Su Tesisat Borusu Nasıl Döşenir?

istanbul-su-tesisat-borusu-islerini-yapan-firma-03

Tarih boyunca suyun yön verdiği medeniyetler, güçlü olmayı başarmışlar ve bu gücü elinde bulundurmak için savaşmışlardır. Günümüzde böyle bir durum söz konusu değil tabii ki; herkesin evinde çeşmeden su akıyor ve her türlü ihtiyaç bu vasıtayla gideriliyor. Bazı ülkelerde su kaynağı az olsa da deniz suyu arıtılarak kullanılabilir, hatta içilebilir kıvama getiriliyor.

Peki, eski zamanlardan günümüze su tesisat sistemine, bu konfora nasıl ulaştık?

Su tesisatı sisteminin bulunması ile bu konfora ulaşmış bulunuyoruz. Aslında su tesisat borusu döşeme işi, suyun akıtılarak bir yerden, başka bir yere nakli ile başlamıştır. Babiller ve Persler ilk sulama sistemlerini bulduktan sonra, Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar bu sistemleri geliştirerek daha da ileri noktalara taşımışlardır. Son olarak Anadolu Selçuklular ve Osmanlılar döneminde yapılan su kemerleri, pişmiş toprak boru hatlarıyla suyu taşıyarak, şehir merkezindeki sarnıçlar vasıtasıyla dağıtımı yapılmıştır. Bunların en büyük örneği olarak daha eskilerde, Bizans döneminde yapılan Yere Batan Sarnıcı’dır.

cihazli-su-tesisat-ustalari-istanbul-37

İlk profesyonel temiz su tesisatı kullanımı, 1880’lerde İstanbul’da Terkos Gölü’nden alınan suyla başlamıştır. Bir Fransız şirket tarafından, şehrin belirli noktalarına günde 12 saat ücretsiz su verilmesi şartıyla, isteyen evlere su aboneliği yapılarak ev için de ücretli su kullanımı başlamıştır. Çok eskiden yapılan pişirilmiş toprak su borusu geride kaldı ve artık kurşun borular kullanılmaktadır. Osmanlı döneminde lüle denilen musluklar geliştirilmiş ve suyun boşa akması engellenmiştir. Bu süreci su tesisat boruları izleyince, günümüzdeki daire içi temiz su tesisatı ortaya çıkmıştır. Binalara konulan boyler ısıtma kazanları ile birlikte, evlerde sıcak su da kullanılmaya başlanmıştır. Kurşun su borusundan galvaniz boruya geçilerek, maliyet azaltılmış ve böylece su tesisatı yayılmaya başlanmıştır. Galvaniz borularda zamanla görülen çürümeler ve teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, son olarak plastik su boruları bulunmasıyla, artık her eve kolayca su tesisatı döşenebileceğini göstermiştir.

Plastik su tesisatı hızlı şekilde döşenebilmesi, malzeme fiyatının düşük olması ve yapan ustanın çokça bulunmasından dolayı, çok daha avantajlıdır. Ayrıca herhangi bir arıza durumunda, su tesisatı tamiratı da çok basittir. Her şeye rağmen, su tesisatı döşenirken dikkat edilmesi gereken ve çok önemli olan bir kaç nokta vardır. Tesisat, zeminin ya da duvarın içinde kalacağı için, herhangi bir sorun olması durumunda her yerin kırılması gerekecektir. Bu noktada kullanılan malzeme ve yapılan işçilik belirleyici rol oynar. Sıhhi tesisat yapımı ustalık isteyen bir iştir. Plastik boru döşeme işine kolay gözle bakılsa da yapılan işten sonra kaçak çıkmaması önemlidir.

Su Tesisatında Kullanılan Boru Çeşitleri

 • Dökme Demir Boru
 • Çelik Boru
 • Galvaniz Boru
 • Bakır Boru
 • PVC (plastik boru)
 • Plastik Su Tesisat Borusu Avantajları

  • Uzun ömürlü olmaları.
  • Kimyasal maddelere karşı dayanıklı olmaları.
  • Zamanla oluşan korozyona dayanıklı olmaları nedeniyle kireçlenme ve paslanma yapmamaları.
  • Isı ve ses yalıtımına sahip olmaları.
  • Suyun kokusunu, rengini ve tadını değiştirmemesi.
  • su-tesisat-borusu-nasil-dosenir-56

   Su Tesisatında Kaçak Olması

   Eskiden su sızıntısı olduğu anda yeri bulunamaz ise, su tesisatı yenileme işi kaçınılmaz olurdu. Olurdu diyoruz çünkü o günler geride kaldı. Artık su tesisatında patlağın yerini bulmak ve sadece o bölgeyi kırıp tamiratını yapmak da mümkün. Su kaçak cihazı sayesinde, dairenizde ve iş yerinizde tesisat olan her yerde, kaçak neredeyse sadece orayı kırıp tesisat onarımı yapıyoruz. İstanbul Tesisat, bu konuda cihazlı tesisatçı ekibiyle yıllardır hizmet verdiği için, uzmanlaşmış durumdadır. Sizlere daima kaliteli, güvenli ve garantili hizmet sunuyoruz.

   Su Tesisatı Borusu Nasıl Döşenir?

   Sıhhi tesisat borusu döşeme işi ciddiye alınması gereken bir konudur. İster yeni yapılan tesisat sistemi olsun, ister var olan tesisatın yenisiyle değiştirilmesi işi olsun basite alınması halinde su kaçağı problemlerinin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Günümüzde kullanılan plastik borular sıhhi tesisat döşemesi açısından kolay gibi görünse de temiz su tesisatı döşenirken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer işinde uzman olmayan biri tarafından su tesisatı döşenirse su kaçağına neden olacaktır. Su kaçağının yerini bulmak için kullanılan cihazlar sayesinde çok daha az masraf ederek, kırmadan kaçağın tamiri yapılabilse de en başından işi bilen bir su tesisat ustası tarafından sıhhi tesisat döşemesi yapılması daha mantıklıdır. Oldu ki su tesisat sisteminde kaçak söz konusu yaşadınız. Ya da üst kat banyosundan su sızıyor, böyle bir durumda cihazla su kaçağı bulan firmalar ile çalışmak, sorununuza en mantıklı ve kısa çözümü getirebilecektir.

   Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Tıkla Ara