1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 oy, ortalama puan: 5,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Su Borusu Neden Çatlar?

Su sızıntılarını sebep olan su borusu çatlamaları yüzünden, alt komşunuzla sorun yaşayabilirsiniz. Hiçbir suçunuz olmadığı halde komşunuzun sizi suçlaması ve elinizden bir şey gelmemesi de sinirlerinizi oldukça bozar. Arızanın sizden olup olmadığını bilmediğiniz için, durum daha da karmaşık hale gelir. Bunların sebebi tesisat borusunun kendiliğinden çatlamasıdır. Bazen borunun ek yerlerinde de sorun yaşanır. İki tip boru patlağı vardır. Biri ustadan kaynaklanan, tesisat yapımı esnasında yapılan kaynağın kötü olması sonucu oluşan kaçaklar. Diğeri ise malzeme kalitesinden kaynaklanan ya da aşırı basınçtan dolayı patlayan borular.

Ustadan kaynaklanan hatalar olan kaynak makineleri ısınmadan yapılan kaynaklarda veya aşırı derecede ısınmış kaynaklarda, sonradan kaçırma olur. Sebebi borunun istenilen kıvamda yapıştırılamamasıdır. Tozlu, kirli, ıslak veya nemli boruya da kaynak yapıldığında tutmaz. İlk kaynak anında boru yapışmış görünse de daha sonra kaçıracaktır. Bu tip arızalar ustanın kaynak esnasında yaptığı hatalardan oluşur.

Diğer bir su borusu çatlama sebebi ise boruların nakliyesi esnasında indirirken ya da taşıma anında herhangi bir darbe alarak çatlamasıdır. Ya da borular döşendikten sonra, inşaat halinde olan dairede çalışma yapan başka ustalar tarafında yanlışlıkla çatlatılmasıdır. Bazen tesisat borusunun üzerinden geçen el arabası ya da insanlardan kaynaklı çatlamalar da olur. Bunların hepsi boru çatlamalarına sebep olabilir.

 

Su kaçağı tespiti yapıldığında,  borunun aldığı darbeden veya usta hatasından olup olmadığını da anlayabiliriz. Evindeki su tesisat arızasının nedenini haklı olarak öğrenmek isteyen müşterilerimizin sıkça sorduğu soruların başında su borusu neden çatlar sorusu vardır. Yukarıda anlattığımız sebeplerden dolayı bu sorunlar yaşanır.

Peki, bu sorunlara önlem alınabilir mi? Bazılarına önlem alınabilir, bazılarına ise önlem alınamaz. Örneğin su borularının döşendiği zaman dikkat edilebilir fakat daire sahibi döşeme işlemi sırasında orada olmayacağı için, yine sorumluluk ustaya kalmaktadır. Ya da bunun önlemini inşaat yetkililerinin alması gerekir. Kendi alabileceğiniz önlemlere gelince özellikle sıcak su borularının içinden geçen suyu kaynar vaziyette kullanmamak gerekir. Çünkü su borusu folyolu değilse ya da kompozit değilse sıcak suya dayanmaz ve belirli bir süre sonra çatlar. Folyolu veya kompozit boru olarak adlandırılan borular, iç katmanında sıcak sudan etkilenmeyen bir kaplama bulunan borulardır. Bununla birlikte bir de su basıncına karşı kendiniz de önlem alabilirsiniz. Eğer dairenize giriş yapan su çok basınçlı ise, bir basınç düşürücü taktırarak bu sorunu da ortadan kaldırabilirsiniz. Su borusu nasıl çatlar diyecek olursanız sebepleri ve çözümleri bu şekildedir.

 

Su borusu çatlamaları su kaçağına neden olmaktadır. Elbette çatlayan su borusunun nereden akıtacağı da belli olmaz. Böyle bir durumda çatlak su borusunun yerini bulma işlemi yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde suyun aktığı bölgeden kırılmaya başlanacaktır. Bu işlem yüzünden dairenizde olmayan bir çatlağı arayarak boşa vakit ve para kaybedebilirsiniz. Alt komşunuza çatlayan borudan su akıyor olabilir. Doğal olarak tavanda oluşan su damlalarının kaynağının sizin eviniz olduğu düşünülebilir. Ancak çatlayan borudan akan sular illaki üst kattaki daireden gelecek diye bir şey yok. Çaprazdaki daireden çatlayan su tesisat borusu dolayısıyla su kaçağı sizin altınızdaki daireden çıkabilir. Çünkü su kendi yolunu bularak en rahat noktadan kendini dışarı verecektir. Bu nedenler göz önünde bulundurularak çatlayan su borusunu bulan usta çağırmak en mantıklı ve ucuz seçenektir.

İstanbul Tesisat, çatlayan su borusunun yerini bulma hizmeti sağlamaktadır. Siz de kamerayla çatlak boru tespiti yaptırarak pahalı tadilat masraflarından kurtulmak için bizi arayabilirsiniz.

Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.