Atık Su Gider Borularında Neden Sık Sık Tıkanmalar Yaşıyorsunuz?

pis-su-borularinin-temizligi-nasil-yapilir-cihazla-acma-yontemi-35

Atık su gider boruları neden sürekli tıkanıyor sorusuna cevap arayan müşterilerimize, kesin ve net cevaplar sunuyoruz. Her yapının tesisatında bu tarz sorunlar oluşabilir. Hele toplu yaşamın olduğu merkezlerde veya apartmanlarda, kesinlikle tıkanma sorunu olacaktır. Ancak sık sık gider tıkanması normal değildir ve araştırılmaya gerek olan bir durumdur. İş merkezleri, alışveriş merkezleri, oteller vb. yerlerde genellikle kullanımla alakalı tıkanmalar olur. Bu gibi mekânlarda kâğıt çok atılıyordur veya değişik cisimler atıldığından tıkanıyordur. Fakat apartmanlarda birçok daire kullanıyor olsa da ana giderde sorun olmadığı sürece sürekli tıkanma olmamalıdır. Böyle bir durum yaşandığında şüphelenmek gerekir. Çünkü inşaat temelinde iken zemine, yani temelin içine döşenen ana borular yanlış döşenmiş olabilirler. Eğimsizlik ve keskin dirsek kullanılması da sürekli gider tıkanmasına neden olan sorunlardan bazılarıdır. Bu tarz hataların olduğu bir boruda, tıkanma yaşanması da gayet normaldir.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Atık Su Gider Borularında Kırmadan Tespit

Gider sisteminde sık sık tıkanmalara sebep olan sorunu görüntüleme sistemlerimiz ile bulduktan sonra detektör yardımı ile tıkanmaya neden olan bölgenin noktasal yerini tespit ediyoruz. İnşaat zamanından kalan bir moloz, tıkanmaya sebep olabilmektedir. Tesisat hatalarından kaynaklanan problemlerden boru hattınızda tıkanmalar yaşanabilir. Ya da tesisat ustanızın borunuza su akış eğimi vermediğinde ilerleyen yıllarda tıkanmalar yaşayabilirsiniz. Bazen boru hattınızın toprak altında çökmesi ya da pik borularda daha sık görülen künk diye tabir edilen yerlerde çökmelerin yaşanması gibi durumlarda tıkanmalar yaşanabilir. Bu tür problemli bölgelerin yeri bulunursa, hattın tamamen yapılmasına gerek kalmadan bir kısmında tadilat yaparak işi kurtarabilirsiniz.

atik-pis-su-borularini-aletla-acma-isini-yapan-usta-03

Kanalizasyon Borusunda Tıkanıklık Tespiti

Kameralarla görüntülenen pimaşlar, çökme yapmışsa izlediğimiz güzergâhı detektör tespit makinesi ile yukarıdan takip edebiliriz. Kameranın kafasındaki verici sayesinde, kamera nereye giderse gitsin, elimizdeki detektörle yukarıdan onu takip edebiliyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki belirli bir derinliğe kadar net olarak tespit yapılabilmektedir. Yer altında 1,5  metreye kadar sağlıklı bir şekilde nokta tespiti yapabilen bu cihaz, 1,5 metreden sonra sinyal zayıf olduğu tam net yer belirleyemez. Fakat zaten hatların çoğu da genellikle 1,5 metre derinde değillerdir.

Ayrıca sokaklardaki kanalizasyon hatları derin olsa da tamir ve tespit işlerini sular idaresi bakmaktadır. Yoldan geçen hatlardan kaynaklanan kot farkıyla bazı binaların yapımında hata olur, kot kurtarmaz. Aşırı yağmurlarda binaları su basar ve bu olay tamamıyla şehir kanalizasyonundan kaynaklanır. Çünkü ana kanal binanın rögarından daha yüksektir. Tüm bunlar baştan önlemi alınacak, uzman kişiler tarafından yapılması gereken işlerdir.

Gider Borularında Neden Tıkanıklık Olur?

Gider borularının tıkanması iki ana nedene ayrılmaktadır. Bunlardan ilki kullanımdan ya da kullanıcı hatalarından oluşan tıkanıklıklar ikincisi de yapısal hatalardan dolayı oluşan tıkanıklıklardır.

Kullanımdan ya da Kullanıcı Hatalarından Kaynaklı Gider Tıkanıklıkları

 • Mutfak giderinde atılan yağlar ve atıklardan oluşan tıkanıklıklar
 • Banyo giderine atılan saç sabun gibi atıklardan dolayı oluşan tıkanıklıklar
 • Lavabo giderinden atılan saç, sakal, sabun gibi kozmetik atıklar
 • Tuvalet giderine atılan tuvalet kâğıdı, oyuncak, gibi nedenlerden dolayı oluşan tıkanıklıklar

Yapısal Hatalardan Kaynaklanan Gider Tıkanıklıkları

 • Kanalizasyon sisteminin yapılması sırasında hatalı eğim verilmesi
 • Giderlere kaçırılan inşaat atıkları
 • Tuvalet giderlerine doğru eğim verilmemesi
 • Toprakta yaşanan çökme sonucu pimaşların ya da kanalizasyon hattının kırılması
 • Binanın rögarının sokaktaki kanalizasyon sisteminden daha aşağıya konumlandırılmış olması

Gider Tıkanıklıkları Nasıl Açılır?

