Radyatör Temizliği

Radyatör temizliği kalorifer tesisatlarında ki ısınma problemlerini ve kombi arızalarını gidermek için yapılan çalışmadır. Çoğu kez işe yarayan yöntem sorunu gidermeyi başarır. Peki radyatör temizliği nasıl bulunmuştur? Aslında ülkemizde bu işin tarihi çokta eski sayılmaz. Firmamızın bir kaç müşterisinden gelen istek ve şikayetler doğrultusunda etrafı kirletmeden etkili bir tesisat temizleme yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Aslında araçlardaki radyatörleri yıkayan bir makine ile bu işi yapmaya başlayan firmamız daha sonra kendi bilgi ve birikimi ile ilgili sektörden bir makine firmasını radyatör temizleme makinesini imal ettirmiştir. Kalorifer tesisatı yıkama işini hortumla şebeke suyuyla yaparken petek içinden yine kirli su çıkıyordu ancak makine basıncı ile tüm tortu ve kireç tamamen sökülüyor. Normal şartlarda hortumla verilen su basıncı az olduğundan su yüzeyden akıp gidiyor petek dibinde kalan pislikler dışarı atılamıyordu. Makine basıncı radyatörün içindeki pisliği sert bir şekilde çarparak tamamen yukarı kaldırıyor basılan suda bu pisliği dışarı atmayı sağlıyor. Temizliğin etkili olmasındaki en büyük sebeplerden biri budur. Diğer sebep ise petek yıkama kimyasalıdır. Her ne kadar makine basıncı ile kireç oynatılıp sökülse de belli bir sertleşmeden sonra suyun basıncı onu sökemez. Bu noktada ilaç devreye girer.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

kimyasal ilaçla petek bakımı

Kalorifer petek tesisat yıkama firması

Petek yıkama makinesi içine koyularak tüm tesisatta devir daim yaparak dolaştırılan ilaç paslanmış, kireçten sertleşmiş ve daralmış tüm alanları yumuşatır, sökülmesini sağlar. İlaçla yumuşayıp sökülen bu tortular makine ile rahatça dışarı atılırlar. Yapılan temizlik radyatör tipine göre değişebilir. Örneğin alurad petekler alüminyum olduğundan zamanla içinde kireç taşı oluştururlar. Alurad petek kanalları ve musluk ağızları normal peteklere göre çok dardır. Oluşan taşlar musluk ağızlarını ve petek kanallarını kapatır, hal böyle olunca peteğin bazı kısımları ısınamaz. Hatta petek içindeki bazı kanallar öyle taşlaşır ki tekrar açılması mümkün olmaz. Bu hale gelen peteği söküp taşları içinden almak gerekir. Makine ile sökmeden bu işlemi yapmaya kalkarsak taşları peteğin bir noktasında toplar ve iyice sıkıştırır işler daha da kötüye gider. Petekleri tek tek söküp makineye bağlayarak temizlemeliyiz ki taşlardan kurtulalım. Alurad petek temizliği hakkında anlattığımız her şey tecrübe ile sabittir. Daha önce ki deneyimlerimize dayanarak size işin en doğru şekilde nasıl yapılacağını aktardığımız için peteklerinizi bir başkasına da temizlemenizde alurad alüminyum petek ise sökülmeden kesinlikle temizlenemeyeceğini bilin. Bu petek dışındaki tüm petekler yani Panel petek, döküm petek bunlar sökülmeden tek bir noktadan makine bağlanarak yıkanır. Yerden ısıtma tesisatlarını yıkama ile ilgili de küçük bir bilgi vermekte fayda var geçen yıla kadar aynı radyatör yıkama yapan makine ile yıkanan alttan ısıtma sistemleri artık hava ve suyu karıştırarak darbeli yıkama yapan yeni bir makine ile yıkanmaktadır. Daha iyi ve kesin sonuç veren bu yeni cihaz firmamızda bulunuyor. En kaliteli hizmet ve bilgiyi almak için bizi arayabilirsiniz.

Kombi yada kazan sistemi ile çalışan ısıtma tesisatlarında temizlik yaparak kışı rahat geçirmenizi sağlıyoruz. Yoğun kireç biriktiğinde kombi içerisinde üç yollu vananın tıkanmasına sebep olur. Oluşan kir radyatör içerisinde sürekli bağımsız bir şekilde dolaşmaya başlar. Hareket halinde bulunan küçük taneciklere filtre tıkanmasına yol açarak kalorifer suyunun hızını olumsuz yönde etkiler. Evinize servis çağırmadan önce filtre temizliğini kendiniz yapabilirsiniz.

Yorum yapın

Tıkla Ara