Plakalı Eşanjör Temizliği ve Bakımı

kalorifer-petek-tesisat-temizligini-yapan-sirketler-98

Eşanjör bütün kombilerde bulunan ve ısıtmanın sağlanmasını yarayan ve cihazın en önemli parçası olan bir aksamdır. Bütün kombilerde eşanjör bulunsa da eşanjör yapıları markalara göre farklılık gösterir. Kombilerin büyük bir kısmında tek eşanjör bulunsa da bazılarında çift eşanjör bulunmaktadır.

Bu tek eşanjörlü kombilerdeki ana eşanjör kalorifer sisteminin ısınmasını sağlamasının yanı sıra sıcak su ihtiyacını da karşılamaktadır.

Çift eşanjöre sahip kombilerde ise eşanjörlerden biri ana eşanjör ikincisi plaka eşanjördür. Bu kombi sisteminde çift eşanjör kullanarak ana eşanjöre kalorifer ve sıcak suyu ısıtması sağlanırken plaka eşanjör ana eşanjörden gelen sıcak suyun ısısını yansıtarak kullanılacak sıcak suyu ısıtması sağlanmaktadır.

Kombinizde tek eşanjör de olsa çift eşanjör de olsa içlerinde ısınan su da kireçlenme olacağından temizliğinin yapılması gerekmektedir. Özellikle çok kireçli suyu olan şehirlerde eşanjörlerin bakımları yapılmadığından dolayı sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

kalorifer-petek-bakimi-kombi-esansor-bakimi-85

Eşanjör Kalite ve Fiyat Farkları

Genelde kombilerde ve ısıtma sistemlerinde bulunan eşanjörler, iki sıvının birbirine temas etmeden ısı transferi yapmasını sağlayan yapıdır. Bu yapı birbirine bağlı plakalardan oluşmaktadır. Tüm plakalar birbirine saptamalarla birleştirilmiştir. Genellikle paslanmaz çelik ve karbon çelik malzemelerden yapılırlar. Markalara ve malzemelere göre fiyatları değişir. Nedeni ise plakalı eşanjörde işçilik açısından çok fazla iş olmamasıdır. Maliyet malzemeye göre değişir. Avrupa ile Çin malı eşanjörler arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Plakalı eşanjör temizliği ucuz eşanjörlerde çok zor yapılır. Malzeme kaliteli olmadığından sökülüp takılması da zordur. Çin malı eşanjörlerin ucuz olmasının sebebi ise kullanılan malzemedeki çelik oranıdır. Eşanjör kalitesi düşük olduğundan, çok fazla yüksek ısıda çalıştığında delinmeler ve kararmalar olabilmektedir.

Plakalı eşanjörlerin temizliği yapılmadığında ısı verimi ciddi manada düşmeye başlayacaktır. Kalorifer sularının yeterince ısınmaması yerden ısıtma ve radyatör sistemine ısı iletimini düşürecektir. Bu sistem kombiye kirli suyun gitmesini engeller fakat her yıl bakımı yapılmadığında kireçten dolayı geçiş aralıkları tıkanacaktır. Yeni bir eşanjör maliyeti ile karşılaşmamak için sadece montaj ücreti kadar bir maliyetle 5 yılda bir temizlik yaptırabilirsiniz.

Plakalı Eşanjörün Avantajları

En önemli avantajlardan birincisi plakalara ek yapılarak ısı kapasitesi artırılabilmesidir. Örneğin eviniz 3 katlı ve aldığınız eşanjörün kapasitesinden memnun değilseniz plakalara ek yaparak kapasiteyi artırır. Böylece daha hızlı ve verimli ısı elde edebilirsiniz. Suların birbirine karışmasını önlediği için, kirlenen kalorifer suyunun kombi içerisine girmesini engeller ve bu sayede kombi kazan arızası ve bakım maliyetlerinden kurtulursunuz. Tasarımı sayesinde hafif ve yer kaplamadığından montajı her sisteme kolayca yapılmaktadır. Hafif olduğu için eşanjör bakımı yapılacağında kolayca sökülüp temizlenebilmektedir. Yüzeyler geniş olarak birbirine temas ettiğinden çabucak ısınma sağlayarak ısı transferi sağlar. Tüm bu avantajlar plakalı eşanjörü diğer sistemlerden bir adım önde tutmaktadır.

esanjor-baglanti-semasi

Eşanjörlerin çok farklı kullanım alanları olabilmektedir. Fakat bizle alakalı kısmı kalorifer ve sıcak su ısıtma sistemleridir.

Isıtma Sorunu Olan Dairelere Eşanjör Konulur mu?

Kalorifer tesisatlarında eşanjör kullanılması ısınma sorunu ile alakalı değildir. Eşanjör, ısı kapasitesinin verimi artırmak amacı ile kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kombiden gelen sıcak su, kalorifer suyuyla karışmadığı ve temassız ısınma olduğundan kaloriferin kirli suyu kombinize giremez. Bunları göz önünde bulundurmak, plakalı eşanjörün tercih edilmesi için yeterlidir. Yerden ısıtma sistemilerinde eşanjör daha çok tercih edilmektedir. Çünkü yerden ısıtma sistemi kalorifer peteklerine nazaran daha çabuk ve fazla kirlenmektedir. Tesisatta oluşan çamurun sisteme dolmaması için eşanjör kullanılmalıdır. Genel olarak ısınma problemi olmasa da eşanjör tercih dilebilmektedir.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Tek ve Çift Eşanjör Olması Temizliği Etkiler mi?

Plakalı eşanjör temizliği ve bakımı ile ilgili hizmet almak isterken aynı zamanda tek ve çift eşanjör ne demek? sorusuna cevap vermelisiniz. Çünkü bakımını yaptıracağınız eşanjörün değişmesi gerektiğinde ya da bir sorun olduğunda tek ve çift ne ifade eder bilmelisiniz.

Eşanjör temel olarak kombi suyunu ısıtmaya yaramaktadır. Bu sayede banyo ve mutfak lavabosundan sıcak su akmasını sağlamaktadır. Kalorifere, mutfak ya da banyo lavabosuna sıcak su aktaran eşanjör sisteminde yapısal olarak tek ya da çift parça bulunabilmektedir. Çalışma prensibi açısından bazı farklılıklar ortaya çıkarabilmektedir. Ancak tek ve çift eşanjör olması eşanjör temizliği konusunda herhangi bir farklılığa yol açmamaktadır. Eşanjör temizliği yapılarak kireçlenme ya da kalınlaşma gibi problemler giderilmelidir. Özellikle suyun çok kireçli olduğu bölgelerde yaşıyorsanız eşanjör temizliği düzenli aralıklarla gerçekleşmelidir.

Eşanjör Temizliği Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kombinin sıcak su sağlamasını destekleyen eşanjörler düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Temizliğin aksaması ya da hiç yapılmaması kireçlenmelere yol açmaktadır. Kireçlenmeler de enerji harcamasını arttırır. Isının kaybolmadan aktarılmasını sağlayan eşanjör temizliği sayesinde sıcak su ihtiyacını da daha kolay bir şekilde karşılamanız mümkündür. Eşanjör temizleme fiyatları çok yüksek olmasa da tüketiciler zaman zaman bu hizmeti göz ardı eder. Senede 1 ya da 6 ayda 1 kez yaptıracağınız eşanjör temizliği sayesinde sıcak su için verimliliği elde edebilirsiniz. Üstelik kombinizde parçaların hasar görmesinin de önüne geçebilirsiniz.

“Plakalı Eşanjör Temizliği ve Bakımı” üzerine 8 yorum

 1. Ev 200 metrekare,yerden ısıtma,sular kireçli.
  Buderus gb712 ,30 kw lık kombi aldım.Kombi ustası dedi ki ; senin yerden ısıtma sistemindeki borular oksijen bariyersiz olduğundan ayrıca plakalı eşanjör , genleşme tankı , ÇAMUR tutucu ve sirkülasyon pompası alacaksın ve monte edeceğiz.Bu marka kombilerde başka türlü olmuyor dedi.
  Sizce doğru mu?Ne yapmalıyım?

  Yanıtla
  • Merhaba. Bu bahsettiğiniz konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi değiliz. Bu konuyla ilgili olarak bir doğalgaz firmasından bilgi almanız daha doğru olur. Yanlış bir cevap verip sizi zor durumda bırakmak istemeyiz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 2. Usta iyi günler. Şimdi bizde bir kombi var; DD nitromix. Demirdöküm servisinden gelen eleman bizim petekleri görünce bunlar eşanjöre zarar verir falan dedi. Eşanjör nedir onu da sayenizde öğrendim. Şimdi sorum şu; petek cinsinin eşanjör sağlığına etkisi var mıdır? Varsa da çok takılacak bir konu mu? (Dediğim petek bu yeni nesil ince, modern olanlardan; markası radyal.) Teşekkür ederim usta. İlk sıkıntıda sizi arayacağım.

  Yanıtla
  • iyi günler osman bey öncelikle petek markaları veya modelleri kombilere zarar vermemektedir.
   kombilerde dikkat edilmesi gereken dairenin metrekaresi peteklerin büyüklüğü önemlidir bunun dısında kullanacagınız her hangi bir radyatör modeli sisteme zarar vermemektedir
   radyal peteklerde sadece zaman içerisinde petek içerisinde dolaşan suyun kireç haline gelip taşlaşma yapmaktadır.
   belli aralıklarla ve düzenli yapılması gereken temizliklerle uzun süre kullanılacak bir petek çeşididir

   Yanıtla
 3. Demirdöküm Aden çift eşanjörlü kombide Kalorifer normal ısınıyor. Ancak sıcak kullanım suyu çok ısınmıyor. Bir ısınıyor bir soğuyor. Led göstergeler arızada göstermiyor. sıkıntısı nedir.

  Yanıtla
  • İyi günler Ahmet Bey. Sorun kombiniz ile alakalı bir durum. Maalesef kombiler için elimizden bir şey gelmiyor. Tesisatta kirlilik ya da tıkanma olsaydı sorununuzu çözebilirdik. Daha detaylı bilgi almak için kombi servisinizle arızanın ne olduğuna dair konuşmanız gerekiyor. Daha sağlıklı bir bilgiye onlarla ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara