Kalorifer peteği ses yapıyor

Evlerimizde birçok sorunla karşılaşabiliyoruz. Sorunların çözümü eskiden olduğu kadar zor değil, çünkü bir bilene sormak çok daha kolay hale gelmiş durumda. Ev eşyalarımız, almış olduğumuz kişisel eşyalar, elektronikten tutun da ayakkabımıza kadar her şeyi danışıp, yararlı bilgiler alabildiğimiz internet bizlere çok büyük imkân sağlamaktadır. Aldığımız herhangi bir ürünle ilgili sorun yaşadığımızda ya da evimizin bir yerinde bir sorun olduğunda, bunu daha önce yaşamış birinden çözüm önerisi almak işimizi kolaylaştırır. Hatta kendi imkânlarımızla yapabileceğimiz bir şey varsa, aldığımız bilgiler doğrultusunda işimizi çok rahat çözeriz. Kışın evlerimizde yaşanan sorunlardan bir tanesi de kalorifer peteğinden ses gelmesidir. Bu ses; merkezi sistem ısıtma olan binalarda daha da can sıkıcıdır. Çünkü sizin kontrolünüzde olmayan bir sistem ses yapmaya başladığında kapatma imkânınız olmadığı için, peteği söküp atasınız gelebilir.

Peki, insanı strese sokan petekten gelen sesin sebebi nedir? Birkaç farklı sebebi olabilen bu arıza, genellikle kalorifer peteklerinin kalitesi ile alakalıdır. Bir kaloriferin ısınması esnasında ses geliyor, ısındıktan sonra ses kesiliyorsa petek malzemesinin ısındıkça genleşmesindendir. Zamanla malzemelerin özellikleri bozulabilir. Genleşme kabiliyetini yitiren bir malzeme, belirli bir müddet sonra ses yapmaya başlayabilir. Eğer sorununuz bunun gibiyse; ya ısınana kadar 5 dakika bu sese katlanacaksınız ya da petekleri değiştirmek zorundasınız. Bir de peteklerin musluklarından gelen ses vardır. Bu durum ise genellikle termostatik vanalarda görülür. Vanalar kendiliğinden ayarlı olduğundan, bir mekanizmaya sahiptirler. İçerisinde bu ayarlamayı yapan bir iğne bulunur. Suyun itme gücü ile açılıp kapanan bu iğne, bozulduğunda kendi kendine tık tık diye ses yapmaya başlar. Radyatör vanalarındaki sesin sebebi de budur. Çözüm konusuna gelince vanayı değiştirmek en akıllıca yöntem olacaktır. Bu tık sesleri arasında farklar vardır. Genleşmeden ve vanalardan kaynaklanan ses, iki metalin birbirine çarpma sesi gibidir. Eğer su sesiyle karışık çarpma sesleri geliyorsa, onun da nedeni farklıdır.

Genelde sistemin kirlenmesi ile içeride oluşan kireçlenmeler ve küçük parçaların devir daim esnasında çarpması ile bu sesleri duyarız. Alüminyum peteklerde daha fazla görülen bir sorundur. Petek temizleme makineleri ile sadece banyodaki ya da herhangi bir peteği sökerek bütün tesisatı ve petekleri oradan yıkamak mümkün. Diğer çözümlere göre daha az maliyetli ve kirletmeyen bu yöntem, en çok tercih edilenidir.

Peteklerde ve kombide ses oluşmasını neden olan bir etken daha vardır. Bu sorunun çözümü bu en masrafsız ve kendi yapabileceğimiz belki de tek iştir. Bu problem de peteklerde hava sorunu oluşmasıdır. Öncelikle bir peteğin içinde hava olup olmadığını ısısına bakarak anlayamayız. Peteğin yarısının ya da tamamının hava dolu olması durumunda durumu fark edebiliriz. Aksi takdirde kaloriferde ses yapmasından hava anlaşılamaz. Hava suyun içinde devir daim yaparken döndükçe ses yapar. Borudan geçtiği kısımda çok ses olmasa da özellikle peteğin içinden dolaştığı esnada ses olur. Sessiz ortamda, özellikle de gece çok daha net ve rahatsız edici duruma gelir. Çözümü ise çok basittir. Peteklerin içindeki havayı boşaltmak yeterlidir.

 1. Hava alma purjör anahtarı veya bir düz tornavida ile peteğin sağ ya da sol üst köşesindeki vidaya benzeyen kısmı çevirerek içinden hava atıp tamamen su geldiğini görene kadar beklemektir.
 2. Bunu tüm peteklerde yaptıktan sonra havasını almış oluruz.
 3. Kombi altındaki su doldurma vanasından kombi basıncını da 1,5 e getirdikten sonra işlem biter.

Petekten ses geliyor, kalorifer ses yapıyor, radyatör vanasından tık tık ses geliyor diyorsanız hepsinin nedeni ve çözümü bunlardır.

Kirlenen petekler ses yapar mı sorusunun cevabının evet olduğunu söylemiştik. Zaten 2 yılda bir düzenli olarak radyatör petek temizliği yaptırırsanız kirlenen peteklerin ses yapması durumunun önüne geçmiş olursunuz. İstanbul Tesisat, kombi petek temizliği konusunda güvenebileceğiniz bir firmadır. Petekleri sökmeden temizlik yapan firmamız, makineyle radyatör petek temizliği yapmaktadır. Siz de radyatörden gelen sesi kesmek için peteklerinizin bakımını yaptırmayı unutmayın. Petek temizliği verimli bir ısınmanın yanı sıra, yakıt tasarrufu açısından da önem taşımaktadır.

“Kalorifer peteği ses yapıyor” üzerine 54 yorum

 1. Kolay gelsin , evin son odasının peteğinin havasını aldığım halde her 10 dakikada bir çıt çıt sesi durmuyor ve kaloriferin alt kısmı üst kısma göre sıcak değil gece ses durmuyor

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Yakın bir zamanda petek temizliği yaptırmamışsanız peteklerin içinde bulunan kireçler ve tortular taşlaştığı için kombi devir daim ettiğinde suyla beraber bu taşlar döndüğü için ses yapabilir. petek temizliği yaptırmadıysanız yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bunun için 0212 645 33 33 numaralı hattımızdan yardım talep edebilirsiniz. SAYGILARIMIZLA

   Yanıtla
  • Merkezi ısıtma sisteminde petekler itmektedir,nedeni nedir.otomatik termostatik vanayı sağa sola çevirince ötme kesmektedir,fakat aynı ötme bir süre sonra tekrar başlamaktadır, ne yapmalıyım bu durum da.saygilar sunuyorum.

   Yanıtla
 2. Sıfır eve taşındım peteği açtıktan 20 25 dk sonra ta ta ta ta diye ses geliyor ilk önce kısık sesle ardından gitgide yükseliyo ve ses sadece kaloriferden değil antrenin tavanından bile gelmeye başlıyo sanırım ordanda bir boru geçiyor kapatmazsanız ses gitgide aetıyo ayarını hafif kısar veya açarsam bi 20 dk daha susup sonra tekrar başlıyor neden olabilir ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla
  • merhabalar kalorifer sisteminin içerisinde bulunan yapım sırasındaki parçalar boru içerisinde gezerken kaynak noktalarına takıldıgı zaman cıkan bir ses problemi yaşamaktasınız bu durumlarda yapmanız gereken problemli olan kısmı cihaz ile buldurup yeni ek parça yaptırmak olacaktır

   Yanıtla
 3. Merhaba, Evimizdeki 5 Yıllık petekleri makina ile temizlediler. Petekler Demirdöküm marka.. Daha sonra bir tane peteğimizden ses gelmeye başladı. (Cama taş sıçraması şeklinde, çıt çıt) Özellikle geceleri ses çok rahatsız edici oluyor. ECA marka termostatik vana vardı. Bundan Kaynaklandığını düşünerek Yenisi İle Değiştirdik. Havasını aldık. Ses Yine geçmedi. Sizce Bu işlemlerden sonra izlenecek yol nedir ustam? Peteği değiştirsek sorun geçer mi? Geçmez ise boşu boşuna petek almış olmayalım. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevirim. Teşekkürler

