Vitra Rezervuar İç Takımı

Dünya üzerinde su kaynakları gittikçe daha hızlı tükenmektedir. Su savaşları teorileri, gün gelip de gerçek olursa bugünleri hatırlayıp ne kadar hatalı olduğumuzun farkına varacağız. O gün gelmeden sağlıklı düşünüp suyumuzu dikkatli kullanmamız gerekiyor. Bir musluğun 1 ay boyunca damlatması demek, insanın bilerek çeşmeyi açık bırakıp faturayı ben ödüyorum kime ne demesinden farksızdır. Bu olayı böyle düşünürsek tamamen başka insanların hakkını yemek anlamına gelir. Doğaya ve insanlara saygılı olmamız gerektiğini unutmayalım

Klozetinizden su sızmasına neden olan bozuk rezervuar iç takımlarını bir an önce değiştirin. Unutmayın ki sızıntı olduğunda hem banyonuzda ıslaklığa neden olacak, hem de ay sonunda faturanıza yansıyacaktır. Gözle görebildiğimiz bu musluk sızıntılarına karşı önlem alabiliriz fakat bir de göremeyeceğimiz su sızıntılar var. Bunlar bir alt kata damlayan veya kabarma yapan sızıntılardır. Kimden olduğu bile belli olmayan su kaçağı arızası, aylarca boş yere suyun akmasına neden olur ancak kimse umursamaz. Ta ki birinin başına akana ya da birini rahatsız edene kadar soruna çözüm bulunmak yerine göz ardı edilir.

Hâlbuki akan, su hepimizin suyu. Dairelere verdiği zarar ve başkalarına verdiği rahatsızlıkta cabası. Ülke nüfusumuzun büyük bir çoğunluğunun da Müslüman olduğu düşünüldüğünde, dini açıdan da hassasiyet göstermemiz gereken bir konu olduğunu görebiliyoruz. Belediyelerin ve ülkemizdeki ilgili bakanlıkların, bu konuda daha fazla çalışması ve mümkünse ilgili yasalar çıkarmaları gerekmektedir. Artık ülkemizde büyük şehirlerde halı ve araba yıkamak gibi, suyu boşa harcayan işler yasaklanmış durumda ancak daha sıkı denetimler yapılıp bunun ötesinde yeni önlemler alınması gerekmektedir.

Su Sızıntısını Engelleme Yolları

Klozetinizdeki sızıntı, su faturalarımızı bir hayli kabartabilir. Su sızıntısını önlemek için çabucak yapabileceğimiz tamirler içinde, bir zinciri kısaltma ya da şamandıra klipsini ayarlamak olabilir. Bunlar kolay ve vakit almayan çözümlerdir.

Sızıntı Sorununu Belirlemek

Bir klozetteki sızıntıyı belirlemek kolaydır. Hiçbir alet gerektirmez, yalnızca rezervuar bloğuna ihtiyacımız olacaktır. Rezervuar bloğu suyla tepkimeye girerek renk veren kimyasal maddelerden oluşur. Rezervuarın temizlenmesini sağlayan malzemedir. Rezervuar suyunu da renklendirdiği için sızıntıyı daha kolay fark edebilirsiniz. Kullanacağınız rezervuar bloğunun yeşil ya da mavi renkte olması tavsiye edilir.

Eğer var olan klozetinizde tamir yapılacaksa Vitra Rezervuar İç Takımı veya böyle, bilinen büyük markalar tercih etmeye çalışın. Çünkü bu tip rezervuar iç takımları rezervuar sorunlarının en az yaşandığı markalardır. Montajı kendiniz yapacaksanız sağlığınız için klozetin üzerinde çalışmaya başlamadan önce bir çift lastik eldiven takıp, rezervuarı bir dezenfektanla baştan aşağıya temizleyin.

Vitra Rezervuar İç Takımında Karşınıza Çıkabilecek Sorunlar ve Çözümleri

 1. Rezervuar yarım boşaltma yapmıyor.

Bu problemle karşılaştığınızda doldurma grubu su seviye ayarını kontrol edin. 3 lt.

Seviye 3 lt. şamandırasından yukarıda olmalıdır. Su seviyesini arttırın ya da şamandırayı indirin.

 1. Butona basıldığında su vermiyor ya da az su veriyor.

Buton dibe kadar basılabilmelidir. Çubuk boyunu ayarlayın.

Çubuklar kýsa olmamalýdýr.

 1. Doldurma grubu suyu kesmiyor veya doldurmuyor.
 2. Ayar çubuğu ve şamandıranın pozisyonunu kontrol edin.
 3. Filtreyi kontrol ederek temizleyin, filtrenin tıkanmasa su girişini önler veya su debisini azaltır.

Vitra Rezervuar İç Takımı Montajında Nelere Dikkat Edilmelidir

 

 • Tesisatlarda filtre kullanılmalıdır.
 • Montajdan hemen önce broşür dikkatlice incelenmeli ve montaj talimatlara uygun yapılmalıdır.
 • Montajdan önce su tesisatınızdaki muhtemel pislikleri, suyu bir miktar akıtarak temizleyiniz.
 • Kumanda butonların yumuşak nemli bezle temizleyiniz. Sert temizleyiciler kullanmayanız.
 • Rezervuarların içine temizlik amaçla tabletler ya da sıvılar konulmamalıdır. Bu tip klor içeren malzemeler contaları deforme ederek su kaçaklarına sebep olabilir.
 • Montaj sırasında montaj grubu sızdırmazlığının sağlandığı kontrol edilmelidir.
 • Doldurma grubu su seviyesi ayarı, rezervuar su seviye çizgisine göre ayarlanmalıdır.
 • Doldurma grubu şamandırası rezervuara veya taşma borusuna çarpmamalıdır.
 • Su hattındaki pislikler, doldurma grubu bağlantı yapılmadan boşaltılmalıdır.
 • Su seviyesi olmayan rezervuarlarda şamandırayla ayarlanan su seviyesi taşma borusu üst kenarından 20 mm aşağıda olmalıdır.
Tıkla Ara