Tuvalet Kağıdı Klozeti Tıkar mı?

tuvalete-atilan-kağıtlar-tuvaleti-tikarmi-836

Gider borularının tıkanıklığını açmak için, robotla pis su borusu açma servisine başvurulması gerekir. İnşaat aşamasında pimaş boruları iyi yapılmadığı takdirde, tıkanacağı çok açıktır. Göz göre göre, eğimsiz döşenen borulara verilen keskin dönüşler yüzünden giderden akması gereken atıklar ilerleyemez ve bu keskin dönüşte pimaş tıkanıklığı oluşur. Tıkanan pimaş borusu nasıl açılır? bahsetmeden önce tıkanıklığın neden oluştuğunu bilmek gerekir.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Sifonu Çekince Tuvaletten Su gitmiyor

Hayatında herkes bir kez de olsa tuvaletin sifonu na bastığında suyun gitmemesi sorunu ile karşılaşmıştır. Tuvalette suyun az gitmesi ya da hiç gitmemesi tuvalet tıkanması durumunun göstergesidir. Geçmişte pik boru denen borularla döşenen giderler, artık günümüzde PVC plastik olarak yapılıyor. Her türlü atık su bağlantı parçası mevcut olan PVC pimaş sisteminde, yapılan işlerin süresi çok daha kısalmış ve maliyet de azalmıştır. Bu yönleriyle tercih sebebi olması da gayet normaldir.

Ancak PVC borular da mükemmel değildir. Özellikle PVC sistem uygulamasında yapılan bazı hatalar tıkanıklık sorunu ya da su kaçağı olarak karşımıza çıkabilmektedir. En çok rastlanan hatalardan biri pimaşların dönüşlerinde 90 derece keskin dönüş kullanmak, diğeri ise eğimsiz pimaş boru döşenmesi sonucu oluşur. Aslında daha birçok hata daha var ancak tıkanmaya etki edenler bunlar. Özellikle kot farkı olan yerlerde, binanın zemininden gidecek olan pimaş rögarla kotu tutmuyorsa, yani döşenen pimaş rögar seviyesinden aşağıda kalıyorsa büyük bir sorun teşkil eder. Mecburen içeriden dışarı çıkan borunun ucu yukarıda olmalıdır ki rögarı kurtarsın. Hal böyle olunca, binan ana borusu meyilsiz olmaktadır.

Klozet Tıkanıklığı

Diğer bir sorun ise bir borunun içine dökülen su ve pisliğin fazla dirençle karşılaşmadan kolayca akıp gidebilmesi gerekir. Ancak bu hatta ilerleyen su aniden bir köşeden dönmeye çalışır. Oraya hızlıca çarparsa su gider ama pislik orada kalır. Bunun olmaması için, 45 derecelik açık dirsek dediğimiz dönüş parçalarını kullanılması sorunu engellemektedir. Tüm bu işler yapılmış ve hatasız tesisat döşenmişse bu noktada tuvalet tıkanmasına neden olan etken kullanıcı hatalarıdır.

Tuvalet tıkanmasında kullanıcı hatalarından bahsedersek başı çeken ilk durum klozete kalitesiz kağıt atılmasıdır. Normalde tuvalete konulacak bir çöp kutusu tuvalet kağıdının tuvaleti tıkaması durumunun önüne geçebilir ancak bazı evlerde klozete tuvalet kağıdı atılması durumu alışkanlık haline gelmiştir. Böyle bir durumda tuvalet kağıdının tuvaleti tıkaması mümkündür. Pimaş tıkanırsa hemen bizi arayıp, en hızlı şekilde tıkanmayı giderebilirsiniz. Mutfak giderini açmak için farklı, tuvalet pimaşı açmak için ise farklı bir tel ve uç kullanılıyor. Klozetlerde ise bazen klozeti sökmeden bazen de sökerek müdahale edilmektedir. Sonuç olarak ne kadar malzeme sökülse de bir şey kırılmayacağı için, sökülen parçalar geri eski yerine takılır, aldığımız gibi size teslim ederiz.

Klozet Neden Tıkanır?

Peki, klozeti ne tıkar, tuvalet kağıdı klozeti tıkar mı, tuvalet neden taşar?

 • Klozetler genelde içine çok kağıt atıldığında
 • Islak veya kolonyalı mendiller klozete atıldığında
 • Klozete düşürülen koku giderici plastikler yüzünden
 • Klozete düşürülen temizlik bezleri
 • Çocukların tuvalete oyuncak düşürmesi durumlarında tıkanabildiği gibi
 • Bazı klozetler ise delikleri küçük olduğu için tıkanabilmektedir.

