Su Tesisat Borusu Nasıl Döşenir?

istanbul-su-tesisat-borusu-islerini-yapan-firma-03

Tarih boyunca suyun yön verdiği medeniyetler, güçlü olmayı başarmışlar ve bu gücü elinde bulundurmak için savaşmışlardır. Günümüzde böyle bir durum söz konusu değil tabii ki; herkesin evinde çeşmeden su akıyor ve her türlü ihtiyaç bu vasıtayla gideriliyor. Bazı ülkelerde su kaynağı az olsa da deniz suyu arıtılarak kullanılabilir, hatta içilebilir kıvama getiriliyor.

Peki, eski zamanlardan günümüze su tesisat sistemine, bu konfora nasıl ulaştık?

Su tesisatı sisteminin bulunması ile bu konfora ulaşmış bulunuyoruz. Aslında su tesisat borusu döşeme işi, suyun akıtılarak bir yerden, başka bir yere nakli ile başlamıştır. Babiller ve Persler ilk sulama sistemlerini bulduktan sonra, Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar bu sistemleri geliştirerek daha da ileri noktalara taşımışlardır. Son olarak Anadolu Selçuklular ve Osmanlılar döneminde yapılan su kemerleri, pişmiş toprak boru hatlarıyla suyu taşıyarak, şehir merkezindeki sarnıçlar vasıtasıyla dağıtımı yapılmıştır. Bunların en büyük örneği olarak daha eskilerde, Bizans döneminde yapılan Yere Batan Sarnıcı’dır.

cihazli-su-tesisat-ustalari-istanbul-37

İlk profesyonel temiz su tesisatı kullanımı, 1880’lerde İstanbul’da Terkos Gölü’nden alınan suyla başlamıştır. Bir Fransız şirket tarafından, şehrin belirli noktalarına günde 12 saat ücretsiz su verilmesi şartıyla, isteyen evlere su aboneliği yapılarak ev için de ücretli su kullanımı başlamıştır. Çok eskiden yapılan pişirilmiş toprak su borusu geride kaldı ve artık kurşun borular kullanılmaktadır. Osmanlı döneminde lüle denilen musluklar geliştirilmiş ve suyun boşa akması engellenmiştir. Bu süreci su tesisat boruları izleyince, günümüzdeki daire içi temiz su tesisatı ortaya çıkmıştır. Binalara konulan boyler ısıtma kazanları ile birlikte, evlerde sıcak su da kullanılmaya başlanmıştır. Kurşun su borusundan galvaniz boruya geçilerek, maliyet azaltılmış ve böylece su tesisatı yayılmaya başlanmıştır. Galvaniz borularda zamanla görülen çürümeler ve teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, son olarak plastik su boruları bulunmasıyla, artık her eve kolayca su tesisatı döşenebileceğini göstermiştir.

Plastik su tesisatı hızlı şekilde döşenebilmesi, malzeme fiyatının düşük olması ve yapan ustanın çokça bulunmasından dolayı, çok daha avantajlıdır. Ayrıca herhangi bir arıza durumunda, su tesisatı tamiratı da çok basittir. Her şeye rağmen, su tesisatı döşenirken dikkat edilmesi gereken ve çok önemli olan bir kaç nokta vardır. Tesisat, zeminin ya da duvarın içinde kalacağı için, herhangi bir sorun olması durumunda her yerin kırılması gerekecektir. Bu noktada kullanılan malzeme ve yapılan işçilik belirleyici rol oynar. Sıhhi tesisat yapımı ustalık isteyen bir iştir. Plastik boru döşeme işine kolay gözle bakılsa da yapılan işten sonra kaçak çıkmaması önemlidir.

Su Tesisatında Kullanılan Boru Çeşitleri

 • Dökme Demir Boru
 • Çelik Boru
 • Galvaniz Boru
 • Bakır Boru
 • PVC (plastik boru)
 • Plastik Su Tesisat Borusu Avantajları

  • Uzun ömürlü olmaları.
  • Kimyasal maddelere karşı dayanıklı olmaları.
  • Zamanla oluşan korozyona dayanıklı olmaları nedeniyle kireçlenme ve paslanma yapmamaları.
  • Isı ve ses yalıtımına sahip olmaları.
  • Suyun kokusunu, rengini ve tadını değiştirmemesi.
  • su-tesisat-borusu-nasil-dosenir-56

   Su Tesisatında Kaçak Olması

   Eskiden su sızıntısı olduğu anda yeri bulunamaz ise, su tesisatı yenileme işi kaçınılmaz olurdu. Olurdu diyoruz çünkü o günler geride kaldı. Artık su tesisatında patlağın yerini bulmak ve sadece o bölgeyi kırıp tamiratını yapmak da mümkün. Su kaçak cihazı sayesinde, dairenizde ve iş yerinizde tesisat olan her yerde, kaçak neredeyse sadece orayı kırıp tesisat onarımı yapıyoruz. İstanbul Tesisat, bu konuda cihazlı tesisatçı ekibiyle yıllardır hizmet verdiği için, uzmanlaşmış durumdadır. Sizlere daima kaliteli, güvenli ve garantili hizmet sunuyoruz.

   Su Tesisatı Borusu Nasıl Döşenir?

   Sıhhi tesisat borusu döşeme işi ciddiye alınması gereken bir konudur. İster yeni yapılan tesisat sistemi olsun, ister var olan tesisatın yenisiyle değiştirilmesi işi olsun basite alınması halinde su kaçağı problemlerinin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Günümüzde kullanılan plastik borular sıhhi tesisat döşemesi açısından kolay gibi görünse de temiz su tesisatı döşenirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer işinde uzman olmayan biri tarafından su tesisatı döşenirse su kaçağına neden olacaktır. Su kaçağının yerini bulmak için kullanılan cihazlar sayesinde çok daha az masraf ederek, kırmadan kaçağın tamiri yapılabilse de en başından işi bilen bir su tesisat ustası tarafından sıhhi tesisat döşemesi yapılması daha mantıklıdır. Oldu ki su tesisat sisteminde kaçak söz konusu yaşadınız. Ya da üst kat banyosundan su sızıyor, böyle bir durumda cihazla su kaçağı bulan firmalar ile çalışmak, sorununuza en mantıklı ve kısa çözümü getirebilecektir.

   Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

“Su Tesisat Borusu Nasıl Döşenir?” üzerine 15 yorum

 1. Merhaba binamız 10 yıllık ve 5 daireli ben zemin katta oturuyorum. Altta Bodrum katta var. Sürekli bitmek tükenmek bilmeyen evi saran bir koku mevcut, lavabo açıcı kullandık neler yaptıysak olmuyor, gelen ustalar ise böyle şeylerin giriş katlarda olduğunu yapacak bir şeyin olmadığını söylüyorlar. 3 yıldır burada oturmaktayım sadece 1 kez mutfak su verdi ama koku banyo mutfak yatak odası kısacası her yerde ve sağlık sorunumuzun olmasından endişe ediyoruz. İşçilik sorunu var diye düşünüyorum inşaat yapımında burada Elazığ ilinde ehil bir firma bulamadım bana Yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 2. Merhabalar;
  Banyo içine fayans yapılacaktı havalandırma duvarı ince olur 10 cm ytong tuğla ile örmüşler tesisatı da 10 cm çıkartmamışlar 2 adet 6 cm uzatma ile çıkartmışlar onun uç kısmaınada klozet musluklarını bağlamışlar uzatmalar bir sorun çıkartırmı teşekkürler

  Cevapla
 3. Evde su açıldığında kulaklarımı tırmalayan ve acıtan bir su sesi var. Ruhsal anlamda da rahatsız edici bir ses. Tahtaya tebeşir sert şekilde bastırılıp, tebeşirin çıkardığı ses gibi. Bu sesi düzeltmek için ne yapılabilir?

  Cevapla
  • merhabalar, öncelikle musluk ve vanaların daralmasından dolayı ses yapabilir. Bunları değiştirerek işe başlayabilirsiniz. İlk önce su sayacının oradaki vanayı değiştirin daha sonra düzelmez ise diğer musluklardan açtığınızda ses yapan hangisi ise onu değiştirin. Buna rağmen düzelmiyorsa tesisatın yenilenmesi gereklidir.

   Cevapla
 4. Merhaba kolaylıklar diliyorum öncelikle. Ben evime baştan şu tesisatı çektim. Tesisatta sorun yok ancak sırasıyla banyo, tuvalet ve mutfağa aynı yerden su sağladım. Banyo suyunda herhangi bir sorun yok ama tuvalet suyu az akıyor tuvalette bulunan el lavabo suyu hiç akmıyor mutfak suyu çok az akıyor. Sebebi su kaynağının tek yer olması değildir heralde. Problemin sebebi ne olabilir? Bir de konuyla ilgili çözüm önerinizı alabilir miyim? Ayrıca evler için su tesisatında su direncini artıracak makul cihazlar var mı? Yani ben tuvalet ve mutfakta kullanarak çözebiliriz miyim sorunü.

  Cevapla
 5. İyi günler. Yaklaşık 1 hafta önce evdeki bütün musluklardan kahverengi su akmaya başladı. Birkaç dakika bekleyince suyu rengi normal haline geldi fakat musluklardan akan suda pis bir koku var. Apartmandaki diğer komşulara da sordum ama onlarda bir sıkıntı yokmuş. Bir anlam veremedim. Sebebi ne olabilir acaba? Nasıl çözülebilir? Teşekkürler

  Cevapla
  • iyi günler ahmet bey musluklardan sarı su akması durumu tesisatınızın demir boru olması durumunda ön görülen bir problemdir.
   suda kokma renk değişikliği demir borulardaki çürümeden meydana gelip sağlıga oldukca zararlı bir problemdir ve tesisatınızın değişimi gerekir

   Cevapla
 6. Üst komşunun atık su gideri bizim evin içine bizim gidere geliyor ve bu yüzden sürekli laabodan pis su taşıyor çözüm nedir acaba

  Cevapla
  • İyi günler Zeynep Hanım. Üst kattan giden pislik sizin dairenize akıyorsa eğer sorun ana borudadır. Bu tip taşmaları yaşamanızın nedeni borunun daralması ya da boruda oluşmuş bir kalıcı hasar olabilir. Bir başka ihtimal ise hattın üzerinde bir pislik birikimi olmasıdır. Bunun en basit çözümü makine ile bu hattın açılması olacaktır. Açıldıktan sonrada kamera ile hattın içini detaylıca kontrol etmemiz gerekiyor. Aldığımız görüntülerde bir soruna rastlamaz bir sorun görmezsek kırılmasına da gerek kalmayacaktır efendim. Sorunun çözümü sizin içinde çok daha basit bir hal alacaktır.

   Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara