1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 oy, ortalama puan: 5,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Basınç Düşürücü Montajı

Toplum olarak hepimiz daire veya iş yerlerindeki su borularında herhangi bir problem yaşadığında bunun nedenlerini aramaya başlarız. Genellikle su borularında yüksek basınç olduğu anda, boru patlakları oluşabilir. Bu patlamalarda su basıncının yanında işçilik ve malzeme kalitesi de patlama nedeni olabilir. Su borusundaki patlama sorunlarını çözmek için, basınç düşürücü taktırmak büyük bir adımdır. Basınç düşürücünün evinizdeki su ile çalışan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kombi veya buna benzer makinelerin bozulmaması için de yararı vardır. Genellikle plastik boru olan tesisatlarda kullanılan basınç düşürücü, geceleri aniden yükselen şehir şebeke suyu basıncını düşürerek, daire tesisatına zarar vermesini engeller. İlk üretilen plastik su borusu grubundan olan mavi ve yeşil su boruları eskiden döşenen binalarda çokça görülür. Ancak bu boruların kendiliğinden yarılarak su kaçağına neden olduğu da sıkça görülmektedir. Borunun kendi ömrünün bittiği ve yarılmaya başladığı göz önünde bulundurularak, daha fazla yarılmasına engel olmak için basınç düşürücü takılır. Mavi ve yeşil olan bu eski borular, malzeme kalitesi olarak da yeni üretilen beyaz borulara nazaran dayanıksızdır. Yeni üretilen beyaz borulara bakılacak olursa eğer; onlar da aynı şekilde patlayabilir. Eski borulara göre çok daha az patlama vakalarına rastlanır. Yine de basınçtan patlayan tesisat boruları görülmektedir. Daireye giriş yapan şehir şebeke suyunun basıncını kontrol etmek ve yüksekse basınç düşürücü montajı yaptırmak gerekir.

Basınç Düşürücü Ne İşe Yarar?

Basınç düşürücü prensip olarak suyun basıncını düşürüp tesisatı koruma altına almak için kullanılsa da başka işlevleri de vardır.

  1. Binaya gelen suyun basıncını düşürüp tesisatı korur.
  2. Dairede kullanılan bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi cihazların yüksek basınç nedeniyle arıza yapmasını önler
  3. Çeşmelerden akan suyun basıncını düşürdüğü için su tasarrufu hususunda yardımcı olur.

Su basıncının yüksek olduğunu nasıl anlarız?

Su basıncı yüksek olduğunda dairenizdeki musluklar, klozet ya da asma rezervuarların mekanizmaları sürekli bozulabilir. Musluğu açtığınızda su sıçrayacak kadar çok akıyorsa, başka binalardaki su basınçları ile kıyaslayarak ayarlayabilirsiniz. Eğer kıyaslama yaptığınız diğer dairelerle sizin dairenizin tesisatındaki basınçta farklılık görürseniz, basınç düşürücü taktırmanız gerekiyor demektir. Basınç düşürücü fiyatlarına bakacak olursak eğer birkaç marka olarak satıldığını görmekteyiz. Çalışma prensibine bakıldığında mekanizmada sorun yaşanmaz ancak kalite farkı paslanma ya da çürüme noktasında belli olur. Paslanmaz ve çürümeye dayanıklı bir basınç düşürücü takılmalıdır. Çünkü basınç düşürücü sürekli değiştirebileceğiniz bir parça değildir.

Basınç düşürücü montajı nasıl yapılır?

Basınç düşürücü montajını genellikle daire girişindeki su saatinin yanına yapmak gerekir. Daireye giren basıncı düşürmek için basınç düşürücü montajı saatin yanına takılmalıdır.Bazen bina girişlerine de basınç düşürücü taktırılır. Amaç binaya giren suyun basıncını düşürerek, tüm daireler basınç düşürücü takılmış gibi bir etki yapmaktır. Ancak binanın girişindeki daire ile en üst kattaki daire basıncı farklı olduğundan, aşağı daireler göre ayarlanan basınç, yukarıdaki dairelere yetmez. Bu da binadaki daireler arasında sorun çıkarır. Herkes kendi dairesine gelen basınca göre suyu ayarlamak ister. En sağlıklı olanı her dairenin kendi su vanasının yanına basınç düşürücü taktırmasıdır. Sayaç yanından boru kesilerek, rekorlar yardımıyla araya sıkılan basınç düşürücü, yüksek basınç probleminizi çözer. Basınç düşürücü montajı bu şekilde yapılır.

Basınç Düşürücü Su Tasarrufu Sağlar mı?

Basınç düşürücü vana su tesisatında basınç dengesi sağladığından su tasarrufu hususunda yardımcı bir etken olmaktadır. Her ne kadar tek başına yeterli bir tasarruf yöntemi olmasa da suyun akışını azalttığı gerçeği göz ardı edilemeyeceğinden su tasarrufu sağlamaktadır.

 

Basınç Düşürücü Montajında Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Basınç düşürücü montajına başlamadan önce tesisat temizliği yapılmalıdır.
  • Ayrıca basınç düşürücü vana ile saat arasına filtre takmanızı öneriyoruz.
  • Rekorlu bağlantı montaj ve servis kolaylığı sağladığından tercih edilmelidir.
  • Montaj sırasında vana gövdesindeki akış yönüne dikkat edilmelidir.
Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.