  Yanıtla
 4. Merhaba kombi ile ısınıyoruz. Peteklerimizde termostatik vana var bazı peteklerden musluk sesine benzer su sesi geliyor. Şuan vana 2,5 de 3 e alınca ses yapıyor. Sesi kesmek için alttaki vanayı sadece çeyrek tur çevirince kesiliyor ya da üst vanayı 2,5 seviyelerinde tutunca. Sorun ve çözüm nedir

  Yanıtla
  • Merhaba. Bu gibi durumlarda genellikle hattaki havadan dolayı petekler ses yapmaktadır. Peteklerin havalarını alıp tekrar deneyin. Eğer ses kesilmez ise sistemin suyunu komple boşaltıp yeniden doldurun ve havalarını alın. Tekrar kesilmez ise sistemin temizliğinin yapılması gerekmektedir. SAYGILARIMLA

   Yanıtla
 5. Baymak Ocean Kombili Etna sirkulasyon pompalı bir daireee oturuyorum. Gecen gün tüm peteklerde basınçlı su ile temizlik yaptırdım.
  Sonrasında kombiye yakın olan bir petekten sürekli şırıltı sesi geliyor. Üst alt vanayı kapatıp havasını aldım ancak şırıltı devam ediyor. Diğer radyatörleri pek açmıyorum incelemedim.
  (Pompada ısınma açısından bir sorun yok ancak kombi kapalıyken bile direkt elektriğe bağlı olduğu için az bir ses farkettim zırrr gibi 1 konumunda; 2 ve 3 konumunda da hafif bir ses var).
  Petekteki ses sorunu neden kaynaklanıyor olabilir? Temizletince başlayan bir ses..

  Yanıtla
 6. Merhaba kolay gelsin .
  Ben gecen yil komple demir dokum tesisat kurdurrtum evime 8 mt petek gitti . Yogusmasiz kombim . Benim sorunum petekler calismaya baslayinca petegin yanina yaklastigimda sesizken ketil de oldugu gibi bi ugultu oluyor . Mutfak suyunu acinca ses kesiliyor. Aksi halde surekli bu ses geliyor sebebi nedir acaba ??

  Yanıtla
 7. MERKEZİ SİSTEM BİR BİNADA OTURUYORUM Termostatik vana VAR PETEKLERDE BAĞZI PETEKLER AŞIRI SES YAPIYOR VANANIN AYARI İLE OYNANINCA SES KESİLİYOR NEDEN OLABİLİR

  Yanıtla
  • iyi günler emre bey anlatmış oldugunuz radyatörlerdeki ses problemi merkezi sistem içerisinde bulunan kirlilikten kaynaklı pisliklerin vana agızlarına gelmesi ve vana agzını tıkaması ile olusan ve su girişine engel olan problemden kaynaklı olusan bir ses olabilir..
   merkezi sistem temizliği ile probleminiz çözülebilmektedir

   Yanıtla
 8. merhaba;
  2yıllık sıfır binada yeni ev kiraladık. Kombi yeni takıldı daha önce hiç kullanum yapılmamış. Bütün ayarları yapıldı ancak peteklerden şarıl şarıl su sesi gelmektedir.Peteklerin içleri tamamen temizlendi içlerinden kirli su tahliye edildi ve peteklerin havası alındı fakat bu soruna bir türlü çözüm bulamadık.Sanki musluk açık gibi sürekli su dolaşıyor buna nasıl çözüm bulabiliriz. Yardımcı olacağınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Peteklerin kendisi ile alakalı bir problem var burada. Bütün her şeyi yapmışsınız zaten siz. Peteklerin arasındaki dilimlerde fabrika hatası olabilir. Genelde sese hava ve pislikler sebep olur. Siz her ikisinide zaten yaptırmışsınız. Yapmanız gereken peteği söktürüp içine baktırmak.

   Yanıtla
  • İyi günler Gürbüz Bey. Kaloriferinizden ses geliyorsa ve havasını aldığınız halde bu sıkıntı devam ediyorsa muhtemelen sistemin içinde pislik dolaşıyordur ufak kireç parçaları. Bu yüzden dolaştıkça petek çalıştıkça peteğin içinde ses yapıyordur. İyi bir temizlik işleminden sonra bu ses olayı ortadan kalkacaktır. İsterseniz peteklerini hava ve su ile ayrı ayrı detaylı bir temizlik işlemine sokabiliriz. İşlem bitiminde dökeceğimiz koruyucu ilaç ile hattınızın içini eski haline çevirir temiz bir şekilde size teslim edebiliriz.

   Yanıtla
   • BİZ SIFIR TESİSAT DÖŞETTİK PETEKLERDE SIFIR KOMBİ DE SIFIR HERŞEY SIFIR ANCAK KÜÇÜK PETEKTEN AYNI SES GELİYOR GECELERİ RAHATSIZLIK VERİYOR SIFIR PARÇA AÇILIŞTA KREÇ OLMAMASI İÇİN İLAÇ DA KONDU AMA İLK GÜNDEN BERİ AYNI TEMİZLİK İLE ALAKALI DEĞİL BENCE

    Yanıtla
 9. Slm bizim Blokta merkezi ısıtma sistemi var. Şebekeye kimyasalla temizlik uygulandı. Şimdi peteklerimiz ses yapıyor. Petekleri temizledik petek sesi kesildi ama şimdide termostaik vanayı tam kapatsak dahi petek soğumuyor. Vana kapalıyken peteğe su geldiğini sesten anlıyoruz zaten. Alttaki Küçük vanayı kapatınca hem ses kesiliyor hemde peyek soğuyor. Arıza nerdedir açıklamanız için şimdiden teşekkürler. Niyazi yıldız

  Yanıtla
  • İyi günler Niyazı bey merkezi sistem temizliğınden sonra meydana gelen termostatik vanayı kapattıgınız halde petegin sogumaması termostatik vananın arıza yapmıs olması veya pislik nedeniyle meydana gelebilir.

   Yanıtla
 10. İyi günler
  Kombi peteğe sıcak su basınca peteken tık tık taki kombi durana kadar ses geliyor. Tesisat yeni petek ise 3 yıl oldu. Tşk. Eiźet

  Yanıtla
  • İyi günler İzzet Bey. Sürekli bu seslerin gelme nedeni çok yüksek ihtimalle pislikten kaynaklanıyordur efendim. Bu sesin gelme sebebi peteklerin içinde zaman içinde taşlaşmaların meydana gelmesi. Kireçten ve pislikten kaynaklanır bu durum efendim. Bu yüzden içeride bu pislik dolaşırken boruda sağa sola çarptığı için ses yapar. Bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu kalorifer tesisatınızı temizlemektir. Tesisatın içini temizledikten sonra sisteme 1 Litrede koruyucu ilaç dökerseniz hem kirlenmeyi geciktirirsiniz hem de içeride bir şey kaldıysa eğer bu ilaç onu sıvı hale getirip sistemin içinde döndürür. Siz de böyle bir sorunu bir daha kolay kolay yaşamamış olursunuz. Tesisatınız yeni olmasına rağmen petekleriniz 3 yıllık ve temizlik zaman artık gelmiş efendim. Bunun dışında kombi ile alakalıda bir sorun olabilir. Kombi servisinizle de görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

