Bahçe ve Yangın Borularında Su Kaçak Tespiti

kamerali-sistem-ile-dıs-hat-su-patlagini-bulan-yerler-114

Dış ortamlarda kaçak ararken, cihazın dış ortam dinlemesine uygun parçaları olması gerekir. Bunu neden söylüyoruz; Bazı firmalar daire içi kaçak bulma cihazıyla, geniş arazide kaçak bulduklarını söyledikleri için, dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Geniş alanı tarama yapan su kaçak cihazları, zemin üzerinde tarama yaparken ortalama 3 metre kare alanı birden dinleyebiliyor. Geniş bir alana yayılmış yangın borularında ufak cihazlarla arama yapmak, samanlıkta iğne aramaya benzer. Dış ortamlarda kaçak bulmak için, sıradan personel değil; sabırlı ve dış ortam dinlemelerine alışkın tecrübeli bir usta gönderilir.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
dis-hatlardaki-su-kacagini-bulan-tesisatci-firmalar-112

Bahçede Su Kaçağı Nasıl bulunur?

Dış hat su kaçakları tespit ve toprak altı su kaçak arama hizmetimiz ile tüm İstanbul ve çevresine hizmet veriyoruz. Dışarıda olan su boruları, toprağın altında ya da beton altında olabilir. Önemli olan kaçağın varlığından emin olmaktır. Firmamızdan bu tür işleriniz için yardım alabilmek için, hava şartlarını da göz önüne almamız gerekir. Çünkü dışarıda dinleme yapılırken ses olmaması ya da en aza indirilmesi gerekir. Yağmur damlaları aşırı bir ses yaptığı için, yağmurlu havada kaçak aranamaz. Rüzgâr durumunda da yine sesten kaynaklanan problemler yaşanır. Havanın çok soğuk ve rüzgârlı olmaması gerekir. Ayrıca karlı havalarda su kaçak araması yapılamamaktadır. Bunun sebebi ise, su kaçak araması sırasında su kaçağı arayan ekibin soğuktan etkilenip, su kaçağına tam olarak odaklanamamasıdır. Rüzgâr gibi dış etkenler, cihazın çalışmasını olumsuz etkilediğinden dolayı, kaçağı bulmak zorlaşmaktadır.

Uygun hava koşulları ve sessizlik sağladıktan sonra, hattın kabaca güzergâhı da belirlenmelidir. Aksi takdirde, kaçağın olduğu yere 20 metre uzakta yapılan bir çalışmada, sabaha kadar da aransa kaçak bulunamaz. Ama hattın geçiş güzergâhı tahmin edilebiliyorsa, en azından o hatta yakın arama yapılır ve daha çabuk sonuca ulaşılır. Zaten genellikle büyük hatların, yangın boruları veya buna benzer tesisatların projeleri de bulunur. Hattın güzergâhı, sadece bahçe sulama hatlarında belli olmaz. Bu yüzden onları da projelendirmek gerekir.

Firmamız evde su kaçak arama hizmeti de vermektedir. Yangın borusu su kaçağı servisi de firmamızda verdiğimiz hizmetlerden biridir. Yüzeyde beton, asfalt veya toprak olması bizim için bir şey fark ettirmez. İki metre derinlikte bulunan boruların dahi su kaçakları bulunabilmektedir. Alan küçük olursa, bu derinlik 2 metreye kadar çıkarılabilmektedir. Su kaçak araması yaptığımız boruda, basınç değerleri yüksek olması gerekir.  Su borusu kaçakları, ister küçük olsun, ister büyük olsun bizim için fark etmez. Dış hatlarda yapılan su kaçak arama ücretleri, tarama yapılacak alan ve zemin koşulları değerlendirilerek ortaya çıkarılır. Bu yüzden kaçak arama yapılacak bölgenin metresini belli olması gerekir. İstanbul Tesisat olarak amacımız, çok fazla zemin kırılmadan, maliyeti düşürerek su kaçağının yerini tespit etmektir. Su sızıntılarını bulma konusunda, firmamız gereken deneyim ve tecrübeye sahiptir.

Yangın Hidrat Hattı Su Kaçağı Tespiti

Toprak altında veya asfaltın altında bulunan boruların, 1,5  metre derinliğe kadar su sızıntısını buluyoruz. Su kaçağının noktasal olarak yerini tespit ediyoruz. Yangın hidrant boru hatlarındaki su kaçakları, temiz su boru hatlarındaki su sızıntılarını, hiçbir yeri kırmadan, noktasal tespit ediyoruz. Bina dışı su kaçaklarını tespit eden firmamız, bu tür kaçakların tespit edileceği gün, hava koşulları da göz önüne alarak size servis hizmeti verecektir. Toprak altındaki boru hatlarındaki su kaçaklarına, metraj üzerinden fiyat verilir. Yer üstü ve yeraltı yangın hidratları fabrikalarda, depolarda, endüstriyel tesislerde, bina çevrelerinde, bulunan yangın hidrat hatlarında su sızıntısının yerini tespit ediyoruz. Yangın tesisatlarında zamanla oluşan çatlak veya kırılmalar, yer altında olduğu için fark edilemez. Zaman içerisinde tonlarca suyun boşa gitmesini önlemek için, yerin 1,5 metre altına kadar borudaki su sızıntısının noktasal yerini tespit edebiliyoruz. Daha önce yaptığımız birçok yangın tesisatı su kaçaklarında, noktasal olarak su sızıntılarını bulmayı başardık.

makineli-alet-ile-dis-borulardaki-su-sizintisini-tespit-eden-firma-115

Toprak Altında Su Kaçağı Arama

Dış ortamda toprak altından geçen su borularında dış ve iç etkenlerin olumsuz etkileri patlak oluşmasına sebep olur. Boruyu soğuktan korumak için, en az yerin 80 cm altından döşeriz. Fakat ara bölmeler oluşturup, vana atılmadığı durumlarda uzun bir hat üzerinde su kaçağını bulmak zorlaşıyor. Genelde üzeri toprakla örtülmüş su boruları patladığında, üst kısımlarda ıslaklık oluşmaz. Basınçlı su patladığında, su kaçıran yerin etrafı da yumuşak zemin olduğu için, toprağın etrafını oymaya başlar. Kepçe çağırıp toprak alanı kazdırmak yerine, kaçağın yerini bularak sadece o bölgenin kazılması, bahçenizi köstebek yuvasına çevirmekten kurtarır. Bazı dış mekânlarda bazı bölümlere denk gelen yerin üstü beton zeminle kaplanmış olabilir. En rahat kaçak bulduğumuz alanlar, sert zeminlerdir. Su hızlı bir şekilde sert zemine çarptığında, ortaya ses çıkar. Çıkan bu sesi arayarak su kaçağını bulmaya çalışıyoruz.

Açık Alanda Su Kaçağı Bulan Firma

İstanbul Tesisat, açık alanda su kaçağı bulmak için kullanılan bütün teknolojik cihazlara sahiptir. Bahçedeki su kaçağını bulmak için, evde kullanılan cihazlar bir işe yaramamaktadır. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığınızda kaçak tespiti yapan firmanın kullandığı cihazların sizin sorununuza uygun olduğundan mutlaka emin olun. Firmamızın açık alanda verdiği su kaçak tespit işlemleri aşağıda listelenmiştir. Telefon açarken sorununuzun ne olduğunu tam olarak anlatırsanız size yönlendireceğimiz ekipte gerekli olan cihazların olmasını sağlayabiliriz.

  • Bahçede su kaçağı tespiti
  • Bahçe sulama hatlarında su kaçağı bulma
  • Yangın hidrat sisteminde su kaçağı bulma
  • Bahçeden geçen borularda su kaçağı bulma
  • Dış hattaki su kaçağını bulma
  • Yorum yapın

    Tıkla Ara