1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (56 oy, ortalama puan: 4,45 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Petek Havası Nasıl Alınır? Uzmanından Videolu Anlatım

peteklerin-havasi-nasil-alinir

Kalorifer tesisatında ısıtma performansı düşüklüğü ve artan faturaların sıkça karşımıza çıkan nedenlerinden biri de kalorifer peteklerinin hava yapmasıdır. Peteklerde biriken hava zamanla artarak sıcak suyun dolaşımını engellemektedir. Bu sebepten dolayı kombinizin ısıtma performansı düştüğü gibi yakıt faturalarınız da yükseliş gösterebilir. Peki peteklerdeki hava nasıl alınır?

Peteklerde oluşan havayı almak için öncelikle bir adet “purjör anahtarı” veya “düz tornavida” bulmanız gerekir. Peteğin üst tarafında bulunan purjör tapasını, purjör anahtarı veya düz tornavida ile saat yönünün tersine çevirip, sıcak su gelene kadar içeride bulunan havayı boşaltın. Su gelmeye başladığında purjör tapasını yerine takıp tersine çevirerek kapatabilirsiniz. Bu işlemi purjör tapası bulunmayan eski tip peteklerde yapmak için, vana bağlantı rekorlarını gevşeterek alt ve üst kısımlardan hava çıkışını sağlayabilirsiniz.

purjor-anahtari-petek-havalarini-almak-icin

Peteklerde hava olduğu nasıl anlaşılır?
Radyatörlerinizde hava olup olmadığını anlamak istiyorsanız radyatörün üstünde elinizi gezdirin. Peteğin üst kısmında soğukluk varsa, üst sol kenarı sıcakken sağ kenarı soğuksa veya tam tersi bir durum söz konusuysa o petekte hava var demektir. Yalnız şunu unutmayın ki petekte hava olunca üstler ısınmaz. Eğer peteğin altı ısınmamışsa hava ile alakası yoktur. Hava olduğunda ya tamamı soğuk olur ya da sadece üst kısımları. Hava olduğuna kesin emin olduysanız yapılacak iş bellidir. Kaloriferin havasını almanız gerekmektedir.

Radyatörden hava almak için aşağıdaki malzemeler olması gerekir.

Radyatörden hava almak için aşağıdaki malzemeler olması gerekir.

Radyatör Havası Nasıl Alınır
Radyatör Havası Nasıl Alınır

Purjör anahtarı veya kısa bir düz tornavida
Purjör tapası resimde görüldüğü gibi purjör tapası radyatörün sağ veya sol üst tarafında yer almaktadır.

Peteğin havasını almak için saat yönünün tersine çevirin
Peteğin havasını almak için saat yönünün tersine çevirin

Anahtar veya düz tornavida ile saat yönünün tersine anahtarı çevirerek petekte olan havayı atabilirsiniz. Bu işlemi, anahtarı yavaş yavaş açarak yapınız. Eğer açtığınızdan bölümden hava geliyorsa peteğinizde hava var demektir. Hava bittikten sonra su gelmeye başlar. Su geldiği anda anahtarı saat yönünde çevirip kapatın. Bu işlem tamamlandığında peteğinizin havası alınmış olacaktır. Ancak radyatörden hava gelmeden direk su geliyorsa hava almanıza gerek yoktur. Hava aldığınız halde, peteğiniz hala ısınmıyor ise petek temizliği hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Radyatör içerisinde hava sıkıştığında üst kısımlar yada alt kısımlar ısınmaz
Radyatör içerisinde hava sıkıştığında üst kısımlar yada alt kısımlar ısınmaz

Not: Alurad veya alüminyum radyatörlerde, petek havası almak için, kombi çalışır durumda sıcak su gelene kadar hava almanız gerekebilir.
Radyatörlerin havası nasıl alınır?
Radyatörünüz tesisata bağladıktan ve devreye alındıktan sonra içinde hava oluşabilir. Bu durumda radyatör ısınmaz ve verimli çalışmaz. Radyatörünüzün içindeki havayı alabilmek için, purjör tapası içinde bulunan plastiği elinizle döndürerek deliğin aşağıya doğru gelmesini sağlayınız. Purjör deliğinden su geleceği için altına derin bir kap koymayı unutmayınız. Purjör vidasını düz bir tornavida ile gevşetiniz. Bu durumda purjör deliğinden hava çıkmaya başlayacaktır. Purjör deliğinden su gelmeye başlayınca radyatörünüzün içindeki hava boşalmış demektir. Purjör tapasını düz bir tornavida ile aksi yönde çevirerek sıkıştırınız.
petek_havasi_alma
PETEKLERİN HAVASINI ALMAK
Bir radyatörün hava yapıp yapmadıgını anlamak için, öncelikle peteğe karşından bakıldıgında, sağlı sollu, ısınma problemi olması gerekir.
KOMBİ ÇALIŞIRKEN PETEK HAVASI ALINIR MI?
Öncelikle peteklerin hava yapıp yapmadığını anlamak gerekir. Bazen petek hava yaptı sanılarak peteğin suyu boşaltılır ve tekrar doldurulduğunda hava yoksa bile içine hava girmiş olur durum daha da kötü hale gelir. Petekte hava varsa üst kısımlarında soğukluk görülür. Altı ısınmayan bir petek hava sorunu olduğu için değil kirlendiği için ya da sistemde devir daim problemi olduğu için bu sorunu yaşatır. Kalorifer peteğinde hava problemi olduğu tespit edildikten sonra havası alınır. Hava alma esnasında sıkça sorulan sorulardan biriside kombi çalışırken petek havası alınır mı sorusudur. Evet kombi çalışırken petek havası alınır. Fakat bir kişi de hava alma sırasında kombiye su takviye ediyor olmalıdır. Hava alınırken purjör birden açılmamalıdır. Yavaşça çıkarılan hava aynı oranda kombiden su basılarak takviye edilmelidir. Eğer havayı birden boşaltırsak ya da suyu aniden sisteme basarsak kombi kendini kapatır ve arıza konumuna geçer. Arıza konumu çok önemli bir husus değildir. Kombiyi tekrar kapatıp açtığımızda tıpkı eskisi gibi çalışmaya başlar. Kombi servisleri kombinin kapatılıp havanın kapalı konumda iken alınmasını tavsiye ederler. Kombinin herhangi bir zarar görmeyeceğini bilseniz de siz yinede kombi kapalı konumda iken havayı almayı deneyin.

Döküm radyatör hava alma yöntemleri
Döküm radyatör hava alma yöntemleri

Döküm Peteklerin Havası Nasıl alınır

Döküm petekler eski tip petekler olduğu için bazılarında hava alma purjörü olmayabilir. Purjör olanlarda da çok fazla boyandığından purjör tapasını kullanamayabilirsiniz. Boyadan dolayı hava alma purjörü dönemez ve delik tıkalı olduğu için hava çıkamaz. Bu gibi durumlarda, döküm petekler için satılan tapa şeklinde, peteğin üst yan tarafına sıkılan purjörler olur. Büyük malzemecilerde bulunabilen bu projörleri peteğin eski tapasını söküp onun yerine sıkarak peteğinizin havasını alabilirsiniz.
Peteğin vana taraf ısınır diğer taraf(yarısı) bu durumda soğuk kalır.
Isınan radyatörde (petekte) hava olmaz.
Eğer hava yapmışsa, sağ ya da sol üst taraftaki, prüjör, bir prülör anahtarı ya da tornavida yardımıyla hafifçe açılır. Hava çıkartıldıktan sonra tekrar sıkılır ve başka bir aksaklık yoksa ısınması beklenir.
Eski tip döküm radyatörlerde bazen hava alma prüjörü olmadığı görülmektedir. Bu durumda da bir kalorifer tesisatçısı çağırmanız gerekmektedir. Tesiscatçının yapacağı işlem ise, üst kenardaki döküm kör tapayı sökerek, hava prüjörlü bir tapa takmak olacaktır. Bu işlem yapılamaya başlamadan önce ise, sistemdeki su basıncı mutlak suretle alınmalı ve muhtemel su sıçramaları ve kirlenmeler önlenmelidir.

Peteklerde Hava Neden Oluşur

Isıtma tesisatının veriminin düşmesine neden olan kalorifer peteklerinde hava oluşumu birkaç farklı nedene dayansa da ana sebep kalorifere su alımı sırasında içeri hava kaçmasından kaynaklanır.

 • Özellikle yeni yapılan ısıtma tesisatlarında boruların içinde kalan havanın radyatör peteklerinde toplanarak sıkışma yapar.
 • Isıtma tesisatına su değişimi esnasında su çıkış kanalından gelen hava sıkışma yapabilir.

 

Radyatör Petek Temizliği

Bazı durumlarda peteklerin hava sorunu olmasa da ısıtma yapmayabilir. Eğer peteklerinizin alt tarafı ısıtmıyorsa peteklerinizin temizlenmesi gerekebilir. Kalorifer peteklerinin içinde biriken toz yumakçıkları, çamurlaşmış pislikler, bakteriler ısı döngüsünü engeller ve istediğiniz sıcaklığa ulaşamazsınız. Bu nedenle petek temizliğini ve bakımını ihmal etmeyiniz. Petek ve radyatör temizliğini, peteklerinizi yerinden sökmeden kimyasal solüsyon ve petek temizleme makinesi yardımıyla temizliyoruz.

Alternatif Petek Havası Alma Yöntemleri
Alternatif Petek Havası Alma Yöntemleri

Peteklerin alt kısımları soğuk ise tesisat temizleme işlemi yapıldıktan sonra radyatör musluğunun bağlı bulunduğu rekor yavaş bir şekilde gevşetilerek içeride sıkışmış olan hava dışarıya çıkacaktır. Bu işlemi yaparken etrafın kirlenmemesi için radyatör vanasının altına ince bir leğen yerleştirin. Kalın havlu tipi bez hazırda bulundurun ki parkeye damlama olursa etrafa fazla su yayılmasın. Peteğin içerisinden siyah su ya da paslı kahverengi su geleceğinden ötürü hemen damlayan yeri silmeniz gerekir. Aksi takdirde leke kalacaktır. Alt kısımdan hava işlemini genelde gidiş ve dönüş vanalarını aynı yöne bırakılan peteklerde uygulamanız doğru olur. Aynı hizada petek vanaları olduğu zaman peteğin içerisinde hava sıkışması meydana gelmektedir.

Yerden Isıtma Sistemlerinde Havası Nasıl Alınır?

Yerden ısıtma sistemlerinin içi tamamen boşaltılıp yeniden su doldurulduğunda hava yapmaktadır. Genellikle bu sistemlerin kolektör bağlantısında hava birikmektedir. Kolektör bağlantısının üstünde bulunan hava alma vidasını saat yönünün tersine çevirerek su akana kadar beklenmelidir. Paslanan vidaları açmak için pense kullanmanızda yarar var. Hava problemini sürekli yaşayanlara kolaylık olması açısından kolektörün sağında bulunan tapanın yerine hava purjörü takmalarını önermekteyiz.

Bu içeriği paylaş

25 Yorum

 • Salih

  İki katlı evde 11 radayatör var. Borular kömürlü sisteme göre yapılmış ama hiç kullanılmadan 35 lik kömbi takılmış. Problem en üst orta odada otamatik purjör olmasına rağmen odanın ilk ısınmaya başlamasında tak tak ses geliyor. Radyatör ısınınca bu ses gidiyor. Petek ısınıyor ama bu sesin petek içerisinde oluşan havadan oluştuğunu tahmin ettik. Yeni otamatik purjor alıp taktık (ECA) ve borları sıkıştırdık. Bir kaç gün sonra yine aynı ses başladı. Ne yapmamız lazım? Başka marka otamatik purjor mü alalım yoksa boru bağlantılarında hava alan yer mi var? Çatıya gaz boşaltıcı bir küre yapılmamış. Cevap verirseniz çok memnun oluruz. Şimdiden teşekkürler.

  • Kameralı Su Tesisatçı

   o radyatörü değiştirmeniz yeterli olacaktır. Odalarda bulunan başka bir petekle ses yapan peteğin yerini değiştirin sorun düzeliğinde yeni bir petek alıp sorunlu yere montajını yapabilirsiniz.

 • volkan

  Merhaba benim peteklerin havasını almama rağmen alt tarfları pek ısıtmıyor sanrım peteklerin temizlenmesi lazım ücreti ne kadar olur gaziosmanpaşada oturuyorm

 • Adem Yağmur

  Peteğin altı soğuk havasını aldık ama yine aynı gelen su çok temiz

 • mehmet tunç

  s a ..yeni taktırdım kalorifer sistemini ilk bi kac gün güzel ısıttı ama sonrasın da alt ksımları sıcak o kısmdan sonrası yani üste dogru ılık. bu sebebden hava oldugunu düşündüm peteğin purjör anahtarıyla acdıgımda ne hava ne dee su geldi buna anlam veremedim ne olmuş olabilir ki veya neyapmam gerekiyo tesekkürler ???

  • Cihazlı Tesisatçı

   Belki yapım aşamasında boruların içine yabancı maddeler karıştıysa kombinin filtresini tıkayabilir. Kombinin filtresini açıp tekrar temizleyin. Düzelmediğinde radyatörlere giden boruların çapını büyütün kesin düzelir.

 • Abdullah umac

  Kolay gelsin, otomatik hava purjörü nü peteği takmamız uygun olur mu?
  Teşekkürler

  • Cihazlı Tesisatçı

   Bazı peteklerden sürekli hava almak gerekebilir, böyle durumlarda otomatik hava purjörünü peteğin hava alma deliğine montaj edebilirsiniz.

 • Samet

  Merkezi sistem kaloriferli evde oturuyorum hergün hava almadan peteklerim ısınmıyor ne yapmam gerekir hava almaktan kurtulmak için

  • Cihazlı Tesisatçı

   Petekleri ısıtan ana boruların en tepesine otomatik hava purjörü takılarak sürekli hava almak zorunda kalmazsınız. Sürekli peteklerin içine hava dolmasının sebebi kazan dairesinde bulunan pompalar güçlü olduğu için suyu hızlı bir şekilde üst katlara pompalar. Alt kat daireler radyatörleri kapattığında ya da kısık seviyeye aldıklarında sistem hava yapar.

 • NAZİRE KÜÇÜK

  merhaba
  Kombi ve petekler takılalı daha 1 yıl oldu. Geçen kış yaktık sadece. toplam 6 tane petek var.Takıldığı andan itibaren 1 odada peteğin ısınma problemi var , neredeyse hiç ısınmıyor. ve bu petek kombiye en yakın olan petek. 1 petek de üstü sıcak sayılır ama alt kısımları soğuk. Diğer peteklere el değmiyor çok sıcak. .Yani 1 yıl olmasına karşı petekteki kirlilikten mi yoksa yanlış tesisat nedeniyle mi bu sorun olur? kombideki suyu boşaltıp tekrar su bassak sorun çözülür mü?
  teşekkürler

 • Anonim

  Merhaba,
  Airfell marka kombiye 1.5 bar su bastigimda calisarak bari artinca 3e kadar cikiyor ve kombi altindan damlatmaya basliyor. O yuzden maksimum 1 basiyorum. Bu durum normal mi? Petekler yeni ve hava problemi yok. Tek tek kontrol ettim. Tesekkurler.

