzdeki binalardan da olabileceğini söyledi. Bahçeden 10 metre mesafede hali yikama var. Gider büyütme yaptırmışlar. 50 cm genişliğinde 5 metrelik kuyu şeklinde. 3 buçuk ay önce yaptırmışlar. Bu arada kuyudan çıkan hortum yüzeyde. Bide lağım suyu değil evime gelen su. Bu su hali yılmadan geliyi olabilirmi. Ne yapabilirim yardım ederseniz çok sevinirim. Kime sorsam benden değil diyo. Yoruldum.

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Evinize gelen su topraktan süzülerek geldiği için berrak olarak çıkar. Yani yüzeye çıkan su sizi yanıltmasın. Birden bire ortaya çıkan problemlerde çevrenizde yakın zamanda yapılan değişiklikleri sorgulayarak işe başlamak en doğru adım olacaktır. Sonrasında kedni evinizi sorgulayabilirsiniz.

 • Batu Sercan Erdoğan

  Hocam en ust katta oturuyorum yeni taşındım, eve ilk geldigimizde tavanda siyah kareler vardi sonra butun evi boyattik yaklaşık 5 gün sonra bazi odalarda gene ayni kareler çıkmaya başladı elimi tavana sürdüm ıslanmış gibi geldi. Ve bazı yerlerden de damla damla sarımsı sular var siliyoruz izi kalıyor. Bunların sebebi nedir ? ne yapmalıyım ? Kimi çağırayım ?

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Sercan bey bu problm dış cepheye bakan bölümlerde meydana geliyor ise muhtemelen terlemeden kaynaklanıyordur. Eğer iç bölümlerde meydana geliyor ise üst katınızda ki dairenin borularında bir patlak vardır.

 • adem aydın

  iyi günler elevator oda sından alttan betondan o daya su doluyor suyun gelmesini engellemem için nasıl bir yol cızmam lazım

 • Ugur baykuş

  İyi günler bizim fabrika nın 200 metrekare terasından alt kata su sızıyor. Usta geldi ve terleme sonucu nem oluyor ve alt kata su damlıyor dedi terasa havalandırma bacası yapılması lazım dedi. Inandırıcı gelmedi. Sizce doğruluk payı varmı

  • Cihazlı Tesisatçı

   Terleme şikayeti apartman dairelerinin balkon kısımlarında çok görülür. Bazı mülk sahipleri balkonları kapattığında üst katında oturan komşusunun balkonu açık kalır. Alt sıcak üst kısım soğuk olduğunda bu şekilde kullanıma açık bölümlerde rutubet, nem problemi sürekli oluşur.

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.