Su Tesisat Borularından Gelen Kirli Su

Eski su tesisat borularından, galvaniz boru dediğimiz demir boru ile yapılmış ise, su borularından yabancı metal atıkları gelebilir. Musluğu ilk açtığınızda kahverengi bir suyla karşılaştığınız olmuştur. Tesisatın içinde pas birikintisi artarak devam ettiğinde genelde sıcak su borularında bekleyen su kahverengi olarak bir süre akar. Borunuzun içi tıpkı resimde görüldüğü gibi olabilmektedir. Hatta boru çapında daralma görülebilmektedir. Yeni sistem musluklarda bulunan filtrelerden geçemeyen pislikler, filtreyi tıkayarak musluktan akan suyun yönünde oynamalara yol açar. Siz musluğun bozulduğunu zannedersiniz ancak borudan gelen pislik musluğun deliklerini tıkamıştır. Musluklardan su az gelmeye başladığında biriken kum taneleri tesisatı çoktan tıkamıştır.

Bu konuya önlem olarak, su tesisatınızı plastik boruya çevirebilirsiniz. Su tesisatı boruları yenilendikten sonra su kaçağı riskiniz de galvaniz boru kullanımına göre yüzde 95 düşer. Çünkü eski demir borular zamanla çürüdükçe su kaçırmaya başlayacaktır. Tesisat borularınızı plastik boruyla değiştirmek su kaçağı riskini de su tesisatından pislik gelmesine de engel olacaktır. İstanbul tesisat firması tesisat borularının yenilenmesi için tüm donanımlara sahiptir. Kullandığımız kaliteli su boruları 10 bar basınç testi kontrolü yapılarak teslim edilmektedir.

boru-temizligi-icin-filtreleri-temizleyin musluklarin-filtresini-temizleme

Klozetin rezervuarı içine biriken kum taneleri zamanla sifon contasının içine giriş yaparak su kaçırmasına neden olur. Klozetin üst tarafında yer alan suyun depolandığı bölgeyi yılda bir kez temizleyin. Klozet taşına sürekli su akmasının bir başka sebebi düğmeye bastığınızda basılı kalmasıdır. Rezervuarın içine dolan kum tanelerini su hortumuyla temizleyebilirsiniz.

Musluğu Açtığınızda Suyun Kirli Akmasının Nedenleri

Musluklarınızdan akan suya karışan ya da zamanla musluklarınızı tıkayarak bozulduğunu düşünmenizi sağlayan temiz su tesisatından gelen pislikler aşağıda sıralanmıştır.

 • Kum
 • Paslı su gelmesi durumu
 • Su taşları
 • Demir (galvaniz) borulardan dökülen pas atıkları
 • Demir (galvaniz) boruların suyunuzu pas rengine boyaması

Su Tesisat Borularından Gelen Pislik Sorunu Nasıl Çözülür?

 • İlk olarak su tesisatınızın içini kamerayla kontrol ettirmeniz gerekir. Bu işlem neticesinde su tesisatınızın içindeki pisliklerin yıkama ile temizlenip temizlenemeyeceği görüntülenmektedir.
 • Eğer boruların içindeki pislikler çok büyük değilse borular yıkama yoluyla temizlenmektedir. Ancak unutulmaması gereken nokta tazyikli su ile yıkama sırasında su tazyiki 10 barın üzerinde olursa borularınız hasar görebilmektedir. Bu sebeple İstanbul Tesisat gibi garanti veren bir firma ile çalışmanızı tavsiye ederiz.
 • Tıkanıklık yıkama ile temizlenemeyecek boyutta ise tıkanıklık açma robotu kullanılması gerekmektedir.
 • Zamanla çürüyen galvaniz borular kullanılmışsa borularda değişiklik yapılması gerekmektedir. Firmamız tüm su tesisatınızı değiştirebilmektedir.

Unutmayın, mahalle arasında bulunan ustalarda pahalı kameralar, tıkanıklık açma robotları gibi malzemeler bulunmayacağından su tesisatından gelen pislik sorununa çözüm getiremeyeceklerdir. Garantili ve bünyesinde her türlü su tesisatı cihazı bulunduran firmaları tercih etmelisiniz.

Musluktan Neden Paslı Su Akar?

Musluklardan temiz su akması genel olarak beklenen bir durum olarak kabul edilmektedir. Ancak zaman zaman musluktan akan suyun kirli olması mümkün. Bir soruna işaret eden bu durum kire ek olarak paslı su akması şeklinde de görülebilmektedir. Suya karışan kirletici maddelerin suya karışması mümkün. Peki, paslı su akmasının nedenleri nelerdir?

Musluktan akan suyun paslı olmasının en büyük nedeni kullanılan demir borulardır. Tesisatta yaygın bir şekilde tercih edilen demir boruların uzun süreli kullanımı sonrasında boruların iç kısmında ciddi bir paslanma ortaya çıkar. Bu pasın suyla birlikte musluktan akması suyu kirlettiği gibi ciddi olumsuzluklara da yol açmaktadır. Demir tesisat borularının ömrünün sınırlı olması nedeniyle paslı su ile karşı karşıya kalınması muhtemeldir. 

Pislik Tutucu Filtre ile Musluktan Akan Su Temizlenir mi?

Temiz su tesisatına karışan kirleticilerin genel olarak olumsuz bir durum oluşturduğu açık. Bu nedenle de kirli su akan musluklardaki suyu temizlemek için bütün tesisatı değiştirme zorunluluğu söz konusu olabilmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için pislik tutucu filtre ile musluktan akan suyun temizlenmesi mümkün olacaktır. İstanbul Tesisat olarak ister tesisatınıza müdahale edebiliriz. İsterseniz de pislik tutucu filtre sayesinde meydana gelen olumsuzlukların ortadan kaldırılması mümkün olacaktır. 

Musluktan akan kirli su ya da paslı su sorununu ortadan kaldırmak adına İstanbul Tesisat’ı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

“Su Tesisat Borularından Gelen Kirli Su” üzerine 30 yorum

 1. Yeni yapılan bir daire kiraladım henüz iskan çıkmadığı için şantiye suyunu kullanıyorum. Suyum bulanık akıyor. Sebebi ne olabilir ?

  Yanıtla
 2. su borularından sarı su geliyor. bir süre evde yoktuk klozete paslı su akmış…tüm tesisatın mı değişmesi gerekir. yoksa başka bir yöntem var mıdır? tesisatın deişmessi gerekirse mutfak banyo ve küçük alaturka tuvaleti olan bir apartman dairesi için yaklaşık bir fiyat verebilir misiniz?

  Yanıtla
  • merhabalar daire içi tesisatlar demir boru ise bu gibi tesisatlarda paslanma meydana gelmektedir efendim gecici olarak acılmakta ve problem çözülmekte yalnız kalıcı çözüm için tesisatın değişmesi mutlaka gerekmektedir

   Yanıtla
 3. Merhaba,
  Evim 30 yaşında ve su açık kahverengi şeklinde geliyor. Muhtemelen eski tip demir borular var. Tesisatın değişmesi için duvarların kırılması gerekir mi? yoksa duvarlar kırılmadan da değiştirilebilir mi?

  Yanıtla
  • Merhaba. Tesisatınız muhtemelen demir borudur. Paslanma yaptığı içinde gelen su sarımsı bir şekildedir. Bunun giderilmesi için tesisatınızın değişimi gerekmektedir. Değiştirirken sıva üstü tesisat çekilirse kırmaya gerek kalmamaktadır. Destek için 0212 645 33 33 nolu telefonu arayabilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 4. merhabalar binanın su tankında ki su beklediği için kokmuştu ancak ben depoyu temzilettirdikten sonra da sularımız hala kokuyor ve bulanık geliyor sorun nedir acaba sizce

  Yanıtla
  • Merhaba. Deponuzdaki su belli bir süre bekleme yaptıysa suyun kokması gayet normal. ancak temizlettikten sonrada aynı sıkıntıyı yaşıyorsanız burda depoya gelen suyun nerden geldiği önemli. Şebekeden mi doluyor yoksa su dışardan mı geliyor öncelikle bunu belirtmeniz gerekmektedir. şebekeden geliyorsa şebeke ilaçlanmış olabilir. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
 5. 2 ay once bole bir sorunumuz yoktu.tatile gittik geldik,geldigimizden beri sicak su muslugundan sari pasli gibi akiyo su.hic duzelmiyo.ben cok açtım suyu duzelsin diye ama nafile.bufun sicak su musluklarinda ayni.soguk su tarafinda yok.napmaliyim bu nedir acaba?

  Yanıtla
  • İYİ GÜNLER NACİYE HANIM TESİSAT SİSTEMİNDE VAR İSE GÜNEŞ ENERJİSİ YADA SU DEPOLARININ KONTROLÜNÜN YAPILMASI GEREKMEKTEDİR ÖNCELİKLE GEREKLİ KONTROLLER YAPILDIKTAN SONRA PROBLEM DEVAM EDİYORSA DAİRE İÇİ TESİSATLARIN KONTROLÜ SAĞLANMALIDIR

   Yanıtla
 6. Merhaba. Sularimiz pasli akiyordu.depolarimiz paslanmisti.onlarin ikisini de degistrdik.ama su yine pasli akmaya a devam ediyor. Sorun tesisat borularindan mi , Yoksa uzun bir sure suyu akittigimizda sorun duzelir mi?

  Yanıtla
  • iyi günler su depolarının düzenli olarak bakımı yapılsa bile daire içi tesisatların ve ya ana boruların demir olması yuzunden paslı su akması görülebilmektedir kesin çözüm için tesisatcınızın daire içerisinde demir boru olup olmadıgını tespit etmesi gerekmektedir

   Yanıtla
  • İYİ GÜNLER SİNEM HANIM DAİRENİZ TESİSAT SİSTEMİNDE İLK ACILMADA MEYDANA GELEN SARI SU AKMA DURUMU TESİSATINIZ DEMİR BORU İSE BEKLEYEN SUYUN BORU İÇERİSİNDE OLUŞAN PASLARDAN MEYDANA GELEBİLİR.
   PLASTİK BORULARDA İSE TESİSATA İSKİ HATTINDAN GİREN BİR PİSLİK NEDENİ İLE OLABİLECEGİ BU DURUMDADA TESİSAT TEMİZLİĞİ YAPTIRMANIZI TAVSİYE EDERİM

   Yanıtla
 7. Merhaba,
  Dairemin tadilatı yeni bitti. Kirli ve pis su boruları tamamen (pilastik borularla ) değiştirildi. Ancak musluğu açtığımda pas kokusu ve rengi mevcut. Nedeni ne olabilir ?

  Yanıtla
 8. meraba.mutfaktaki sıcak suyu biraz kuvvetli açınca su ile birlikte çok fazla olmamakla birlikte küçük siyah kurum gibi parçalar akıyor.diğer musluklarda ve soğuk suyu açınca böyle bir problem yok.bu arada binamız yeni.ev henüz 1 yıldır kullanılıyor.kombimiz demirdöküm nitron plus.bu sorunun kaynağı sizce nedir ve nasıl çözebilirim?

  Yanıtla
 9. Merhaba.
  Son bir ayda Mutfak musluğumdaki su zamanla azalmaya başladı. (hem sıcak hem soğuk) şuan neredeyse hiç su akmıyor. Diğer musluklarda bu sorun yok. duvarlarda su kaçağı, kabarma gibi bir şey yok. Bataryayı ve Batarya Flex Hortumunu değiştirdim. Yine aynı.
  Sorun nedir acaba?

  Yanıtla
  • iyi günler ali bey temiz su tesisatlarında az su gelmesi durumlları genel olarak tesisat tıkanıklıgı gibi durumlarda meydana gelmektedir.
   tesisat tıkanıklıkları haricinde su az akması durumlarında armetür içlerindeki su geciş kanallarında meydana gelen kireçlenme veya tıkanıklıktan su az gelebilir

   Yanıtla
 10. Dün apartmanda sular kesildi gün boyu yoktu sonra gece geldiğinde musluktan grimsi bir su akmaya başladı bunun sebebi nedir ve hala gitmedi

  Yanıtla
  • İyi günler efendim. Suyunuzu biraz açık tutarsanız içerisindeki pislik akıp gidecektir. Borularınız galveniz ya da demir olabilir bu yüzden boru eski olduğu için pis bir su akabilir. Suyu biraz açık tutarsanız normale dönecektir. Sorun yaşamaya devam ederseniz İSKİ’yi arayıp daha detaylı bir bilgi almanız gerekebilir.

   Yanıtla
  • İyi günler efendim.Suyu 30 dakikadan fazlada açık kalsa çok değişen bir şey olmayabilir. Çünkü çok yüksek ihtimalle borularınız demir ve artık paslanmış durumda. Bu suyla yıkanılması illaki zararlıdır. Neticede paslı bir su vücudunuz mikrop kapabilir. Tehlikeli bir şey tabii ki. Tesisatın değişim zamanı gelmiş artık. Sularda eskisi gibi tazyikli akmaz zaten artık. En iyisi siz tesisatı değiştirip sağlığınızı da riske atmayın.

   Yanıtla
 11. Merhaba
  Musluk suyumuzdan önce siyah kurum parçaları geldiğini gördüm sonrasında beyaz tülbent bağladığımda bir kaç saat içinde bağladığım tülbentin aşırı derecede pas renginde olduğunu görüyorum lütfen konuyla ilgili yardımızı rica ediyorum.Konu çok acil.
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Tesisatınızın demir boru olma ihtimali çok yüksek. Boru demir olduğu için yılların birikimi ile gelen borunun içine dökülen parçalar pas olarak musluğunuzda akmakta. Tesisatınızın değişim vaktim gelmiş artık. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için bize ulaşın lütfen

   Yanıtla
 12. Hayırlı günler;
  Dairemizin suları 2 ay gibi bir süredir bulanık akıyor, beyaz zeminde renginin sarıya kaçık olduğu açıkça belli oluyor, beyaz çamaşırlar sarariyor, fayanslar ve uzun süre su bekleyen kaplar pas tutuyor. Bir kaç ustaya gösterdik ama ya inanmadilar ya da çözüm bulamadılar. Bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz?

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara