Su Vanası Tamir ve Montaj

Vananızı iyice kapattığınız halde, hala su kaçırıyorsa hiç conta değiştirmek gibi bir zahmete katlanmayın. Size evde kendiniz de uygulayabileceğiniz vana değiştirme yöntemlerini adım adım anlatıyoruz. Dikkat bu işlemleri yapmadan önce dairenizin ana vanasını kapatmayı unutmayınız!

  • Bir nalbura gidip, musluğun sadece üst(vana) kısmını satın alın.
  • Sonra üst ve orta kısmındaki kapağı ince uçlu bir tornavida kullanarak çıkarın.
  • Üstten bakınca içeride bir vida başı göreceksiniz o vidayı saat yönünün tersine doğru ve merkeze kuvvetlice bastırarak (bu önemli yoksa vidanın tepesi yalama olur) çevirin. Vidayı çıkarmayı başardıysanız, gerisini de yapacaksınız demektir.
  • Sonra vana topacını elinizle yukarı doğru zorlayın, çıkmazsa dikkatli bir şekilde aşağıdan yukarı doğru hafifçe çekiçleyin.
  • Ardından bir boru anahtarı veya uygun bir anahtarla (genelde 14-15) musluğun üst tarafını yine saat yönünün tersine çevirip çıkartın.
  • Bu işlemleri geriye dönük olarak ve vida sıkma işlerini artık saat yönünü kullanarak bitirin.

Alın size yağ gibi bir musluk. Artık bundan sonra musluğu kapatmak için aşırı olarak sıkmayın. Çünkü bu musluğun çabuk bozulmasına yol açacaktır, kolay gelsin…

Su Vanası Tamir ve Montajı Yapan Firmalar

Evinizde, iş yeri ve müstakil evinizde sıkça rastladığınız tamir ve değişim gerektiren konulardan biridir musluk bozulmaları. Çoğu zaman kendi işimizi kendimiz halletmeye çalışırız ve tamirci olmadığımız halde musluk tamir etmeye ya da değiştirmeye kalkarız. Fakat tamir edilmeye çalışan musluklar bir süre sonra damla damla sızdırmaya devam eder. Bu nedenle musluk tamiri gibi birçok tamirat işlerini, bu konuyla alakalı uzman ellere bırakmak daha doğru olur.

 

Not: Yazı bilgi vermek amaçlı yayınlanmış olup firmamızda musluk tamiri,vana değişimi gibi işlemler yapılmamaktadır.

Tıkla Ara