Isınmayan Radyatörleri Nasıl Isıtırım?

Son yıllarda her evin ısınma problemi gibi değişik şikayetler ortaya çıkmaya başladı. Yüksek derecede yanan kombiye rağmen ısınmayan radyatörler başa beladır. Hatta bazı kullanıcılar kombiye bahane bulup değiştirdikleri bile oluyor. Bu sıkıntıların en büyük sebebi, sisteme boru çapının besleyeceği radyatör kapasitesinden fazla yükleme yapmak. İkinci sırada radyatörlerde oluşan kirlilik gelir. Yanmayan radyatörler için kombinin ısı derecesini her ne kadar artırırsanız artırın fayda etmez. Radyatörlerin hangi sebepten ısınmadığını anlamak için yapmanız gereken kombiyi yüksek ayarda yaktığınızda radyatörler ısınmıyor ise sistemde bir hata vardır. Eğer kombiyi yüksek ayara getirdiğinizde radyatörler yanmaya başlıyor ise radyatör temizliği yaptırmanız gerekir. Kombinin suyunu boşaltıp tekrar su doldurduğunuzda “ısınamıyorum” diyorsanız radyatörlerin havasını almak gerekir.

Sıcak sulu ısıtma sistemlerinde ısıtılacak alanın uygun bir bölümüne montaj edilen ısıtıcıya radyatör deriz. Radyatörler en önemli ısınma sistemlerimizden biridir. Hal böyle olunca radyatörlerin bizim için önemi bir hayli artıyor ve önem kazanıyor. Hayatımızda önemi bu kadar büyük olan radyatörün sağlıklı ve düzenli çalışması çok önemlidir. Çünkü ısıtma sistemimizdeki herhangi bir aksaklık bizim için maddi ve manevi zararlar oluşturulabilir. Bu ve bu gibi sıkıntılar için alınabilecek bazı önlemler vardır. Yapılabilecek en önemli çalışmalardan biri ilaçlı petek temizliği işlemidir. Bu işlem için yapılacak bazı aşamalar vardır. Ve bu aşamaların hepsinin sırasıyla yapılması gerekmektedir. Öncelikle peteklerin temizlenmesi için sisteme su girişi ve çıkışı yapılması için herhangi bir peteğin sökülmesi gerekir. Ya da bu işlem kombiden de yapılabilir. Eğer bir petek söktüyseniz yapacağınız işlem makinenin girişini peteğin girişine bağlamanız gerekir. Sonra diğer hortumu çıkışa bağlayıp ucunu bir gidere vermeniz gerekir. Ardından bütün petekleri kapatıp sadece bir petek açmanız gerekir. Bu işlemi yapmamızın nedeni suyu sadece bir petekte çevirmek ve sadece o peteği etkili bir şekilde yıkamak. Bunları yaptıktan sonra makinenin su haznesine su dolumu gerekiyor. Suyu doldurduktan sonra bütün petekleri tek tek yıkamak gerekiyor. Hepsi bittikten sonra en son hepsini kapatıp kombinin vanaları açıp kombinin içindeki pislikleri ve sistemdeki pislikleri temizlememiz gerekiyor. Makineyle petek temizliği yaptıktan sonra ilaçlı radyatör temizliği işlemimize artık geçiş yapabiliriz. Bütün petekleri ve kombinin vanasını açıp yapacağımız işlem makinenin su haznesine ilaç koyup devir daim yaptırmaya başlayacağız. Bu yaptığımız işlemle kalorifer peteklerini temizleme işlemimiz iyice kiri pası söküp atıyor. İlaçlı radyatör temizliğinin asıl amacı ısınmayan radyatörleri ısıtmaktır. Suyla çıkmayan pisliklerin peteğin içinde söküp atmakta temizlik işleminin sağladığı faydalardır. İlaçlı temizlik işlemi bittikten sonra tekrar makineyle petek temizliği işlemi yapılmalıdır. Çünkü sistemin içinde ilaç bırakılmaması gerekir. Bunun içinde öncelikle yapacağımız suyla sistemi boşaltmak. Sonrasında ise nötrleştirici ilacını kullanmak. Nötrleştirici ilacının amacı adından da anlaşıldığı gibi sistemin içinde hiç ilaç bırakmamak ve içerideki ilacı tamamen öldürmek. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra petek yerine takılır ve kombinin suyu verilir. Kombiye su verdikten sonra en son peteklerin hepsinin havasının kontrolü yapılır. Bütün bunlar yapıldıktan sonra kalorifer peteklerini temizleme işleme sonlandırılır. Firmamız size vermiş olduğu hizmet garantilidir.

“Isınmayan Radyatörleri Nasıl Isıtırım?” üzerine 2 yorum

  1. Sayin ustam oncelikle kolay gelsin bu petek temizleme olayai sebeke suyu ile basincli bir sekilde peteklerin icine su verilse ve icinden oncelikle kirli su cikacaktir kirli su temizleninceye kadar su verip temizlik olayini tam olarak cozmus olurmuyuz ve en aza indirmis olurmuyuz

    Yanıtla
    • İyi günler Cafer Bey. Öncelikle basınçlı su vererek peteklerinizin içindeki pisliğin çok az bir kısmını dışarı atabilirsiniz. Çünkü verilen su tam anlamıyla peteğin her yerine ulaşmaz ve hemen çıkış yapar. Bunun için biz sadece suyla değil hava ile de temizliğini yapıyoruz. Bu şekilde peteğin atlında ve dip kısmında kalan tüm pisliği alıp dışarı atıyoruz. Su iile çok etkili bir temizlik yapılamaz maalesef efendim.

      Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara