Tuvalet Kokuları ve Gider Temizliği

gider-borularinin-temizligi-nasil-yapilir-6

Dünya hızla değişiyor ve tabi birlikte biz de hızlı bir şekilde değişiyoruz. Bu değişim hem fiziksel, hem de ruhsal olarak ortaya çıkmakta. Birçoğumuz maalesef artık daha sinirli ve agresifiz. Tahammül sınırlarımız oldukça dar ve tabi buna bağlı olarak da artık çok daha sağlıksız bir toplum haline geldik.  Giderlerde oluşan koku probleminin sağlığımızı etkileyen ciddi bir sorun olduğunu biliyor muydunuz?
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Tuvalet Kokusunun İnsan Sağlığına Etkileri

Yapılan araştırmaların gösterdiği en büyük gerçek, günlük hayatımızda bir çok kimyasala maruz kaldığımız gerçeğidir. Özellikle ev hanımlarının günlük temizliklerinde kullandıkları deterjanlar maalesef neredeyse ölüm makinesi gibi. Çamaşırlarda kullanılan deterjanlar, yumuşatıcılar ve tabi banyo, tuvalette kullanılan HCL ve ağartıcıların tümü uzun vadede kullanımı bağlı olarak önemli hastalıklara sebep oluyor. Özellikle cilt hastalıkları ve solunum yolu hastalıkları bu sorunların başında geliyor. Tabi tuvalet ve banyo gibi giderlerinin bağlı olduğu yerlerin temizliği de çok önemli. Çünkü tuvaletlerden yayılan mikro organizmalar, evdeki havaya kolayca karışıyor. Ya da tuvalet gideri  sebebi ile yayılan kötü ve rahatsız kokuları önlemek için kullandığımız ev spreyleri gibi kimyasalların tümü çok zararlı.

İstanbul Tesisat ustaları müşterilerimize sunduğu hizmetin yanı sıra günlük hayattaki pratik ve sağlık için önemli olan ufak notları paylaşmak istiyorlar. Tuvalet temizliği ve gider kokuları da bunların en önemlisi. Peki tuvalet temizliği bu kadar önemli ise, o zaman çamaşır suyu ya da kimyasal kullanmadan hijyeni nasıl sağlayalım diye sorabilirsiniz. Bu soruna ve soruya şöyle cevap verebiliriz; Tuvalet kokusu bazen hijyenle değil, tesisat sisteminin yanlış döşenmesi ile ilgilidir. Bu durumda bir tesisatçı yardımı almak doğru olur. Bunun dışındaki durumlarda tuvalet temizliği için kullanılabilecek üç doğal madde var. Bunlar hepinizin evinde bulunan ve çok ucuz olan şeyler.

 1. Sirke
 2. Karbonat
 3. Tuz

Özellikle sirke antibakteriyel etkisi sayesinde temizlik açısından oldukça kıymetlidir. Oluşan gider kokusu ya da diğer kötü kokular için; doğal kokular kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin aktarlarda satılan lavanta yağı güzel bir seçenek. Günümüzde hijyen gösteriş amacıyla gündemde tutulsa da hijyen görsellik açısından değil sağlık açısından önemli olmalıdır.

kotu-kokan-tuvalet-giderleri-nasil-temizlenmeli-9

Gider Temizliğinde Önemli Olan Adımlar

Gider temizliğinin yapılması evlerde en önemli olan temizlik kısımlarından birisidir. Tuvaletler en çok kullanılan alanlardan olduğu için temizliğine bir kat daha fazla önem verilmeli ve ekstra olarak ilgilenilmelidir. Gider temizliği yapma yöntemleri sırasında bazı önemli adımlar vardır. Gider temizliği yapma adımları belirtildiği gibi yerine getirilirse ve gereken özen gösterilirse temiz kokulu bir gidere sahip olunabilir. Gider temizliğinde ilk olarak giderlere suda çözünmeyen ve katı maddelerin atılmasının engellenmesi gerekmektedir. Katı maddeler ve suda çözünmeyen kağıt peçeteler bir süre sonra giderin tıkanmasına neden olacağından dolayı kötü kokuların oluşmasının önemli etkenlerinden olabilir. Mutfak gideri temizliği yöntemi ise yemek artıklarının borulara dökülmemesi ile başlar. Borulara dökülen yemek artıkları bir süre sonra kalıp olarak kalır ve boruların tıkanmasına neden olur. Bu da gider temizliğinin zorlaşmasının nedenlerindendir.

Cihaz ile gider kokusunu tespit eden firmalar?- Atık su borularından gelen kötü kokulara çözüm bulan şirketler

Koku problemi genelde atık su tesisatında döşeme esnasında yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Boruların ters eğimi ile,dikkatsiz kullanım birleşince kötü koku oluşması kaçınılmaz sondur. Problemin nereden kaynaklandığını kameralı cihazlar ile anlamak oldukça kolaydır.  Profesyonel olarak bu iş için hizmet veren firma İstanbul Tesisat kısa sürede bu sorunu kökünden çözebilmektedir. Giderlerden gelen pis kokunun kaynağı tesisatlardan olabileceği gibi rögardan kaynaklanabilmektedir. Hatalı bir işlem yaptırmamak adına mutlaka kameralı sistemle tespit yapıldıktan sonra onarım çalışması yapılması doğru bir seçim olmakla birlikte fazladan masrafın önüne geçecektir.

Giderlerden gelen pis kokuların sebebi nedir? Nasıl engel olabiliriz diye kafa yormadan cihazlı çalışma yaptırarak problemleri maddeler halinde öğrenmeniz mümkündür. Atık su borularında geri tepen kötü kokuların nedenlerinde biride mutfak giderlerindeki tıkanma veya aşırı yağlanmada olabilmektedir. Böyle bir durumda tadilat yaptırmaya gerek kalmadan gider borusundaki tıkanıklık makine ile açılabilir, yağlanmadan kaynaklanıyorsa da tesisat yıkaması yapılarak bu sorundan kurtulmak mümkün olabilmektedir. Gider borusu nasıl yıkanır? detaylar için  Jet Motorla Gider Borusu Yıkama Tesisatçı Hizmeti  adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • İstanbul ilinde tüm ilçelere hizmet veren İstanbul Tesisat firmasını arayarak servis kaydı açtırabilir ve uygun fiyatlara servis imkanından yararlanabilirsiniz.
 • tuvalet-giderinden-gelen-pis-kokularin-cozumu-7

  Doğal Yollarla Gider Kokusundan Nasıl Kurtulurum?

  Giderlerde oluşan kötü kokuları önlemek için kokuya neyin sebep verdiğini bilmek gerekmektedir. Örneğin mutfakta oluşan gider kokusunun kaynağı bazı durumlarda gidere gönderilip çürüyen yemek artıkları olabilirken bazen de tıkanıklık sonucunda gider koku yapar. Mutfak gideri düzenli olarak belirli aralıklarla yağ çözücü maddelerle yıkanıyorsa koku yapmamalıdır. Ancak Mutfak giderinden koku gelmeye devam ediyorsa tıkanıklık açma çalışması yapılmalıdır. Aynı şekilde tuvalet giderinden gelen kötü kokuların kaynağı da bilinmelidir. Tuvalet gideri tıkandığı için koku yapıyorsa tuvalet açan usta çağırabilirsiniz. Kameralı gider açan firma ile çalışmak koku problemine son vermek için önemlidir.

  Firmamız aletle gider açma işlemi yaparak tıkanıklığı ve koku problemini ortadan kaldırmaktadır. Bunun için kanal açma robotu ve kameralı cihazla tuvalet açma yöntemleri uygulanmalıdır.

  Tıkla Ara