   Yanıtla
 11. İyi geceler . Evin tavan kısmından tık tık tık diye ses geliyor .ses bazen 1 dakikayı aşıyor . Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir . Benim evdeki borulardan mı yoksa üst kattaki komşunun borularından mı. Sorunun çözümü için ortalama ne kadar bütçeye sahip olmak gerekiyor . Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • İyi günler Uğur Bey. Yeri görmeden bu konu hakkında konuşmak biraz zor olacak ama yinede yardımcı olmaya çalışacağım. Siz evin tavanından geliyor diyorsunuz ama bu ses sizin dairenizde tesisatın bir noktasından geliyor olabilir. Yani yanılma ihtimaliniz fazla. İlla yukarıdan diyorsanız bu ses yukarıda çok büyük ihtimalle pimaştan geliyordur. Üst katın pis su tuvalet suyu kullanımından oluyordur. Bu sese sebep olan şey de pimaşlardaki kireçlenmeler ve daralmalar. Bu daralmalardan sonra suyun her geçişinde ses yapabilir. Bunun değişimi içinde yeri görmeden fiyat vermek çok zor efendim çünkü tam olarak sorunu bilemedğim için çözüm içinde fiyat vermek biraz yanlış olur. Ama firmamızı ararsanız daha detaylı bilgi ve yardıma ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla
 12. Demirdökümm ECA marka kombimiz var petekden ssssss diye bir ses geliyor sebebi nedir acaba cevaplarsaniz sevinirim hayırlı akşamlar

  Yanıtla
 13. Kombi açılınca boruların bir bölgesinden tık tık diye sesler geliyor.Isınınca kesiliyor.Bu olay her kombi çalışmaya başladığında tekrar başlıyor.

  Yanıtla
  • İyi günler Alaaddin bey kombiniz çalışınca meydana gelen ses problemi kullanılan pprc malzemesinin kalitesi yüzünden sıcak soguk olayo dediğimiz genleşme yüzünden meydana gelmektedir yeni nesil pprc borularda kullanılan genleşmeyi engellemek için kullanınlan özel malzemeler sayesinde dairenizde olan ses problemi çözüle bilir

   Yanıtla
 14. Peteklerden sürekli su sesi geliyor rahatsız edici boyutta ve bütün peteklerden sıcak suyu açınca ses kalmıyor basınç normal havalarını aldık ama hala aynı neden olabilir

  Yanıtla
 15. Benim tesisatım yeni döşendi. Radyötörlerden birinde şırıl şırıl su sesi var. Döşeyen firma hava kalmış olabilir havasını alın edi. Purjör anahtarıyla açtığımda sadece su geldi. Yardımcı olabilir misiniz ne yapmam gerekiyor.

  Yanıtla
  • İyi günler Özlem Hanım. Peteklerin içinden su sesinin gelmesinin iki sebebi var. Ya diğer peteklerde de hava vardır ya da pompanız suyu hızlı bir şekilde devir daim ediyordur. Tüm peteklerin havasını iyice aldığınıza emin olun düzelmezse kombi servisinizde pompayla alakalı yardım alınıız. Servis size daha detaylı bilgi verecektir.

   Yanıtla
 16. Merhaba; lojmanda petekler döküm kaloriferler yanmaya başladığı zaman yaklaşık 1-1,5 saat borulardan vurma gibi ses geliyor . Bu sesten kurtulmak mümkün mü

  Yanıtla
  • İyi günler efendim. Muhtemelen oturduğunuz yer çok eski binalar olduğu için borularda daralma ve oksitlenme meydana gelmiştir. Bu daralmalar ve içerideki pisliklerden dolayı su geçişi zor oluyor ve pislikler boruya çarparak her seferinde ses çıkarıyor. Bunun çözümü için ya temizlik yaptırmanız gerekiyor ya da boruların değişimi gerekiyor efendim.

   Yanıtla
 17. Selaymün aleyküm kolay gelsin.
  Müstakil evin 2. katında oturuyorum ve tek benim katımda kalorifer var. Kazan demir döküm ve peteklerde demir döküm. Benim sorunum ise evde 4 petek açık çalışıyor ve antre peteginden şık şık ses geliyor havasını alıyorum hiç hava kalmıyor fakat yine ses geliyor. Temizligi geçen sene yaptırdım.
  Kazan daha önce 1. katdaydı daha sonra 1. katı ev yaptım ve kazanı 3 metre ileriye gitti kazan dışarıda yani. Pompa ise demir döküm orijinal pompası 3. kademede su basıyor tesisata.
  Acaba pompa mı yetersiz kalıyor yoksa peteklerde ki hava mı tam cıkmadı.
  yardımcı olur musunuz ?

  Yanıtla
  • Petek temizliğini yaptırdığınızda yüksek basınç kullanılmış olabilir peteklerde oluşan ses bazen malzemenin kalitesi ile alakalıda olabiliyor. Ses yapan petekleri kaliteli bir ürünle değiştirmeniz net çözüm olacaktır. Bu sesi kesmenin başka bir yolu yok. Değiştirmeden önce peteği komple söküp banyoda yıkamayı deneyin hala ses olursa değiştirmekten başka çareniz kalmaz. Bizim ofisimizde bulunan bir peteği kendimiz temizledik yüksek basınçlı su verdiğimiz için kalorifer peteği gerilme yaptı sonrasında ne yaptıysak su sesini kesemedik. Kaliteli peteklerde bu sorunu yaşamazsınız.

   Yanıtla
 18. Merhabalar,
  Kiraladıgımız evin tum petekleri aluminyum ve hepsinden çat pat ses geliyor ısıtınca. insanı uykusundan uyandıran yuksek ses gelebiliyor. Ev sahibi hem kendisi yaptırmak istemiyor; hem de biz yaptıralım parasını ödeyip deyince, temizlik sırasında kalorifere birsey olursa diye cekindiğini aktarıyor.
  Çözümü var mıdır, cok pahalı mıdır sormak istedik. Cekmekoy Tasdelende oturuyoruz.

  Yanıtla
  • İyi günler Duygu Hanım. Alüminyum peteklerin hepsinde genel bir problem. Bu ses normalde yapmaz ama alüminyum petekler pislendiğinde içinde taşlaşmalar olur. Bu taşlanmaları temizlemek için tüm peteklerinizin sökülüp içindeki bu pisliklerin temizlenmesi gerekiyor. Sökülmeden hiçbir şekilde çözüm olmaz efendim. Temizlik yapılırken peteklerinizde herhangi bir zarar görmez. Temizlik yaptırırsanız hem daha fazla ısınırsınız hem de bir daha bu sesleri duymazsınız. Ayrıca temizlikten sonra içine dökeceğimiz 1 litrelik koruyucu kimyasalı ile kirlenmeyi geciktiriyoruz ve kireçlenmeleri söküp atıyoruz.

   Yanıtla
  • İyi günler Mustafa Bey. Ara ara bu seslerin gelme nedeni çok yüksek ihtimalle pislikten kaynaklanıyordur efendim. Bu sesin gelmek sebebi peteklerin içinde zaman içinde taşlaşmaların meydana gelmesi. Kireçten ve pislikten kaynaklanır bu durum efendim. Bu yüzden içeride bu pislik dolaşırken boruda sağa sola çarptığı için ses yapar. Bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu kalorifer tesisatınızı temizlemektir. Tesisatın içini temizledikten sonra sisteme 1 Litrede koruyucu ilaç dökerseniz hem kirlenmeyi geciktirirsiniz hem de içeride bir şey kaldıysa eğer bu ilaç onu sıvı hale getirip sistemin içinde döndürür. Siz de böyle bir sorunu bir daha kolay kolay yaşamamış olursunuz.

   Yanıtla
 19. Son 2 haftadir her sabah 06:00 sularinda yatagimin yanindaki kalorifer borusundan su damlamasi gibi ses geliyor ama sert bir sekilde galiba tak tak derken bunu kastediyor herkes. Uykumdan bununla uyanmaktan biktim cunku beynim oyuluyormus gibi hissediyorum sersemlikle. Birde her sabah 6 da oluyor bu kasitli gibi 6 yi 4 gece 8 gece ama hep saat 6 nin baslarinda oluyor. Site merkezi sistem, zaten kaloriferleri yakmiyorlar bile.. Sogukta degil ama isitmiyorda.. Vurdugum zaman ses kisa sure kesiliyor ama tekrar basliyor ne oneriyorsunuz?

  Yanıtla
  • Zehra hanım genelde bu gibi sesler teknik tabirle malzeme yorulmasından kaynaklanır. Yani malzemenin zamanla özelliğini kaybetmesi ve ısınıp soğuduğunda genleşmeyle birlikte ses çıkarmasıdır. Genellikle sesler bundan kaynaklanır ve boru değişmeden de çözülemez malesef. Nadiren demir parçaları yada sert taş parçaları tesisata girdiyse bunlarda ses yapabilir.

   Yanıtla
  • İyi günler Fatma Hanım. Probleminizin iki sebebi olabilir. Birincisi pislik gibi gözüküyor ama bu çok düşük ihtimal. Çünkü pislikte daha çok ıslık gibi değilde peteğin içinde dolaşan bir pisliğin peteğe vurarak sesle çıkartır. Islık sesi sadece radyatörlerde değil normal musluklarda da meydana gelebilen bir ses. Size de gelen bu ıslık sesi petekten gelmiyor peteğin vanasından geliyor. Göbeği bozulduğu için ses yapıyor. En iyisi siz o vanayı değiştirin bu sesten kurtulun.

   Yanıtla
 20. Dün peteklerimiz temizlendi akşamı peteklerden su sesi gelmeye başladı sabah havasını aldık ama yine aynı sesler gelmeye devam ediyor havasını almadan 2.0bara çıkmıştı aldıktan sonra 1.4 e indi bu ses zamanla gidermi acaba

  Yanıtla
  • İyi günler Elif Hanım. Petek temizliğinden sonra ses gelmesi çok normal bir durum değil efendim. Çünkü petek temizliğine neden olan iki şey vardır. İlki peteğin içinden pisliklerden kaynaklanan ses. İkincisi ise peteklerin içindeki havadan kaynaklanır. Muhtemelen sizin petekleriniz içinde bir pislik kaldı bu pislikten kaynaklı ses yapıyor olabilir. Çünkü havalarının alındığını söylüyorsunuz. 1 kaç gün daha sorun geçmezse temizlettiğiniz yerle bir görüşün isterseniz.

   Yanıtla
 21. Yurt lojmanlarında oturuyorum. Petekten sürekli tak tak ses geliyor. Peteğin ısısında hiç bir problem yok. Nasıl kurtulabilirim bu sesten.

  Yanıtla
  • İyi günler Müberra Hanım. Peteklerin içindeki ses için sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok. Petekler lojmanda oturuyorsanız çok büyük ihtimalle uzun zamandır temizlik ve bakım görmemiştir. Peteklerin içinde zamanla oluşan tortu kireçleşme yapıyor bu da küçük küçük taşlaşmalara sebebiyet veriyor. Bu yüzden peteklerinizin içinin temizlenmesi gerekiyor. Biz bu işlemi hava ve su ile yapıyoruz efendim. Her şey bittikten sonra sisteme 1 lt böyle taşlaşmalara karşı kireçlenmeye karşı korruyucu kimyasalı döküyoruz ve sistemin içinde bırakıyoruz. Böylelikle sorıununuz kalmıyor. Firmamızı ararsanız yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

   Yanıtla
 22. arkadaşlar odamın radyatöründen gece ansızın başlayan tık tık sesleri beni çileden çıkarmaya başlamıştı. iki gün boyunca devam etti. havasına baktım havası yoktu. direk su geldi. sonra kombinin basıncına baktım 2 barın biraz üzerine çıkmıştı. sonra ses gelen petekten su tahliye ettim. basınç 1.5 bara düşene kadar. aradan 15 dakika sonra ses aniden kesildi şükürler olsun.

  Yanıtla
 23. Merhaba, merkezi sistemle isinan bir binada oturuyorum. Evin tamamini yeniledik radyatorler dahil. Bir tane odanin radyatorunden dayanilmaz sesler geliyor, uykumuzdan uyandiracak kadar. Ne yapmamiz gerekiyor yardimci olabilir misiniz?

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara