Donan Su Borusu Nasıl Açılır?

Havalar soğudu ve kar çoktan yaşamımızı altüst etmeye başladı. İşten eve giderken maksimum 1 buçuk saat dışarıdaki soğuk havada vakit geçiriyoruz. Eve geldiğimizde ise parmak uçlarımızı soğuktan hissetmiyoruz. Böyle havalarda bir de su tesisatınızın durumunu düşünün. Bahçedeki ya da bina içindeki su boruları, içindeki su hareketsiz kaldığı zaman rahatlıkla donmaya meyletmektedir.

Yaşam için büyük bir önem teşkil eden su, içinden geçtiği borularda soğuk hava nedeniyle donup kalabilmektedir. Böyle durumlarda donan su tesisatı en kısa sürede çözülmelidir. Aksi takdire plastik su borularında çatlamalara sebep olabilir.

buharla-donmus-su-borusu-acma

Donmuş Demir Boru Nasıl Açılır?

Donmuş su borusunu açmak için evinizde kendinizin de uygulayabileceği birkaç yöntem var. Bunlardan ilki elbette donan boruların üzerine sıcak su dökmek olacaktır. Borularda dışarıda ise, kaynar su kullanabilirsiniz. Bu işlem sırasında borunun altına bir kova koyduğunuz zaman dökülen suyu tekrar kullanabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda donan tesisat boruları duvarın içinde olabileceğinden bu yöntem uygulanamayacaktır.

Demir borularda uygulanabilecek diğer yöntemler için öncelikle bir adet “pürmüz” veya “düdüklü tencere” temin edilmesi gerekmektedir. Su sayacı bağlantılarından sökerek, düdüklü tencerenin buhar çıkan ucuna bağladığınız hortumu, tesisatın içine doğru gönderin. Bir diğer yöntemde de tüpe bağlı olan pürmüzle demir boruları ısıtılarak donan su borusu açılabilir.

Havalar soğuduğunda, yani sıcaklık sıfırın altında eksi değerleri göstermeye başladığında, tesisat boruları içerisinde bekleyen su donmaya başlar. Havanın böyle olduğu durumlarda, bir musluğun vanasını ince bir su akacak şekilde açık bırakın.

Donmuş su borusunu açmak için en iyi yöntemlerden biri olarak elektrikli ısıtıcı da kullanabilirsiniz. Eğer donan su borusu duvarın içinden gidiyorsa, fayansları ıslatıp saç kurutma makinesi ya da ısıtıcı tutabilirsiniz. Plastik borularda donan su borusunu açmak için, her iki yöntemi de kullanmanız mümkün.

Donmuş Plastik Su Borusunu Açma
Daha çok Doğu Anadolu bölgesinde sıkça görülen su borularının buz tutması, tesisatı olumsuz yönde etkilemektedir. Sıcaklığın eksi değerlere ulaşması sonucu, boru içerisinde kalan suyun donmasına sebep olur. Donmuş demir borularda buz tutmuş boruyu kolayca çözebilirsiniz. Fakat plastik borularda buzu çözmek o kadar kolay değildir. İki çeşit yöntemle buz tutmuş borularınızı açabilirsiniz.

 1. Tüp ve pürmüz yöntemi (demir borular için)
  Tüpün üstüne takılan pürmüz yöntemiyle boruyu ısıtarak donan boruyu açabilirsiniz.
 2. Boruyu izocam ile sarma(donan plastik vedemir borular için)
  Dışardan çekilmiş tesisatlarda boru üzeri izocam ile sarılır ve izocam ısı sağladığı için donma sorunu çözülmüş olur.
 3. Bir diğer yöntemle de kimyasal ilaç kullanarak, donmuş su borusu açılabilir. Fakat böyle bir ilaç var mı, yok mu, ya da insan sağlığına herhangi bir etkisi var mı, bilemiyoruz. Bizce en uygunu eski yöntemleri kı kullanarak tesisatın açılmasını sağlamak daha sağlıklı ve ucuz olur. Plastik boruda su donmasıyaşanırsa kimyasal kullanmak daha doğru olur. Çünkü plastik boruyu ısıtma yöntemi ile açamazsınız. Bazı borularda donma sonucu patlaklar meydana gelebilir bunun nedeni ise, aşırı soğuklar sebebiyle boru yarılması meydana gelmesidir.
 4. Son anlatacağımız yöntem, tuzlu su kullanarak sayaç tarafından sıcak su gönderilmesidir. Bir motor yardımı ile sıcak tuzlu su gönderilmesi tesisatın açılması için faydalı olacaktır.

