Robotla Su Kaçağını Bulan Firmalar

Robotla-Su-Kacagini-Bulan-Firmalar

Duvar kırmadan, robotla su kaçağına bulan firmalar daha çok Bağcılar bölgesine yoğunlaşmıştır. Tesisat borularında herhangi bir kopma oluştuğunda sızıntıyı fark edemezseniz, bu size pahalıya mal olacaktır. Ödeyeceğiniz su faturası iki ya da üç katına çıkabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, robotlu tesisatçılara başvurmadan önce evde sizin uygulayabileceğiniz bir kaç basit teknikten bahsedeceğim. Zaten eve çağıracağınız su kaçağını bulan firmalar da aynısı yapacaktır. Öncelikle kombinin altında yer alan iki vana vardır. En sağdakinin soluna doğru bir yanında bulunan küçük bir vana mevcuttur. Bu vana kombiye giriş yapan soğuk su vanasıdır. Bu vanayı kapattığınızda sıcak su borularında kaçak var ise önlemiş olacaksınız. Bu teknik uygulandıktan sonra, 5 saat kadar beklenmelidir. Aşağıya akan su kesilmediyse ikinci yöntemi denemenizi öneririm. İkinci yöntemde evinizdeki atık su tahliye borularının hiçbirini kullanmayın. Bu testin sonuç süresi yaklaşık 24 saattir. Hala su akıntısı devam ediyorsa, farklı bir tesisatçı ustadan yardım almanız gerekir.

Su kaçağı tespitinde kullanılan akustik sesler nasıl meydana gelir?

Yer altındaki basınçlı borulardaki su sızıntıları, birbirinden farklı birçok ses çıkarır. Bunları sizin için aşağıda listeledik;

 1. Borudaki titreşimden kaynaklanan veya borudaki delik sebebiyle, azalan basınçtan kaynaklanan sesler.
 2. Borunun etrafında akan suların oluşturduğu sesler.
 3. Borudaki suyun etrafındaki duvara vurmasıyla çıkan sesler.
 4. Boruya sıçrayan ve/veya borudan sıçrayan taş ve çakıl kaynaklı sesler.

Su kaçağının tespitinde genellikle A maddesinde belirtiğimiz sesler sayesinde tespit mümkün olmaktadır. Çünkü bu sesler sabit ve güçlüdür. Diğer maddelerde belirtilen sesler, su kaçağı tespitinde etkin değillerdir. Çünkü her boru patlamasında bu sesler mevcut olmayabilir.

Su kaçağı tespitinde kullanılan seslerin yüksekliğini ve frekansını etkileyen faktörler

 • Borudaki su basıncı
 • Boru malzemesi ve boru çapı
 • Toprak tipi ve toprak sıkıştırma
 • Boru üzerinde toprak derinliği
 • Yüzey örtüsü: çimen, gevşek toprak, asfalt, beton levha, vb.

Sızıntı Sesinin yüksekliği veya yoğunluğunu, boru içindeki suyun basınç altıyla (limitine kadar)doğrudan orantılıdır, bu şekilde çıkan seslerden sızıntının sebep olduğu kaçak miktarını tespit edebiliriz.

Demir şebeke, bakır hizmetleri ve çelik borular gibi metal borular, PVC borular veya asbestli çimento boruları kesinlikle daha yüksek sesle ve daha yüksek frekansta olan su sızıntısı sesleri iletir. Bu nedenle, boru malzemenin bilmek, su kaçağı tespiti için önemlidir.

Büyük çaplı borular, PVC, beton, çelik veya demir olsun, çok daha az ses iletirler. Küçük çaplı borular daha çok ses iletir. Bu sebeple büyük çapta boruların su kaçağı tespitini küçük çapta boruların su kaçağı tespitine göre daha zordur.

Gevşek topraklarda su kaçağı tespiti sıkı topraklara nazaran daha kolaydır ve topraktaki borunun yerden kaç metre aşağıda olduğu da su kaçağı tespitini etkileyen faktörlerdendir. Eğer 7-8 metre gevşek toprakta bir sızıntı varsa 3-4 metrede bulunan sert topraktaki sızıntıya göre çok daha kolay tespit edilirler.

Son olarak, toprak örtüsü, bir asfalt cadde, gevşek toprak, beton döşeme veya çim olup olmadığını önemli bir fark yaratıyor. Sert sokak yüzeylerde su sızıntısı sesleri su borusunun iki tarafında 5 ila 10 metre veya daha fazla duyulabilir. Çimler ve gevşek yüzeylerdeki yumuşak plaka yüzeyi su kaçağı tespiti için daha zordur.

Metal borular, 6 inç ve 12 inç arasında özellikle demir şebeke, bakır hizmetleri ve çelik borular, her yönde yüzlerce metre su sızıntısı sesleri iletir. Asbestli çimento boru ve PVC boru neredeyse sesleri iletmez.

Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Sızıntı Seslerinin İletiminde Boru Malzeme ve Çap Mesafeleri

 • 6 inç Dökme Demir Boru 600-1000 metre
 • 12 inç Dökme Demir Boru 400 ile 800 metre
 • 24 inç Dökme Demir Boru 200 ile 400 metre
 • 6 inç AC Boru 400 ile 800 metre
 • 12 inç AC Boru 300 ile 500 metre
 • 24 inç AC Boru 100-300 metre
 • 6 inç PVC Boru 200 ile 300 metre
 • 12 inç PVC Boru 100 ile 200 metre
 • 24 inç PVC Boru 50 ile 100 metre

Sızıntı sesleri yukarıda da görüldüğü gibi her malzeme ve çap ölçüsü için farklı mesafelerden duyulabilir. Bu nedenle malzeme ve boru çapı bilgisi su kaçağı tespiti için önemlidir.

Her robot kullanan tesisatçı su kaçağını bulacak diye bir şey yoktur. Ustaya güven tabi ki önemlidir fakat cihazın gösterdiği nokta bazen şaşırtabilir. Bu işi meslek edinmiş robot cihazlı tesisatçılardan yardım almanızı ısrarla tavsiye ediyoruz. Her gün bu işle uğraşan ustalar, diğer tesisatçı ustalara nazaran işlerde daha tecrübeli olurlar. Bazı ustalar robotla su kaçağı tespiti yapanları hafife alarak kendilerinin tecrübeleriyle kaçağı bulabileceğini düşünür. Bu düşünce tamamen yanlıştır.  Piyasada sanatına laf söylenmeyecek bir sürü usta var. Fakat bu ustalar genelde büyük binaların mekanik tesisatlarıyla uğraştığı için, sizin bu ustalara ulaşmanız bir hayli zordur. Geriye kalan plastik boru ustalarının tecrübesi İstanbul Tesisat ustalarının tecrübeleriyle yarışmaya yetmez.

Robotla Su Kaçağı Bulan Tesisatçı Hangi Özellikleri Taşımalı?

Su tesisatınızda meydana gelen problemleri ortadan kaldırmak istediğinizde bir tesisat ustası çağırmanız şart. Ancak bu tesisat ustasının kim olacağı ve hangi özellikler taşıması gerektiği önemlidir. Rastgele bir tesisat ustası çağırdığınızda robotla su kaçağı bulma hizmetinin beklentilerinizi karşılamaması muhtemeldir. İstanbul Tesisat olarak güvenilir su tesisatçısı ile ilgili nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Profesyonel Su Kaçağı Tespit Cihazları Kullanmalıdır

Su kaçağı tespitinde tecrübe ve birikim ne kadar önemli olursa olsun ustanın kaliteli ekipmanları olmalıdır. Çünkü gözle kontrol edilemeyen pek çok kısma kamera ve robotla müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de ekipmanları yeterli olmayan bir ustaya çok da güvenmemelisiniz.

Tecrübesinden Emin Olduğunuz Ustaları Tercih Edin

Teknoloji, su kaçağı tespitinde çok şey demektir. Ancak ekipman kullanmayı bilmeyen, pratik çözümler üretmekte yetersiz ve zorlu durumların içinden çıkamayan ustalar pek de başarılı bir hizmet almanıza imkân vermeyecektir. Bu durumda tecrübeli bir usta tercih etmek her şeyden önemlidir.

Güvenilir Bir Tesisatçı Tercih Edin

İnternette rasgeldiğiniz her tesisat ustası size vaat edilen hizmetleri sunmayabiliyor. Çünkü sözle ifade edilenler icraata geldiğinde havada kalabiliyor. Bu nedenle titiz araştırmalar yaparak gerçekten müşterilerine güven veren su kaçağı bulan tesisatçı seçmelisiniz.

İstanbul Tesisat olarak tüm bu özellikleri taşıyan tesisat ustalarımızla beklentilerinizi en kısa sürede ve güvenle karşılıyoruz.

Yorum yapın

Tıkla Ara