Asansör Boşluğuna Su Doluyor Çözüm Yolları

asansor-bosluguna-dolan-suyun-yerini-bulan-firmalar-96

Zemin etüdü yapılmadan kurulumu tamamlanan bazı binaların asansör boşluğuna su dolmaktadır. Asansör kuyusuna dolan su binalarda apartman sakinlerinin bulduğu en basit çözüm genelde bir motorla tahliye ederek suyu uzaklaştırmak olsa da bu sorunla sürekli karşılaşan apartmanların yapması gereken asıl işlem, sorunun neden kaynaklandığını bulup köklü çözümler üretmektir.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Asansör Kuyusuna Kanalizasyon Suyu Doluyorsa Çözüm

asansor-boslugundan-su-cikiyor

Bu tür problemi yaşayan binaların asansör boşluğuna dolan su, kanalizasyon kokusu yaymaktadır. Bu sorunlar genellikle yan binaların kanalizasyon borusu patladığında ya da rögar kuyusu dediğimiz bölgelerin bakımı yapılmadığında ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu, kameralı su tesisat firmalarına pis su borularının görüntülenmesini yaptırarak çözüme kavuşturabilirsiniz.
asansor-kuyusuna-su-doluyor

Asansör Kuyusundan Çıkan Su Berrak ve Temiz

Kaynak suyu dediğimiz, yer altından sürekli çıkan sular binaların baş düşmanıdır. Uzun süre bu duruma maruz kalan taşıyıcı kolonlar suyu kâğıt havlu gibi emer. İlk olarak betonun yapısını tahrip ettikten sonra, bina temelinde yer alan demirleri çürütmeye başlar. Aslında asansör boşluğundan su çıkıyor ise şikayetinizi izolasyon firmaları aracılığıyla kolayca çözebilirsiniz. Drenaj borularının döşenmediği binalarda asansör kuyuları suyla dolmaya başlar.

asansor-kuyusundan-su-cikiyor

Asansör Kuyusuna Neden Su Dolar?

Asansör boşluğuna neden su dolar sorusunuz maddeler halinde açıklayalım;

  • Binanızda zemin etüdü yapılmamıştır.
  • Kanalizasyon borusu patlamıştır.
  • Rögar kuyusu bakımı yapılmamıştır.
  • Asansör çukuruna kaynak suyu dolmaktadır.
  • Drenaj borularınız döşenmemiştir.

İstanbul Tesisat ustaları asansör kuyusuna dolan suyun kaynağını bulabilir ve size konu hakkında kalıcı çözümler sunar.

asansor-bosluguna-dolan-suyun-nedenleri-ve-cozum-yollari-65

Asansör Boşluğuna Dolan Suyun Belirtileri

Asansör kuyunuza kanalizasyon suyu yani atık su dolsa da temiz su dolsa da bunun bir takım belirtileri vardır.

  • Eğer asansör boşluğuna kanalizasyon suyu dolduysa lağım kokusu gelecektir.
  • Asansör boşluğundaki su nedeniyle asansör arızalanıyor olabilir.

Bahsettiğimiz belirtilerden en az biri bu problemle ilk kez karşılaşanlar için yanıt olacaktır. Her ne kadar asansör kuyusuna dolan suyu motorla tahliye ettirmek geçici bir çözüm olsa da sorunu kökünden çözmeyecektir. Özellikle deniz kenarında olan binalarda bu problem daha sık ortaya çıkmaktadır.

Asansör Boşluğundan Çıkan Suyu Tahliye Etmek İçin

Pahalı malzemelerle donatılmış asansörlerin arıza yapması durumunda maliyetli sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Ancak bu durumu engellemenin basit bir yolu var. Asansör boşluğuna karot makinesi ile 50 cm çapında 80 cm yüksekliğinde bir kuyu açtırın. Bu kuyu su ile dolduğunda otomatik olarak suyu tahliye edecek bir pompa satın alın. Satın alacağınız pompanın kaliteli olması gerekir ki sürekli arıza yapmasın. Sonrasında kuyudan çektiğiniz suyu 5 tonluk bir depo satın alarak buraya doldurabilirsiniz. Depoda biriken suyu bahçe sulama ve apartman temizliği gibi işlerde de kullanılabilir. Bu sayede asansör çukuruna dolan suyu boşa harcamak yerine, su faturası masraflarından da kullanabilirsiniz.

Tıkla Ara