Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Evde-Su-Kacagi-Nasil-Anlasilir

Su kaçaklarını vereceğimiz bilgilerle anlamak artık zor değil. Evinizde su kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Su kaçakları, akıntı şekline göre tahmin edilebilir. Mesela aniden başlayıp sürekli akan bir su varsa, temiz su borusunun patlamış olma ihtimali çok yüksektir. Eğer yavaş yavaş kabarmaya başlamış ve gittikçe kabaran bölge genişliyorsa, uzun zaman geçmesine rağmen damlamıyor ise pis su kaçağı olma ihtimali yüksektir. Bir de siyahlaşan tavanlar vardır, bunlar net olarak anlaşılamaz. Banyodaki havasızlıktan, buhar neminin karartması da olabilir, yukarı banyodan çok ufak bir sızıntının neden olduğu bir sorun da olabilir. Net bir bilgi için testler yapmak, cihazla kontrol gerekir. Belirttiğimiz hususlar tamamen tahmine dayalıdır. Evde su kaçağını nasıl anlarım diyorsanız net olarak anlamanın yolu görüntülü cihazlardır.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Su kaçağını anlamanız için gerekli bilgiler

  • Su faturanız çok yüksek geliyorsa
  • Musluklar kapalı olduğu halde su sayacınız hala dönüyorsa
  • Alt katınıza su damlıyorsa büyük ihtimalle sizin daireden sızıntı oluyordur.

Su, yolunu bulsa da genelde hangi daireye denk geliyorsa orada kaçak çıkar. Bu sonuçlardan herhangi biri evinizde meydana geldiğinde şunu yapabilirsiniz. Evinizdeki muslukların hepsinin kapalı olduğundan emin olun. Özellikle klozetin yanında bulunan iki taharet musluğunu da tamamen kapatın. Mutfak evyesinin altında bulunan taharet muslukları ve lavabo altında bulunan taharet musluklarını kapatın. Su sayacınızın üzerinde yazılı rakamları gece yatmadan önce not alın. Sayacın üzerinde yazılı rakamları aldıktan sonra, sabah sayacınızı tekrar okuyun eğer aldığınız rakamlar arasında fark varsa temiz su tesisatınız da kaçak var demektir.

  • Klozetinizi mutlaka kontrol edin çünkü umursamayacağınız ufak sızıntılar dahi aşağı kata gidebilir.

Bazen klozetin üzerinde bulunan rezervuar içinden klozetin içine az az su akmaya başlar. Bu akan su, sabaha kadar 30 litre su kaybına neden olabilir. Bu sebeplerde su faturanızın yüksek gelmesine sebep olabilmektedir.

  • Evde karşı karşıya olduğunuz bir su kaçağı probleminiz varsa ve nereden geldiği bilmiyorsanız, bize ulaşın tıkanıklığı yerini net olarak tespit edip onarımını yapalım.

Su kaçak arama cihazıyla gelip su sızıntısı olan bölgeyi tespit ediyoruz. Hiçbir yeri kırmadan dökmeden su kaçağı tespitini gerçekleştiriyoruz.

Evinizde Su Kaçağı Varsa

Eğer evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız mahalle arasında kalan ustalardan destek istemeyiniz. Çünkü bu tip tesisatçılarda su kaçağı tespit cihazı bulunmadığından kaçağın yerini bulma için deneme yanılma yöntemi kullanacaktır. Bu yöntem çok eskide kalmış olup, boşu boşuna evinizin birçok yerinde tadilat gerektirir. Bu boşa zaman ve para kaybı demektir. Evinize çağıracağınız tesisatçının mutlaka su kaçağı tespit cihazı ile geldiğinden emin olun. İstanbul tesisat Avrupa’da kullanılan cihazlara sahip az sayıdaki tesisat firmalarından biri olduğu gibi en iyi ustalarla çalışmaktadır. Evinizde kırmadan, tadilata gerek kalmadan su kaçağının yerini tespit eder ve onarımını garantili bir şekilde yapar. Unutmayın ucuza kaçarak cihazsız bir tesisatçı çağırarak çok daha büyük tadilat masraflarıyla karşılaşabilirsiniz.

Evde Su Sızıntısı Tespiti Nasıl Yapılır?

Evinizde bir su kaçağının varlığından emin olmak adına yukarıda sıralanan durumlar tek başına yeterli değildir. Su faturanızın yüksek gelmesi su fiyatlarındaki artışa, muslukların kapalı haldeyken sayacın dönmesi de sayaçtaki arızaya işaret edebilmektedir. Peki, su kaçağını en net tespit etme yöntemi hangisidir? Cevap hiç şüphesiz profesyonel su kaçağı tespit işlemleri olacaktır. İstanbul Tesisat ekibi tarafından gerçekleştirilen uygulamalar çerçevesinde suyun sızıntı yaptığı alanlar titizlikle belirlenmektedir. Böylelikle su kaçağı var mı yok mu endişensini yaşamazsınız. İşte evde su kaçağı tespiti yaparken kullanılan yöntemler!

Termal Kamera ile Su Kaçağı Tespiti

Evinizde suyun bir şekilde sızdığından endişeleniyorsanız İstanbul Tesisat ekibini arayarak kameralı su kaçağı tespiti hizmetlerine başvurabilirsiniz. Suyun nereden kaçak yaptığını tespit etmede oldukça ideal olan bu yöntem aynı zamanda su kaçağı tamiri için de çok avantajlı bir seçenektir. Kamera ile bütün tesisatın taranması sonrasında kaçak noktasal olarak belirlenmektedir. Sonrasında hangi yöntemle tamir işlemlerinin gerçekleştirileceği konusunda değerlendirmeler yapılmaktadır.

Ses Cihazıyla Su Kaçağı Tespiti

Evinizde su sızıntıları olduğu düşüncesi sizi endişelendiriyorsa ses cihazı kullanarak suyun kaçak yaptığı noktaları belirleyebilirsiniz. Böylelikle daha başarılı bir sonuç elde edebileceğinizi de unutmamalısınız. Ses cihazı, suyun sızıntı yaparken çıkardığı sesten yola çıkarak noktasal tespit imkânı tanır. Sonrasında tamir için ön hazırlıklar yapılması mümkündür. Ses cihazı sayesinde tespitin sorunsuz bir noktaya ulaşması söz konusu olacaktır.

Tıkla Ara