Atık su gider borularında görülen tıkanmalar insan yaşamını olumsuz etkileyen oldukça önemli durumlardan bir tanesidir. Bu nedenle de gider tıkanıklıkları söz konusu olduğunda sorunu kısa sürede çözmek hayli önemlidir. Atık su gider borusuna atılan tıkayıcı unsurlar çoğu zaman pompa ve lavabo açıcı gibi basit yöntemlerle açılmaktadır. Ancak zorlu tıkanıklıklarda bu yöntemler işe yaramayacağından daha akılcı çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Tam da bu noktada İstanbul Tesisat sayesinde size uygun hizmetler gündeme gelir.

Gider tıkanıklıklarını açmak için öncelikli olarak gidere atılan tıkayıcı maddelerin neler olduğuna bir göz atmakta fayda vardır. Bunun için gidere salınan kamera ile tıkanıklıklara neden olan unsurun ne olduğu saptanmaktadır. Daha sonra gider tıkanıklıklarını açmak için kullanılan robotla kaliteli bir sonuca ulaşmak mümkün olacaktır.

Gider Tıkanıklığı Açan Tesisat Ustaları

Gider tıkanmaları söz konusu olduğunda mutlaka bir ustadan destek almalısınız. Evde kendi yöntemlerinizle tıkanıklığı açmaya çalışmanız sorunu daha da zorlu bir duruma dönüştürecektir. İstanbul Tesisat ustalarını aradığınızda ustalar kısa sürede adresinize gelerek tesisatınızdaki sorunları çözmeye çalışacaktır. Teknolojik ekipmanlar ve kaliteli çözümler sayesinde gider tıkanıklıklarını ortadan kaldırmak hem zaman hem de maliyet açısından daha avantajlı olacaktır.

Siz de profesyonel bir çözüm elde etmek adına mutlaka gider tıkanıklığı sorunlarını İstanbul Tesisat avantajlarıyla çözüme kavuşturmalısınız. Bu kapsamda sizin için çözüm çok daha avantajlı olacaktır.

“Atık Su Gider Borularında Neden Sık Sık Tıkanmalar Yaşıyorsunuz?” üzerine 10 yorum

 1. Merhabalar mutfak giderinde surekli tikanma yasiyorum ve gider borusunda büzüsme oldugunu solediler kirmadan yapilma imkani varmi

  Yanıtla
 2. Merhaba
  Benim bina yaşlı 25 senelik ancak son 4-5 aydır mutfak giderlerinden geri tepme hemde su basarcasina yaşamaktayım.Musluk kapalı bulaşık makinası çalışmıyor yan komşumuz da oan hiçbir şeyin çalışmadığını söylemekte ama oluk oluk su tepkimesi oluyor nedendir

  Yanıtla
 3. Bizim binamızda 8 senedir pis su giderin de problem var.pis su alt katları basıyor.benim de 1 .katta olmama rağmen 2 3 defa mutfakdan geri bastı, biz sıkıntının logardan olduğunu düşünüyoruz ama iski bunu kabul etmiyor .suçu iç tesisatlara atıyor .biz bu problemden bıktık artık kesin çözüm istiyoruz.her türlü problemi çözecek bahanesiz ,amasız kesin bir çözüm için bize yol gösterirmisiniz.

  Yanıtla
  • Merhaba, binanız yeni olmasına rağmen bu sıkıntıyı çok yaşamışsınız. Bunun sebebi olarak bina ana hattınızda ters meyil, çökme gibi sorunlar olabilir bundan dolayı hattınızda sıklıkla tıkanma yaşıyor olabilirsiniz. Bunun çözümü olarak hattınızın kamera yardımı ile kontrol edilip herhangi bir sorun var mı yok mu diye kontrol edilip çözüm sunulabilir. Bunun için bizden destek talep edebilirsiniz. Saygılarımla

   0212 645 33 33
   0532 283 64 40

   Yanıtla
 4. S.a usta kay gelsin..benim sorunum şu.1 ay önce tuvalet ve banyomun tavani su altinda kaldi.tesisatçi geldi ana boru tikanikliği vardi uzun bi malzemeyle bu tikanikliği açti.ama şu an ayni sorun tekrar yaşandi yine tavanim su altinda ve yinee tikandi bu sefer ben ciktim uzun bi malzemeyle ben açtirdim tikanikliği..asıl sorum şu.sürekli tikanmanin sebebi nedir ve ilerleyen zamanda tekrar sorun yaşarmiyim ne yapmam lazim..

  Yanıtla
  • Merhaba Veli bey tıkanıklık probleminizin bir çok farklı sorunu olabilir eğimsizlik olabilir , boru içinde yağlanma olabilir , kireçlenme olabilir bu yüzden öncelikle sorunun ne olduğunu ustalarımızın gelip yerinde tespit etmesi gerekiyor 0532 283 64 40 numaramızdan bizi ararsanız ustalarımızı göderip sorununuzu çözeriz.

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara