Damlayan musluğun tamiri

Damlayan musluklar hem maddi zarar hemde sinir bozucu gürültülerdir. Geçen yıllar sonunda musluklarınızında bir ömrü olduğu için salmastrayı veya musluk contasını değiştirdiğinizde su damlaması son ermez. Sürekli akıtır. Hata anahtarla fazla sıkmayı denersiz ama bir çözüm alamazsınız. Çözüm olarak musluğu komple değiştirirsiniz. ama bu ekonomik bir çözüm değil şimdi sizlere yeni musluk almadan su akıntısını nası durduracağınızı söyleyeyim.

Yukarıda resimde musluk raybası adı verilen resime iyi bakın. Hırdavatçılarda veya nalburlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bir alet. Fiyatı 6TL veya 15 TL civarı ama alamaya değiyor. Çünkü en az bir musluğu 15 sene kullanırsınız.Genelde bu alet su tesisat ustalarında olur.

Soru : Musluğum durmadan damlatıyor. Salmastrayı değiştirdim contayı değiştirdim ama sonuç alamadım.

Çözüm: Musluk salmastrasını çıkarıp, yerine (aynen salmastrayı takar gibi) musluk raybasını takıyorsunuz. Sonrasında elinizle bastırarak musluk raybasını sıkıyorsunuz. Traşlama işlemine geçmeden şunu ifade edeyim musluk raybasını sakın sonuna kadar sıkmayın. Boşluğu alacak şekilde sıkın ve raybanın kafasındaki kelebeği yavaşça sağa sola doğru çevirin. Sonra musluk raybasını çıkartın. Traşladığınızda musluk içinde oluşan pislikleri su dökerek temizleyin. Musluk saltmastrasını yerine takın işlem bu kadar hepinize kolay gelsin. Eğer bu işlemi yapamıyorsanız İstanbul tesisata başvurun.

Su tasarrufu yönünden damlatan muslukların tamiri önem taşımaktadır. Özellikle otel v.b. yerlerde en ufak bir su israfı ay sonu su faturasına yüklü bir bedel olarak yansımaktadır. Duş bataryasından akan suyun musluğu kapattıktan sonra hala geldiğinin farkındasınızdır. Bu tarz yapılmış bataryalar genelde aç kapa’dır. Bataryanın göbeği bulunmadığı için musluk kartuşu adı verilen parçanın değişimi su damlamasına son verecektir.

Not: Firmamızda musluk tamiri ve değişim işlemleri yapılmamaktadır.

Tıkla Ara