Su boruları ek yerlerinden patlıyor

su-borusundaki-patlaklari-alet-ile-bulma-yeri-148

Su tesisatları, bir mekânın yapılmadan önce tasarlanması gereken en önemli sistemlerinden biridir. Çok detaylı şekilde üzerinde çalışılması gereken bu sistemler, insanların temel ihtiyacı olduğundan çok önemlidir. Suyun hayatımız açısından ne denli önemli olduğunu anlatmaya zaten gerek yok. Çünkü şöyle 1 gün susuz yaşadığımızı, evimizde musluk olmadığını hayal edersek önemini anlamamıza yetecektir. Günümüzde her evin içinde döşenmiş bir su tesisatı bulunmak zorundadır. İnsanoğlu her ihtiyacını su ile gideriyor. Bunlara örnek verecek olursak; beslenme, temizlik, bir şeyler üretme gibi hep hayatın temelini oluşturan konulardır. İşin bu tarafından bakınca daha da önemli hale gelen tesisatlar, hayatımıza kolaylık kattığı kadar yanlış uygulamalar sonucu hayatımızı inanılmaz zorlaştırabilir de. Ufacık bir musluk arızası bile, evinizde büyük bir tahribata yol açar bilmektedir.

Mesela gece açık kalan bir musluk yüzünden, sabah kalktığınızda 500 ya da 1000 TL zarara uğramış olarak güne başlayabilirsiniz. Ya da bir işyeri sahibi iseniz; ani bir su baskını ile mallarınız zarar görerek, bu bedellerin çok daha artması söz konusu olabilir. Hiç birimiz böyle bir şeyin yaşanmasını istemez tabii ki ancak bu tesisatların yapımı esnasında gözden kaçan ya da ihmaller sonucu yapılan hatalarla, bu sorunlar yaşanır. Genellikle su boruları üreticinin söylediği gibi kullanılırsa su patlağı oluşmaz. Su boruları ek yerlerinden patlıyor diyorsanız, bu genellikle o borunun montajını yapan tesisatçılardan kaynaklanır. Ama bunun yanı sıra hatalı malzeme de arada sırada çıkabilir. Ama yine de büyük çoğunluğu usta hatasıdır.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
cihazli-calisan-su-tesisatcilari-145

Geçmişte su borularının demir, galvaniz ve bakır olması sebebiyle yapılan işçiliğin zor olması, herkesin bu işe girmesini engellemiştir. Daha sonra plastik boru üretimi başladığında iş kolaylaşmış ve bir ısıtıcıyla ısıtılan boruları birbirine yapıştırmayı ben de yaparım diyen herkes, su tesisatı ustası olmuştur. Çünkü eski borudan yeni boruya geçişle, iş kolaylaşmış ve daha kısa sürede bitirilip, daha çok para kazanılmaya başlanmıştır. Toplumlarda her zaman yeni çıkan bir sisteme ilgi gösterir. Bu sistemi yapan da azsa yapımı oldukça pahalı olur, çünkü rekabet içinde olunan kimse yoktur. Hâl böyle olunca, fiyatta tek el olur. Su tesisatı işinde de aynen böyle olmuştur. Yeni üretilen plastik boru daha ucuzdur, yapımı daha kısa sürede ve kolaydır. Fakat fiyata gelince; yeni ürün, yeni teknoloji yüzyıl sorunsuz çalışır denilince yeni bir iş olduğundan ve firma seçme şansı da bulunmadığından yüksek fiyatlarla yapılmıştır.

Unutulan bir şey vardır ki bir ürün yeni çıktığında denenme süresi vardır. Hele böylesine devrim niteliğinde ise; kullananları gözlemleyerek çıkan sorunlar mutlaka görülmelidir. Plastik boru ilk üretildiğinde, mavi ve yeşil boru olarak üretilirdi ve adı öyle bilinirdi. Plastik borularda verilen 50 yıllık 100 yıllık vaatler, sonucu ne olur bilinmeden verilen vaatlerdi. Sonucunda 25 yıl sonra patlamaya başladılar. Şimdi ise bu patlamalar daha da erken yıllarda olmaya başlamıştır. Nedeni ise boruların kalitesi değil, işçiliğin kalitesinin düşmesidir. Boru kalitesine bakacak olursak teknolojideki ilerleme ile orantılı olarak boru kalitesi de artmıştır. Kalite arttıkça sanki ustalık azalıyor. Emin olmasak da şimdilik görünen durum bundan ibaret. Boruların ek yerinden patlaması malzeme hatası ve işçilikle alakalı olup, belirttiğimiz gibi büyük oranda işçilik hatasıdır. Siz de dairenize su tesisatı yaptırırken bu yazıyı dikkate alıp, ona göre karar verin.

su-kacagini-kamerali-makine-ile-bulma-yontemi-149

Patlayan Su Borularını Tamir Eden Firma

İstanbul Tesisat, su borusu patlak problemlerinde işlerinde uzman tesisatçı ustalarıyla hizmet vermektedir. Su sızıntısı yapan borular, bilgisayarlı su kaçak tespit cihazıyla bulunarak arıza kısa sürede tamir edilmektedir. Evinizde yaşayacağınız borunun ek yerinden patlaması problemlerinde bizi arayabilir, cihazlı tesisatçı talep edebilirsiniz. Patlayan su borusunu tamir eden usta ihtiyaçlarınızda size en yakın su borusu tamir servisini yönlendiriyoruz. Kalite ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan İstanbul Tesisat usta ekibimiz, sorunlarınızı dinleyerek size uygun çözümler üretmektedir. Aletle su borusunun patladığı yeri buldurmak için bizi arayın. İstanbul’un tüm ilçelerine servis veren firmamız su patlaklarını aletle bulan firma olarak sektörde lider konumdadır.

 • Ek yerlerinden patlayan su borularında kaçak bulma
 • Su kaçağının yerini cihaz kullanarak bulma
 • Su borularının akıttığı yeri bulma
 • Su sızıntısı tamiri
 • Patlayan ısıtma sistemi borularını tamir
 • Atık su kanalizasyon borularında su sızıntısı bulma gibi işlemleri tek kalemde yapmaktadır.

“Su boruları ek yerlerinden patlıyor” üzerine 2 yorum

  • İyi günler Zülfü Bey. Tesisatlarınız yıpranmış bir durumda olabilir efendim. Ya da kaynaklarda yapılan hatalardan dolayı ufak bir basınç artışında ek yerlerinden su sızdırmaya başlıyordur. Yapmanız gereken ya tesisatı değiştirmek ya da lokal olarak kaçak çıkan yerlerde ek yerlerinide düzelttirmek. Başka bir çaresi yok maalesef efendim

   Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara