Su Borularında Terleme Neden Olur?

su-borularindaki-terlemeleri-makineler-ile-cozume-kavusturan-firmalar-7

Ortamda bulunan havada nem oranı bölgeler arası farklılıklar gösterir. Havada gaz halinde bulanan su molekülleri değişik sıcaklıklarda ki borulara çarptığında ortaya terleme denilen durum çıkar. Genelde soğuk su borularında ortaya çıkan bu durumun önlenebilmesi için köpük tarzı bir maddeyle borunun çeperinin sarılması gerekir. Bazı dairelerin su sayaçları kapalı olduğu için bu bölgelerde terleme olur. Arkasındaki duvar nemden dolayı kabarma yapar.

Müşteriler su kaçağı şikayetiyle bizi aradıklarında problemin terlemeden kaynaklandığını görüyoruz. Evinizin duvarlarında kabarma meydana geldiğinde arkasındaki duvarda su tesisat boruları mutlaka kontrol edin. Metal borular aynı zamanda ısı iletkenliği sağladığı için en fazla terleme bu borularda meydana gelir. Bir tesisatçı yardımı ile metal vana ve boruları plastik pprc borularla değiştirmeniz bu durumun önüne geçebilir. Yukarıda anlatıldığı gibi boruların üzerinin ısıya karşı izolasyon malzemesi ile kapatmak çözüm için ikinci bir yöntemdir. Firmamız evlerde cihazla su kaçak tespit hizmeti verdiği için borularda terleme şikayetlerine teknik desteği bulunmuyor.

su-tesisat-borularindaki-terlemenin-nedenleri-ve-cozum-yollari-6

Terleme En Fazla Nerelerde Olur?

  • Atık su borularının geçtiği alan kapalı ve boru içinden soğuk su gidiyorsa terleme olması mümkündür.
  • Su basıncını artırmak için kullanılan hidrofor tanklarında
  • Banyo yada mutfak seramiklerinin üzerinde terleme
  • Soğuk su borularının geçtiği alanda veya su sayacının demir aksamlarında meydana gelir.
  • Klozetlerin üzerinde bulunan rezervuar haznesinin yüzeyinde

su-borulari-terliyor

Genelde yaz aylarında boruların üzerinde terleme meydana gelir. Bazen havalandırma bulunmayan banyoların duvarlarında sızıntı şeklinde yaşanan terleme su kaçağına benzetildiğinden sıkıntı yaşanabiliyor. Çözüm için terleme yapan yeri birkaç gün havalandırıp takip etmek gerekiyor. Nem oranı yüksek olan kapalı mekanlarda nem alma cihazları kullanılabilir. Bu cihazlar terlemeden kurtulmak için et etkili ve en basit yöntem olacaktır. Bu cihazları banyolarda kullanırken suyla temas görmeyecek bir noktaya koymanız gerekir. Cihazlar elektrikle çalıştığı için tehlike çıkarabilir.

Pis su borularında yaşanan terleme soğuk havalarda dökülen suyun ortam sıcaklığından çok düşük olmasından kaynaklanır. Tuvalete dökülen su çok soğuk olduğu için evin içerisinden geçen kanalizasyon borusu sıcak ise terleme yapmaya başlar. Duvarın bitişiğinden geçen borular terlediğinde aşağı doğru su akmaya başlar. Yukarıda gösterildiği gibi sağlam bir şekilde izole edilmiş boruları terlemeden kurtarabilirsiniz.

Tıkla Ara