Kalorifer peteği ses yapıyor

Evlerimizde birçok sorunla karşılaşabiliyoruz. Sorunların çözümü eskiden olduğu kadar zor değil, çünkü bir bilene sormak çok daha kolay hale gelmiş durumda. Ev eşyalarımız, almış olduğumuz kişisel eşyalar, elektronikten tutun da ayakkabımıza kadar her şeyi danışıp, yararlı bilgiler alabildiğimiz internet bizlere çok büyük imkân sağlamaktadır. Aldığımız herhangi bir ürünle ilgili sorun yaşadığımızda ya da evimizin bir yerinde bir sorun olduğunda, bunu daha önce yaşamış birinden çözüm önerisi almak işimizi kolaylaştırır. Hatta kendi imkânlarımızla yapabileceğimiz bir şey varsa, aldığımız bilgiler doğrultusunda işimizi çok rahat çözeriz. Kışın evlerimizde yaşanan sorunlardan bir tanesi de kalorifer peteğinden ses gelmesidir. Bu ses; merkezi sistem ısıtma olan binalarda daha da can sıkıcıdır. Çünkü sizin kontrolünüzde olmayan bir sistem ses yapmaya başladığında kapatma imkânınız olmadığı için, peteği söküp atasınız gelebilir.

Peki, insanı strese sokan petekten gelen sesin sebebi nedir? Birkaç farklı sebebi olabilen bu arıza, genellikle kalorifer peteklerinin kalitesi ile alakalıdır. Bir kaloriferin ısınması esnasında ses geliyor, ısındıktan sonra ses kesiliyorsa petek malzemesinin ısındıkça genleşmesindendir. Zamanla malzemelerin özellikleri bozulabilir. Genleşme kabiliyetini yitiren bir malzeme, belirli bir müddet sonra ses yapmaya başlayabilir. Eğer sorununuz bunun gibiyse; ya ısınana kadar 5 dakika bu sese katlanacaksınız ya da petekleri değiştirmek zorundasınız. Bir de peteklerin musluklarından gelen ses vardır. Bu durum ise genellikle termostatik vanalarda görülür. Vanalar kendiliğinden ayarlı olduğundan, bir mekanizmaya sahiptirler. İçerisinde bu ayarlamayı yapan bir iğne bulunur. Suyun itme gücü ile açılıp kapanan bu iğne, bozulduğunda kendi kendine tık tık diye ses yapmaya başlar. Radyatör vanalarındaki sesin sebebi de budur. Çözüm konusuna gelince vanayı değiştirmek en akıllıca yöntem olacaktır. Bu tık sesleri arasında farklar vardır. Genleşmeden ve vanalardan kaynaklanan ses, iki metalin birbirine çarpma sesi gibidir. Eğer su sesiyle karışık çarpma sesleri geliyorsa, onun da nedeni farklıdır.

Genelde sistemin kirlenmesi ile içeride oluşan kireçlenmeler ve küçük parçaların devir daim esnasında çarpması ile bu sesleri duyarız. Alüminyum peteklerde daha fazla görülen bir sorundur. Petek temizleme makineleri ile sadece banyodaki ya da herhangi bir peteği sökerek bütün tesisatı ve petekleri oradan yıkamak mümkün. Diğer çözümlere göre daha az maliyetli ve kirletmeyen bu yöntem, en çok tercih edilenidir.

Peteklerde ve kombide ses oluşmasını neden olan bir etken daha vardır. Bu sorunun çözümü bu en masrafsız ve kendi yapabileceğimiz belki de tek iştir. Bu problem de peteklerde hava sorunu oluşmasıdır. Öncelikle bir peteğin içinde hava olup olmadığını ısısına bakarak anlayamayız. Peteğin yarısının ya da tamamının hava dolu olması durumunda durumu fark edebiliriz. Aksi takdirde kaloriferde ses yapmasından hava anlaşılamaz. Hava suyun içinde devir daim yaparken döndükçe ses yapar. Borudan geçtiği kısımda çok ses olmasa da özellikle peteğin içinden dolaştığı esnada ses olur. Sessiz ortamda, özellikle de gece çok daha net ve rahatsız edici duruma gelir. Çözümü ise çok basittir. Peteklerin içindeki havayı boşaltmak yeterlidir.

  1. Hava alma purjör anahtarı veya bir düz tornavida ile peteğin sağ ya da sol üst köşesindeki vidaya benzeyen kısmı çevirerek içinden hava atıp tamamen su geldiğini görene kadar beklemektir.
  2. Bunu tüm peteklerde yaptıktan sonra havasını almış oluruz.
  3. Kombi altındaki su doldurma vanasından kombi basıncını da 1,5 e getirdikten sonra işlem biter.

Petekten ses geliyor, kalorifer ses yapıyor, radyatör vanasından tık tık ses geliyor diyorsanız hepsinin nedeni ve çözümü bunlardır.

Kirlenen petekler ses yapar mı sorusunun cevabının evet olduğunu söylemiştik. Zaten 2 yılda bir düzenli olarak radyatör petek temizliği yaptırırsanız kirlenen peteklerin ses yapması durumunun önüne geçmiş olursunuz. İstanbul Tesisat, kombi petek temizliği konusunda güvenebileceğiniz bir firmadır. Petekleri sökmeden temizlik yapan firmamız, makineyle radyatör petek temizliği yapmaktadır. Siz de radyatörden gelen sesi kesmek için peteklerinizin bakımını yaptırmayı unutmayın. Petek temizliği verimli bir ısınmanın yanı sıra, yakıt tasarrufu açısından da önem taşımaktadır.

Tıkla Ara