Kombi Yakıt Tasarruf Sıvısı

Boşuna yakıt tasarruf kimyasalı alıp da masraf etmeyin.  Kalorifer peteklerinizi ucuza ısıtacak bir kimyasal bulunmuyor.  Ucuz yakıt tüketimi her kullanıcının hakkıdır fakat öyle abartılı rakamlarla yakıttan tasarruf ettiğinizi sanmayın. Bütün bir sene boyunca edeceğiniz karı kimyasal alarak zaten ödüyorsunuz.  Kalorifer tesisatlarında kullanılan kimyasal düşündüğünüz gibi doğalgazı az yakmaz.  Peteklerin ve kalorifer borularının içinde korozyona karşı önlem aldığı için suyun daha iyi peteklere ulaşmasını sağlar. Donma derecesi düşük olduğu için havalar eksinin altına düştüğünde su donmaz. Kombiye de zarar vermez. Yakıt tasarruf sıvısını tesisatın içerisine aktarırken birde işçilik ödeyeceksiniz. Bu tür kimyasalların ömrü 2 yıldır. Unutmayın ısıyı en güzel ileten sıvı sudur. Sudan daha ucuz bir iletken günümüzde yoktur. Hele Türkiye koşullarında içeriğinde ne bulunduğu belli olmayan bir sürü kimyasal vardır. Merdiven altı üretimle piyasaya satılan bu ilaçlardan uzak durmanızı öneriyorum. Merdiven altı diyorum çünkü imalat için hiçbir belgesi olmayan bu sıvıları tesisatınızın içine koydurmanız size durduk yere masraf olarak geri dönebilir. Zaten hiçbir kombi üreticisi bu tür kimyasallara izin vermez.

Tesisatınızın daha az doğalgaz yakmasını istiyorsanız her yıl kombi tesisatı temizletmenizi öneriyorum. Bakın kombi bakımı ile bu söylediğimi karıştırmayın. Tesisatın içerisindeki su ne kadar temiz olursa kombiniz o kadar çok verimli çalışır. Isıtma sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan kombi parçalarının düzenli olarak temizletmek gerekir. Bu tarz koruma kimyasalları alırsanız ona söyleyecek lafım yok. Ev ekonomisi yapayım derken başınıza daha fazla masraf açmayın.  Tesisat sektöründe deneyimli bir firmaya bu işi yaptırmanız işinizin daha doğru bir biçimde yapıldığına olumlu katkıda bulunur.  Her iki yılda bir tesisatınızın bakımını yaptırın. Kombinin suyunu her gün kontrol edin. Peteklerin içerisinde hava olmamasına dikkat edin. Bu söylediğim her şey size olumlu katkıda bulunacaktır. Tüketicilerin bir diğer dikkat etmesi gereken kurallardan biri kalorifer borularıdır. Bakır, plastik, demir v.b. malzemelerden oluşan suyu kombi ve petekler arasında dolaştıran boruların temizliği radyatörlerin ısı performansını artıran özelliklerdir. Sağlıklı bir şekilde yapılmayan ısıtma sistemi boruları daha fazla yakıt yakmanıza sebep olur.

“Kombi Yakıt Tasarruf Sıvısı” üzerine 3 yorum

  1. oda termostatı alın işinizi çözer ısıyı çok düşük tutarsınız 5-10derece gibi kombi çok uzun aralıklarla çalışır

    Yanıtla
  2. Mrb. Aralıklarla kullanılan evimizde elektrikli kombi ve alimunyum peteklerin donmaması için su yerine tesisat içine doldurulacak herhangi bir sıvı var mıdır? Ya da tüm tesisatı antifrizle doldurmanın bir sakıncası olur mu acaba? Evi bazen haftada 1 gün, bazen haftada 2 gün, bazen de hafta boyunca hiç açmıyoruz. Her defasında tesisat boşaltamayacağımız için boş evi minimum değerde sürekli ısıtıyoruz. Elektrikli kombi sürekli 35 derecede çalışıyor. Son iki ay toplamda 2100 TL elektrik faturası ödedik.

    Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara