Su Basınç Düşürücü Vana

Bina ana boru tesisatı için basınç düşürücü montajı hizmetimiz yok ancak sizlere yardımcı olmak için basınç düşürücünün görevleri ve montajının nasıl yapıldığını anlatacağız.

BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ VANA SATIŞIMIZ YOKTUR.

Firmamızda sadece daireler için küçük çaplı basınç düşürücü vana montajıyla birlikte yapılmaktadır. Bunun dışında tesisat firması olduğumuz için, basınç düşürücü vana satış yetkimizde yoktur.

Basınç Düşürücü Vana Ne İşe yarar?

Basınç düşürücü, tesisata gelen fazla basıncı, istenilen basınca düşürmeye yarayan mekanizmalardır. Basınç düşürücü vanalar günümüz teknolojisinde hemen her tesisatta ihtiyaç duyulan vanalardandır. Bazen şebekeden gelen yüksek basınç nedeni ile borular ve su ile çalışan makineler zarar görebilirler. Bu sebeple bir önlem olarak, su tesisatı girişine basınç düşürücüler takılır. Su tesisatları genelde gece kullanım azken patlar. Çünkü kullanım az olduğundan borudaki su basıncı artar. Su borusunda zayıf bir nokta varsa o kısımdan boru çatlayarak kaçak başlar. Taktıracağınız basınç düşürücünün maliyetini düşünmeyin asla zarar etmezsiniz.

Bazı termosifon ve su ile çalışan makinelerin montajları yapılırken, servisler basınç düşürücü takar veya takılmasının şart olduğunu söylerler. Hatta bazı markalar, basınç düşürücü takılmadığı takdirde garanti kapsamına girmeyeceği söylemektedir. Aslında her makinenin kendi içinde su basıncını düşürerek makineye uyumlu hale getirecek bir parça olması gerekir. Ancak bunu müşteriye yüklerler ve bu da çok saçma bir durumdur. Her şeye rağmen su basıncını düşüren bir parça taktırmak gerekiyorsa da bunu uzman kişilere yaptırmak gerekir. Zaten kendi yapabileceğiniz bir iş değildir. Su saatinin yanına takılacağı zaman, boruyu kesip araya ek bir parça kaynatmak gerektiğinden, su tesisat ustası olamayan bir kişi kendi başına bu işlemi yapamaz.

İstanbul Tesisat olarak, basınç düşürücü vanaların çalışması gereken sistemleri yıllardır yapmaktayız. Eğer sizin de yaptırmak istediğiniz böyle bir tesisatınız varsa biz hemen arayın yardımcı olalım.

Basınç Düşürücü Vanalar

Hat basıncı ile çalışan ve sırasıyla 2-yollu, 3-yollu pilot kontrollü hidrolik kontrol vanalarıdır. Pilot vananın içerisinde vana çıkış basıncına duyarlı bir membran vardır. Bu membran, istenilen düşük basınca ayarlanan yayın uyguladığı kuvvete karşı çalışır. Pilot vana, debi değişikliklerinden etkilenmeksizin RAF vanayı yavaşça açarak veya kısarak çıkış basıncını ayarlandığı değerde sabit tutar. Basınç düşürücü vana basıncı kaç olmalıdır? Basınç düşürücü vanalar daireler için 3 – 4 bar arasında bir değere ayarlanması gerekmektedir.

Basınç ayarı nerden yapılır?

Su basıncını vananın sağ veya solunda bulunan alyan girişli bölümden artırıp veya azaltabilirsiniz.

  1. Vananın altındaki plastik kapağı çıkarın
  2. Basınç ayarlama vidasını alyan anahtarı ile çevirerek ayarlanmaktadır.
  3. Çıkış basıncını düşürmek için; alyanı saat yönünün tersine çevirin.
  4. Çıkış basıncını arttırmak için; alyanı saat yönüne çevirin.
  5. Basınç ayarını kontrol etmek için herhangi bir musluğu kısa süreliğine açıp kapatın.

Basınç Düşürücü Vana Fiyatları

Şehir şebeke hatlarında, bina su saatleri öncesine takılan basınç düşüren vanaların fiyatları marka veya kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Basınç düşürücü vanalar, su tesisat, hava tesisatı, gaz tesisatı ve korozyon yapmayan akışkanlardaki basınç değişikliklerini dengeleyerek basınç nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunları engellemektir. İstanbul Tesisat basınç düşürücü yani su basınç regülatörü montajı yapmaktadır.

 

“Su Basınç Düşürücü Vana” üzerine 2 yorum

  1. Benim tesisatımı bağlayan kişi lavabo ve pis su atık borusunu su basmanı yaparken temel den boruları ters bağlamış. Bana sorun açarımı şimdiden çok teşekkür ederim.

    Cevapla

Yorum yapın

Tıkla Ara