Lavabo Tıkanıklığı Açmanın Püf Noktaları

lavabo-tikanikligini-acmanin-cozum-yollari-28

Lavabo tıkanıklığı nedir?

Lavabo giderine akan suyun miktarını kanalizasyona aktaramayacak durumda olmasına lavabo tıkanıklığı denir. Normal bir lavaboda ya da mutfak evyesinde akan su beklemeden, birikmeden direkt olarak lavabo giderinden tahliye edilir. Eğer akan su ya da dökülen su kısa sürede lavabo gideri tarafından tahliye edemiyorsa, lavabo tıkanması mevcuttur.

Lavabo tıkanıkılığı ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Lavabo dışına su taşması gibi istenmeyen bir durumla karşı karşıya kalınabileceği gibi, lavabo kullanımını güçleştirir. Mutfak evyelerindeki tıkanıklık, hijyen açısından tehlikelere sebep olabilir. Bulaşık yıkanmasını dahi imkansız hale getirebilir. Tıkanıklık giderilmezse uzun vadede sadece lavabonun tıkanması değil, kanalizasyon tesisatına da zararlar verebilir.

Bunların yanı sıra lavabo tıkanıklıkları istenmeyen kokuların oluşmasına da sebebiyet vermesi muhtemel bir durumdur.

Mutfakta bulaşık makinesi çalışıyorsa ve tıkanıklık gider tahliye borusunun ilerisine geçtiyse, tıkalı lavabolarda bulaşık makinesi su tahliyesi sırasında lavabodan su çıkması da muhtemel sonuçlardan biridir. Giderden su gitmediği için, lavabo bulaşık makinesinden gelen su ile dolacak ve en sonunda lavabo taşması durumu yaşanacaktır.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
lavabo-tikanikligini-robot-makine-ile-acan-sirketler-30

Lavabo Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?

 • Lavabo giderinin aktaramayacağı boyutta nesnelerin, tahliye borusuna kaçması temel sebeptir.
 • Yemek yapımında kullanılan yağlar. Yağlar lavaboya döküldükçe, tıkanıklığa sebep olacak şekilde tahliye borusunu zamanla tıkarlar.
 • Uzun süreli kullanımlarda, genel kalıntı birikimi lavabo tıkanıklığına sebep olurlar.
 • İnşaat veya tadilat sonrasında lavaboya boya, inşaat artığı vs. dökülmesi sonucu, tıkanıklıklar oluşabilir.
 • Saç ve benzeri kalıntıların uzun süre yığılması.
 • Lavabo giderindeki çöküntü.
 • Mutfak evyesinde çamurlu meyve ve sebze yıkanması sonucu artık birikmesi.
 • Geneleksel alışkanlığımız olan çayın posasının evyelere dökülmesi.

Bu sayılan sebeplerden bir ya da birkaçının oluşması sonrası, lavabo giderleri suyu yeterince hızlı tasfiye edemez. İlk önce su eskisine göre daha yavaş giderken, zamanla tıkanıklık artacaktır. Bunun sonucu olarak da lavabo zamanla taşacak, dışarıya akacak veya mutfak evyelerinde arkaya doğru su sızıntısı başlayacaktır. Sonuçta hem akan lavabo/evye etrafı ve muhtemelen etrafına çeşitli zararlar verecektir. Mutfaktan alt kata su akmasının en yoğun olarak yaşandığı durumlar lavabo tıkanıklığı ve taşmalarıdır.

tikanan-lavabolari-cihazla-acma-yontemleri-31

Lavabo Tıkanıklığı Açma Temel Yöntemleri

 1. Pompa ile açma: Hafif lavabo tıkanıklıkları için kullanılır. Lavabo ya da evye içerisine tahliye borusundan geçemeyecek büyüklükte atıkların bulunması ile kullanım durumu ortaya çıkar. Pompa lavabo giderine bastırılıp çekilerek oluşturulan basınç yardımı ile nesne çıkartılmaya çalışılır. Bu yöntem, yağlanmadan oluşan lavabo tıkanıklığı gibi durumlarda tamamen etkisizdir.
 2. Doğal Yöntemler: Sirke karbonat ya da sirke tuz karışımları kullanılarak lavabo açması denenebilir.
 3. Çamaşır suyu ve sıcak su: Çamaşır suyunu döküp beklediğiniz yöntemdir. Ama bildiğiniz gibi çamaşır suyu çevreye çok zararlı bir maddedir. Bu yüzden çamaşır suyuyla lavabo açmak yerine 2. madde olan doğal yöntemlerle lavabo açmayı tavsiye ederiz. İkisi de aynı derecede başarılı olacak yöntemlerdir.
 4. Kimyasal Lavabo Açıcılar: Marketlerde satılan kimyasal lavabo açma kitleri ile üzerinde yazılan şekilde uygulama yapılabilir. Geçici bir çözüm olmasının yanı sıra tam olarak tıkanmış yerlerde uygulanılırken çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü kimyasal tepkime tamamen tıkalı lavabolarda dışarı doğru tepkimeye uğrayabilir, sıçrayabilir ve size zarar verebilir.
 5. Tel yardımı ile açma: Lavabo tıkandığı durumlarda su tahliye borusuna bir şey sıkıştığını düşünüyorsanız bir tel yardımı ile itebilirsiniz. Ama tesisat sisteminizin devamında da küçük tıkanıklar varsa çözümü daha zor olacak şekilde tıkanıklar artabilir.
 6. LAVABO TIKANIKLIĞINA KALICI ÇÖZÜM: Uygulanan bütün lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri pratik ve hızlı olarak görünebilir. Ama hiç birisi kalıcı değildir. Pratik olduğunu düşündüğümüz bu yöntemler, uzun vadede özellikle mutfak evyelerinde tıkanıklığın artmasına sebep olacaktır. Bu da tamamen tıkalı bir tesisata sebep olacaktır. Evinize makineyle lavabo açan usta çağırın.

Makineyle lavabo gideri açılması en doğru, kolay ve masrafsız yöntemdir. Her evde lavaboya yemek artığı, yağlar, saç ve istenmeyen bir çok şey kaçabilir. Zamanla bunların birikmesi kaçınılmazdır. Bu durumda makina ile lavabo açmaya gelen ekip kamera sistemleri ile tıkanıklığın tam sebebini bulur, gerekli cihazları ile lavabo-evye tıkanıklığını açar ve tekrar kamera ile kontrolünü sağlayarak sizi bu büyük sıkıntıdan kurtarır.
Lavabo Tıkanıklığı Açan Firmalar

Tıkanmış bir lavabonuz var ve tüm yolları denemenize rağmen başarılı olamadıysanız ya da sürekli tıkanan lavabo sorunu yaşıyorsanız kamerayla lavabo tıkanıklığı açan tesisatçı çağırmanızın zamanı çoktan gelmiş de geçiyor bile. Özellikle sık sık tıkanma eğiliminde olan lavabolar ne kadar uğraşsanız da ne kadar çabalasanız da tıkanmaya devam edecektir. Bu yüzden lavaboyu ne tıkar? sorusunun araştırılması gerekmektedir. Kameralı lavabo açma makineleri kullanıldığında gider tıkanıklığı açıldıktan sonra giderin içi görüntülenerek tesisattaki olası problemler veya yapım hataları belirlenebildiği gibi tıkanmayı engellemek için önlemler de alınabilmektedir. İstanbul Tesisat firması kameralı robotla lavabo tıkanıklığı açma işlemlerini kısa sürede tamamlayarak size rahat bir soluk aldırabilir. İstanbul’un tüm semtlerine hizmet veren firmamızı arayarak kamerayla lavabo açan servis talep edebilirsiniz.

Tıkla Ara