  • Murat Taştan

   Kombilerin çalışma basıncı ortalama 1,5 ile 1,8 arasında değişiklik gösterir. Siz kombinin su vanasını kapattığınızda hala kombiye su doluyor ise bu durum normal değildir. 3 bar kombinin güvenlik seviyelerini aştığı için emniyet ventilinden fazla suyu dışarı atar. Bu durumun ortaya çıkması yani su akması normaldir.

 • gökhan yıldırım

  Benim evde 9 tane petek var yatak odasındaki radyatör eskisi kadar ısıtmıyor. Bilgisayarın karşısına geçip peteklerin havası nasıl alınır diye araştırma yapınca sizin sayfanızı okudum yazılan her şeyi yaptım fakat bir türlü ısıtamadım sizce neden olur?

  • Cihazlı Tesisatçı

   Eskisi kadar ısıtmayan peteklerde kirlilikten dolayı ısıtma problemi yaşanıyor. Hava almaya gerek yok sorunun sebebi belli aşırı tortu suyun akış hızını bozduğu için en sondaki peteğe sıcak su yavaş gidiyor. Petekleri düzgün bir şekilde yıkama yaptırdığınızda sorun düzelecektir. Burada önemli olan temizlik sırasında işçiliğe dikkat etmeniz. Maalesef çoğu firma ve şahıslar petek temizliğini kulaktan duyma bilgilerle yapmaya çalışıyor. Bu sorun üzerine çok çalışmış deneyimli usta bulmanız şart.

 • Fatih Yıldız

  Merkezi sistemde hava alınırken bar ayarını nasıl yapacağız? Dairede kombi yok sonuçta.

 • emrah

  hava alım işlemi kombiden otomatik olarak yapılamaz mı

 • Erkin ÇANKAYA

  Evimiz merkezi kömürlü kalorifer sistemi ile ısınıyor. Fakat her kış başlangıcında 3-4 gün bazen 1 hafta petekler ısınmıyor. Son katta oturuyoruz. Peteklerden kovalarca su alıyoruz ama peteğin en üst kısmı ısınıyor, gerisi buz gibi kalıyor. Sebebini bir türlü bulamadık. Şimdiden teşekkürler.

 • mak. müh. özcan

  peteklerin havası alınırken kombi çalışması gerekir mi? Bu sorunu çözmek için hava alma anahtarınızın olması yeterlidir. Peteğin içerisinde su dönüşümü yapılırken kombinin havası daha iyi alınır

  • Cihazlı Tesisatçı

   Özcan bey bu konuya açıklık getirdiğiniz için sağolun. Fakat kombi çalışırken peteklerin havasını almak yerine kombiyi kapalı konuma alıp hava almak daha doğru bir uygulama olacaktır. Zira kalorifer peteklerinde su dolaşırken sürekli hava almak zorunda kalınabilir.

 • zekai ülgen

  döküm radyatörlerimiz tıkalı hava da gelmiyor suda gelmiyor bu kış ısınamadım bu işlerle ilgilenen arkadaşlar varmı teşekkürler

  • Murat Taştan

   Petek temizliği yapıyoruz ancak peteklerin ömrü bittiyse değiştirmeniz gerekecektir.

 • hamza celik

  dairemdeki radyotörlerin belli kısımlarının ısınmaması üzerine internetten arastırma yaptıgımda ilk önce randyatör içindeki havadan kaynaklı olabileceği yada kirlenmeden kaynaklı olabileceğini istanbul tesisatın makalelerinden öğrendim
  nalburdan aldığım hava alma aparatı ile peteklerin hava purjöründen havalarını boşaltıp peteklerimi teker teker kontrol ettim suanlık bir sıkıntı yok inşallahda olmaz

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.