Bilgisayarlı Su Tesisatçı

Gün geçtikçe sayıları artan bilgisayarlı su tesisatçılara hemen hemen her mahallede rastlamanız mümkündür. Bilgisayara benzeyen bu cihazlı su kaçak tespit çalışmalarına başladığımız 2009 senesinde piyasada bu işi yapan çok az kişi vardı. Bilgisayarla su kaçağına bakan tesisatçı firma sayısı çok az olduğu için bu işi geliştirmekte bize düştü. Tabi bunun yanında elektronik cihazların da tamir sıkıntıları patlak vermeye başladı. Türkiye’de elektronik parçalar çok pahalı olduğu için geçmişte bir çok sıkıntı yaşadık. Su kaçağına gittiğimizde müşterinin merak ettiği makineleri kullanmak çok uzun sürmüyordu. Makinelerin patlak boruyu bulması önceleri vakit alırken şimdilerde geliştirdiğimiz pratik yöntemler sayesinde çok daha kısa sürede çözüme kavuşuyor. 2010 yılında su kaçağına bakarken boru içerisinde yaptığımız görüntüleri ayrı bir bilgisayara kaydederken şimdilerde boru kırığını görüntüleyen cihazlar üzerinde kayıt yapabilmekteyiz. Anlık olarak müşteriye bulduğumuz kaçağı e-posta yoluyla yada harici USB belleklerle verebiliyoruz. Tahmini değil, bilgisayarlı su kaçağı tespiti sayesinde kaçağın yerini tam olarak buluyoruz.

Konutunuzda ki her türlü su sızıntılarının kaynağını bulmak artık çok daha kolay. Bilgisayarlı su kaçak arama sistemi ülkemizde seçkin firmalar sayesinde kullanılıyor. Teknolojik aletler insanların evlerini kırıp dağıtmalarını engellemek amacı ile üretildiğinden sizlere zamandan ve maliyetten tasarruf ettirmekte. Zaten can sıkıcı olan tadilat işleri birde nedenini bilmediğiniz türden olursa maddiyatın yanında manevi sıkıntılarda ortaya çıkar. Bilgisayarla su kaçağı bulma fikri bilgisayar sisteminin kullanılması ile her şeyin daha basit olduğu görüldüğü için ortaya çıkmıştır. Ancak su kaçak cihazları robot şeklinde konuşabilen makineler değildir. Sadece elektronik oldukları için genel bir isim olarak bilgisayar ismi kullanılmaktadır.

Cihaz üzerinde frekans ayarı, ses ayarları ve kaçağa yaklaştıkça yükselen bir işaret çubuğu kısmı bulunur. Bir inşaat işinde kullanılan çekiç tornavida vb. bir malzeme olmadığı için bilgisayar yakıştırması yapılmıştır. Birde insanların alt kata sızan suyun kaynağını hiç bir yeri kırmadan bulan bir cihazla karşılaşması sonucu bu ortada bir yapay zeka durumu hayal edilir. Aslında cihazın çalışma prensibi basittir. Su borusu patlağı olan kısımdan su kaçırırken çıkan suyun sesini duyar bu cihazlar. Eğer ses çıkmayacak kadar az kaçak varsa bir kompresör veya su pompası vasıtasıyla su borusuna basınç uygulanarak suyun akışı hızlandırılıp ses çıkartılır. Böylelikle bilgisayarla patlak boru bulma işlemini gerçekleştirebiliriz.

bilgisayar ile patlak su borusu bulan ustacihaz ile su kaçağı tespit eden şirketYaşadığımız çağda neredeyse zorunlu hale gelmiş bulunmakta olan bilgisayarla kaçak tespiti tüm tadilat onarım işi yapan firmalara lazım oluyor. En çarpıcı örnek sigortalı evlerde su kaçağı için gelen sigorta şirketine bilgisayarlı su sızıntısı bulma sizde de var mı deniyor. Hiçbir sigortalı müşteri hasarın kırılarak bulunmasına razı gelmez çünkü zaten tamir işlerinden hoşlanmadığı ve uğraşmak istemediği için evini sigortalatır. Dışarıdan duyduğu bilgilere göre su sızıntısını bilgisayarlı cihazla buluyorlar, koskoca sigorta şirketi de cihazla gelir diye düşünülüyor. Ancak alt kata akan suyu bulmak için bir cihazı bile olmayan şirkete kimse güvenemiyor. Gerçekten de su sızıntısının yerini cihazla bulunca sigorta şirketleri içinde az masraf çıkıyor. Çünkü kırılarak bulunmaya çalışılan su arızalarında en az 1 günlük onarım işi ve seramik işi çıkıyor. Bilgisayarla su patlağı bulmak ve tamir etmek ise en fazla 2 saat kırılan seramikte en fazla 2 seramik oluyor. Tüm bu sebeplerden ötürü cihazlar tercih ediliyor.

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]
Bu içeriği paylaş

Tesisat Sorunları ve Çözüm Önerileri

  1. Hanife 28 Eylül 2017
    • Kameralı Su Tesisatçı 29 Eylül 2017

USTAYA SOR

Tıkla Ara