Bina Havalandırma Boşluğundan Su Geliyor

Bina-Havalandirma-Boslugundan-Su-Geliyor

Binalarda tuvalet ve banyolarda oluşan kötü kokuları tahliye etmek için yapılan bölüme havalandırma boşluğu denir. Banyoların dışarıya açılan kısımları bulunmadığında, havalandırma boşluğu yapılarak hava tahliye edilir. Apartman boşluklarından daha küçük yapılan şaft boşluklarında, sıhhi tesisat boruları ve elektrik kabloları üst katlara kadar ulaştırılır. Binaların havalandırma boşluğundan su gelmesi durumu, su kaçaklarında bulunması zor olan sızıntılar arasında yer alır. Apartman boşluğundan su sızıyor şeklinde dile getirilen bu sorun, birçok dairenin tadilata girmesi ve hasarın bulunmasına kadar süren kırma işlerinin ortaya çıkmasıyla devam eder. Benzer şekilde, üst katın banyosundan veya tuvaletinden su sızıntısı olmasıdır. Bir başka senaryo ise, fabrika ya da İş merkezlerinin mekanik tesisatlarının tüm ana borularının geçtiği yer olan bina şaft boşluklarında bulunan su borularının patlaması da söz konusu olmaktadır.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
Problemin tespiti ve nereden kaynaklandığını bulmak ise ayrı bir uzmanlık gerektirmektedir. Bu tarz sorunlarla karşılaşıldığında ilk önce tanıdık su tesisatı ustasına başvurulmaktadır. Ancak mevcut durumda piyasadaki yerel tesisatçıların yaygın olarak kullandığı yöntem: Su borularının geçtiği zemin ve duvarların kırılarak su kaçağının bulunmasıdır. Bu tip durumlarda işin ucunun nereye varacağı da belli olmamaktadır. Ortaya çıkacak tadilat işinin ise ne kadar süreceği, kime yaptırılacağı ve ne kadar ücretle yaptırılacağı basit bir hesapla ortaya çıkmayabilir. Böyle bir durumda akıllardan bile geçirilmeyen tadilat ücretleri ödenmesi söz konusu olacaktır. Ayrıca unutulmaması gerekir ki; Apartman boşluğundan su gelmesi tamir edilmediği takdirde rutubet ve kötü kokulara da sebep olacaktır.

Bina Havalandırma Boşluğundan Neden Su Gelir?

  • Üst kat tuvaletlerinde tıkanıklık olabilir.
  • Binanın pis su gideri tesisatında patlak olabilir
  • Pis su giderlerinde tıkanıklık olabilir.
  • Bina su borularında patlak olabilir

Peki, bu durumda birisi çıkıp “Su kaçağı problemlerinizi, kırmadan kaçağın nerede olduğunu tespit ediyoruz,” derse?

Apartman Boşluğundan Gelen Suyun Çözümü

İstanbul tesisat firmasının alanında uzman olan ekibi, binaların havalandırma boşluklarında bulunan boruları, aydınlık diye tabir edilen alanları, bina şaft boşluklarını ve dairelerin tesisat sistemlerini kameralı cihazlarla kontrol ederek problemin kaynaklandığı noktanın tespitini en hızlı ve doğru bir şekilde yapmaktadır. Sonrasında ise bakım ve onarım işlemlerinin yapılarak müşterisine bütün bir hizmet vermektedir. Su tesisat sorunlarının kameralı sistemle takip edilmesi aynı zamanda meselenin daha az maddi hasarla çözülmesi anlamına gelmektedir. Bu yöntemle müdahale edilen birçok binada, problemin çok küçük bir bölgede (çoğu kez bir veya iki fayansın kırılarak) sonuçlandırıldığı tecrübe edilmiştir. Konfor şartlarımız bozulmadan, su tesisatı ve buna bağlı kaçakların teşhisi konusunda profesyonel bir yöntem kullanan İstanbul Tesisat firması, bu tür problemlerde çözüm ortağınız olmaktadır. Ayrıca birçok ilde yaygın bir bayi ağı bulunması tüketicilere güven vermektedir.

Tıkla Ara