Evde Cihaz Olmadan Su Kaçağı Problemi Nasıl Çözülür?

evdeki-su-kacaklarini-cihazsiz-bulma-yontemleri-600

Evde yaşadığınız su kaçağı problemi nasıl çözüleceği hakkında bilgi deneyiminiz yok ise, telefonla bizi arayıp takıldığınız yerleri bize sorabilirsiniz. Tuvalet, banyo gibi yerlerde oluşan su kaçakları, evinizde çok kötü kokular yayan küflenme durumunun yanı sıra kirli sular bütün eve yayıldığı için sağlığınızı etkiler. Su kaçağı olan bölge kullanılmaz hale gelir. Üstelik sizde olan bir su kaçağı, muhtemel alt komşunuza da yansıyacağı için, komşuluk ilişkileriniz bozularak kavga ve gürültü çıkabilmektedir. Bu saydıklarımız çok ufak bir su kaçağının yol açacağı birkaç problemden biri.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Cihaz Olmadan Su Kaçağı Tespiti

Banyonun altında oluşan sızıntılar, alt katın tavanından damlayana kadar hiçbir şeyden haberiniz olmaz. Alt komşunuzun prizlerinden su çıkmaya başladığında, acil önlemler almanız gerekir. Banyolarda oluşan su kaçakları, bulunması en kolay tesisat arızalarıdır. Alt daireye istenmeyen sebeplerden dolayı verdiğiniz rahatsızlık kısa sürede halledilmezse, hukuki olarak komşunuzla aranızda ciddi sıkıntılar oluşabilmektedir. Bırakın kendi dairenize tadilat yaptırmayı, alt kata verdiğiniz zararı bile karşılamak zorunda kalırsınız. Arıza oluştuğunda makineyle su kaçaklarına bakan usta bulma eskisi kadar zor değil. Eskiden internet bu kadar yaygın olmadığı için, sürekli tavsiye üzerine evlerde kaçak araması yapardık. Şimdilerde ise hiç tanımadığımız müşteriler bizi internet üzerinden bulup, çağırıyorlar. Evinizde su kaçağı problemi olup olmadığını anlamak için edindiğimiz tecrübelerden maddeler halinde bahsederek kolayca anlamanızı sağlayacağız. Aşağıda yazılı problemlerden bir ya da bir kaçını yaşıyorsanız evinizde su sızıntısı olabilmektedir.

İlk önce şunu belirtelim; su kaçağının bir çok sebebi olabilmektedir. Yanlış döşenen bir tesisat, kalitesiz malzemelerin kullanılması, tesisatçının boruları döşerken zarar verip kırması veya çatlatması gibi.  Depremle veya ufak şiddetli artçı sarsıntılar da tesisata zarar verip, su sızıntılarına meydan verebilmektedir. Eski bir binada oturuyorsanız eğer su kaçağının sebebi deforme olan tesisat borularıdır.

evde-olusan-su-kacaklari-nasil-bulunur-603

Evinizin su kaçağı olan bölgesinde nem, rutubet, küflenme olur. Artı olarak da sıva ve boyalarda dökülme ve yumuşama meydana gelir. Su kaçakları onarılmadığı taktirde en ufak bir depremde binanızın rutubetli ve küflenen bölgeleri ilk önce yıkılan yerlerdir. Bilgilendirme amaçlı şunu söyleyebiliriz; Yeni bir bina yaptırıyorsanız eğer kesinlikle demir borular kullanmayın. Demir borular zaman içerisinde çok fazla deforme olmaktadır. Bu deformasyonun önüne geçmek için PVC borulardan kullanmanızı tavsiye ederiz.

Su Kaçağı Tespit İşlemleri

 • Evde su kaçağından şüphe ediyorsanız, ilk önce faturanıza bakmalısınız. Faturanız büyük rakamlar halinde gelebilmektedir.
 • Kendi evinizde veya alt komşunun tavanında su damlaları oluşabilmektedir. Bu damlalar sürekli ise temiz su tesisatında kaçak vardır.
 • Bunun yanında tavanda veya duvarda dökülmeler ve küflenme meydana gelir.
 • Su damlaları ara ara akıyorsa atık su tesisatında kaçak vardır. Çünkü, atık su tesisatı dediğimiz yerler tuvalet, banyo ve mutfak gibi yerlerdir. Buraların kullanımı sırasında su akmaya başlar, kullanılmadığında da su durur.
 • Buralarda oluşan kaçaklar etrafa kötü bir koku yayar, duvarlarda sararma, kararma oluşur ve kötü bir görüntüdür.
 • Su sayacınıza bakarak da su kaçak tespiti yapabilirsiniz. Bütün vanaları kapattığınızda su sayacınız hala çalışıyorsa bir ihtimal sayaçta arıza olabilmektedir. Bunun için İSKİ’den yardım isteyin. Eğer arıza yoksa kesinlikle kaçak vardır ve bu size faturada yansır.
 • Kombi suyundan da anlayabilirsiniz. Eğer kombinin suyu azalıyorsa, kalorifer tesisatında su kaçağı olabilir ve bu kaçak duvarlarınıza dökülmeler ve kararmalar olarak kendini belli eder.

