1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (27 oy, ortalama puan: 4,30 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

evde-su-kacagi-nasil-anlasilir

Su kaçaklarını vereceğimiz bilgilerle anlamak artık zor değil. Evinizde su kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Su kaçakları, akıntı şekline göre tahmin edilebilir. Mesela aniden başlayıp sürekli akan bir su varsa, temiz su borusunun patlamış olma ihtimali çok yüksektir. Eğer yavaş yavaş kabarmaya başlamış ve gittikçe kabaran bölge genişliyorsa, uzun zaman geçmesine rağmen damlamıyorsa pis su kaçağı olma ihtimali yüksektir. Bir de siyahlaşan tavanlar vardır, bunlar net olarak anlaşılamaz. Banyodaki havasızlıktan, buhar neminin karartması da olabilir, yukarı banyodan çok ufak bir sızıntının neden olduğu bir sorun da olabilir. Net bir bilgi için testler yapmak, cihazla kontrol gerekir. Belirttiğimiz hususlar tamamen tahmine dayalıdır. Evde su kaçağını nasıl anlarım diyorsanız net olarak anlamanın yolu görüntülü cihazlardır.

Su kaçağını anlamanız için gerekli bilgiler

 • Su faturanız çok yüksek geliyorsa
 • Musluklar kapalı olduğu halde su sayacınız hala dönüyorsa
 • Alt katınıza su damlıyorsa büyük ihtimalle sizin daireden sızıntı oluyordur.

Su, yolunu bulsa da genelde hangi daireye denk geliyorsa orada kaçak çıkar. Bu sonuçlardan herhangi biri evinizde meydana geldiğinde şunu yapabilirsiniz. Evinizdeki muslukların hepsinin kapalı olduğundan emin olun. Özellikle klozetin yanında bulunan iki taharet musluğunu da tamamen kapatın. Mutfak evyesinin altında bulunan taharet muslukları ve lavabo altında bulunan taharet musluklarını kapatın. Su sayacınızın üzerinde yazılı rakamları gece yatmadan önce not alın. Sayacın üzerinde yazılı rakamları aldıktan sonra, sabah sayacınızı tekrar okuyun eğer aldığınız rakamlar arasında fark varsa temiz su tesisatınız da kaçak var demektir.

 • Klozetinizi mutlaka kontrol edin çünkü umursamayacağınız ufak sızıntılar dahi aşağı kata gidebilir.

Bazen klozetin üzerinde bulunan rezervuar içinden klozetin içine az az su akmaya başlar. Bu akan su, sabaha kadar 30 litre su kaybına neden olabilir. Bu sebeplerde su faturanızın yüksek gelmesine sebep olabilir.

 • Evde karşı karşıya olduğunuz bir su kaçağı probleminiz varsa ve nereden geldiği bilmiyorsanız, bize ulaşın tıkanıklığı yerini net olarak tespit edip onarımını yapalım.

Su kaçak arama cihazıyla gelip su sızıntısı olan bölgeyi tespit ediyoruz. Hiçbir yeri kırmadan dökmeden su kaçağı tespitini gerçekleştiriyoruz.

Evinizde Su Kaçağı Varsa

Eğer evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız mahalle arasında kalan ustalardan destek istemeyiniz. Çünkü bu tip tesisatçılarda su kaçağı tespit cihazı bulunmadığından kaçağın yerini bulmak için deneme yanılma yöntemi kullanacaktır. Bu yöntem çok eskide kalmış olup, boşu boşuna evinizin birçok yerinde tadilat gerektirir. Bu boşa zaman ve para kaybı demektir. Evinize çağıracağınız tesisatçının mutlaka su kaçağı tespit cihazı ile geldiğinden emin olun. İstanbul tesisat Avrupa’da kullanılan cihazlara sahip az sayıdaki tesisat firmalarından biri olduğu gibi en iyi ustalarla çalışmaktadır. Evinizde kırmadan, tadilata gerek kalmadan su kaçağının yerini tespit eder ve onarımını garantili bir şekilde yapar. Unutmayın ucuza kaçarak cihazsız bir tesisatçı çağırarak çok daha büyük tadilat masraflarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu içeriği paylaş

8 Yorum

 • Hasan Sökmez

  Üst kat komşunun banyosundan bizim banyoya şu kacağı oluyor,bir çok usta getirildi birçok ustaya gösterildi fakat bir türlü kimse yerini tespit edemedi,merak ettiğim konu sizin bilgisayarlı sistemle arıza tesptiniz kalorifer tesisatı,içme suyu tesisatı ve pissu tesisatlarındaki arıza tespitlerinide kapsıyormudur..?

  Demek istiyorumki bizim mevcut arızamız hangi tesisattan kaynaklandığı belli değil şayet arıza pissu tesisatındaysa yada içme suyu vede kalorifer tesisatlarından birinde mevcut ise tespiti mümkünmüdür.??

  Saygılarımla.
  22.01.2016

  • Kameralı Su Tesisatçı

   Bütün tesisat kontrollerini firmamız yapmaktadır. Kalorifer tesisatı için termal kamerayla kaçağın yerini buluyoruz. Pis su tesisatında boru içini görüntüleyen kameralar kullanılıyor. Şebeke suyunda kaçak yerini bulmak için özel dinleme cihazları gerekir. İstanbul tesisat firmasında aradığınız tüm soru ve sorunlara cevap bulabilirsiniz.

 • Zekiye Beyde

  Merhaba demir döküm nötron kombi kullanıcısıyım kombiyi yazlık konumunda almıştım fakat bugün kullanmaya açtım ama soğuk su akıyor normalde her zaman sıcak akardı kışlık konumda ısınıyor su fakat yazlıkta su ısınmıyor. Su derecesi 18 19 derecede

  • Murat Taştan

   Bahsettiğiniz konu uzmanlık alanımız dışında olduğu için kombi servisini aramanız gerekiyor efendim.

 • Erkan Temel

  Selam dairedeki bütün musluk vanalarını kapattığım halde su saatinin içindeki çark yavaş yavaş donuyor ayni zamanda işin aksi evin içinde kabaran veya su gelen kısımda yok ne olabilir

  • Murat Taştan

   sayacınız bozuk olabilir yada tesisatta beton içine denk gelen göremediğiniz bir kaçak vardır.

  • oben saltan

   öncelikle evdeki bütün sifonları ve taharet musluklarını kontrol edin derim… genelde bunlarda olur sızıntı.

 • Ferdi Akdemir

  su kacağımız var esenlerde bana ulaşabilir misiniz?

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.