purmuzle-donan-su-borusu-nasil-acilir

Donan Su Borusunu Düdüklü Tencere ile Açma

Eski ama en etkili bir yöntem olan düdüklü tencere ile donmuş su borularını açma işlemine başlamadan önce, iş güvenliği için gerekli tüm tedbirleri almanızı öneririz. Bu yöntemle boruları açmak garantidir fakat bir o kadar da tehlikelidir. Bu işlem için kullanacağınız düdüklü tencerenin, sağlam ve patlamayacak cinsten olması şart. Eski düdüklü tencerelerin tepesinde buhar çıkış borusu vardır ancak yeni tencerelerle olmayabilir. Su tesisat ustası, herhangi bir musluğun ucuna bağlayacağı hortum rekorunu tencerenin düdüğüne geçirilip iyice sıkılır. Kullanılacak hortum kaliteli olmalıdır aksi takdirde sıcaktan eriyebilir. Tencerede su kaynarken çıkan buhar, ileri doğru gittikçe donan borular açılacaktır. Bunun yerine yeni çıkan buharlı elektrik süpürgeleri de kullanılabilir.

Su Borusunun Donmaması İçin Alınacak Önlemler

 • Evin musluklarından bir ya da bir kaçını çok hafif açık bırakarak su tesisatının donmasını engelleyebilirsiniz. Bu yöntemde sürekli su akışı olacağından su borusu donma yapmayacaktır.
 • Su borularının etrafının ılık kalmasını sağlayın. Mesela mutfak dolabının kapağını açık bırakarak içeri sıcak hava girmesini sağlayabilirsiniz.
 • Evin içini ılık tutun. Doğalgaz kullanılmayan evlerde sadece oturulan oda ısıtılacağından mutfak ve banyodaki su tesisatı donma yapabilir. Bunun önüne geçebilmek için böyle soğuk havalarda ev genelinde ısıtma sağlamak işe yarayan bir yöntemdir. Örneğin mutfaklar yemek yapıldığı sırada ılınsa da banyolar genellikle soğuk kalmaktadır.

Düdüklü Tencere İle Donan Boru Nasıl Açılır?

 1. Bu işlem için eski tip, yani düdüğünün dışarıda olan düdüklü tencere kullanmak gerekmektedir.
 2. Bir adet ısıya dayanıklı hortum edinin.
 3. Tencerenin düdüğünü sökün.
 4. Yarıya kadar su doldurduğunuz tencereyi tüpe oturtun.
 5. Su kaynamaya başladıktan sonra düdükten çıkan buhar hortumda ilerleyerek borunun donan noktasındaki buzları çözecektir.
 6. Tesisatın uzunluğuna ve donan noktanın yerine göre bu işlem 1 ila 3 saat arasında sürebilir.
 7. Bazı durumlarda düdüklü tencereyi musluktan değil de su saatinin olduğu yerden bağlamak gerekebilir.
 8. Bu işlemi mutlaka bir tesisatçıdan destek alarak yapmanızı öneririz.

Isıtma tesisatlarında kombi donmalarına karşı alınacak önlemler hakkında bilgi almak için tıklayın.

“Donan Su Borusu Nasıl Açılır?” üzerine 6 yorum

  • Merhaba donan su ve kalorifer borularının açılması genel olarak boru içerisine uygulanan sıcak basınclı hava ile açılmaktadır ve tekrar donma problemi yaşanmaması için borulara izolasyon uygulanmalıdır

   Yanıtla
  • Merhaba. Demir boru tıkanıklığı su ve hava ile açılabilir. Ancak bu işlemi yaparken tesisat komple de kapanabilir. Bu risk de vardır. Böyle bir sorun olması durumunda hattın yenilenmesi gerekmektedir. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara