Yerden Isıtma ve Alttan Isıtmanın Yarar ve Zararları

yerden-isitma-sorunları-ve-cozumleri

Büyükler derki insan ayaktan yermiş soğuğu, hal böyle İnsan bedeni ilk olarak ayaktan ısınmalıdır, ayakları ısınan bir insan üşümez. Yerden ısıtma sistemi ısınma olarak kaliteli bir sistemdir ve ayaklardan başlayarak ortamı ısıtır. Petek sistemine göre daha konforlu, iyi ısı sağlar. Petek gibi yer kaplamaz ve odalarda eşya koyulacak yerlerin seçimine engel olmaz. Mesela bir kanepeyi ya da yatağı kalorifer peteğinin önüne koymamak için ısıyı engelleyeceği düşünülerek odanın şekli bozulabilir. Ancak yerden ısıtma sisteminde hiç bir şey görünmez tüm sistem döşemenin altındadır böylece istediğiniz eşyayı keyfinize göre odanın her yerine koyabilirsiniz. Alttan ısıtma tesisatı hakkında asılsız dedikodular olsa da artıları eksilerinden daha fazladır. Bu sistemi yaptırırken mutlaka oksijen bariyerli boru kullanmayı tercih edin. Oksijene maruz kalmayan borularda tesisat temizliğine gerek yoktur. Oksijen bariyersiz boru kullanılmadığında tesisatınızı her iki yılda bir temizletmeniz gerekebilir. Tabi bu sisteminde kendine göre faydaları ve bazı dezavantajları bulunmaktadır.

Yerden Isıtmanın Faydaları

1-Çocuklar sağlık açısından kendilerine fazla dikkat etmezler. Koridor veya mutfak gibi alanlarda zemin seramik kaplı olduğu için zemin soğuk olur. Yerden ısıtma sayesinde bu sorun ortadan kalkar, bastığınız her yer sıcaktır.
2-Yakıttan %10 ile %15 arası tasarruf sağlar. (metrekareye bağlı olarak değişir)
3-Petek gibi fazla yer kaplamadığı için eşya yerleştirmesinde kolaylık aynı zamanda yerden tasarruf sağlar.
4-Petek gibi is yapmadığı için evde temizlik problemi yaşanmamaktadır.
5- Radyatör kullanılan dairelerde her yıl petek temizliği yaptırmak gereklidir. Yerden ısıtma sisteminde temizliği iki yılda bir yaptırmanız yeterli olacaktır.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55
yerden-isitma-isi-iletkenligi

Yerden Isıtmanın Dezavantajları

1-Zemin ısıtması olacağı için geç ısınan bir sistemdir. Ortalama 2 ile 4 saat arasında ısınma sağlanabilir.
2-Sistemin sürekli çalışması gerekmektedir, kapatıldığında geç ısındığı için.

Bunların dışında söylentiler bulunuyor tabii ki. Örneğin astım ve solunum hastalarına yaramıyor denir hep, fakat o hastaları rahatsız eden şey tozdur. Evde toz olmadıktan sonra hiç bir şey olmaz. Bu sistemlerin yapılması gereken bakımları vardır. Zaten petekli kalorifer sistemine göre daha çabuk kirlenmektedir yerden ısıtma sistemleri. 2 yılda bir temizliğinin yapılmaması durumunda ısı verimi düşmektedir. Tesisatın ilk döşendiği yıllarda hemen kir tutmadığı için 4-5 yıl sorunsuz çalışıyor ancak bir kere kirlenince daha sık temizliğe ihtiyaç duymakta. Alttan ısıtma problemleri temizlik yapıldığında ortadan kalkacaktır.

Yerden ısıtmalı sistemleri kimyasal solüsyon kullanarak ta ve cihaz yardımıyla temizliyoruz. Fakat genellikle hava ve su basınçlı makine kimyasala gerek kalmadan bu işi yapıyor. Boruların içinde biriken kir, çamurlaşmış pislikleri ve bakterileri kimyasal ilaç kullanarak ve makine yardımıyla arındırıyoruz.

Yerden Isıtma Temizliği” hakkında bilgi almak için tıklayın.

Yerden Isıtma Sisteminde Isınma Sorunları Olur mu?

Alttan ısıtma sistemleri çok kaliteli ve avantajlı bir çözüm olarak kabul görmektedir. Ancak bu ısıtma sistemleri de zaman zaman sorunların yaşandığı bir alternatife dönüşmektedir. Bunlardan bir tanesi de yerden ısıtma sisteminde odalar arasında meydana gelen sıcaklık farklarıdır. Tüketicilerin yerden ısıtma sisteminde ısınma sorunları olarak bildirdiği problemler genel olarak sistemin kendisinden kaynaklanmamaktadır. Bu sorunun 2 ana sebebi vardır. Kombi bakımlarının yapılmaması ve kolektör bağlantılarında sorunlar. İki faktörü dikkate alarak yerden ısıtma sistemlerinde ortaya çıkan problemleri gidermelisiniz. Sorunları gidermek için de bir tesisat ustasına başvurmanız şarttır.

Yerden Isıtma Sistemleri ve Kombi Bakımı

Yerden ısıtma sistemlerinde kombi bakımının yapılmamasından kaynaklanan problemleri gidermek adına düzenli aralıklarla kombi bakımı hizmeti almalısınız. Çünkü kombi sadece suyun ısıtılması işlevi gören bir ürün değildir. Aynı zamanda suyun tesisatta dolaşmasını ve ısınma performansını da etkileyen bir konudur. O halde size en uygun alternatifleri değerlendirmeye başlayın ve yerden ısıtma konusunda en kaliteli çözümlere ulaşın.

İstanbul Tesisat olarak yerden ısıtma sistemleri kullanılan alanlarda düzenli bakımlar yapıyoruz. Bu bakımlar sayesinde hem daha avantajlı bir hizmet almanızı sağlıyoruz. Hem de kombi performansını arttıracak müdahalelerde bulunuyoruz. Siz de yerden ısıtma tercih ettiyseniz ve ısınma sorunu yaşıyorsanız bu çok önemli detayı dikkate almanız elzem.

“Yerden Isıtma ve Alttan Isıtmanın Yarar ve Zararları” üzerine 149 yorum

 1. Yerden ısıtma sistemde kombi sureklimi çalışıyor acaba peteklerdeki gibi ısınınca durup soğudugunda tekrar calisiyor yerden isitmada da oylemi oluyor

  Cevapla
 2. Merhaba

  Yeni bir ev aldik yuksek giris alti otopark. Zemini haliyle soguk olacaktir yerden isitma isimi gorurmu petekleri cikartmak zorundamiyiz peteklerde duraun yerden isitmada olsun boyle bisey mumkunmu

  Cevapla
  • Merhaba yerden ısıtma sistemleri zemine genel olarak uygulanan bir sistem olduğu için zemin kaynaklı soğukların önünü düzgün yapılır ise eğer kesebilir.
   Aynı daire içerisinde hem yerden ısıtma hem radyatör uygun ısıtma sistemleri ekipmanları ile kullanılabilir

   Cevapla
 3. Yerden ısıtmalı evde ilk defa oturuyorum. Sizce oda kapıları kapalı mı durmalı mı açık mı?
  Oda termostatımız var 23 de hep ama hassasiyeti 1 olduğu için 24 olunca duruyor. Demirdöküm

  Cevapla
  • yerden ısıtma sistemi kullanılan konutlarda oda kapılarının kapatılmasına gerek duyulmamaktadır.
   ısıtma sistemi dairenin genelinde olduğu için yerden ısıtma sistemleri standart radyatörler gibi olduğu alanı değil konut içerisini ısıtmaktadır .

   Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara