1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (30 oy, ortalama puan: 4,27 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Çatı Teras İzolasyon Problemleri

cati-teras-izolasyon-problemleri

Sizin de daireniz ya da binanız terastan su alıyor ise, yapmanız gerekenleri öğrenmek için doğru adrestesiniz. Çatı teras izolasyon problemleri adı altında inceleyeceğimiz bu konu, çözülmesi zor bir durum. Genellikle en üst katlarda çatıdan sızan sudan hep şikayet edilir. Su kaçağı zaten kendi içinde karışık bir durumdur ama bir de işin içine  yağmur çatı akıntısı girdiğinde, acaba tesisatta mı kaçak var, yoksa izolasyon problemi mi, diyerek işinden içinden çıkılamaz.

Öncelikle problemin nereden olduğunu bulmak gerekir. Her arızanın bir belirtisi olur. Mesela temiz su tesisatı patlağı sürekli akıntı yapar. Pis su kaçağı durumunda ise, sadece giderler kullanıldığında yani banyoda duş alınması durumunda ya da tuvalet kullanıldığında akıntıyı görürüz. Yalnız teras katlarda öyle bir durum vardır ki yağmur yağdığında hem izolasyon sıkıntısı çıkabilir, hem de terastaki suyun çekilmesini sağlayan giderlere su girdiği için sızdırıyor olabilir. Bu durumda dairenin su tesisatının test edilmesi şarttır. Tesisat test edilir ve kameralı su kaçak cihazı ile giderlerin içine bakılır. Terastan akan su giderlerle alakalıysa, arıza olan nokta bulunur değiştirilir. Eğer su tesisatı ve atık su boruları sağlam çıkarsa, suyun çatı veya terastan sızdığı kesinleşir.

Su kaçağını bulan cihazla dairenize baktırmak, kaçak çıkmasa da size kar ettirir. Çünkü tesisatla ilgili bir şeyden şüphelenerek her yeri kırmak, size epey pahalıya mal olacaktır. Teraslardaki fayans arasından sızan suları, kırmadan kesmenin de bir yolu var. Yüzeylere uygulanan kimyasallar sayesinde, derz aralarından inen sular kesilebiliyor. Çatı su izolasyon malzemeleri olarak bilinen ürünlerin tamamı, suyu kesmeye yöneliktir. Ancak başarı oranı düşüktür. Her kimyasal bu konuda başarılı olamayabilir. Firmamızın kullanmış olduğu Flexdub havuz kaçak kimyasalı ile fayans aralarından sızan sular kesilebilir.

Çatılarda oluşan sızıntılarda da aynı şekilde önce tesisatın sağlam olduğundan emin olunur. Çatıdan geldiği kesinleşince çatı izolasyonu yapan usta bulunarak onarımı yaptırılır. Tesisatçı firmalar belki terastaki fayans yüzeyden sızan sulara çözüm bulabilirler fakat çatıda sorun olunca ancak çatıcı bu işi çözer ve onarımını yapabilir.

Yağmur yağınca terastan su akıyor diyorsanız, kesinlikle kamera sistemi ile yağmur giderlerine baktırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü çatı giderlerine etraftan uçup gelen yaprak, tüy, toz vb. pislikler dolabilir. Hatta bazen çatı giderine kuşlar yuva yapar ve yavruları gidere düşebilirler. Bunlar daha önce karşılaştığımız sorunlardır. Bu sebeple yağmur gideri tıkanır ve su gitmez. Su giderden gidemediği için de geri teperek, ek yerlerinden sızma yapar. Sızan su terasın altındaki tavandan damlamaya başlayınca; gider borusunda mı problem var, yoksa teras fayans araları su sızdırıyor mu karar veremezsiniz. Bu kararı vermedikten sonra da işe koyulamazsınız. Su sızıntısını tespit etmek için kendinizi yormayın bizi arayın.

Çatı veya Teraslarda Oluşan Sızıntı Problemleri

 1. Terastan su gitmiyor,
 2. Çatı katında oluşan yağmur lekeleri,
 3. Terastan su sızıyor,
 4. Teras katında su sızıntısı
 5. Çatı izolasyonu su sızıntısı yapar mı?
 6.  Çatıdan damlayan sular

Yukarıda saydığımız tüm problemlerden biri ya da bir kaçını yaşıyorsanız en kısa zamanda çatıdaki su sızıntısının nedenini bulan firma arayışına girmeniz gerekmektedir. Çatılarda yaşanan su akıntıları her zaman izolasyon nedeniyle oluşmaz. Siz çatım akıtıyor diyerek bir çatı ustası çağırırsanız, sızıntı izolasyondan değil de yağmur oluklarının tıkanması nedeniyle oluştuysa boş yere masrafa girmiş olursunuz. Terastaki fayansların aralarından su akıyor ise bunun nedenini cihazla çatıda su sızıntısı bulan tesisatçı bir firma size hemen söyleyebilecektir. Terastan tavana su akıyor diyorsanız bizi arayın. İstanbul Tesisat, çatıda oluşan su akıntısının nedenini size teknolojik aletlerle tespit ederek çözümü söyleyecek bir firmadır.

Bu içeriği paylaş

10 Yorum

 • selim

  dubleks dairedeyim üst katta terasla baglantılı olan odalarda alt kısımlarda kabarmalar basladı epey cok.tavandan catıdan gelen su veya kabarma yok odalar alt kısımları kabarık nerdeyse 4 duvarda kabardı çözum teras kapanması mı olur yoksa kalebodurlardamıdır sorun ?

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Teras sorunlarında en iyi çözüm üzerinin kapanması olacaktır. Buna imkan yok ise çok iyi bir izolasyon firmasıyla görüşüp 5 yıl garanti verebilecek düzeyde anlaştıktan sonra zemini kaplama yapmanız gerekir. Teknoloji gel,iştikçe her alanda kullanılan bir sürü sorun çözen kimyasallar ortaya çıkıyor.

 • Kemal

  Usta dublex derede oturmaktadır mutfa terastan su alıyor galiba ne yapılması lazım

 • Volkan

  Merhabalar biz son katta oturuyoruz ve çatı yok beton var mütahayit mebranch döşetmiş şap kazınmaya başlamıştı ve çatıda çatlaklar vardı bende ısı izalayonu ve vé şap döktürüp ve üzerine 32×32 kalebodur döşettim. 1.5 yıl sonra suyu salondan içeri almış yağmur yağdı zaman su geliyor ne yapabilirim.
  Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Volkan bey teraslar için suyu iletmeyen izolasyon malzemesi var bunu çatıya uygulayıp seramikler yapılsaydı daha sağlıklı olurdu. Bu sorunu kökünden çözebiliriz. Firmamızın su sızıntıları için yaptığı tüm işlemler garantilidir.

 • selin kaya

  İyi günler, sıfır bir dubleks aldım. Binanın köşesinden alt kata su sızıyor bu yağmurlu günlerde. Ust katta sıkıntı yok. Gider tıkanık değil. İsterseniz fotoğraf da gönderebilirim. İkitellide oturuyorum.

  • Cihazlı Tesisatçı

   Yaşadığınız su sızıntısı problemi izolasyon olabilir. Fayans aralarından sızan su betonun içinden geçerek tavanları ıslatır.

 • Gökhan Aydemir

  Teras katında oturmaktayım ve çatıdan fazlasıyla su damlamaktadır. Bunun için ne yapabiliriz?

  • Murat Taştan

   Çatı ve izolasyon firmalarına başvurmalısınız. Tesisat işleri ile alakalı ise bizden yardım alabilirsiniz.

 • mehmet

  iyi geceler benim evimin arkasi teras alt Bodrum kati var ama cati suyu komsunun borusuyla bir ancak yagmur yadiginda geliyor su Bodrum katin duvarina ne onerirsiniz terasi temele kadar esip beriseyler yapabilirmiyim bu konuda beni bilgilendirip en kisa ucuz yollu nasil kurtulabiliriim iyi geceler

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.