Çatı Teras İzolasyon Problemleri

aletlerle-catidan-gelen-suyu-tespit-eden-firmalar-330

Sizin de daireniz ya da binanız terastan su alıyor ise, yapmanız gerekenleri öğrenmek için doğru adrestesiniz. Çatı teras izolasyon problemleri adı altında inceleyeceğimiz bu konu, çözülmesi zor bir durum. Genellikle en üst katlarda çatıdan sızan sudan hep şikayet edilir. Su kaçağı zaten kendi içinde karışık bir durumdur ama bir de işin içine  yağmur çatı akıntısı girdiğinde, acaba tesisatta mı kaçak var, yoksa izolasyon problemi mi, diyerek işinden içinden çıkılamaz.

Öncelikle problemin nereden olduğunu bulmak gerekir. Her arızanın bir belirtisi olur. Mesela temiz su tesisatı patlağı sürekli akıntı yapar. Pis su kaçağı durumunda ise, sadece giderler kullanıldığında yani banyoda duş alınması durumunda ya da tuvalet kullanıldığında akıntıyı görürüz. Yalnız teras katlarda öyle bir durum vardır ki yağmur yağdığında hem izolasyon sıkıntısı çıkabilir, hem de terastaki suyun çekilmesini sağlayan giderlere su girdiği için sızdırıyor olabilir. Bu durumda dairenin su tesisatının test edilmesi şarttır. Tesisat test edilir ve kameralı su kaçak cihazı ile giderlerin içine bakılır. Terastan akan su giderlerle alakalıysa, arıza olan nokta bulunur değiştirilir. Eğer su tesisatı ve atık su boruları sağlam çıkarsa, suyun çatı veya terastan sızdığı kesinleşir.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

kamerali-cihazlar-ile-catidan-gelen-suyu-bulma-331

Kırmadan cihazla su kaçağı tespit yapan firmalar

Su kaçağını bulan cihazla dairenize baktırmak, kaçak çıkmasa da size kar ettirir. Çünkü tesisatla ilgili bir şeyden şüphelenerek her yeri kırmak, size epey pahalıya mal olacaktır. Teraslardaki fayans arasından sızan suları, kırmadan kesmenin de bir yolu var. Yüzeylere uygulanan kimyasallar sayesinde, derz aralarından inen sular kesilebiliyor. Çatı su izolasyon malzemeleri olarak bilinen ürünlerin tamamı, suyu kesmeye yöneliktir. Ancak başarı oranı düşüktür. Her kimyasal bu konuda başarılı olamayabilir.

Çatılarda oluşan sızıntılarda da aynı şekilde önce tesisatın sağlam olduğundan emin olunur. Çatıdan geldiği kesinleşince çatı izolasyonu yapan usta bulunarak onarımı yaptırılır. Tesisatçı firmalar belki terastaki fayans yüzeyden sızan sulara çözüm bulabilirler fakat çatıda sorun olunca ancak çatıcı bu işi çözer ve onarımını yapabilir.

Terastan gelen suyu nasıl keserim

Yağmur yağınca terastan su akıyor diyorsanız, kesinlikle kamera sistemi ile yağmur giderlerine baktırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü çatı giderlerine etraftan uçup gelen yaprak, tüy, toz vb. pislikler dolabilir. Hatta bazen çatı giderine kuşlar yuva yapar ve yavruları gidere düşebilirler. Bunlar daha önce karşılaştığımız sorunlardır. Bu sebeple yağmur gideri tıkanır ve su gitmez. Su giderden gidemediği için de geri teperek, ek yerlerinden sızma yapar. Sızan su terasın altındaki tavandan damlamaya başlayınca; gider borusunda mı problem var, yoksa teras fayans araları su sızdırıyor mu karar veremezsiniz. Bu kararı vermedikten sonra da işe koyulamazsınız. Su sızıntısını tespit etmek için kendinizi yormayın bizi arayın.

Çatı veya Teraslarda Oluşan Sızıntı Problemleri

  1. Terastan su gitmiyor,
  2. Çatı katında oluşan yağmur lekeleri,
  3. Terastan su sızıyor,
  4. Teras katında su sızıntısı
  5. Çatı izolasyonu su sızıntısı yapar mı?
  6.  Çatıdan damlayan sular

Yukarıda saydığımız tüm problemlerden biri ya da bir kaçını yaşıyorsanız en kısa zamanda çatıdaki su sızıntısının nedenini bulan firma arayışına girmeniz gerekmektedir. Çatılarda yaşanan su akıntıları her zaman izolasyon nedeniyle oluşmaz. Siz çatım akıtıyor diyerek bir çatı ustası çağırırsanız, sızıntı izolasyondan değil de yağmur oluklarının tıkanması nedeniyle oluştuysa boş yere masrafa girmiş olursunuz. Terastaki fayansların aralarından su akıyor ise bunun nedenini cihazla çatıda su sızıntısı bulan tesisatçı bir firma size hemen söyleyebilecektir. Terastan tavana su akıyor diyorsanız bizi arayın. İstanbul Tesisat, çatıda oluşan su akıntısının nedenini size teknolojik aletlerle tespit ederek çözümü söyleyecek bir firmadır.

Tıkla Ara