Kendiniz evinizi inceleyerek kaçak olan bölümü buldunuz ve bundan sonrası artık uzman ekiplerin işidir. Kendi dalında uzman ve işin ehli olan tesisatçılar da sizin gibi bütün evinizi tekrar araştırma altına alarak, kaçak olan tesisat bölümünü bulur. Evde su kaçağı bulma hizmetinden yararlanmak için cihazlı tesisat ustalarından yardım alın. Tesisat bölümlerinin her biri farklı olarak onarılır. Ama uzman ekipler en son çıkan teknolojik aletleri kullandıkları için, evinize hiçbir zarar vermeden su kaçağını da tespit ederek onarırlar. Yeter ki profesyonel tesisatçılara başvurun.

Cihazsız Su Kaçağı Tespiti

Kalorifer tesisatında su kaçağı tespit edilen bir kaçak için sadece kimyasal ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar kaçak olan bölgeyi bulur ve kapatır. Ama kalorifer tesisatının temiz ve bakımlı olması gerekir. Borularda oluşan kirler, kimyasal ilaçların borulardan geçmesini engeller.

Temiz su tesisatında tespit edilen bir su kaçağı için de tesisat borularına basınçlı su verilmekte ve elektronik akustik dinleme cihazları ile dinlenmektedir. Normalde suyun sesi farklıdır ama kaçak olan bölgelerde daha farklılaştığından kolayca anlaşılmaktadır. Ve bulunan kaçak bölgesine işlem uygulanır. Hiçbir yeri kırıp dökmeye de gerek kalmaz. Sıcak sular için de termal, ısıya duyarlı kameralarla tespit yapılmaktadır.

Atık su tesisatındaki kaçak için genel olarak ufak, dijital kameralar ile noktasal tespit işlemi yapılmaktadır. Kamera borulara salınmakta ve bütün her yerde gezdirilmektedir. Kamera görüntüleri ile kaçak bulma işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Böylece kendiniz de bu kaçağı görmüş olursunuz. Eğer kaçak olan yerde fayans varsa, vakumlu cihazlarla fayanslarınız kaldırılır ve sadece kaçak olan bölge kırılıp boruya ulaşılmaktadır. Eskiden olduğu gibi bütün fayanslarınız kırılmamakta, bir sürü tadilat ortaya çıkmaz ve eviniz kirlenmemektedir. Şüphe duyduğunuz rutubet, duvarda siyahlanma gibi problemleri uzmanından destek alarak çözüme kavuşturun.

evdeki-su-kacaklarini-robot-ile-bulan-servis-601

Su Kaçağı Sorununun Sebepleri

Su kaçağı problemi her zaman başımıza gelmese de meydana geldiğinde hemen önlenmelidir. Aksi takdirde temizlenmesi ve kurtulması zor durumlara yol açabilmektedir. Su kaçağının meydana gelmesinin belli başlı sebepleri vardır. Su tesisatındaki zayıflık ve evin yapım aşamasında gösterilmeyen özen su kaçağı olmasının başlıca sebeplerindendir. Bazen de bu kaçaklar bilinçsizce kullanımların sonucunda meydana gelir. Eğer su boruları gözle görünür bir yerdeyse, korunması iyi bir şekilde yapılmalıdır ve keskin malzemelerin boru ile teması önlenmelidir. Yer altında yer alan su borularında da su kaçağı meydana gelebilmektedir. Bunun sebebi ise boruların bir süre sonra deformasyona uğramasıdır. Zamanı geldiğinde evlerde su sızıntısı bulma servisi aracılığıyla uzman kontrolünde bu yer altı borularının da gereken bakımı yapılmalıdır.

Evde Su Kaçağı Bulan Firma

İstanbul Tesisat, evlerde su sızıntısı bulma servisi veren bir tesisat firmasıdır. Siz de yukarıda saydığımız problemlerden birini yaşıyorsanız evde su kaçağı bulan tesisatçı çağırabilir cihazla su sızıntısı bulma işlemini yaptırabilirsiniz. İstanbul’da hem Avrupa hem de Anadolu yakasında tüm semtlere hizmet veren firmamız bilgisayarlı su sızıntısı bulma servisi sağlamaktadır. Evde cihaz kullanamadan su kaçağı araması yapmak eskide kalan bir yöntem olduğu gibi uzun süren ve çok daha masraflı tadilat işlemlerine neden olan bir yöntemdir. Bu yüzden profesyonel tesisatçı firmalar tarafından kesinlikle önerilmemektedir.

Cihazsız Su Kaçağı Tespiti Yapılabilir mi?

Cihaz olmadan su kaçağı problemi nasıl çözülür? Bu soru evinde su kaçağından şüphe eden pek çok tüketici gibi sizin de çok merak ettiğiniz bir mevzu olabilmektedir. Çünkü su kaçağı tespiti firması tercih ederken zaman zaman uygun bütçe ile hizmet almak istersiniz. Cihazla su kaçağı tespitinin maliyet açısından yüksek olacağı düşüncesi sizi bu yaklaşıma sevk edebilmektedir. Peki, uygun maliyeti mi yoksa cihaz kullanarak kaçak tespit işlemlerini mi seçmeniz gerekir?

Robotla su kaçağı tespiti yaptırmak bütün tüketiciler açısından zaman avantajı getirecektir. Öte yandan sızıntının faturanıza getirdiği yük giderilmektedir. Ayrıca evinize verdiği hasar da düşünüldüğünde en kaliteli çözüme başvurmanız gerekir. Cihazsız su kaçağı tespiti mümkün olsa da zaman verimliliği ve noktasal tespit konusunda ideal alternatif değildir. Bu nedenle de doğru tercihini yapmak adına İstanbul Tesisat ekibine ulaşarak cihazla su kaçağı tespiti yaptırmanız gerekir. Peki, tüm önerilere rağmen su kaçağı tespitinde tercihinizi cihazsız çözümden yana kullandınız diyelim. Ne tür bir firma tercihi yapmalısınız?

Cihazsız Su Kaçağı Problemi Tespiti Yapan Tesisat Firması

Cihaz olmaksızın su kaçağı tespiti yaptırmak istediğinizde en makul seçim tecrübesi ve sektör birikimi ile öne çıkan bir firma tercih etmenizdir. İstanbul Tesisat olarak bu konuda üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyoruz. Cihaz kullanmıyor olsak da hızlı ve noktasal tespit konusunda yüksek tutarlılıkla çözüm sağlıyoruz. Böylelikle evinizde meydana gelen hasarı minimum seviyeye indiriyoruz.

“Evde Cihaz Olmadan Su Kaçağı Problemi Nasıl Çözülür?” üzerine 8 yorum

 1. Merhaba, sıcak suyu kullandıktan sonra duvarın bir noktasından su damlaması sesi duyuyorum ama duvarda bir ıslanma söz konusu değil. Nedeni nedir acaba?

  Yanıtla
 2. Merhaba,yakın zamanda aniden başlayan bir sorunumuz oluştu.Tüm çeşmeler,vanalar kapalı iken;duvarlardan şiddetli su sesi geliyor ve tuvalet çukuru taşıyor.Duvarda nem ve rutubet yok.Akan su borudan akıp gidiyor gibi.çaresiz kaldık.Sizce su durum neden kaynaklanabilir?Yanıtlarsanız çok memnun oluruz.Seyfettin Yılmaz

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Yazmış olduğunuz sıkıntı ana hatta oluşan tıkanıklıktan dolayı tuvalet taşıyor ve duvarın içinde bulunan pimaşların etrafından da su vermektedir. Daha net bilgi verebilmek için dairenizde tespit yapılması gerekmektedir. Yardım için 0212 645 33 33 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 3. Merhaba, sorunu nasıl anlatsam bilemiyorum ama çok önemli evimiz bahçe katı diğer tabirle bodrum katında ön cepheden cam hizasına kadar kaldırım var son 3 aydır duvardan su geldiğiyle ilgili sorunumuz vardı ve geçen pazar eşimle birlikte parkeleri söküp parkelerin altları vaktık ve hepsi ıslak sonra cam kenarında boydan boya bir kanal açık ve içine su dolmaya başladı kime sorduysa bunun çözümü olmadığı sizce ne yapmamız gerekiyor. Sorun o kadar büyük ki dolunca bir bezle boşaltıyoruz evden cıkamaz oldum bu yüzden

  Yanıtla
 4. Merhaba büyük bir problem le kaşı karşıyazyız banyonun tabanından garaj katına şelale gibi dört bir yanından su akıyor bütün banyoyu kırdık hiç bir kaçak gözükmüyor iki kez farklı kişilere cihazlı arama yaptırdık onlarda bişey bulamadı ne yapıcağımızı şaşırmış durumdayız sorun bu kattan değilse üst katlardan geldiğine dair hiç bir belirti yok yani birinci kattan garaja inen su ikinci yada üçüncü kattan direk garaja inebilirmi çünkü birinci katın tavanında hiçbir nem rutubet kararma olmuyor lütfen iletişime geçebilirmisiniz

  Yanıtla
  • Merhaba. Garajınıza gelen su üst kattan değil ise muhtemelen ana hattan kaynaklı olabilir. İSKİ nin şebeke borusu patladıysa bu sizin garajınıza akabilir. bunun için detaylı kontrol yapılmalıdır. destek için 0212 645 33 33 numaralı telefondan yardım alabilrisiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara