1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (31 oy, ortalama puan: 4,19 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Temelden Su Çıkıyor Çözüm

bodrumdan çıkan suyu temizleyen tesisatçı

Binalarda inşaat hafriyatının alınması zamanından başlayan bir su problemi olabilir. Bazı temel atma işlemlerinde bina zemininden su çıkar ve hafriyat alınırken başlayan bela bina yapıldıktan sonra bile devam eder. Bu sebeple bina temelinden çıkan suya çok dikkat etmek gerekir ve önlemi alınmalıdır. Zaten inşaat aşamasında önlem alınmazsa daha sonradan çözüm üretmek neredeyse imkansız olur. Sorun eğer kaynak suyu ise yapılacak birkaç farklı çözüm mevcuttur. Kaynak suyu için inşaat zamanından alınacak tedbir, bina temelinin altına döşenen mıcır içine drenaj boruları döşemek ve yapılan bina çevresine çevre sularını emmesi için aynı drenajı döşemek şarttır. Bu drenaj borularının amacı binanın bodrumundan çıkan suyu çözmektir. Bina zemininden kaynak suyu çıkıyorsa bu suyun zemine çıkmadan önce drenaj borularına dolup bağlantı ile rögara atılması mümkündür. Drenaj borusu delikli bir borudur, deliklerin amacı toprağın emdiği suyu drenaj deliklerinden içeri alıp oradan da rögara vermesi amaçlanmıştır. Bu yöntem bina yapılmadan önce yapılacak yöntemdir. Bina yapımından sonrada yapılabilir ama maliyeti çok fazla olur ve inşaat işi çok olur.

binanin-zemin-katindan-su-fiskiriyor

Bina temelinden çıkan suyu önlemenin diğer bir yolu da bina temeline açılacak olan bir kuyunun suyu içine alması ve bu kuyudan suyun herhangi bir rögara ya da pimaşa basılmasıdır. Bu sistemde zeminden aşağı bir kuyu olması suyun yukarı çıkmasını engeller ve suyun kuyuya dolmasını sağlar bu şekilde su zemin üzerine çıkmaz. Kuyu içerisine yerleştirilen bir dalgıç pompa ile de su doldukça otomatik olarak tahliye edilir. Böylece suyun zemine kadar yükselmesi engellenmiş olur. Bodrumdan su çıkıyor şikayetini çözmek bu şekilde mümkün olur. Daha az maliyetli ve inşaat tamamlandıktan sonra yapılabilecek tek çözüm budur.

zeminin içinde su kaçıran bölgeyi bulma

Diğer bir su arızası da sonradan oluşan zeminden çıkan sulardır. Eğer bina inşaat zamanında zeminde temelde su yoksa sonradan oluşan sularda binaya gelen şebeke suyundan ve gider atık su kanalizasyondan şüphelenebiliriz. Kanalizasyon ve binanın atık su boruları tıkanmış olabilir bazen tıkanmadan kaynaklanan sorunlardan dolayı su toprağa dolar ve en alt kattan ıslanma yapar. Hatta kanalizasyon yoğun kullanılıyorsa bina zemininden de su çıkar. Şebeke suyunun binaya verilen hattında da kaçak olabilir, böyle durumlarda aşırı şekilde bir su çıkması söz konusu olur. Suyun temizliğinden, şiddetinden ve sürekliliğinden şebeke suyu olduğunu anlayabiliriz. Kanalizasyondan kaynaklanan ya da şebeke suyundan kaynaklanan arızaları sular idaresine bildirebilirsiniz. Konuyla ilgilenip su ve kanalizasyon işlerini sizi yormadan çözüyorlar. Fakat kaynak suyuyla ilgili bir durumda kendi başınızın çaresine bakmanız gerekiyor. İstanbul Tesisat olarak umarım bu konulardaki bilgi ve birikimimizden size aktarabildiklerimiz size yol gösterir, yardımcı olur.

su basan bina içerisini temizleyen tesisat ustası

Asansör boşluğuna su dolmasının sebeplerinden bazıları binanın toprak zemininde su damarının bulunması veya çevredeki kanal borularının kırılması sonucu oluşabilir. Yada çevre komşu binalarda 0,0 koddan daha derin bir temel oturumu varsa yer altı veya zeminde biriken su asansör kuyu mevcut zeminden daha derin olması nedeni ile en az yeni yönetmenlik imar şehircilik bakanlığında 150 cm olması gerekir ve betonarme uygulaması yapılır sıkça rastlanan asansör kuyusu veya çukurunda su birikintisi çözüm ve tedavisi mevcut binanızın genel su tesisat kontrol edilmesi gerekir daha sonra pis su gider boruları, binanın logar veya foseptik çukur bağlantılarının kontrol edilmesi yangın borusu toprak altından bina girişine kadar tam anlamıyla kontrol edilmesi gerekir.

Bu içeriği paylaş

15 Yorum

 • faik

  ayrıca binamızda herhangi bir yerde su kaçağı falan yoktur olsa bile her yerden rutubet olmaz diye düşünüyorum binamızın bir ucundan diyer ucuna kadar bütün bodrum rutubet içinde kalmıştır

 • faik

  büyük bir hastanede müdür yardımcısıyım binamız yapıldığından beri drenaj ve su izolasyonları hepsi yapıldı ama yinede neredeyse ikinci kata kadar rutubet var hastanemiz fay hattı yoğun olan bir ilimizdedir herhangi bir deprem anında korozyon nedeniyle yıkılmasından korkuyoruz bu konuda yardımcı olabilecek uzman kişilere ihtiyacımız vardır teşekkürler

 • Müslüm Turmuş

  Mrba ben 1 ci katta oturuyorum ve evimde yerler su alıyor ne kadara silsemde temizlesemde şu alıyor ve bu gidişle yerdeki parkeler curuyor ve ev rutubet tutuyor ne yapmalıyım bi çözüm önerin lütfen.

  • FATİH CELAYİR

   çözüm çimento esaslı elastastik malzeme uygulaması.

 • Mehmet

  Merhaba dört yıllık binanın bodrum katında su birikiyor nedenini bilmiyoruz yonetici motor takarak hafta da bir boşaltıyor bize çözüm bulabilirmisiniz tskler

  • Müslüm Turmuş

   Buldunmu bi çözüm Mehmet bey

  • FATİH CELAYİR

   Bina zeminine çukur açılması ve motor ile suyun deşarj edilmesi su kılcık drenlerini harekete geçirir, kesinlikle çözüm değildir, su dahada dağılım ve çoğalır, doğrusu suyun zeminde uzaklaştırmak en doğrusudur.

 • mefaret

  6Yillik bina bodrum katevin alti kaynaksuyu dalu nasil cozum bulurum zor durumdayim

 • sunar

  bınam bodrum var berde beton birleşim yerinden su alıyor izalosyon yapıldı fakat yağmur yağdığında su alıyor içten çözüm üretmek mümkünmü

  • Cihazlı Tesisatçı

   Bina izolasyon çalışmaları kesin sonuca ulaşmak açısından bakıldığında dışarıdan yapılan çözümler daha etkili olmaktadır.

 • Eren T

  Merhabalar yeni bir daire aldım. Aldigim daire zemin katta olmaktadır. Yanlız dairem zeminden su almaktadir tam olarak su alıp almadıgınıda bilmiyorum ama parkenin 1tanesini kaldırdım ve zemin olan beton ıslaktı suan iyi bir donemdeyiz havalar iyi ama kisin yagmur yagdigi zaman daireme su girecek diye korkmaktayim. Benim buna ne yapmam lazımdır. Ve bana nekadara mal olur. Yada bir cozumu varmidir. Bana yardimci olurmusunuz.

  • Murat Taştan

   Dairenize neden su girdiğini bilmediğimiz için bir öneride bulunamıyoruz malesef. Eğer tesisatla ilgili sorunlarınız varsa onları tespit ederiz.

 • Rahe Celabehar Sardağ

  Evim ters dubleks ,8 yıllık bir binada giriş katı. Her yıl en az iki kere alt katı şu basıyor ve sorunu bir türlü çözemedim. Konu ile ilgili mail atarsanız size detaylı bilgi verebilirim.Ben Kanada’da yaşıyorum içerde şu anda kiracı var ve bi sebepten evi bosaltacak.Konu ile ilgili kesin çözüm arıyorum.

  • Murat Taştan

   Ustalarımızın kamera sistemi ile yerinde görüp değerlendirmeleri ve buna göre çözüm üretmeleri gerekiyor.

 • Rahe Celabehar Sardağ

  Evimde ters dubleks alt kattan şu çıkıyor kesin çözüm arıyorum. Dönüş yaparsanız memnun olurum.Mail atabilirsiniz şu anda yurt dışındaki evde kiracı var ve su bssmasindan mağdur oldu. Tesekkurler

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.