Yağmur Suyu Tesisatı

Yağmur suyu tesisatlarınız iç tesisata bağlanmadan yapılmalıdır. Genellikle dış cepheden çekilen uygun çapta borular ile yapılır.İstanbul tesisat olarak yağmur suyu tesisatına gereken önemi vermenizi önemle duyururuz. Herhangi bir yağmurda taşmalara veya logar taşmasından doğacak daire içi su basmalarına engel olamazsınız. Bina çatı katı ve balkonlarınız da su sızıntıları ile rutubet ve nemden kurtulamazsınız.

Yağmur suyu tesisatı, mekanik tesisatın en az önem verilen konularından olmasına rağmen, projelendirilen yapının tipine bağlı olmakla beraber, her zaman dikkatlice göz önünde bulundurulması gereken bir husustur. Yüksek ama kat alanı fazla olmayan binalarda, çatı ve teraslarda oluşacak yağmur suyu gider miktarından çok taşınması gereken kot farkından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkabiliyorken, tek katlı ama yayvan tabi edilen fabrika, depo, açık alan, vs. gibi yapı tiplerinde ise en az kanalizasyon sistemi kadar önem kazanıyor, son zamanlarda çevreci yaklaşımlar doğrultusunda yağmur suyunun toplanıp, gerekli arıtma işlemlerine tabii tutularak geri kazanılması da bir başka uygulama alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Yağmur Suyunu Değerlendirme

Yağmur giderlerinin uygun bir depoda toplanarak arıtıldıktan sonra klozet rezervuar sularında kullanılması mümkündür. Suyun çok kıymetli olduğu bu dönemlerde imkanı olan vatandaşların bu sistemi herhangi bir alanda toplayıp hidrofor yardımı ile tekrar kullanıma geri çevirebilirler. Dış cepheden inen yağmur borularını asla rögara toplamak olumlu sonuçlar doğurmaz. Zaten belediyeler tarafından yağmur suyunu rögara verdiğiniz fark edilirse ilgili birimler tarafından ceza ödemek zorunda kalırsınız. Rögara verilememesinde ki sebep aşırı yağmurlarda bodrum katlarda su basmalarına sebep olmasıdır. Yağmur suyu ızgaralarını seneden seneye mutlaka temizletin. İçi toprak dolan yağmurun çekmesini sağlayan ızgaralar en ufak bir su basmasında görevini yapamaz hale gelirler. Bunu yaparken rögarların diplerini temizlettirmeyi unutmayın. Yağmur suyunu tekrar geri dönüşüme kazandırmak doğaya verilecek en büyük hediyedir. Ülkemizde bu bilinç henüz yerleşmese de bir takım okul ve hastane şantiyelerinde yeni yeni yapılmaya başlanmıştır. Belki su kıtlığının yaşandığı ilerleyen yıllarda atık sular bile yeniden arıtılarak tekrar kullanılacaktır. Yaşam kaynağımız olan suya sahip çıkalım. Yeni nesillere suyu bir miras olarak bırakmalıyız.

Tıkla Ara