Islak mendillerin çevreye ve kanalizasyon borularında yaşattığı sıkıntılar konusuna değinecek olursak, ıslak mendiller yapıları itibariyle suda çözünmeyen bileşenlerden meydana gelmektedir. Klozete atıldıkları takdirde ise tıkanmalara meydan verir. Üstelik bu durum yalnızca evinizin gider borularında değil aynı zamanda kanalizasyon borularında da sıkıntılar yaratır. Normalde klozete en fazla 2-3 yaprak kaliteli tuvalet kağıdı atılabilir o da ardından bol su dökmek şartı iledir. Kolonyalı mendil kesinlikle atılmamalıdır. Çünkü kolonyalı mendil yapısı itibari ile bezden farksızdır. Erimediği için, atılanlar gidip bir yerde toplanırlar. Bu da açılması zor olan bir tıkanmaya sebep olur. Oluşan taşmaları gördüğümüzde, borudan geri tepen kolonyalı mendil ve bunun gibi parçalar görürüz. Bunlar hep giderin niçin tıkandığını bize anlatan şeylerdir.

Klozeti Tıkayan Unsurlar

Taşmaların en çok yaşandığı anlar ise yağmur yağdığında olur. Sokaktaki ana rögarın taşması ile bazı evlere geri tepen su her yeri mahveder. Geri tepmeleri engellemek için, bina ana rögarında borunun ağzına çekvalf takılmalıdır. Çekvalf geri tepme esnasında borudaki suyun binaya girmemesi için boruyu kapatan sistemdir. Yağmur suyu pimaşlarına; rüzgarın etkisiyle kuş tüyü, yaprak, çer çöpün çatı oluğundan içeri girmesiyle aşağı inip, bina zeminindeki yatay boruda birikerek tıkanmaya yol açar. Çaresi çatıdaki yağmur suyu giderinin ağzına süzgeç şeklinde, çöplerin içine giremeyecek biçimde bir tel örgüyle kapatılmasıdır.

Bir de yerdeki giderden su çıkıyor şeklinde şikayetler vardır. Tıkanan giderin hangisi olduğu fark etmez, eğer ana borunun bir yeri tıkandıysa su her zaman yerdeki giderden geri atacaktır. Nedeni suyun kolay yolu izleyip, en yakın çıkış noktasından geri tepmesidir. Tıkanan gideri açma, tıkanıklık açma makinesi sayesinde mümkün olur. WC tıkanmaları da aynı yöntemle kırmadan açılmaktadır Her türlü gider açma işinizi bize güvenle emanet edebilirsiniz.

tuvalet-kagitlari-tuvalet-borusunu-tikarmi-837

Klozetin Tıkanma Nedenleri ve Tıkanan Klozeti Açma

Klozet birçok sebepten dolayı tıkanabimektedir. Klozet tıkanmasının sebebi ilk olarak gidere yanlışlıkla atılan katı cisimlerdir. Yanlışlıkla atılan katı cisimler borulardan geçemeyeceği için bir süre sonra darlaşma meydana getirir ve bu yüzden de klozet tıkanmaktadır

Klozetin tıkanmasının bir diğer sebebi de erimeyen tuvalet kağıtların sıklıkla klozete atılmasıdır. Suda erimeyen tuvalet kağıtları eve klozete atılırsa bir süre sonra tıkanmalara sebep olur ve bu da klozet gider borusundan atıkların taşması anlamına gelir. Ayrıca inşaat sırasında yapılan bazı hatalar da klozet tıkanmalarının sebeplerinden olabilmektedir. Boruların yanlış monte edilmesi ve çatlaklar olması olumsuz sonuçlara doğurabilmektedir. Pimaş borusunun tıkanıklığı da klozet borusunun tıkanması ile ilgili olan durumlardandır. Borular çok iyi olmadığından dolayı pimaş kısmında hasarlar meydana gelebilmektedir.

İstanbul Tesisat firması tuvalet kağıdından tıkanan klozeti açma servisi hizmeti vermektedir. İstanbul’un tüm semtlerine mevcut olan bu servisimizde tuvalet kağıtlarının tıkadığı klozeti açan ustalarımız makinelerden yardım almaktadır. Tuvalet kağıdıyla tıkanan klozeti açan makineler sayesinde probleminiz kısa sürede çözüme ulaştırılacaktır.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Tuvalet giderleri neden tıkanır?

Tuvalet pimaşları her tıkanadığında tuvalet kağıdından şüphelenme doğru değildir. Bazı yapılarda yoğun tuvalet kağıdı kullanıldığı halde giderde herhangi bir tıkanma olmamaktadır. Bunun nedeni o binanın alt yapısının çok daha iyi olduğu ,pimaş borularının kaliteli olduğu ve doğru döşenen bir tesisat olduğunundan dolayıdır.

 • Tuvalet tıkanmalarının çoğu tuvalet kağıdından kaynaklı olsa da gidere atılan pedler ve ıslak mendiller de tıkanmanın başlıca nedenleri arasındadır. Suda erimeyen bu cisimler naylon içeriklidir ve boru içerisinde eğim denen yerde kalabilir rögara gitmeyebilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda tıkanıklık açma makineleri sayesinde bu sorundan çok kısa bir sürede kurtulabilirsiniz.
 • Tıkanmanın meydana  geldiği boru en alt kattaysa ana pimaştaki sıkıntıdan dolayıda tıkanabilmektedir. Binaların ana bağlantı boruları en altta ki bir noktada bağlanmaktadır ve oradan rögara aktarılmaktadır Ana boruda meydana gelen tıkanıklık sadece en alt kattaki dairenin sorunu değil tüm binayı ilgilendiren ortak bir problemdir.

Makine ile tıkanıklık açma işlemi nasıl gerçekleştirilir?

 • Önce tıkanıklık açmada kullanılan başlık makinenin ucuna bağlanmaktadır.
 •  Sonrasında gidere gönderilen bu başlık pimaştaki peçeteler , ıslak mendiller vb yabancı maddeleri çekilerek geri alma yöntemiyle pimaş borusu temizlenmektedir.
 • Giderdeki tıkanıklık problemi çözüldükten sonra pimaşa gönderilen kamera ile boru içerisinde görüntü alınarak olası sorunlar listelenmektedir.
 • Pimaş borusu açma Makineyle Gider Açma Fiyatları için tıklayınız.

Klozet Tıkanmasına Çözüm Nedir?

Klozet tıkanmasına çözüm arayan pek çok tüketicinin karşılaştığı sorunların başında tuvalet kağıdı atılması nedeniyle ortaya çıkan tıkanmalar vardır. Özellikle tuvaletteki suyun akmaması ve pisliğin bir türlü gidere ulaşmaması ciddi problemdir. Bu nedenle de tıkanıklığın çözülmesi gerekir.

Tuvalete atılan başta tuvalet kağıdı olmak üzere tıkayıcı maddeler giderde ortaya çıkan problemlerin en önemlisi olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda önemli olan klozet tıkanıklığına yol açan faktörlerin ne olduğunun titiz bir şekilde saptanmasıdır. Tıkanıklığın nedeni belirlendiğinde ise tıkanıklık açan tesisatçı tarafından tuvalet tıkanıklığı açma daha kolaydır. Bu kapsamda kesin çözüm robotla tıkanıklık açma olacaktır. Daha kaliteli bir çözümün ortaya çıkması söz konusu olacaktır. İstanbul Tesisat olarak bu konuda en başarılı hizmetleri sizlerle buluşturmayı amaçlıyoruz. Üstelik kullandığımız yöntemler sayesinde daha kalıcı bir çözüme ulaşmanızı da sağlıyoruz.

Klozet Tıkanması Nasıl Geçer?

Klozet tıkanması nasıl geçer diye endişelenme durumunda kalmayın. İstanbul Tesisat sayesinde robotla ya da kamerayla tıkanıklık açma hizmetlerinden faydalanmayı tercih edin. Ekibimiz, tıkanma durumu yaşandığında öncelikle tıkanmanın nedenlerini inceleyerek bu konuda neler yapılabileceğini inceler. Daha sonraysa klozet tıkanmasına kesin çözüm olması beklenen yöntemlerle tıkanıklık açma işlemleri gerçekleşir.

İstanbul Tesisat sayesinde tıkanıklık açma hizmeti tercih edilebilimektedir. Bu durumda yapılması gereken tıkanıklık açma uygulamasının teknolojiden ve birikimden faydalanarak gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Sizin de tercihiniz ekibimizin sunduğu güvenilir çözümlerle harekete geçmek mi? O halde vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

“Tuvalet Kağıdı Klozeti Tıkar mı?” üzerine 2 yorum

 1. Merhabalar bizim gebzede bir kafemiz var haliylede çöp kovası koysakta müşterilerimiz gidere tuvalet kağıdı atıyor. Burada sürekli çağırdığımız bir tesisatçımız var tıkandığında gelip açıyor. Ama kamerası yok .Sizde görüntülü sistem var sanırım kameralar sayesinde problemin kesin tespitini yapabilirmiyiz. Bizim talebimiz tuvalet kağıdı atılsada tuvaletin tıkanmaması çünkü buna engel olamıyoruz malesef. Bu durumda birşey yapılabilirmi gebzeye servisiniz varmı?

  Cevapla
  • Gebzeye servisimiz mevcut efendim. Öncelikle tuvalet kağıtları eğer çok yoğun bir şekilde hepsi klozete atılıyorsa tıkanması normal. Ama dediğim gibi bu kullanımın yoğunluğuyla alakalı. Belkide sizin giderinizin eğimi olmadığı için azda atılsa sürekli bu problemle karşılaşıyorsunuz. O yüzden hatta kamerayla baktırıp kalıcı bi hasar mı var diye baktırmanızda fayda var efendim.

   Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara