Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Evde-Su-Kacagi-Nasil-Anlasilir

Su kaçaklarını vereceğimiz bilgilerle anlamak artık zor değil. Evinizde su kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Su kaçakları, akıntı şekline göre tahmin edilebilir. Mesela aniden başlayıp sürekli akan bir su varsa, temiz su borusunun patlamış olma ihtimali çok yüksektir. Eğer yavaş yavaş kabarmaya başlamış ve gittikçe kabaran bölge genişliyorsa, uzun zaman geçmesine rağmen damlamıyor ise pis su kaçağı olma ihtimali yüksektir. Bir de siyahlaşan tavanlar vardır, bunlar net olarak anlaşılamaz. Banyodaki havasızlıktan, buhar neminin karartması da olabilir, yukarı banyodan çok ufak bir sızıntının neden olduğu bir sorun da olabilir. Net bir bilgi için testler yapmak, cihazla kontrol gerekir. Belirttiğimiz hususlar tamamen tahmine dayalıdır. Evde su kaçağını nasıl anlarım diyorsanız net olarak anlamanın yolu görüntülü cihazlardır.
Avrupa 0212 647 10 10 Anadolu 0216 340 55 55

Su kaçağını anlamanız için gerekli bilgiler

 • Su faturanız çok yüksek geliyorsa
 • Musluklar kapalı olduğu halde su sayacınız hala dönüyorsa
 • Alt katınıza su damlıyorsa büyük ihtimalle sizin daireden sızıntı oluyordur.

Su, yolunu bulsa da genelde hangi daireye denk geliyorsa orada kaçak çıkar. Bu sonuçlardan herhangi biri evinizde meydana geldiğinde şunu yapabilirsiniz. Evinizdeki muslukların hepsinin kapalı olduğundan emin olun. Özellikle klozetin yanında bulunan iki taharet musluğunu da tamamen kapatın. Mutfak evyesinin altında bulunan taharet muslukları ve lavabo altında bulunan taharet musluklarını kapatın. Su sayacınızın üzerinde yazılı rakamları gece yatmadan önce not alın. Sayacın üzerinde yazılı rakamları aldıktan sonra, sabah sayacınızı tekrar okuyun eğer aldığınız rakamlar arasında fark varsa temiz su tesisatınız da kaçak var demektir.

 • Klozetinizi mutlaka kontrol edin çünkü umursamayacağınız ufak sızıntılar dahi aşağı kata gidebilir.

Bazen klozetin üzerinde bulunan rezervuar içinden klozetin içine az az su akmaya başlar. Bu akan su, sabaha kadar 30 litre su kaybına neden olabilir. Bu sebeplerde su faturanızın yüksek gelmesine sebep olabilmektedir.

 • Evde karşı karşıya olduğunuz bir su kaçağı probleminiz varsa ve nereden geldiği bilmiyorsanız, bize ulaşın tıkanıklığı yerini net olarak tespit edip onarımını yapalım.

Su kaçak arama cihazıyla gelip su sızıntısı olan bölgeyi tespit ediyoruz. Hiçbir yeri kırmadan dökmeden su kaçağı tespitini gerçekleştiriyoruz.

Evinizde Su Kaçağı Varsa

Eğer evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız mahalle arasında kalan ustalardan destek istemeyiniz. Çünkü bu tip tesisatçılarda su kaçağı tespit cihazı bulunmadığından kaçağın yerini bulma için deneme yanılma yöntemi kullanacaktır. Bu yöntem çok eskide kalmış olup, boşu boşuna evinizin birçok yerinde tadilat gerektirir. Bu boşa zaman ve para kaybı demektir. Evinize çağıracağınız tesisatçının mutlaka su kaçağı tespit cihazı ile geldiğinden emin olun. İstanbul tesisat Avrupa’da kullanılan cihazlara sahip az sayıdaki tesisat firmalarından biri olduğu gibi en iyi ustalarla çalışmaktadır. Evinizde kırmadan, tadilata gerek kalmadan su kaçağının yerini tespit eder ve onarımını garantili bir şekilde yapar. Unutmayın ucuza kaçarak cihazsız bir tesisatçı çağırarak çok daha büyük tadilat masraflarıyla karşılaşabilirsiniz.

Evde Su Sızıntısı Tespiti Nasıl Yapılır?

Evinizde bir su kaçağının varlığından emin olmak adına yukarıda sıralanan durumlar tek başına yeterli değildir. Su faturanızın yüksek gelmesi su fiyatlarındaki artışa, muslukların kapalı haldeyken sayacın dönmesi de sayaçtaki arızaya işaret edebilmektedir. Peki, su kaçağını en net tespit etme yöntemi hangisidir? Cevap hiç şüphesiz profesyonel su kaçağı tespit işlemleri olacaktır. İstanbul Tesisat ekibi tarafından gerçekleştirilen uygulamalar çerçevesinde suyun sızıntı yaptığı alanlar titizlikle belirlenmektedir. Böylelikle su kaçağı var mı yok mu endişensini yaşamazsınız. İşte evde su kaçağı tespiti yaparken kullanılan yöntemler!

Termal Kamera ile Su Kaçağı Tespiti

Evinizde suyun bir şekilde sızdığından endişeleniyorsanız İstanbul Tesisat ekibini arayarak kameralı su kaçağı tespiti hizmetlerine başvurabilirsiniz. Suyun nereden kaçak yaptığını tespit etmede oldukça ideal olan bu yöntem aynı zamanda su kaçağı tamiri için de çok avantajlı bir seçenektir. Kamera ile bütün tesisatın taranması sonrasında kaçak noktasal olarak belirlenmektedir. Sonrasında hangi yöntemle tamir işlemlerinin gerçekleştirileceği konusunda değerlendirmeler yapılmaktadır.

Ses Cihazıyla Su Kaçağı Tespiti

Evinizde su sızıntıları olduğu düşüncesi sizi endişelendiriyorsa ses cihazı kullanarak suyun kaçak yaptığı noktaları belirleyebilirsiniz. Böylelikle daha başarılı bir sonuç elde edebileceğinizi de unutmamalısınız. Ses cihazı, suyun sızıntı yaparken çıkardığı sesten yola çıkarak noktasal tespit imkânı tanır. Sonrasında tamir için ön hazırlıklar yapılması mümkündür. Ses cihazı sayesinde tespitin sorunsuz bir noktaya ulaşması söz konusu olacaktır.

“Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?” üzerine 16 yorum

 1. Dublex olan evimin 2. Katindaki camasir makinesinin kapali olmasina ragmen icerisine su doluyor su tesisatini kapattigim halde icerisi yariya kadar su oluyor nedenini ögrenmek istiyorum

  Yanıtla
  • Merhaba. Çamaşır makineniz çalışmadığı halde içine su doluyorsa pis su gideriniz tıkanmış olabilir. Bunun için kamera ile hattın kontrol edilmesi tıkalı ise robot ile açılması gerekmektedir. Bu işlemi biz 150 TL karşılığında yapabiliyoruz. 0532 283 64 40 Saygılarımla

   Yanıtla
 2. Banyomun arkasındaki duvarda kabarmalar var ve zamanla bu kabarmalar artıyor. Her defasında kazıtıp alçı yaptırıyorum. Öneriniz varmıdır.

  Yanıtla
  • İyi günler Hüseyin Bey. Öncelikle sürekli yeniden alçı çekmeniz boşuna çünkü bir etkisi yok. Banyoda ufak bir sızıntı var ve bu da hemen sırtındaki duvarı etkiliyor. Yakında alt kata sızıntı vermeye başlayacaktır zaten. Bunun için cihazlarla banyonuzu kontrol ettirip kaçağınızın yerini buldurmanız gerekiyor. Ondan sonra duvardaki kabarmalar duracaktır ve yeniden alçı çektiğinizde durum tekrarlamayacaktır.

   Yanıtla
 3. Karsı komsumuzun mutfağında temiz su birikintisi oluyormuş, tam köşe kısımda ama her gün değil gün aşırı, üst kattanmi yoksa bizdenmi kaynaklı olabilir nsl ogreneblrz

  Yanıtla
  • Birgül hanım öncelikle su çıkan dairenin temiz su tesisatı ve pis su gider borularının cihazlarla kontrol edilmesi gerekiyor. Çünkü genellikle arızalar su çıkan daireden kaynaklanır. Şap içindeki bir boruda patlamış olabilir. Dışarıda herhangi bir bağlantıdan yada hortumdan da sızdırıyor olabilir. Su kaçağı testlerinin sonucunda bunu net olarak anlayabiliriz. Ofisimizi ararsanız yardımcı olabiliriz. 0212 647 10 10

   Yanıtla
 4. bodrumuma yoqun qenis bolgeye su sizmasi var evde banyo derzleri yer yer atti oda duvari ve banyo giris duvarinda kabatrilar var her yeri kontrol ediyorum ancak evici su sizintisi yok nedir

  Yanıtla
 5. Üst kat komşunun banyosundan bizim banyoya şu kacağı oluyor,bir çok usta getirildi birçok ustaya gösterildi fakat bir türlü kimse yerini tespit edemedi,merak ettiğim konu sizin bilgisayarlı sistemle arıza tesptiniz kalorifer tesisatı,içme suyu tesisatı ve pissu tesisatlarındaki arıza tespitlerinide kapsıyormudur..?

  Demek istiyorumki bizim mevcut arızamız hangi tesisattan kaynaklandığı belli değil şayet arıza pissu tesisatındaysa yada içme suyu vede kalorifer tesisatlarından birinde mevcut ise tespiti mümkünmüdür.??

  Saygılarımla.
  22.01.2016

  Yanıtla
  • Bütün tesisat kontrollerini firmamız yapmaktadır. Kalorifer tesisatı için termal kamerayla kaçağın yerini buluyoruz. Pis su tesisatında boru içini görüntüleyen kameralar kullanılıyor. Şebeke suyunda kaçak yerini bulmak için özel dinleme cihazları gerekir. İstanbul tesisat firmasında aradığınız tüm soru ve sorunlara cevap bulabilirsiniz.

   Yanıtla
 6. Merhaba demir döküm nötron kombi kullanıcısıyım kombiyi yazlık konumunda almıştım fakat bugün kullanmaya açtım ama soğuk su akıyor normalde her zaman sıcak akardı kışlık konumda ısınıyor su fakat yazlıkta su ısınmıyor. Su derecesi 18 19 derecede

  Yanıtla
 7. Selam dairedeki bütün musluk vanalarını kapattığım halde su saatinin içindeki çark yavaş yavaş donuyor ayni zamanda işin aksi evin içinde kabaran veya su gelen kısımda yok ne olabilir

  Yanıtla

Yorum yapın

Tıkla Ara