Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır
Kombinin Sürekli Su Alma Durumu
Kombi Su Basınç Ayarı

kombideki-su-seviyesinin-surekli-dusmesinin-nedenleri-34

ARTIK HERKES KENDİ KOMBİSİNDEN SORUMLU!
Yaz ayları bitti, kış kapımıza dayandı. Hava buz gibi, akşam işten eve geliyoruz, bir de ne görelim? Ev buz gibi… Sebebi ne olabilir? Dışarısının çok soğuk olması mı?

Mantıklı düşünürsek; soğuk havalar her kış yaşanılan bir durum. Sıkıntı havanın çok soğuk olmasında değil kombinizde. Bu sorunun kaynağı yüksek olasılıkla kombinizin su basıncının düşmesindedir. Unutulmamalıdır ki; kaloriferler sıcak suyun peteklerde dolaşmasıyla evimizi ısıtır
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Vefakâr kombinizin yanına gittiğinizde, kafanızı ister altına sokun ister sokmayın, elinizle şöyle ön kısmı yokladığınız zaman, eliniz küçük bir mandala değecek. Eğer mandalınız düşmüşse bir düz tornavida kullanmak çözüm olacaktır. Mandalla ya da tornavida yardımıyla çevirdiğinizde, kombinizin üstündeki su sayaç göstergesindeki ibre kıpırdayacaktır. Kombilere su basma bu şekilde yapılır. Eğer kombinizin suyu eksildiyse bu işlemi uygulayabilirsiniz. Kombiye su basan doldurma musluğunda bir sorun varsa mutlaka servisi aramalısınız.

kombi-kacaklarini-ilac-ile-kapatma-yontemi-kullanan-firmalar-65

Kombinin Sürekli Su Alma Durumu-Kombinin Su Basıncı Kaç Olmalı?

Kombinizin su basıncının kaç bar olması gerektiği en çok merak edilen sorulardan biridir. Kombiniz su basıncını 1.5 ile 2 bar arasında tutarsanız bir sıkıntı olmaz. Ancak 2’nin üstüne çok çıkarmamaya çalışın. Bir iki defa, az da olsa çıkabilir. Bu çok büyük bir problem değil, zaten bir süre sonra kendiliğinden inecektir. Basınç 1 barın altına düşerse; kombiniz çalışmaz ve ev buz gibi olur. Basınç 3 barın üstüne çıkarsa da kombiniz fazla suyu kendi akıtır. Gelişen teknoloji sayesinde kombiler akıllıdır ve fazla müdahale gerektirmez. Kombi su basıncı verimli bir ısıtma için oldukça önemlidir.

kombi-su-doldurma-vanasi-nerede

Kombi Su Basınç Ayarı

Kombinizin su basıncını kontrol ederken su vanasını iyice sıkıştırmazsanız kombi basıncı düşmesi gibi durumlarla karşılaşırsınız. Zaten kombi su basıncı genel de düşer, artması durumunda müdahale gerekir. Kombi basıncı düştüğünde vanayı kontrol edin.

Kombiniz Sürekli Su Eksiliyorsa;

Eğer kombiniz sürekli su eksiltiyorsa problemin kaynağını kendi başınıza anlamanız çok zordur. Ancak uzman bir tesisatçı anlayabilmektedir. Kombiniz sürekli su eksilttiği için sürekli arıza verir ve kapanır. Genellikle bu durumun evdeki su tesisatındaki problemden kaynaklandığı düşünüldüğünden boş yere endişe edilir. Çünkü su tesisatındaki bir problem evde tadilat yapılması gerektiği düşüncesine neden olmaktadır. Ama genel kanının aksine hiçbir tadilata gerek kalmadan, son teknoloji cihazlar ve bazı kimyasalları kullanarak tesisattaki tüm gedik ve kaçakları bularak kapatabilmekteyiz. Böylelikle su eksiltme sorununu çözmüş ve sizi tadilat endişesinden kurtarmış oluyoruz.

Tüm bu işlemleri yapmanıza rağmen kombiniz su eksiltmeye devam ediyorsa mutlaka kombinin içindeki parçalarda bir sıkıntı vardır. Çünkü daha önce bahsettiğimiz adımları kusursuz bir şekilde yerine getirdiyseniz kombiniz üzerinde yapabileceğiniz bir işlem kalmamıştır.
Bu durumu çözmek için bizi arayabilirsiniz. İstanbul Tesisat uzman kadrosu hemen gelir ve sorununuzla ilgilenmektedir. Çünkü bizim vizyonumuz daima iş yönetimimizi kaliteli, dürüst ve samimi bir çerçevede tutmaktır. Siz sadece tek tıkla, anında profesyonel çalışma arkadaşlarımızdan birinin yardımına kavuşurken, biz de sizi bu kış günlerinde soğukta kalmaktan kurtarmış olacağız.
kombiye-su-nasil-doldurulur

Kombi deyip geçmeyin, kombi bozulursa:

 • Kaloriferler çalışmaz ve ev buz gibi olur.
 • Banyoya sıcak su gelmez. Eğer duş almadan dışarı çıkamayan insanlardansanız, o gün size zehir olur.
 • Genelde kombi bozulmaları, tam da siz duştayken veya bulaşık yıkarken olduğu için, her defasında hem işiniz yarım kalır. Bu durumda üşütüp hasta olursunuz.

Sözün kısası, kombinizi sevin, onun dilinden anlayın. Unutmayın ki; biz size bu konuda her türlü yardımı sunuyoruz. Diğer makalelerimize de göz atmayı sakın unutmayın.

Kombiye Nereden Su Verilir?

Kombinizin sorunsuz bir şekilde çalışması için kombiye su vermeniz şarttır. Bunun için cihazınızın hemen alt kısmında yer alan su vanasını açarak kombiye su dolmasını sağlamalısınız. Bu işlem su basıncını arttırmak ve verimli bir kombi performansı elde etmek için önemlidir. Peki, kombiye su basarken su miktarı ne olmalıdır? 

Kombiye su basarken vanayı sonuna kadar açmamaya dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra su basarken bar seviyesinin ortalama 1,5 düzeyinde olması gerektiğini de bilmelisiniz. Basıncın aşırı yükselmesi verimliliği düşüreceği gibi kombinizde farklı hasarlara da neden olabilmektedir. Vanayı bulamadığınız ya da kombide farklı sorunlarla karşılaştığınız hallerde İstanbul Tesisat’ı arayabilirsiniz.

Kombi Su Basıncı Ne Kadar Olmalı? Basınç Seviyeleri Ne İfade Eder?

Kombiye nereden su basarım? sorusu kadar önemli bir husus da kombi basıncının seviyeleridir. Bu kapsamda 3 farklı seviyeden söz etmek mümkündür. Kombinizde su seviyesi 0 ile 1 arasındaysa basınç düşük demektir. Bu durumda su basmalısınız. 1 ile 2,5 arası kombi basıncı idealdir. Ancak 1,5 seviyesi optimum düzeydir. Kombi basıncının 2,5 ile 4 arasında olması ise yüksek basıncı ifade eder. Bu durumda peteklerden su boşaltmanız gerekir. 

Kombi basıncının ve su seviyesinin ayarlanması konusunda doğru bir çözüm için mutlaka profesyonel destek almalısınız. İstanbul Tesisat ekibi bu konuda size en iyi hizmetleri vadetmektedir. 

“Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?” üzerine 46 yorum

 1. Yeni taşındık doğal gaz cekili ama daha kombi gelmedi (şimdilik yok) sıcak sudan faydalanabilir miyiz ? Faydalanabiliyorsak nasıl ?

  Yanıtla
 2. Viesmann kombi su basıncı 2,5- 3arasında duruyor alttan ,da şu sızmış ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 3. Merhabalar baymak novadens kombi kullanmaya başladık yaklaşık 15 gündür elektik kesintisinde kombiyi kapattık tekrar açtık bar 1 in uzerindeyken bir anda düştü su vanasini açıyoruz fakat su basmıyor ve su basma işlemini kombi açıkken mi yapalım kapaliykenmi tesekkurler

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Kombiye su vermek için kombinin açık veya kapalı olması önemli değildir. Yalnız anlatmış olduğunuz sıkıntı için kombinizin yetkili servisini aramanız gerekmektedir. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 4. S.a us tam 2 şey sormak istiyorum
  2+1 oda evimizde mutfak salon ve yatak odasında bir sıkıntı yok ama çocuk odasına fazla sıcaklık gelmiyor yani peteğin üst tarafından alta doğru sıcaklık azalıyor.
  2.si banyo yaparken sıcak su bir müddet sonra soğumaya başlıyor cevaplarsanız sevinirim selamlar

  Yanıtla
 5. S.a us tam sormak istediğim şey 2+1 oda evimizde mutfak salon ve yatak odasında bir sıkıntı yok ama çocuk odasına fazla sıcaklık gelmiyor yani peteğin üst tarafından alta doğru sıcaklık azalıyor sebebi ne olabilir selamlar

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle bahsettiğiniz konu kombi ile alakalı olduğu için bizden değilde kombi servisinden destek almanız daha doğru olabilir. Çünkü biz su kaçağı ve tespiti yaptığımız için bu konu bizim uzmanlık alanımıza girmemektedir. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 6. merhaba vailiant marka kombi kullaniyorum.su doldurma vanasında dondurme plastigi icinden cıktı.plastik olmadan su acma vanasini acamam mi acaba?

  Yanıtla
  • Merhaba. Kombi kapalı iken kombiye su vermek herhangi bir zarar vermez. Ayrıca tahliyeden su vererek petek temizliği yapılmaz. Bunun için profesyonel destek almanız gerekmektedir. Bunun için 0212 645 33 33 numaralı telefonu arayabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 7. İyi günler, kombinin içindeki suyunda tamamen boşalması lazımmış donma olayını engellemek için (kışın oturulmayacak). Servis kombinin altındaki 4 bağlantınında sökülmesini söyledi?! Doğrumudur? Gerekirmi? Kombi Mutfakta ve Dolabın içinde, Sivasta max. soğukluk kışın -20 kışın. Teşekkürler

  Yanıtla
  • Donmayı engellemek için evet suyu tamamen boşaltmanız gerekir. Ama boruların sökülmesine gerek yok efendim. Bütün suyu boşalttıktan sonra dışardan vanadan suyu kapatırsanız içeriye su gitmeyecektir bu yüzden herhangi bir donma sorunu yaşamazsınız.

   Yanıtla
 8. Merhaba , yaklaşık 1 aydır evimizde sıcak ardından soğuk su geliyordu , daha sonra basıcın 1 in altında olduğunu farkettik . Ardından şuan 1.5 yaptık, dolayısıyla hemen sıcak su gelir mi ? , Sıcak su gelmemesi normal mi ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle kombinin basıncındaki düşme daireye gelen sıcak suyu etkilemez. Basınç düşerse kombi kendini emniyete aldığı için kombi çalışmaz bundan dolayı hiçbir şekilde daireye sıcak su gelmez. Bundan dolayı kombini yetkili servisinden destek almanız gerekmektedir,. SAYGILARIMLA

   Yanıtla
 9. Kombi barı 1.5 altına düşünce su bastıktan sonra kombi kendini ateşliyor sıcak su açmış gibi gözüküyor.Sonra hemen kapanıyor ve bar seviyesi bizim ayarladığımız seviyeye geliyor.Bu normal bir durum mudur?

  Yanıtla
 10. Merhaba kombinin basıncı 1 de arttırmak istediğim zaman yan tarafındaki siyah plastikli yerden su musluk akar gibi akıyor sebebi ne olabilir teşekkürler

  Yanıtla
 11. kolay gelsin benim yeni taşındıgım evde kombinin altında su basıncı yükleyebileceğim bi su vanası yok bu işlemi nasıl yapacagım ?

  Yanıtla
 12. Usta bizim kombi arçelik markası annem evden çıkmadan 1 yıl evde kalmıyacakları için kombi donması diye tüm suyunu boşaltmış bende şimdi doldurmak istiyorum denedim 2 kez kombi açıkken ama ilk kez doldurduğumdan galiba suyu az açıyorum dolmuyor hep bar 0 da başka bir problem olabilirmi

  Yanıtla
  • İYİ GÜNLER AHMET BEY BOŞALTILAN TESİSATLARDA YAŞANAN BİR PROBLEM İLE KARŞILASMISSINIZ YAŞADIĞINIZ PROBLEM BOŞ TESİSATLARDA OLUŞAN HAVANIN KOMBİ İÇERİSİNDE OTOMATİK HAVA PURJÖR SİSTEMİ TARAFINDAN BOŞALTILMASI İŞLEMİ YÜZÜNDEN YADA KOMBİ SU BASINCI DOLDURMA VANASINDA OLUŞAN ARIZADAN DOLAYI KAYNAKLANA BİLMEKTEDİR

   Yanıtla
 13. Merhaba,
  Ariston uno model kombimizin basıncı yok alttaki vanayı açtığımızda kombiden ses geliyor ama basınç yükselmiyor sıcak su gelmiyor yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
 14. İyi günler bizde alarko kombi var su dolum seviyesini 2 ye getiriyorum 1 1-5 saat sonra tekrar birin altına düşüyor bu kadar kısa sürede bu seviyeye gelmesi normal mi yoksa arıza mı var

  Yanıtla
  • İyi günler efendim. Kombinizin su eksiltme durumu normal değil. Kombinin suyu normal koşullarda 3 4 ayda çok ufak bir düşüş olur. Sizin kombinin hava tankında ya da diğer parçaların birinde bir problem olabilir. Eğer kombi ile alakalı bir problem yoksa tesisatınızda bir kaçak vardır. Bu kaçağı iki türlü çözebiliriz. İlki sisteme ilaç dökerek hiçbir yeri kırmadan kaçağınızı kapatabiliriz. Bunu tercih etmezseniz eğer cihazlarla kaçağın yerini bulup kırıp o bölgenin tamiratını yapmamız gerekecek. Daha detaylı ve iletişime geçmek için firmamızı arayabilirsiniz.

   Yanıtla
 15. kombiyi ilk kez kullanacağım su basmayı bu anlatılanlara göre mi yapılması gerekir yoksa ilk su basma işleminde farklı bi yöntem var mı, su basma ayarı yapılmadan servis gelip açmıyor kombiyi

  Yanıtla
  • Önce zaten servis açıyor kombiyi Dilara Hanım. Servis kombiyi açtıktan sonra suyunu basıyor. Havalarını alıp peteklerin kontrolünü yapmanız gerekiyor. Havalarını aldığınızda kombinin suyu eksilecektir. Bunun sonucunda yeniden su tamamlamanız gerekir. Bunların dışında ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Anlatılanlara göre yaparsanız sorun yaşamazsınız efendim.

   Yanıtla
 16. Merhaba alttan barı düzeltmek istiyorum fakat kombiyi açmam yada kapatmam gerektiği hakkında bilgim yok. Birde bar ayari yeşil göstergenin tam ortasina kadar mi yapılmalı. Tesekkür ederim.

  Yanıtla
  • İyi günler Mustafa bey kombi basınc gösterge paneli bir cok kombi modelinde alt kısmında veya panel yanında bulunan basınc saatinnden kombiyi kapatmaya gerek olmaksızın doldurulabilir.
   Yeni model kombiler basınc duzeyini göre bilmek için kombi sıcak su ve kalorifer derecelerini sıfıra indirerek basınc düzeyini göre bilirsiniz.
   tavsiye edilen basınc düzeyi 1,5 bar olmakla yeşil alan ortası en uygun konumdur.

   Yanıtla
 17. merhaba alarkonun trendy d marka kombisi var su basmak istiyorum fakat her iki tarafa da dönmüyor sıkışmış gibi nasıl açabilirim

  Yanıtla
  • Mustafa Bey iyi günler. Sıkışmış ise pense ile açabilirsiniz. Tabi şöyle bir durum var bu söylediğim şey çok sıkıldıysa geçerli. Oksitlenmede yapmış ise pense ile yine açılmaz ve kırma gibi bir durumunuzda olabilir. Ayrıca kombiler hakkında detaylı ve sağlıklı bilgiyi servisinden alabilirsiniz. Bu konuda onlar size daha çok yardımcı olacaklardır. Yanlış yönlendirmek istemem sizi.

   Yanıtla
 18. İyi gunler benim kombimin de 40/50 dereceleri ve uyari seviyesinin baca isareti gibi olan yerin isigi surekli sicak suyu acinca yanip sonuyor ve sicak su gelmiyor ne yapmaliyim

  Yanıtla
 19. Merhaba petegin havasini aldim.su basinci 1 in altina düştu bende vanadan su verdim bu seferde 2 in üştüne çikti petekler en düsükte bile ateş saçiyor bide benim kombi ariston ayarini outo getirdim yoksa comfort dami çaliş mali

  Yanıtla
  • Kadir bey kombilerde genellikle kapalı iken su verilir. Ancak kombi açıkken su basan kombicilerde mevcut. Çünkü bazı kombiler dijital olduğu için kombi açık olmadığı zaman su basınç seviyesi görülemez. Bu nedenle kombi açıkken veya kapalıyken su verilebilir. Bu konuyu birde kombi servisine danışmanızda yarar var.

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara