En Dayanıklı Su Borusu Hangisi? En Kaliteli Su Borusu

Sene 2016 kötü boru diye birşey olduğuna inanmıyorum. Piyasada kullanılan dizayn, fırat, pilsa, vesbo, plastherm ve aklıma gelmeyen bir sürü marka var. Fabrikasyon hatası olmadığı sürece ve usta hatasından kaynaklı sıkıntılar yaşanmadığı sürece şuan üretilen bütün su boruları bir ömür kullanabileceğiniz türden yapılıyor. İnsan sağlığına ne kadar zararı var bilinmez ama sonuçta ham maddesi plastik olduktan sonra sağlığımızı olumsuz etkileyen şeyler ortaya çıkacaktır. Plastik borunun piyasaya girmesiyle birlikte işçilik daha basit bir şekil aldı. Bunu fırsat bilen iş bilmez ustalar piyasada çoğaldı. Kullanıcıları boru markası seçiminden çok seçtiğiniz su tesisatçı ustanın kalitesine bakmanızı öneririm. Su kaçak işleriyle uğraşan firmamızın karşılaştığı problemler arasında %95 oranında usta hataları ön plana çıkmaktadır.

Kaliteli Su Borusu Nasıl Anlaşılır?

en-avantajli-su-borusu

En Avantajlı Su Boruları

Artık günümüzde insanlar merak ettikleri her şeyin cevabını internette arıyor ve sorunlarına çözümlerde bulabiliyor. Bizde interneti ve teknolojiyi sıkça kullanan bir firma olunca bu makaleyi yazmak kaçınılmaz oldu. Konumuz en dayanıklı su borusu hangisi? Ama baştan belirtelim bu soruya doğru yanıt verebilmek için önce başka bir soruyu yanıtlamak gerek. En dayanıklı su borusu mu yoksa en avantajlı su borusu mu? Ve tabi en önemlisi bunu hangi maksatla sorduğunuz. Çünkü bildiğiniz gibi tesisat boruları pis su boruları, temiz su boruları, ısınma sistemi gibi çok farklı işlevlerde kullanılır. O sebeple en dayanıklı su tesisat borusunu seçeneklere göre yanıtlamak gerekir. Şimdi önce kaç çeşit boru var bundan bahsedelim. Öncelikle bakır borular ilk kullanılanlardan ve ısı iletiminde iletkenliği en yüksek olan. Fakat bakır fiyatları bildiğiniz gibi oldukça yüksek bu sebeple de bu su boruları artık pek tercih edilmiyor. Zaten edilse bile artık yeni nesil tesisatçıların bir çoğu bu boruların hakkında pekte fikir sahibi değil.

Gelelim ikinci tercihe. Çelik diğer adıyla galvenizli çelik borular bunlarında yine iletkenlikleri iyi fakat yaşanan en büyük sıkıntı zamanla oluşan paslanma ki bu temiz su tesisatı için pekte sağlıklı değil. Yine ısınma tesisatında da bu tip borularda kireçlenme oluşacağından tortu birikimi ve zamanla ısı kaybı oluşumu içten bile değil. Yalnız kamu kurumlarında bu borular hala kullanılıyor. Özellikle yangın yönetmeliği sebebi ile kullanılıyorlar. Son olarak da plastik tesisat borularından bahsedeceğiz. (Bu arada biz tüm boru çeşitlerinden değil en çok kullanılanlardan bahsediyoruz.) Bu borular son yıllarda neredeyse tüm tesisatçılar tarafından kullanılıyor ilk olarak maliyet olarak çok daha ucuz. Ayrıca işçiliği ve montajı daha pratik ve kolay. Çünkü diğer borularda boruları kesme işlemi daha zahmetli ve daha çok ustalık becerisi gerektiren bir durumdur. Plastik tesisat borusu kaliteli midir diye soracak olursanız size iki avantajından daha bahsedelim. Temiz su tesisatında kullanıldığında kireçlenme olmadığı için daha sağlıklı bir su kullanmış olursunuz. Aynı sebepten ötürü ısınma sisteminde de kireçlenme ve tortu meydana gelmez. Sadece iletkenliği biraz daha azdır. Bu borular için biçilen ömür ise 40-50 yıldır. Biz bu kadar anlattıktan sonra varın siz karar verin hangi su borusu daha dayanıklı.

Tıkla Ara