Basınç Düşürücü Montajı

 

basinc-dusurucu-montaji-nasil-yapilir-900

Toplum olarak hepimiz daire veya iş yerlerindeki su borularında herhangi bir problem yaşadığında bunun nedenlerini aramaya başlarız. Genellikle su borularında yüksek basınç olduğu anda, boru patlakları oluşabilmektedir. Bu patlamalarda su basıncının yanında işçilik ve malzeme kalitesi de patlama nedeni olabilmektedir. Su borusundaki patlama sorunlarını çözmek için, basınç düşürücü taktırmak büyük bir adımdır. Basınç düşürücünün evinizdeki su ile çalışan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kombi veya buna benzer makinelerin bozulmaması için de yararı vardır.

Genellikle plastik boru olan tesisatlarda kullanılan basınç düşürücü, geceleri aniden yükselen şehir şebeke suyu basıncını düşürerek, daire tesisatına zarar vermesini engeller. İlk üretilen plastik su borusu grubundan olan mavi ve yeşil su boruları eskiden döşenen binalarda çokça görülmektedir. Ancak bu boruların kendiliğinden yarılarak su kaçağına neden olduğu da sıkça görülmektedir. Borunun kendi ömrünün bittiği ve yarılmaya başladığı göz önünde bulundurularak, daha fazla yarılmasına engel olmak için basınç düşürücü takılmaktadır. Mavi ve yeşil olan bu eski borular, malzeme kalitesi olarak da yeni üretilen beyaz borulara nazaran dayanıksızdır. Yeni üretilen beyaz borulara bakılacak olursa eğer; onlar da aynı şekilde patlayabilmektedir. Eski borulara göre çok daha az patlama durumlarına rastlanır. Yine de basınçtan patlayan tesisat boruları görülmektedir. Daireye giriş yapan şehir şebeke suyunun basıncını kontrol etmek ve yüksekse basınç düşürücü montajı yaptırmak gerekir.

Basınç Düşürücü Ne İşe Yarar?

Basınç düşürücü prensip olarak suyun basıncını düşürüp tesisatı koruma altına almak için kullanılsa da başka işlevleri de vardır.

 • Binaya gelen suyun basıncını düşürüp tesisatı korur.
 • Dairede kullanılan bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi cihazların yüksek basınç nedeniyle arıza yapmasını önler
 • Çeşmelerden akan suyun basıncını düşürdüğü için su tasarrufu hususunda yardımcı olur.

Su basıncının yüksek olduğunu nasıl anlarız?

Su basıncı yüksek olduğunda dairenizdeki musluklar, klozet ya da asma rezervuarların mekanizmaları sürekli bozulabilmektedir. Musluğu açtığınızda su sıçrayacak kadar çok akıyorsa, başka binalardaki su basınçları ile kıyaslayarak ayarlayabilirsiniz. Eğer kıyaslama yaptığınız diğer dairelerle sizin dairenizin tesisatındaki basınçta farklılık görürseniz, basınç düşürücü taktırmanız gerekiyor demektir. Basınç düşürücü fiyatlarına bakacak olursak eğer birkaç marka olarak satıldığını görmekteyiz. Çalışma prensibine bakıldığında mekanizmada sorun yaşanmaz ancak kalite farkı paslanma ya da çürüme noktasında belli olur. Paslanmaz ve çürümeye dayanıklı bir basınç düşürücü takılmalıdır. Çünkü basınç düşürücü sürekli değiştirebileceğiniz bir parça değildir.

su-basincini-ayarlayan-basinc-dusurucu-901

Basınç düşürücü montajı nasıl yapılır?

Basınç düşürücü montajını genellikle daire girişindeki su saatinin yanına yapmak gerekir. Daireye giren basıncı düşürmek için basınç düşürücü montajı saatin yanına takılmalıdır.Bazen bina girişlerine de basınç düşürücü taktırılmaktadır. Amaç binaya giren suyun basıncını düşürerek, tüm daireler basınç düşürücü takılmış gibi bir etki yapmaktır. Ancak binanın girişindeki daire ile en üst kattaki daire basıncı farklı olduğundan, aşağı daireler göre ayarlanan basınç, yukarıdaki dairelere yetmez. Bu da binadaki daireler arasında sorun çıkarır. Herkes kendi dairesine gelen basınca göre suyu ayarlamak ister. En sağlıklı olanı her dairenin kendi su vanasının yanına basınç düşürücü taktırması iledir. Sayaç yanından boru kesilerek, rekorlar yardımıyla araya sıkılan basınç düşürücü, yüksek basınç probleminizi çözer. Basınç düşürücü montajı bu şekilde yapılmaktadır.

Basınç Düşürücü Su Tasarrufu Sağlar mı?

Basıncı düşürücü vana su tesisatında basınç dengesi sağladığından su tasarrufu hususunda yardımcı bir etken olmaktadır. Her ne kadar tek başına yeterli bir tasarruf yöntemi olmasa da suyun akışını azalttığı gerçeği göz ardı edilemeyeceğinden su tasarrufu sağlamaktadır.

Basınç Düşürücü Çeşitleri ve Kullanıldıkları Alanlar

Basınç düşürücü çeşitleri, su borularında meydana gelen patlama sorunlarının çözümü için sıklıkla kullanılmaktadır ve birden çok çeşidi vardır. Sıvıların ya da borulardan geçen maddelerin cinsine göre basınç düşürücüler değişebilmektedir. Basınç düşürücülerin kullanıldıkları alanlar konusunu şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Basınç Düşürücü Vana Tip 41-23: Bu basınç düşürücü vana genelde sıvılar, buharlaşmış akışkanlar, 80 dereceye kadar yanıcı özellik göstermeyen gazlar ve hava için kullanılmaktadır.
 • Basınç Tahliye Vanası Tip 41-73: Bu da bir diğer basınç düşürücü çeşitlerindendir. Buharlaşmış akışkanlar ve 80 dereceye kadar yanıcı olmayan gazlar için kullanılmaktadır. Çelik dökümdür. Azami sıcaklığı buhar ve sıvı dengeleme kabı ile birlikte 300 derece, sıvılarda 150 derecedir.
 • Dişli Basınç Dürüşürücü Vana Tip 44-6B: Sıvılarda 150 derece ve yanıcı özelliği olmayan gazlar için ise 80 derecedir. Sonrasında basınç yükselirse vana kapatılmakatadır. Gövde malzemesi paslanmaz çeliktir.

Basınc Düşürücü Montajında Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Basınç düşürücü montajına başlamadan önce tesisat temizliği yapılmalıdır.
 • Ayrıca basınç düşürücü vana ile saat arasına filtre takmanızı öneriyoruz.
 • Rekorlu bağlantı montaj ve servis kolaylığı sağladığından tercih edilmelidir.
 • Montaj sırasında vana gövdesindeki akış yönüne dikkat edilmelidir.

Basınç Düşürücü Vana Takan Firma

Basınç düşürücü vana montajı yaparak siz de kullandığını su ile ilgili verimliliği elde etmek mi istiyorsunuz? Bu durumda dikkat etmeniz gereken birbirinden önemli detaylar bulunmaktadır. Öncelikli olarak basınç düşürücü vana takan firma ile iletişime geçmeniz gerekir. Çünkü vana montajını sizin yapmanız çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Vanayı bağlamak tek başına yeterli bir çözüm olarak kabul edilmemektedir. Aynı zamanda ayarının yapılması ve vana ile alakalı çeşitli incelemelerin de tamamlanması gerekir.

İstanbul Tesisat olarak basınç düşürücü vana takma ve sökme işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Üstelik bu hizmetleri gerçekleştirirken kaliteden yana tercih kullanmaya da özen gösteriyoruz. Şebekeden gelen suyun tesisata zarar vermeden kullanımını arzu ediyorsanız ve bu konuda kaliteli bir çözüme odaklanmayı da istiyorsanız basınç düşürücü vana takan usta ile hemen iletişime geçmelisiniz.

Basınç Düşürücü Vana Ayarı Yapan Usta

Basınç düşürücü vana ayarı yapan usta sayesinde mevcut vananızla ilgili kontrolleri titiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Usta öncelikli olarak vana bağlantılarını incelemektedir. İncelemeler sonrasında ise eksiklikleri gidermeye ve vana konusunda daha kaliteli bir deneyim elde etmeye odaklanmaktadır.

Mevcut basın düşürücü vananızı kontrol ettirmek için İstanbul Tesisat’a ulaşmanız yeterlidir. Ekibimiz gerek bilgi birikimleri gerekse de kullandıkları ekipmanlar sayesinde basınç düşürücü vana kullanmayı tercih eder. Bu da profesyonel bir çözüme ulaşmanızı sağlar. O halde vakit kaybetmeden bu hizmete başvurun. Böylelikle basınç düşürücü vana ile ilgili en iyi hizmeti alın!

“Basınç Düşürücü Montajı” üzerine 8 yorum

 1. Merhaba, yeni yaptirdigimiz evde su basinci cok yuksek olduğu icin termisifon cok fazla su kaciriyordu. Bizde manometreli bir basinc dusurucu taktirdik sorun cozuldu. Ancak merak ettigim musluklar acikken manometre basinci 3 gosteriyor. Musluk kapaliyken gosterge 4 e cikiyor.hic bir musluk acik degilken, 1 saat sonra da 8 i gösteriyor.manometre bozuk olabilir mi? Manometre daireye giris basincini mi gosteriyor , yoksa sebeke basinci mi gosteriyor? Arastirdim ama tatmin edici bir cevap bulamadim..

  Yanıtla
 2. Merhaba 8 katlı binanın en üst katında dublex dairede oturuyorum, suyumuzda ani git geller oluyordu bi tesisatçı arkadaş geldi candan marka basınç düşürücü taktı git gel çözüldü ancak suyun debisi( taziği ) çok düştü özellikle üst kata az su çıkıyor, basınç düşürücünün ayarını biraz gevşettiğimde basınç kısmen iyileşiyor ama gene git gel olayı başlıyor, iyi bir tesisatçıya ihtiyacım var ayrıca bina 3 yıllık ama bu dairede 3 yıl boyunca kimse oturmamış ancak tesisatda su dolaşmış borularda kireçlenme de olabilirmi diye düşünüyorum çünkü üst kat wc deki taharetden çok az su geliyordu şırınga ile içine porçöz enjekte ettim biraz daha fazla gelmeye başladı ama yeterli değil ne yapmalıyım, acil yardım bekliyorum.

  Yanıtla
  • merhabalar uzun süre boş kalan dairelerin su tesiatlarında bekleyen sular zaman içerisinde tıkanmaya ve yosunlaşmaya başladıgı görülmektedir.
   bu gibi durumlarda tesiat yıkaması ile problemler çözülebilmektedir

   Yanıtla
 3. Merhaba 3 katlı binanın girişine basınç düşürü takarsam 3 katı da karşılar mı? Şebeke basıncı 8.2 bar şebeke girişi 1\”
  Teşekkürler.

  Yanıtla
 4. evde kombi olduğu için tesisatıma basınç düşürücü takmak istiyorum .bu basınç düşürücüyü sayaç sonrasından sonra mı yoksa (sayactan sonra vana var) vana dan sonramı takmalıyım yada sayaç bunların hiç biri olmaz ise nereye takabilirim cevaplarsanız sevinirim saygılarımla!…

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara