Su Tesisat Borularından Gelen Kirli Su

Eski su tesisatınız, galvaniz boru dediğimiz demir boru ile yapılmış ise, su borularından yabancı metal atıkları gelebilir. Musluğu ilk açtığınızda kahverengi bir suyla karşılaştığınız olmuştur. Tesisatın içinde pas birikintisi artarak devam ettiğinde genelde sıcak su borularında bekleyen su kahverengi olarak bir süre akar. Borunuzun içi tıpkı resimde görüldüğü gibi olabilir. Hatta boru çapında daralma görülebilir. Yeni sistem musluklarda bulunan filtrelerden geçemeyen pislikler, filtreyi tıkayarak musluktan akan suyun yönünde oynamalara yol açar. Siz musluğun bozulduğunu zannedersiniz ancak borudan gelen pislik musluğun deliklerini tıkamıştır. Musluklardan su az gelmeye başladığında biriken kum taneleri tesisatı çoktan tıkamıştır.

Bu konuya önlem olarak, su tesisatınızı plastik boruya çevirebilirsiniz. Su tesisatı boruları yenilendikten sonra su kaçağı riskiniz de galvaniz boru kullanımına göre yüzde 95 düşer. Çünkü eski demir borular zamanla çürüdükçe su kaçırmaya başlayacaktır. Tesisat borularınızı plastik boruyla değiştirmek su kaçağı riskini de su tesisatından pislik gelmesine de engel olacaktır. İstanbul tesisat firması tesisat borularının yenilenmesi için tüm donanımlara sahiptir. Kullandığımız kaliteli su boruları 10 bar basınç testi kontrolü yapılarak teslim edilir.

boru-temizligi-icin-filtreleri-temizleyin musluklarin-filtresini-temizleme

Klozetin rezervuarı içine biriken kum taneleri zamanla sifon contasının içine giriş yaparak su kaçırmasına neden olur. Klozetin üst tarafında yer alan suyun depolandığı bölgeyi yılda bir kez temizleyin. Klozet taşına sürekli su akmasının bir başka sebebi düğmeye bastığınızda basılı kalmasıdır. Rezervuarın içine dolan kum tanelerini su hortumuyla temizleyebilirsiniz.

Musluğu Açtığınızda Suyun Kirli Akmasının Nedenleri

Musluklarınızdan akan suya karışan ya da zamanla musluklarınızı tıkayarak bozulduğunu düşünmenizi sağlayan temiz su tesisatından gelen pislikler aşağıda sıralanmıştır.

  • Kum
  • Paslı su gelmesi durumu
  • Su taşları
  • Demir (galvaniz) borulardan dökülen pas atıkları
  • Demir (galvaniz) boruların suyunuzu pas rengine boyaması

Su Tesisatından Gelen Pislik Sorunu Nasıl Çözülür?

  • İlk olarak su tesisatınızın içini kamerayla kontrol ettirmeniz gerekir. Bu işlem neticesinde su tesisatınızın içindeki pisliklerin yıkama ile temizlenip temizlenemeyeceği görüntülenir.
  • Eğer boruların içindeki pislikler çok büyük değilse borular yıkama yoluyla temizlenir. Ancak unutulmaması gereken nokta tazyikli su ile yıkama sırasında su tazyiki 10 barın üzerinde olursa borularınız hasar görebilir. Bu sebeple İstanbul Tesisat gibi garanti veren bir firma ile çalışmanızı tavsiye ederiz.
  • Tıkanıklık yıkama ile temizlenemeyecek boyutta ise tıkanıklık açma robotu kullanılması gerekmektedir.
  • Zamanla çürüyen galvaniz borular kullanılmışsa borularda değişiklik yapılması gerekmektedir. Firmamız tüm su tesisatınızı değiştirebilir.

Unutmayın, mahalle arasında bulunan ustalarda pahalı kameralar, tıkanıklık açma robotları gibi malzemeler bulunmayacağından su tesisatından gelen pislik sorununa çözüm getiremeyeceklerdir. Garantili ve bünyesinde her türlü su tesisatı cihazı bulunduran firmaları tercih etmelisiniz.

Tıkla Ara