Plakalı Eşanjör Temizliği ve Bakımı

kalorifer-petek-tesisat-temizligini-yapan-sirketler-98

Eşanjör bütün kombilerde bulunan ve ısıtmanın sağlanmasını yarayan ve cihazın en önemli parçası olan bir aksamdır. Bütün kombilerde eşanjör bulunsa da eşanjör yapıları markalara göre farklılık gösterir. Kombilerin büyük bir kısmında tek eşanjör bulunsa da bazılarında çift eşanjör bulunmaktadır.

Bu tek eşanjörlü kombilerdeki ana eşanjör kalorifer sisteminin ısınmasını sağlamasının yanı sıra sıcak su ihtiyacını da karşılamaktadır.

Çift eşanjöre sahip kombilerde ise eşanjörlerden biri ana eşanjör ikincisi plaka eşanjördür. Bu kombi sisteminde çift eşanjör kullanarak ana eşanjöre kalorifer ve sıcak suyu ısıtması sağlanırken plaka eşanjör ana eşanjörden gelen sıcak suyun ısısını yansıtarak kullanılacak sıcak suyu ısıtması sağlanmaktadır.

Kombinizde tek eşanjör de olsa çift eşanjör de olsa içlerinde ısınan su da kireçlenme olacağından temizliğinin yapılması gerekmektedir. Özellikle çok kireçli suyu olan şehirlerde eşanjörlerin bakımları yapılmadığından dolayı sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

kalorifer-petek-bakimi-kombi-esansor-bakimi-85

Eşanjör Kalite ve Fiyat Farkları

Genelde kombilerde ve ısıtma sistemlerinde bulunan eşanjörler, iki sıvının birbirine temas etmeden ısı transferi yapmasını sağlayan yapıdır. Bu yapı birbirine bağlı plakalardan oluşmaktadır. Tüm plakalar birbirine saptamalarla birleştirilmiştir. Genellikle paslanmaz çelik ve karbon çelik malzemelerden yapılırlar. Markalara ve malzemelere göre fiyatları değişir. Nedeni ise plakalı eşanjörde işçilik açısından çok fazla iş olmamasıdır. Maliyet malzemeye göre değişir. Avrupa ile Çin malı eşanjörler arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Plakalı eşanjör temizliği ucuz eşanjörlerde çok zor yapılır. Malzeme kaliteli olmadığından sökülüp takılması da zordur. Çin malı eşanjörlerin ucuz olmasının sebebi ise kullanılan malzemedeki çelik oranıdır. Eşanjör kalitesi düşük olduğundan, çok fazla yüksek ısıda çalıştığında delinmeler ve kararmalar olabilir.

Plakalı eşanjörlerin temizliği yapılmadığında ısı verimi ciddi manada düşmeye başlayacaktır. Kalorifer sularının yeterince ısınmaması yerden ısıtma ve radyatör sistemine ısı iletimini düşürecektir. Bu sistem kombiye kirli suyun gitmesini engeller fakat her yıl bakımı yapılmadığında kireçten dolayı geçiş aralıkları tıkanacaktır. Yeni bir eşanjör maliyeti ile karşılaşmamak için sadece montaj ücreti kadar bir maliyetle 5 yılda bir temizlik yaptırabilirsiniz.

Plakalı Eşanjörün Avantajları

En önemli avantajlardan birincisi plakalara ek yapılarak ısı kapasitesi artırılabilmesidir. Örneğin eviniz 3 katlı ve aldığınız eşanjörün kapasitesinden memnun değilseniz plakalara ek yaparak kapasiteyi artırır. Böylece daha hızlı ve verimli ısı elde edebilirsiniz. Suların birbirine karışmasını önlediği için, kirlenen kalorifer suyunun kombi içerisine girmesini engeller ve bu sayede kombi kazan arızası ve bakım maliyetlerinden kurtulursunuz. Tasarımı sayesinde hafif ve yer kaplamadığından montajı her sisteme kolayca yapılmaktadır. Hafif olduğu için eşanjör bakımı yapılacağında kolayca sökülüp temizlenebilir. Yüzeyler geniş olarak birbirine temas ettiğinden çabucak ısınma sağlayarak ısı transferi sağlar. Tüm bu avantajlar plakalı eşanjörü diğer sistemlerden bir adım önde tutmaktadır.

esanjor-baglanti-semasi

Eşanjörlerin çok farklı kullanım alanları olabilir fakat bizle alakalı kısmı kalorifer ve sıcak su ısıtma sistemleridir.

Isıtma Sorunu Olan Dairelere Eşanjör Konulur mu?

Kalorifer tesisatlarında eşanjör kullanılması ısınma sorunu ile alakalı değildir. Eşanjör, ısı kapasitesinin verimi artırmak amacı ile kullanılır. Bunun yanı sıra kombiden gelen sıcak su, kalorifer suyuyla karışmadığı ve temassız ısınma olduğundan kaloriferin kirli suyu kombinize giremez. Bunları göz önünde bulundurmak, plakalı eşanjörün tercih edilmesi için yeterlidir. Yerden ısıtma sistemilerinde eşanjör daha çok tercih edilir. Çünkü yerden ısıtma sistemi kalorifer peteklerine nazaran daha çabuk ve fazla kirlenmektedir. Tesisatta oluşan çamurun sisteme dolmaması için eşanjör kullanılmalıdır. Genel olarak ısınma problemi olmasa da eşanjör tercih dilebilir.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Tıkla Ara