Asansör Boşluğuna Su Doluyor Çözüm Yolları

asansor-bosluguna-dolan-suyun-yerini-bulan-firmalar-96

Zemin etüdü yapılmadan kurulumu tamamlanan bazı binaların asansör boşluğuna su dolmaktadır. Asansör kuyusuna dolan su binalarda apartman sakinlerinin bulduğu en basit çözüm genelde bir motorla tahliye ederek suyu uzaklaştırmak olsa da bu sorunla sürekli karşılaşan apartmanların yapması gereken asıl işlem, sorunun neden kaynaklandığını bulup köklü çözümler üretmektir.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Asansör Kuyusuna Kanalizasyon Suyu Doluyorsa Çözüm

asansor-boslugundan-su-cikiyor

Bu tür problemi yaşayan binaların asansör boşluğuna dolan su, kanalizasyon kokusu yaymaktadır. Bu sorunlar genellikle yan binaların kanalizasyon borusu patladığında ya da rögar kuyusu dediğimiz bölgelerin bakımı yapılmadığında ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu, kameralı su tesisat firmalarına pis su borularının görüntülenmesini yaptırarak çözüme kavuşturabilirsiniz.
asansor-kuyusuna-su-doluyor

Asansör Kuyusundan Çıkan Su Berrak ve Temiz

Kaynak suyu dediğimiz, yer altından sürekli çıkan sular binaların baş düşmanıdır. Uzun süre bu duruma maruz kalan taşıyıcı kolonlar suyu kâğıt havlu gibi emer. İlk olarak betonun yapısını tahrip ettikten sonra, bina temelinde yer alan demirleri çürütmeye başlar. Aslında asansör boşluğundan su çıkıyor ise şikayetinizi izolasyon firmaları aracılığıyla kolayca çözebilirsiniz. Drenaj borularının döşenmediği binalarda asansör kuyuları suyla dolmaya başlar.

asansor-kuyusundan-su-cikiyor

Asansör Kuyusuna Neden Su Dolar?

Asansör boşluğuna neden su dolar sorusunuz maddeler halinde açıklayalım;

 • Binanızda zemin etüdü yapılmamıştır.
 • Kanalizasyon borusu patlamıştır.
 • Rögar kuyusu bakımı yapılmamıştır.
 • Asansör çukuruna kaynak suyu dolmaktadır.
 • Drenaj borularınız döşenmemiştir.

İstanbul Tesisat ustaları asansör kuyusuna dolan suyun kaynağını bulabilir ve size konu hakkında kalıcı çözümler sunar.

asansor-bosluguna-dolan-suyun-nedenleri-ve-cozum-yollari-65

Asansör Boşluğuna Dolan Suyun Belirtileri

Asansör kuyunuza kanalizasyon suyu yani atık su dolsa da temiz su dolsa da bunun bir takım belirtileri vardır.

 • Eğer asansör boşluğuna kanalizasyon suyu dolduysa lağım kokusu gelecektir.
 • Asansör boşluğundaki su nedeniyle asansör arızalanıyor olabilir.

Bahsettiğimiz belirtilerden en az biri bu problemle ilk kez karşılaşanlar için yanıt olacaktır. Her ne kadar asansör kuyusuna dolan suyu motorla tahliye ettirmek geçici bir çözüm olsa da sorunu kökünden çözmeyecektir. Özellikle deniz kenarında olan binalarda bu problem daha sık ortaya çıkmaktadır.

Asansör Boşluğundan Çıkan Suyu Tahliye Etmek İçin

Pahalı malzemelerle donatılmış asansörlerin arıza yapması durumunda maliyetli sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Ancak bu durumu engellemenin basit bir yolu var. Asansör boşluğuna karot makinesi ile 50 cm çapında 80 cm yüksekliğinde bir kuyu açtırın. Bu kuyu su ile dolduğunda otomatik olarak suyu tahliye edecek bir pompa satın alın. Satın alacağınız pompanın kaliteli olması gerekir ki sürekli arıza yapmasın. Sonrasında kuyudan çektiğiniz suyu 5 tonluk bir depo satın alarak buraya doldurabilirsiniz. Depoda biriken suyu bahçe sulama ve apartman temizliği gibi işlerde de kullanılabilir. Bu sayede asansör çukuruna dolan suyu boşa harcamak yerine, su faturası masraflarından da kullanabilirsiniz.

