Yerden Isıtma Sistemi Bakımı

Yerden ısıtma sistemlerinde bakım radyatöre göre daha az maliyetlidir. Zeminin ısınmasını sağlayan borular bir insan ömrüne eşit olduğu için diğer geriye kalan parçaları değiştirmek veya temizlemek sistemin ömrünü uzatmaya yetecektir. Zeminden ısıtma bakımı yapılırken kullanılan kimyasalın asit içerikli olmaması gereklidir. Her boruya sıcak suyun eşit olarak dağılmasını sağlayan kolektörün her yıl havası alınması gerekir. İstenilen oda sıcaklığını yakalamak için yapılan bütün temizlik çalışmalarına yerden ısıtma bakımı adı verilir. Bu ısıtma sistemine en yakın ısınma modeli duvardan ısıtma temizliğidir. Duvardan ısıtma yerden ısıtmaya göre performansı daha az olduğu için ülkemizde pek tercih edilmemektedir. Yerden ısıtma sistemleri ülkemizde yaklaşık 35 yıldır kullanılan fakat daha tam fark edilmemiş sistemlerden biridir. Maliyet olarak yerden ısıtma sistemi petek ısıtma sistemine göre daha az maliyetlidir. Hatta inşaat halinde yapılan sistemlerde daha da ucuza gelen bir sistemdir. Sistemin işleyişi şu şekildedir;

Kombinizden yada kazan dairesinden gelen sıcak su borular aracılığı ile dairenizin her yerine döşeme altından geçen borular dolaştırılarak döşenir. Borularda dolaşan su zemini ısıtır, dairenizin ısınmasını ve sıcak kalmasını sağlar.

Ana ısıtma elemanı, yapı malzemesi içerisinden geçirilen uzun ömürlü ve dayanıklı, zeminden ısıtmaya uygun 14 mm, 16 mm, 17 mm, 20 mm çaplarındaki borulardır. Bu borular içerisinden geçen sıcak su zemin betonunu, zemin betonu da döşemeyi ısıtır, döşemede evi ısıtır. Taban sıcaklığı genellikle 26-28 derece civarındadır. Bütün yüzey ısıtma elemanı olarak kullanıldığından çok düşük sıcaklıklarda bile mükemmel ısınma sağlanır. Yerden ısıtmanın en büyük özelliği bütün yeri radyatör gibi kullanmasıdır. Bu yüzden ılık bir zeminle bütün ev istenilen konforda çok ekonomik olarak ısıtılır. Sistem besleme sıcaklıkları sağlıklı ısıtmanın en önemli ögesidir. Eğer yüksek sıcaklık beslemesine göre dizayn yapılmışsa yerden ısıtma istenen sonuçları vermeyecektir.

Yerden Isıtma Sisteminin Avantajları

yerden ısıtma tesisatı bakımı yapan firmamerkezi sistem yerden ısıtma tesisatı temizliği yapan şirketRadyatör ısıtma sistemi 70 – 90 °C aralığında çalışır. Radyatör yüzeyindeki yüksek sıcaklık, ortamdaki nemi azalttığı gibi radyatör üst bölgelerinde kirliliğe neden olur. Bu kirlerin zamanla çoğalıp sistemi tıkamasından dolayı temizlenmesi gerekir. Petek temizliği olarak adlandırılan bu iş makine ve kimyasalla yapılır. Tesisat yıkama sonrasında sistem içinde kir, pas, kireç vb. hiç bir şey kalmaz. Zeminden ısıtma sistemi için ortalama 40 °C sıcaklık yeterlidir. Böylece, düşük sıcaklıkta daha konforlu ısı elde edilir.

Her türlü yapıda ek işlem gerektirmeden kolaylıkla uygulanır. Zeminden ısıtma sistemi uygulanan yapılarda ısının homojen dağılmasından dolayı yüksek konfor sağlanır. Zeminden ısıtma sistemi, sağlıklı, konforlu ve ekonomik bir ısıtma şeklidir. Klima, soba ve radyatör gibi ısıtma sistemlerine nazaran % 23 enerji tasarrufu sağlar. Klasik sistemlerdeki gibi ısıtıcı eleman, tesisat borusu, bağlantı parçası gibi göze hoş gelmeyen ve kullanım alanını sınırlayan malzemeler yoktur. Bu yönleriyle yerden ısıtma sistemi daha avantajlıdır.

“Yerden Isıtma Sistemi Bakımı” üzerine 4 yorum

 1. 128 m2 bir dairem var .yerden ısıtma sistemli.fakat kışın çok iyi ısınamıyoruz.kombim buderus marka.ne yapmam lazım.Teşekkür ederim.SERVİS HER SENE ESANJÖRÖ DEĞİŞTİRİYOR.

  Cevapla
 2. Benim bir endişem var.Antalyada sular çok kireçli.Bu nedenle alttan ısıtmanın verimsiz olacağını söylüyorlar.Karar aşamadındayız.Bşna inşaat halinde bana yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
  • Fazıl bey yerden ısıtma borularında sürekli aynı su dönüş yapacağı için kireç olayından fazla etkilenmezsiniz. Ayrıca tesisatın içerisine bir litre kireç koruma sıvısı eklediğinde en az iki yıl boyunca kafanız rahat olur.

   Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara