Betondan Su Sızması Nasıl Önlenir?

beton-sizdarmasi-su-kacaklarini-aletle-bulma-firmasi-151

Genellikle yeni yapılarda görülen ve başa bela olan beton çatlaklarından sızan sular, kaynağını tespit etmenin yanı sıra, sızıntıyı engellemek de çok zordur. Böyle sorunlar ikiye ayrılır, biri tesisatlardaki kaçaklardan kaynaklanan sorunlardır. Diğeri ise betondaki çatlaktan kaynaklanan üst kattaki suyun çatlağa girerek aşağı sızmasıdır. Betondaki çatlaktan su sızması sadece inşaat zamanında olur. Henüz şap atılmamış bir binaya verilen suyun aşağı inmesi, aslında çok da inanılmaz bir durum değildir. Betondan akan su bina yapıldıktan sonra önemlidir. Bina yapılınca da zaten banyo dışında hiç bir yerde su olmayacaktır. Banyoda da zaten fayans olduğundan su betona temas etmez ve alt kata betondan su damlaması mümkün değildir. Fakat siz yine de betondaki çatlağın nasıl kapatıldığı konusunu merak ediyorsanız anlatalım;

  • Öncelikle su damlayan kısımlardaki çatlağa bir kaç açı ile delikler delinir.
  • Bu delikler çatlağı tutturabilmek için bir kaç farklı noktadan delinir ve deliklere çakılan minik kanallara su basılarak çatlağa girebilmiş mi diye bakılır.
  • Eğer çakılan boru çatlağa denk gelmişse, ilaç basılır.
  • Böylece çatlağı takip ederek bütün kattaki boşlukları dolduran sıvı, betondaki çatlağı tamamen doldurmuş olur.
  • Çatlaklardan kurtulsak dahi, sürekli bir su sızıntısı olması halinde; beton suya doyduğunda yine aşağı verecektir.
  • Bunu tamamen engellemek özel bir beton kullanmıyorsanız mümkün değildir.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
kamerali-makineler-ile-su-kacagi-tespit-calismasi-152

Beton Arasından Gelen Suyu Bulma

Betondan aralarından suyu bulma ve sızıntıya son vermek için diğer bir yol da su kaçağı cihazı sayesinde mümkün olur. Su damlayan bölgenin üst katında şap altına döşenen herhangi bir tesisatın patlaması veya gider borularının sızdırması ile akıntı başlar. Bu tür bir sızıntıyı kesmek için su sızıntısının kaynağını bulmak ve onarmak gereklidir. Borunun patlağını bulan cihazımız, tesisatta gerekli taramayı yaptıktan sonra, kaçak varsa zaten direk yerini gösterir fakat kaçak yoksa tesisat sağlam ve sorun başka nedenlerden kaynaklanıyor demektir. Aslında kaçakların büyük bir bölümü tesisatlardan sızan sulardır fakat tesisatın neden olmadığı bir suyu da cihaz bulamaz. Su kaçak aletleri sadece su tesisatlarındaki patlağı veya gider borusundaki kırık yerleri görebiliriz. Banyoda fayans yüzeyinde bir boşluk varsa ya da derz araları tam anlamıyla doldurulmamış ise; su aşağı kata iner. Burada tesisatın sağlam olduğuna eminsek, sorunu fayans aralarına sağlam şekilde derz verip, yine problemi çözmüş oluruz.
Bahçeden toprağın emdiği suyu veya yer altı sularından kaynaklanan kaçağı bulan bir cihaz yok. Çevreden toprağın emdiği suyun binanıza geçmesini engellemek için ancak drenaj boruları döşenebilir. Topraktan binanıza sızan sular bu şekilde önlenir. Betonun üzerinde bulunan toprak, suyu emerek altına verir. İzolasyonu yapılmamış beton yüzeyler de çatlak kısımlardan su sızdırmaya başlar. Duvarın üstünden aşağı inen su, alt katın tabanında birikme yapar.

Otoparktan Alt Tarafa Su Sızıyor

Genelde otoparkların üstünde bahçeler bulunmaktadır. Otopark tavanının üstünde, en az bir metre yükseklikte toprak gelir. Bahçeye ekilen bitkilerin ihtiyacı olan sulama yapıldıkça, tavandan su damlama yapmaya başlar. Bazı yerlerin toprak derinliği fazla olduğundan, su damlaması sadece yağmur yağdığında gerçekleşir. Bu sorunu yaşayan otoparklarda sızıntının yerini tespit etmek pek fazla işe yaramaz. Ancak bütün toprağın kaldırılarak, bütün beton zeminin üzeri izolasyon ile kaplanırsa sorun giderilebilir.

Su Sızdıran Betonun Tamirini Yapan Firma

Betonun su sızdırması gibi durumlarla karşılaşıldığında betondan akan suyun kaynağını bulmak gerekmektedir. Çünkü müdahale edilebilecek beton akıntısı ile müdahale edilemeyecek beton akıntısı durumlarından biriyle karşı karşıya olabilirseniz. Siz betondan sızan suyun tesisattan kaynaklandığını düşünerek kırdırma yaptırmaya başlasanız da topraktan binaya su sızıyor olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu su akan betonda sızıntı yerini tespit etme işlemidir. Firmamızın kullandığı bilgisayarlı makinelerle su sızıntısını tespit etmek mümkündür. Bunun için İstanbul Tesisat’ı arayarak servis kaydı açtırabilirsiniz. Betondan akan suyun sebebini ve çözüm yollarını sizinle paylaşan firmamız tamiri konusunda da yanınızda olacaktır. Beton çatlaklarından su akıyor ise bizi arayın. Size en yakın servisimizi yönlendirerek probleminize bir son verelim.

Tıkla Ara