Yangın Hidrant Hattı Borularında Su Kaçağı Tespiti

İşletmelerin yangın su borularında kaçak tespit hizmetini en eski veren firmayız. Dış ortamlarda kaçak bulmak ayrı bir meziyettir. Toprağın 2 metre altında gizlenmiş yangın hatlarında oluşan kaçakları dış ortam mikrofonuyla dinleme yaparak buluyoruz. Dış ortam dinleme cihazı olmadan bu tespitlerin yapılması en fazla 60 cm seviyelerine kadardır. Gelişmiş bir cihaza sahip olan firmamız beton zeminlerde ya da bahçenin altına gömülü su borularında kaçak arama hizmeti vermektedir.

Farklı bir çok tesisat işine çözüm bulmanız ve bu bilgilerden faydalanmanız için çeşitli makaleler yazdık bunların içerisinden en çok merak edilen ve soru sorulan konulardan biri su kaçakları yada sızıntıları. Fakat herkesin pek bilmediği ancak hayati önem taşıyan bir konudan bahsedeceğiz bugün. Yangın anında hayati önem taşıyan yangın hidrat hattı borularında ki kaçaklardan bahsedeceğiz. Yalnız konuya girmeden önce yangın hidrat borusu nedir bunu cevaplasak daha doğru olacak. Yangın hidrat borusu aslında bir çoğumuzun görünce de hatırlayacağı hatta şehirde büyüyenlerimizin çokça üstünden atlayıp oyun oynadıkları bir yangın söndürme ekipmanı diyebiliriz. Hani caddelerde yada bazı sokak başlarında bulunan kırmızı renkli demir kitleler görürüz ya işte onlar yangın hidrat boruları. Hatta şu örneği verirsem hepiniz anlayacaksınız hani filmlerde yol kenarında aniden patlar ve tıpkı bir fıskiye gibi fışkırır kaldırımda işte onlar yangın hidrantları.

yangın hidrant hattı borularında kaçak bulma

Sizinde tahmin edebileceğiniz gibi asıl amaçları herhangi bir yangın anında yangına müdahaleyi kolaylaştırmak. Bu da iki şekilde olabiliyor. Birincisi hortum direkt hidranta bağlanarak yangına müdahale ediliyor. İkincisi ise itfaiye aracında suyun yetersiz kaldığı durumlarda su takviyesi için buradan tanka su çekiliyor. Her iki durumda da yangının söndürülmesi için hayati önem taşıyor. O sebeple yangın hidrantlarında su kaçağı olması kabul edilemez bir ihmal oluyor. Çünkü yangın hidrantları şebeke suyunu alıyor ve kaçak olması durumunda inanılmaz bir su israfı meydana geliyor. Bunlar yerin altında toprağa gömülü olduğu içinde fark edilmesi bazen senelerce sürüyor. O sebeple belli aralıklarla kontrol ve bakım yaptırılması büyük önem taşıyor. Yangın hidrantlarında kaçak bulma çoğunlukla açık alanlarda olduğundan bu arama sırasında varsa proje ve planların hazırda bulundurulması kaçak bulma için önemli ipuçları. Kaçak bulma sırasında alanın genişlemesinin başka bir sebebi de bunların binadan belli bir mesafe kadar uzakta olma gerekliliği.

Yangın hidrantlarında su kaçağı bulma işlemi için kullanılan cihazlar ile yer altından iki üç metre aşağısına kadar kaçakları bulmak mümkün olabiliyor. Daha ayrıntılı bilgi ve fiyat almak için varsa projeleriniz ile firmamıza başvurarak destek alabilirsiniz.

“Yangın Hidrant Hattı Borularında Su Kaçağı Tespiti” üzerine 2 yorum

  1. Merhabalar, 3-3,5m derinlikteki yangın hattı kaçağı için çözümünüz var mıdır, bu cihaz işe yarar mı?
    Saygılar

    Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara