Üst Kattan Su Akıyor

Eve geldiğinizde üst kat komşunuzdan akan su sızıntısı moralinizi bozmasın. Cihazla bulunan su kaçakları üst kattan kaynaklanan suyun nereden geldiğini tespit edebilmektedir. Üst katınızda iki daire varsa ekiplerimiz test yaparak sızdıran yeri bulmak için çalışırlar.  Bazı anlar vardır insanın sinirini bozan ve en olmadık zamanda yaşanan bu durum bozar aslında sinirleri. Eğer üst katın tuvaletinden su akıyor ise o durumu yaşamışsanız söylediğimi anlıyorsunuz demektir. Sadece üst kattan su akıyor olsa kâfi ancak damlayan suyun tuvalet suyu olduğunu bilmek iyice sinir bozucudur. Akan suyun sürekliliği bize su kaçağı olduğunu ve akış şekline göre temiz su ya da pis su kaçağı olduğunu anlatır. Tuvaletten akan suyun nedeni nedir, çözümü nasıl olur anlatalım.

Öncelikle damlayan yere bakıp lekelenme var mı kontrol edilir. Üst kattan sızan su tavanda sarımsı lekeler oluşturabilir şüphelenmemiz gereken ilk şey pis su kaçağıdır. Çünkü pis su sızan yerdeki boyayı sarartır. Sararan yer nadiren de olsa koku yapabilir, ancak çoğu zaman kokusuz olur. Genellikle pis su kaçağı olan bölgede koku olması beklenir, fakat bu yanlış bir bilgidir. Bir başka belirti ise sürekli akmamasıdır. Pis su kaçağı sadece gider boruları kullanıldıktan sonra belirli bir zaman akar kullanılmadığı anda wc den sızan su kesilir. Yalnız ne kadar süre kullanılmaması gerekir bu kaçağın durumuna göre değişir. Bazen 2 gün kullanılmayınca keser bazen de 2 saat kullanılmayınca keser. Her kaçak için değişik süreler geçerlidir. Su tesisatçı olmak kaydıyla deneme yapılarak pis su kaçağı olduğu anlaşılabilir. Ancak her şeye rağmen su nereden damlarsa damlasın asla test yapılmadan kesin bir şey söylenemez. Anlattıklarımızın hepsi birer tahmin etme yöntemidir. Bazen öyle su kaçakları ile karşılaşılır ki bazen akan bazen akmayan ama temiz su kaçağı olan. Su borusu ek yerinden kaçırmaya başlar, gündüz şebeke suyu her yerde kullanıldığından dairenize gece gelen basıncın daha azı gelir ve boru kaçırmaz. Gece su basıncı yükselince oluşan basınçla kaçak açığa çıkar. Buda pis su görünümlü temiz su kaçağıdır. Bu sebeple hiçbir kaçağın test yapılmadan kesin olarak ne kaçağı olduğu bilinemez. Üst komşunun wc sinden su sızıyorsa hangi daireden geldiğini cihazla tespit edebilir, suyun kesilmesini sağlamak için ne gerekiyorsa yaparız. Akustik su kaçağı dinleme cihazı ve pimaş görüntüleme kamerası sayesinde damlayan suyun nereden geldiğini bulma sağlanır. Komşudan su akması giderilemeyecek bir arıza değildir. Tuvaletten damlayan sular genelde wc es kısmında oluşan sorunlardan ya da tuvalet taşı arkasındaki sifon deliğinden sızan sulardan kaynaklanır. En çok karşılaşılan arıza tipi budur. Test edilen mekânlarda tesisat sağlamda çıkabilir. Çünkü fayans arlarındaki derz boşluğundan sızan sular adeta su kaçağı gibi tahribata ve damlaya neden olabiliyor. Bu durum üst katın banyosundan su kaçırıyor diye tesisatın yenilenmesine gerek olmaz. Su kaçağı tespiti bu yüzden önem arz eden bir konudur. Su arıza denildiğine İstanbul tesisat akla gelir. Her iş bizim için bir referans olduğundan en iyi şekilde hizmet için daima daha çok çalışıyoruz.

Üst Katın Banyosundan Alt Kata Su Sızması

En fazla su sızıntı sorunu evlerin banyosunda yaşanır. Tavanlarda beyaz boya üzerinde gördüğümüz lekeler insanın canını bir hayli sıkar. Rahatsızlık duyduğunuz bu durumun alt komşunuzda yaşanması çağımızda çözülmeyecek bir problem değil. Benden değil deyip bu durumu boş vermek alt dairede oturan komşunuzun daha çok canını sıkacaktır. Robotla kırmadan bu durumu ortadan kaldırmak çok basit. Bizleri bir telefonla arayarak evinize gelen servise yaşadığınız sıkıntıyı detaylı bir şekilde anlatabilirsiniz. Banyonun fayanslarını kırmadan anlaşılacak su sızıntının tespitini cihazlarla bulmak mümkün. Alt dairenin banyosuna denk gelen yerin tam üzerini kırarak kaçağın yerini bulmak her zaman olumlu sonuçlanmayabilir. Genelde tesisatçılar bu yöntemle alt dairenin banyo tavanına bakıp yukarıdan patlayan borunun yerini bulmaya çalışır. Aksi bir durumda banyonun duvarında patlayan boruyla karşılaştıklarında tabanda kırılmadık fayans kalmaz. Etrafı kırıp dökmeden önce kamerayla evinize baktırıp nerede sızıntı olduğunu öğrenin. Yapılan tadilat sonrası banyonun tavanında sürekli artarak kabarcıklar oluşması üst katın pis su borularında bir sızıntının sebebi olabilir. Aslında tüm yapılan işlerin bir garantisi olması gerekir. Bitmiş bir banyo tadilatının ardından neden ekstradan para ödemek durumunda kalasınız ki.. İşini ter temiz yapan bir tesisat firmasından garanti alarak boruları yenilemek sonradan oluşacak sıkıntılardan sizi kurtarır. Onarımını yaptığımız konutların banyolarında oluşacak herhangi bir su sızıntısı şikayetinde ücretsiz olarak cihazla tespitini yapıyoruz. Şayet yenilediğimiz tesisatlarda arıza çıkarsa üzerinin kapatılmasına kadar ücretsiz tamir ediyoruz.

[Toplam:4    Ortalama:4.5/5]
Bu içeriği paylaş

Tesisat Sorunları ve Çözüm Önerileri

  1. İlknur Çiçek 24 Kasım 2016
    • Cihazlı Tesisatçı 24 Kasım 2016

USTAYA SOR

Tıkla Ara