Asansör Boşluğuna Su Birikmesi Neden Olur?

Toplu yaşam alanlarından biri olan apartmanlarda en sık görülen bir problemlerden biri de apartman boşluğuna biriken sudur. Genellikle boru patlağı ya da su sızıntılarından kaynaklanan apartman boşluğunda su birikmesi probleminin en kısa sürede çözümlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde apartman boşluğundan evinize akan su duvarlarda rutubet, boya atması ve eşyalarınızın zarar görmesi gibi problemlere neden olabilecektir. Peki, apartman boşluğundaki su birikmesi için nasıl bir hizmet almanız gerekir?

Su birikmesinin tesisat kaynaklı olması nedeniyle profesyonel bir tesisat firması sizin için en doğru seçenektir. İstanbul Tesisat olarak apartman boşluğunda meydana gelen bütün olumsuzlukları gideriyor ve kaliteli hizmet almanızı sağlıyoruz. Böylelikle su birikmesinin yol açacağı bütün sorunları kısa sürede ortadan kaldırabilirsiniz. 

Asansör Boşluğunda Biriken Suyu Boşaltan Tesisat Firması

Yaşadığınız binanın asansör boşluğunda ortaya çıkan su birikmesi durumunda İstanbul Tesisat ile iletişime geçerek bu soruna yönelik çözüm üretebilirsiniz. Ekibimiz öncelikli olarak su birikmesine neden olan kaçak ve sızıntıları ortadan kaldırmayı hedefler. Bu bağlamda kaçağın kaynağını bularak bu konuda yaşanan sorunu kaynağından çözebilirsiniz. 

İstanbul Tesisat ekibi, asansör boşluğunda ortaya çıkan su birikintilerini gidermede fazlasıyla tecrübelidir. Hem cihazla hem de cihazsız gerçekleşen tespit ve tamir süreçleri sayesinde size en uygun hizmete ulaşabilirsiniz. Kaliteli ve profesyonel bir çözüm için hemen tercihinizi yapmaya başlamalısınız!

“Asansör Boşluğuna Su Doluyor Çözüm Yolları” üzerine 14 yorum

 1. Merhabalar
  is yerimizdeki asansor kuyu diblerine su dolmasiyla birlikte intercom cihazlarimiz agrizalaniyor
  buna nasil bir cozum onerirsiniz

  Yanıtla
 2. Merhaba ustam
  Yıllardır asansör boşluğuna temiz su dolmakta ve bunu tahliye etmekteyiz
  Kışın daha sıklıkla doluyor
  Kalıcı çözüm olarak ne önerirsiniz
  Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Bu gibi sorunlar genellikle binanın dış cephesinden kaynaklanmaktadır. Zamanında yapılan izalasyon ya düzgün olmadı yada daha sonra zarar gördü. Bundan dolayıda dış cepheden gelen su asansör boşluğuna dolmaktadır Bunun için dış cephe izalasyonunuzu ve drenaj hattınızı yenilemeniz gerekmektedir.SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 3. Merhaba
  Asansör kuyusu su ile doluyor ve bu sebeple evlerimizdeki bütün duvarlar kabardı suyu tahlil ettirdik ve yer altı suyu dediler suyun nerden geldiğini ve asansöre dolduğunu bulmak için cihazı getirmek gerekiyor nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz

  Yanıtla
 4. Merhaba asansor kuyusu su topluyor ama suyun kaynağını bilmiyoruz sadece geldiği yer belli bu konuda bize yardımcı olabilirmisoniz

  Yanıtla
 5. İyi günler bizim asansör kuyusunu 20 cm kadar yüksekliğindeki betonun ek yeri var oradan yağmur suyu öekiyor ne önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 6. Balıkesir Gönen de 5 katlı apartman dairesinin asansör boşluğunda su birikiyor kalıcı çözüm olarak ne yapabiliriz.

  Yanıtla
  • İyi günler Uğur Bey. Öncelikle asansör boşluğunun oraya tesisat denk geliyor mu bunun önemi büyük. Eğer tesisat geliyorsa hepsinin kontrolünün yapılması gerekiyor. Ayrıca asansör boşluğuna dolan suyun belediyeden analizini yaptırıp pis mi temiz mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Belkide su temelden ya da sokaktan bir yerden geliyor. Bu yüzden bu iki işleminde yapılması şart.

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara