Atık Su Gider Borularında Neden Sık Sık Tıkanmalar Yaşıyorsunuz?

pis-su-borularinin-temizligi-nasil-yapilir-cihazla-acma-yontemi-35

Borular neden sürekli tıkanıyor sorusuna cevap arayan müşterilerimize, kesin ve net cevaplar sunuyoruz. Her yapının tesisatında bu tarz sorunlar oluşabilir. Hele toplu yaşamın olduğu merkezlerde veya apartmanlarda, kesinlikle tıkanma sorunu olacaktır. Ancak sık sık gider tıkanması normal değildir ve araştırılmaya gerek olan bir durumdur. İş merkezleri, alışveriş merkezleri, oteller vb. yerlerde genellikle kullanımla alakalı tıkanmalar olur. Bu gibi mekânlarda kâğıt çok atılıyordur veya değişik cisimler atıldığından tıkanıyordur. Fakat apartmanlarda birçok daire kullanıyor olsa da ana giderde sorun olmadığı sürece sürekli tıkanma olmamalıdır. Böyle bir durum yaşandığında şüphelenmek gerekir. Çünkü inşaat temelinde iken zemine, yani temelin içine döşenen ana borular yanlış döşenmiş olabilirler. Eğimsizlik ve keskin dirsek kullanılması da sürekli gider tıkanmasına neden olan sorunlardan bazılarıdır. Bu tarz hataların olduğu bir boruda, tıkanma yaşanması da gayet normaldir.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Atık Su Gider Borularında Kırmadan Tespit

Gider sisteminde sık sık tıkanmalara sebep olan sorunu görüntüleme sistemlerimiz ile bulduktan sonra detektör yardımı ile tıkanmaya neden olan bölgenin noktasal yerini tespit ediyoruz. İnşaat zamanından kalan bir moloz, tıkanmaya sebep olabilmektedir. Tesisat hatalarından kaynaklanan problemlerden boru hattınızda tıkanmalar yaşanabilir. Ya da tesisat ustanızın borunuza su akış eğimi vermediğinde ilerleyen yıllarda tıkanmalar yaşayabilirsiniz. Bazen boru hattınızın toprak altında çökmesi ya da pik borularda daha sık görülen künk diye tabir edilen yerlerde çökmelerin yaşanması gibi durumlarda tıkanmalar yaşanabilir. Bu tür problemli bölgelerin yeri bulunursa, hattın tamamen yapılmasına gerek kalmadan bir kısmında tadilat yaparak işi kurtarabilirsiniz.

atik-pis-su-borularini-aletla-acma-isini-yapan-usta-03

Kanalizasyon Borusunda Tıkanıklık Tespiti

Kameralarla görüntülenen pimaşlar, çökme yapmışsa izlediğimiz güzergâhı detektör tespit makinesi ile yukarıdan takip edebiliriz. Kameranın kafasındaki verici sayesinde, kamera nereye giderse gitsin, elimizdeki detektörle yukarıdan onu takip edebiliyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki belirli bir derinliğe kadar net olarak tespit yapılabilmektedir. Yer altında 1,5  metreye kadar sağlıklı bir şekilde nokta tespiti yapabilen bu cihaz, 1,5 metreden sonra sinyal zayıf olduğu tam net yer belirleyemez. Fakat zaten hatların çoğu da genellikle 1,5 metre derinde değillerdir.

Ayrıca sokaklardaki kanalizasyon hatları derin olsa da tamir ve tespit işlerini sular idaresi bakmaktadır. Yoldan geçen hatlardan kaynaklanan kot farkıyla bazı binaların yapımında hata olur, kot kurtarmaz. Aşırı yağmurlarda binaları su basar ve bu olay tamamıyla şehir kanalizasyonundan kaynaklanır. Çünkü ana kanal binanın rögarından daha yüksektir. Tüm bunlar baştan önlemi alınacak, uzman kişiler tarafından yapılması gereken işlerdir.

Gider Borularında Neden Tıkanıklık Olur?

Gider borularının tıkanması iki ana nedene ayrılmaktadır. Bunlardan ilki kullanımdan ya da kullanıcı hatalarından oluşan tıkanıklıklar ikincisi de yapısal hatalardan dolayı oluşan tıkanıklıklardır.

Kullanımdan ya da Kullanıcı Hatalarından Kaynaklı Gider Tıkanıklıkları

  • Mutfak giderinde atılan yağlar ve atıklardan oluşan tıkanıklıklar
  • Banyo giderine atılan saç sabun gibi atıklardan dolayı oluşan tıkanıklıklar
  • Lavabo giderinden atılan saç, sakal, sabun gibi kozmetik atıklar
  • Tuvalet giderine atılan tuvalet kâğıdı, oyuncak, gibi nedenlerden dolayı oluşan tıkanıklıklar

Yapısal Hatalardan Kaynaklanan Gider Tıkanıklıkları

  • Kanalizasyon sisteminin yapılması sırasında hatalı eğim verilmesi
  • Giderlere kaçırılan inşaat atıkları
  • Tuvalet giderlerine doğru eğim verilmemesi
  • Toprakta yaşanan çökme sonucu pimaşların ya da kanalizasyon hattının kırılması
  • Binanın rögarının sokaktaki kanalizasyon sisteminden daha aşağıya konumlandırılmış olması
Tıkla Ara