En Dayanıklı Su Borusu Hangisi? En Kaliteli Su Borusu

Sene 2016 kötü boru diye birşey olduğuna inanmıyorum. Piyasada kullanılan dizayn, fırat, pilsa, vesbo, plastherm ve aklıma gelmeyen bir sürü marka var. Fabrikasyon hatası olmadığı sürece ve usta hatasından kaynaklı sıkıntılar yaşanmadığı sürece şuan üretilen bütün su boruları bir ömür kullanabileceğiniz türden yapılıyor. İnsan sağlığına ne kadar zararı var bilinmez ama sonuçta ham maddesi plastik olduktan sonra sağlığımızı olumsuz etkileyen şeyler ortaya çıkacaktır. Plastik borunun piyasaya girmesiyle birlikte işçilik daha basit bir şekil aldı. Bunu fırsat bilen iş bilmez ustalar piyasada çoğaldı. Kullanıcıları boru markası seçiminden çok seçtiğiniz su tesisatçı ustanın kalitesine bakmanızı öneririm. Su kaçak işleriyle uğraşan firmamızın karşılaştığı problemler arasında %95 oranında usta hataları ön plana çıkmaktadır.

Kaliteli Su Borusu Nasıl Anlaşılır?

en-avantajli-su-borusu
En Avantajlı Su Boruları

Artık günümüzde insanlar merak ettikleri her şeyin cevabını internette arıyor ve sorunlarına çözümlerde bulabiliyor. Bizde interneti ve teknolojiyi sıkça kullanan bir firma olunca bu makaleyi yazmak kaçınılmaz oldu. Konumuz en dayanıklı su borusu hangisi? Ama baştan belirtelim bu soruya doğru yanıt verebilmek için önce başka bir soruyu yanıtlamak gerek. En dayanıklı su borusu mu yoksa en avantajlı su borusu mu? Ve tabi en önemlisi bunu hangi maksatla sorduğunuz. Çünkü bildiğiniz gibi tesisat boruları pis su boruları, temiz su boruları, ısınma sistemi gibi çok farklı işlevlerde kullanılır. O sebeple en dayanıklı su tesisat borusunu seçeneklere göre yanıtlamak gerekir. Şimdi önce kaç çeşit boru var bundan bahsedelim. Öncelikle bakır borular ilk kullanılanlardan ve ısı iletiminde iletkenliği en yüksek olan. Fakat bakır fiyatları bildiğiniz gibi oldukça yüksek bu sebeple de bu su boruları artık pek tercih edilmiyor. Zaten edilse bile artık yeni nesil tesisatçıların bir çoğu bu boruların hakkında pekte fikir sahibi değil.

Gelelim ikinci tercihe. Çelik diğer adıyla galvenizli çelik borular bunlarında yine iletkenlikleri iyi fakat yaşanan en büyük sıkıntı zamanla oluşan paslanma ki bu temiz su tesisatı için pekte sağlıklı değil. Yine ısınma tesisatında da bu tip borularda kireçlenme oluşacağından tortu birikimi ve zamanla ısı kaybı oluşumu içten bile değil. Yalnız kamu kurumlarında bu borular hala kullanılıyor. Özellikle yangın yönetmeliği sebebi ile kullanılıyorlar. Son olarak da plastik tesisat borularından bahsedeceğiz. (Bu arada biz tüm boru çeşitlerinden değil en çok kullanılanlardan bahsediyoruz.) Bu borular son yıllarda neredeyse tüm tesisatçılar tarafından kullanılıyor ilk olarak maliyet olarak çok daha ucuz. Ayrıca işçiliği ve montajı daha pratik ve kolay. Çünkü diğer borularda boruları kesme işlemi daha zahmetli ve daha çok ustalık becerisi gerektiren bir durumdur. Plastik tesisat borusu kaliteli midir diye soracak olursanız size iki avantajından daha bahsedelim. Temiz su tesisatında kullanıldığında kireçlenme olmadığı için daha sağlıklı bir su kullanmış olursunuz. Aynı sebepten ötürü ısınma sisteminde de kireçlenme ve tortu meydana gelmez. Sadece iletkenliği biraz daha azdır. Bu borular için biçilen ömür ise 40-50 yıldır. Biz bu kadar anlattıktan sonra varın siz karar verin hangi su borusu daha dayanıklı.

“En Dayanıklı Su Borusu Hangisi? En Kaliteli Su Borusu” üzerine 13 yorum

 1. Selamlar ustam ben Almanya’dan 1954 yaşında bir ev almayı düşünüyorum ve bu evin su boruları değişmemiş borular bakır boru değiştirmek zorundamıyım yok hiç ellemeyimmi sadece bodrum katında kacırma olmuş tamir edilmiş sizin görüşünüzü almak istedim saygılar

  Cevapla
  • İyi günler Turgay Bey. Eve taşınmadan önce tesisatınızı değiştirmekte büyük yarar var. Bakır boruların ustasıda artık kalmadığı için patlarsa büyük sıkıntı yaşayabilirsiniz. Eve girmeden tadilat yapmak kolay ve basit olur

   Cevapla
 2. Ustam köye ev yaptıracam. Kışın kalan olmadığı için tesisatı boşaltşak bile donma oluyor. Donmamasi için başta nasıl bir tedbir alalım. Yani hangi boruyu gerek varsa yalıtımı kullanalim. Teşekkürler

  Cevapla
 3. 110 m2 iki daire var ustam doğalgaz temis su pis su tesisatı için 2500 lira işçilik istedi usta sizce fiyat iyimi.Birde bu tesisatlarda hangi boru markası kullanmalıyım.Usta arılı diye bi marka söyledi.İyimidir sizce. Teşekkürler.

  Cevapla
  • İyi günler Mehmet Bey. Aldığınız fiyat uygun makul bir fiyat bugünün koşullarında yalnız arılı diye bir marka duymadım belkide iyi bir markadır çok detaylı bir bilgim yok araştırmanızı tavsiye ederim. Eğer iyi bir markaysa yorumlarıyla kalitesiyle belli eder kendini. Bir kere yaptırıyorsunuz sonuçta iyice enine boyuna araştırıp öyle karar veriniz.

   Cevapla
   • Arılı firmasının internet sayfası pipelife com dur. Buradan detaylı bilgilleri alabilirsiniz. Merkezi Avusturya da ve dünyada 23 ülkede fabrikası olan pipelife boru, arılı plastiği satın alarak Türkiye pazarına uzun yıllar önce girmiştir. Üretim tesisi İstanbul kurtköy’dedir Pissu boruları PP kırılmaz borudur. SDR 7.4 Q25 lik kompozit borusunu kendimiz test ettik bir çok boru markasının ulaşamadığı 85 bara kadar, dayanabilen tek boru oldu

    Cevapla
  • Sene 2018 kötü boru diye birşey olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Piyasada kullanılan dizayn, fırat, pilsa, vesbo, plastherm ve aklıma gelmeyen bir sürü marka var. Fabrikasyon hatası olmadığı sürece ve usta hatasından kaynaklı sıkıntılar yaşanmadığı sürece şuan üretilen bütün su boruları bir ömür kullanabileceğiniz türden yapılıyor. Plastik borunun piyasaya girmesiyle birlikte işçilik daha basit bir şekil aldı. Bunu fırsat bilen iş bilmez ustalar piyasada çoğaldı. Yapacağınız boru seçiminden daha çok artık önemli olan seçeceğiniz ustadır. Borular ile alakalı artık çok fazla şikayet yok genel itibari ile ek yerlerinden usta hataları olmaktadır.

   Cevapla
 4. Ustamiz 80-90 m² 2 adet daire , 70m² Dükkan için boru tesisat 4000 TL fatura getirdi. Fiyat sizce normal mi

  Cevapla
  • İyi günler Furkan Bey. Öncelikle konuyla ilgili net bir bilgi maalesef veremem size. Çünkü tesisatın doğalgaz mı kat kaloriferi mi ya da su tesisatı mı olduğu belli değil.Bununla ilgili daha net bir bilgi verseydiniz daha sağlıklı bir cevap verebilirdim. Ayrıca kullanılacak malzeme ve yapılacak işçilikle birlikte maliyetler değişkenlik gösterebilir. O yüzden çok daha ayrıntılı bilgiler ve kullanılacak malzemenin markası gerekiyor. 3 adet yer için su tesisatı yapılacaksa eğer fiyat uygun görünüyor ama dediğim gibi kullanılacak malzeme ve yapılacak işi net bilmediğim için yanlış yönlendirmek istemem efendim.

   Cevapla
 5. merhabalar yeni almış olduğumuz evin çamaşır makinası muslugu bağlantı yeri degil baglantınnın yapıldıgı kısmın içinde bulunan demirindeen minik damla halinde sızdırıyor bahsedilen para degiştirildi saate 1 minik bir damla baglantı parcasının demirinden yani degişen parçadan sızdırmaya devam etmektedir gelen tesisatcı sorunu cözememekter konu ile ilgili desteklerinizi rica ederim

  Cevapla
  • İyi günler Vural Bey. Öncelikle yaptırdığınız tesisatçıyı oraya çağırıp tekrar yaptırmanızda fayda var. Çünkü belli ki muslukla tesisatın dişleri arasında problem olmuş. Tesisatçı arkadaş teflon ya da keteni musluğun dişlerine iyi saramadığı için kaçırma olmuş. Yapılması gereken musluğun tekrar sökülüp yeniden ketenlenecek. Bu işlem yapıldıktan sonra düzgünce sıkılması gerekiyor. Kontrolünü yeniden gözle yaparsanız bir problem yaşamazsınız efendim.

   Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara