1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (177 oy, ortalama puan: 4,37 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Petek Temizliği – Kombi Tesisat Temizliği

profesyonel-petek-temizligi

Petek temizleme işlemleri, profesyonel firmaların kontrolünde gerçekleşen bir bakım çalışmasından ibarettir. Su tesisatı firmaları petek temizliği işlerinizde çok önemli bir rol oynamakta ve sektörün birçok ihtiyacına cevap verebilecek seviyededir. Bu sebeple petek temizliği ya da kombi tesisatı temizliği yaptıracağınızda bu işi yapmaya çalışan kombi bakım firmalarından daha çok tesisat firmalarını tercih etmeniz gerekecektir. Kombi bağlantılarından sonra ısıtma sistemini ilgilendiren tesisat, boru ve bağlantı elemanlarında uzmanlık gerektiren bölüm tesisat ustalarını ilgilendirmektedir. Isınmada yaşadığınız sorunlar petek temizleme işlemleriyle çözülmediğinde sorunun ana kaynağına inilmesi gerekir. Bu konuda bilgi birikimi olmayan firmaların, bu tarz işlere soyunmaları sektörün büyümesinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Petek ve Tesisat Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu soruya cevap vermeden önce petek temizliğinin bir bakım çalışması olduğunu belirtmeliyiz. Petek ve tesisat temizliği yapılırken, asit içeriği olmayan kimyasal ve makine kullanmak şarttır. Petek temizliği için makineyi kombi tesisatına bağlarken evdeki en doğru noktanın seçilmesi gerekir. Bağlantının doğru yapılması evin kirlenmesini önleyip, dışarıya atılacak tortu ve kireç parçalarının uzun yol almasını engelleyecektir. Genelde bağlantı için tercih edilen bölgeler kombinin altı ya da banyodaki havlupan vanalarıdır. Kullanılan makinenin hava ve suyla çalışması en önemli konulardan biridir. Kalorifer borularının hacim olarak küçük olduğu ısıtma tesisatlarında, sıkıştırılmış hava ve su, radyatörün içerisine girdiği anda geniş bir alanla karşılaşır. Peteğin dibine oturmuş tortuları bir anda havalandırarak sistemden dışarı atmayı sağlayan makineler 2 ila 3 bar arası çalışmaktadır. Çıkış borusundan temiz su gelene kadar petek temizleme işi sonlandırılamaz. Radyatör temizliği yapıldıktan sonra, kalorifer tesisatının büyüklüğüne göre bazik özelliğe sahip koruma ve temizleme kimyasalı atılarak sökülen parçalar yerine takılır. Kombinin su seviyesi ayarlanıp peteklerin havası alındıktan sonra sistemi çalıştırabilirsiniz.

Petek Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Firmaların reklam politikaları içerisinde petek bakımlarının her yıl yapılması gerektiğini söyleseler de bu bilgi tam olarak doğru değil. Düzenli olarak 2 yılda bir yapılacak petek bakımı kombi tesisatınız için yeterlidir. Evinizde bulunan kalorifer petekleri eskisi kadar performanslı bir şekilde yanmadığında aşağıda yazılı şikâyetleri yaşıyorsanız tesisat borularında ve radyatörlerde tıkanma var demektir. Peteklerin az ısınma sebeplerinin %85`i kullanıcıların her yıl kombi bakımı yaptırırken petek ve tesisat temizliği yaptırmadıklarından kaynaklanır. İşte o belirtiler;

 • Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise
 • Petekler hiç ısıtmadığında ya da kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde
 • Peteklerin altı ısıtmıyorsa
 • En son petek hiç yanmıyorsa
 • Kombi sürekli kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa
 • Kalorifer peteklerinin 2 yıl veya daha uzun süredir hiç temizliği yapılmamış ise
 • Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa

tıkalı petek temizliği

Peki Neden Petek Temizliği Yaptırmalıyım!

Uzmanlar kombi bakımına verdikleri önemi tesisata göstermiyorlar Oysaki tesisat bakımındaki ısrarı tesisata da göstermek gerekiyor. Günümüzde kombi bakım çalışmaları maalesef elektrik süpürgesiyle içinin tozunu almaktan ibarettir. Ayrıca kombi bakımı yaptırdığınızda kombiniz arıza yapmayacak diye bir kaide yok.

Kimi tesisat firmalarının abarttığı gibi petek temizliği yapıldığında yakıttan %30 tasarruf etmezsiniz. Basit bir örnekle açıklarsak çay demliklerinde alttaki demliğin dibini kireç bağlarken üstteki ufak demliğin neden kireç tutmadığını biliyor musunuz? Bunun sebebi kirecin ısıyla temas  eden noktada daha fazla oluşmasından kaynaklanır.

Neden petek temizliği yaptırmalıyım sorusuna gelirsek eğer; Kombi tesisatında en fazla kireç oluşan nokta, suyun ısındığı eşanjördür. Kombi bakımı esnasında sadece süpürgeyle toz alındığından eşanjör temizliği yapılmamaktadır. Kalorifer tesisatlarında petek temizleme yapılırken kullandığımız koruyucu kimyasal, suyun geçtiği tüm kombi parçalarını ayna gibi tertemiz yapar. Bu işlem kirlilikten kaynaklı kombi parçalarında oluşacak arızaları tamamen yok eder. Bu sayede ekstra ücret ödemeden kombi temizliğiniz de yapılmış olur. Suyu peteklere gönderen kombi olduğu için, düzgün bir şekilde iletimi sağlandığında aldığınız ısı verimi oldukça artacaktır.

“Petek temizliği sanıldığının aksine %30 yakıt tasarrufu sağlamaz. Sadece peteklerden aldığınız ısı performansını artırır.”

 makineyle-petek-temizleyen-firma

Koruyucu Sıvının Önemi

Kirli tesisatlar temizlendiğinde genellikle bazı noktalarda kireç tamamen yok olmaz. Petek temizleme işlemi yapıldıktan sonra, tesisatın içine mutlaka koruyucu sıvı atılması gerekir. Peki koruyucu sıvı neden kombi tesisatı için önemli? Evinize petek bakımı  için gelen firma hangisi olursa olsun 1 saat içerisinde sadece tesisatınızdaki kaba pislikleri temizleyebilir. Koruyucu sıvının temizleme kimyasalından farkı, tesisatın içerisinde kalmasıdır. Isıya en çok maruz kalan bölge olan kombi eşanjörleri en çok kireç bağlayan yerdir. Ancak temizleme sıvısı asidik özellikte bir sıvı olduğundan, petek temizliği esnasında kimyasalın asit içeriği kombinin contalarına ve alüminyum parçalara zarar vereceğinden kombinin içerisine göndermek biraz tehlikelidir. Bahsedilen bu zarar temizlik yapıldıktan 10 ile 30 gün sonrasında, yani zamanla ortaya çıkar. Kombi eşanjör delikleri kirece maruz kaldığında tıkanır ve sıcak su çıkışı zayıflamaya başlar. Ama petek
temizliği bittikten sonra tesisata 1 litre koruma sıvısı ilave edildiğinde, kombi çalıştırılmaya başladığı andan itibaren suya karışarak peteklerin ve kombinin bütün noktalarını dolaşır. Koruyucu Sıvı radyatör musluk aralarını, kolektör vanalarını metalik renge çevirir. Bu koruyucu malzeme sayesinde tesisat sistemi neredeyse ilk kurulduğu günkü haline dönmektedir. Koruyucu petek sıvısı bazik özellikte bir kimyasal olduğu için, ısıtma sisteminin içinde 10 yıl kalsa bile zarar vermez. Metal malzemelerin içinden geçtiği süre boyunca her tarafı ayna gibi yapar.

Koruyucu sıvının etkisini kireç tutmuş çaydanlığınızda deneyerek etkilerini görmeniz mümkün. Çaydanlıktaki kireçleri hiçbir kazıma yapmadan 1 saat gibi kısa sürede tertemiz yapacaktır. Kombiniz çalıştığı sürece hareket halinde olan koruyucu sıvı su sirkülasyon yaptıkça sürtünme yoluyla değdiği her metal parçayı ilk günkü haline çevirecektir. Tamamlanmış bir tesisat temizliği yaptırmak istiyorsanız  sistemin içerisine mutlaka koruyucu sıvı atın. Koruyucu sıvı kullanılan tesisatlarda ısı farkı açıkça görülmektedir. Hem temizlik hem de mükemmel bir koruma sağlayan Koruyucu ilaç hakkında ya da aklınıza takılan herhangi bir soruda petek temizliği firmamızı telefonla arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

kimyasal-ilacla-petek-bakimi

Uzmanından Petek Temizliği Ne işe Yarar?

Yeni tesisatların petek iç yüzeyleri havayla temas halinde olduğundan herhangi bir koruyucu maddeyle kaplanmamış ise alüminyumlar alüminyum oksit, demirler demir oksit, bakır malzemelerde ise bakır oksit oluşacaktır. Büyük depolarda bekleyen henüz tesisata bağlanmamış petekler, kombiler havayla temas halinde olduğu için oksitlenme daha malzeme size ulaşmadan başlayacaktır. Dolasıyla ısıtma sistemini kurulum aşamasından itibaren korumaya başlamak en doğru işlemdir. Korozyona uğramış, çürümeye yakın olan sisteme tesisat temizliği yapmak ve sonra koruyucu koymak faydalı bir işlem olsa da doğru değildir. Isıtma sisteminin sorunsuz bir şekilde uzun süre çalışmasını sağlamak istiyorsanız, koruyucu ilaçlar kullanmak yeterli olacaktır. Eski üretim radyatörlerde genelde makinelerden çıkan atık yağlar incelterek iç yüzeye sürülürdü. Bu yağ radyatörleri korozyona ve çürümeye karşı engellerdi. Hatta eski petek bulunan evlerde temizlik yapıldığında, kombinin suyunu dışarı çıkartılırken yağlı simsiyah bir suyla karşılaşılır. Tesisatlarda sudaki laminar akış çok önemlidir. Pompa devreye girdiği anda, suyun borulardaki ve radyatörlerdeki akışı çok önemlidir. Suyun akışkanlığını olumsuz etkileyen faktörler daha önce de belirttiğimiz gibi metal yüzeylerden kopan partiküllerin birleşmesinden kaynaklanmaktadır. Sistemde yoğun halde dolaşan tortular, suyun spiral çizerek dönen su ısı iletim kat sayısını ve pompa verimini düşürür. Dolayısıyla yakıt harcamasını da artırır. Örneğin bir radyatörden alınan kalori 700 iken 500 kaloriye düşerek, bunun sonucunda kombi daha fazla çalışıp gaz tüketimini artıracaktır. Bu sebepten dolayı partikül oluşumunu engellemek için, sistem sıfırken bu kimyasalı koymak daha faydalı olacaktır. İstanbul Tesisat olarak kullandığımız kimyasalın en önemli özelliği; kalorifer suyu içerisinde dolaşan pas parçalarını mikro düzeye indirip, birleşmesini engellemesidir.. Kapalı devre sistemlere bu ilaç tatbik edildiğinde filtreye gerek duyulmamaktadır. Kalorifer tesisatında petek bakımı yapıldıktan sonra içine koyduğumuz bu kimyasal koruyucuda temizleme ve koruma özelliği bir arada bulunmaktadır.

Doğalgaz Faturanızda Enerji Tasarruf Yöntemleri

 • Çok sıcak olan odaların radyatör vanalarını termostatik radyatör vanaları ile değiştirin.
  • Peteklerin önünü çok uzun perdelerle kapatmayın. Ayrıca radyatörlerin önüne mobilya koltuk gibi ev eşyaları koymayın. Odada bulunan sıcak ve soğuk hava sirkülasyonunu engellersiniz.
  • Ev alırken ucuz olsun mantığıyla yaklaşıp kuzey cephe konut almaktan kaçının.
  • Kombi örneğin balkon gibi bir dış mekânda bulunuyorsa mutlaka etrafını bir dolap ile kapatın.
  • Sürekli arıza çıkaran kombi ya da kazanları, yoğuşmalı, az enerji harcayan modeller ile değiştirin.
  • Merkezi sistem kalorifer tesisatı bulunan evlerde mutlaka termostatik vana kullanın.
  • Banka, kamu binaları, hastaneler ve büyük çaplı iş yerlerinde, ortam sıcaklığı günün
  hareketli trafiğinden fark edilmediği için bu gibi yerlerde kombiye bağlı ısı termostatı
  mutlaka kullanılmalıdır.
  • Kalorifer tesisatı döşenirken belli bir merkezden her odaya ayrı boruların gittiği ve
  ısının her radyatöre eşit dağıtıldığı sistem tercih edilmelidir.
  • Konut satın alırken binanın ısı yalıtımı yapılmış mı diye mutlaka kontrol edin. Isı yalıtımı yapılmış binalarda doğalgaz faturalarından ortalama %30 ile %50 arasında değişen tasarruf edilmektedir.
  • Radyatör, kalorifer tesisat boruları ve buna bağlı olarak pislik tutucu filtrelerin bakımını 2 yılda bir yaptırın.

Merkezi ısıtma sistemi bakım çalışmaları

Merkezi Sistem Petek Temizliği

Merkezi ısıtma sistemiyle ısınan dairelerin, ödediği faturaların giderek kabarması, ısınmayan odaların sayısında artış gözlenmesi, bir şeylerin ters gittiğine işaret olarak görülebilir. Sadece kazan ya da kombilerde bakım anlaşması imzalayan işletmeleri, ilerde çok büyük masraflar beklemektedir. Kâğıt üzerinde gösterilen bakım, yılda bir defa tesisat içerisinde dolaşan suyun dışarı atılması sisteminizi korumaz. Yukarıda resimlerde görülen korozyon miktarı, 3 yıllık bir ısıtma sistemine sahip otel tesisatına aittir. 3 yılda bu hale gelen kalorifer boruları, temizlik yapılmadığı takdirde ilerleyen zamanlarda çok daha kötü bir görünüme sahip olacaktır.

Kazan dairesi bakımı yapılırken, mevcut otomatik hava purjörleri, sökülmesi zor olan tortu tutucular ve pislik tutucular, her yıl temizlenip doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Oluşan kireç, hava purjör deliklerini tıkamaya başladığında odalarda ısınmama gibi problemler ortaya çıkacaktır. Sistemin doğalgaz temizliği yapılırken, korozyon oranına bağlı olarak ilaç miktarı hesaplanmalı ve ona göre kalorifer ısıtma sistemi komple elden geçmelidir. İstanbul Tesisat’ın tecrübeli usta kadrosu sayesinde bütün tetkikler yapıldıktan sonra eskisinden daha iyi ısı performansını yakalamak bizim için çok da zor bir olay değil. Dikkatli bir çalışma ile hiçbir yeri atlamadan yapılan petek bakımı, sizi en az 2 yıl korumaya alır. Merkezi ısıtma sistemlerinde, tesisat temizleme işlemi bireysel olarak yapılmaz. 3 yılı aşan ısıtma sistemlerinde mutlaka temizlik yapılmalıdır. Tesisat yıkama işlemleri toplu olarak yapıldığında pompa çarkları, kazan, suyu taşıyıcı ana kolon boruları tamamen temizlenmiş olur. Toplu ısıtma sistemi kullanan binalarda, kazanın temizliği yapılmadığı sürece radyatör temizliği yapılmış sayılmaz. Çünkü kireç tabakası en fazla kazan ve ana kolon borularında meydana gelir. Kazanın deposundaki su ve alev yanında bir de kireç tabakası varsa, ısınma biraz daha geç olacaktır. Bunun sonucunda temizlenmeyen merkezi tesisatlar daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.

Tesisat Temizleme

Kombi Bakımı Yaptırdım Sanmayın!

Sözde kombi bakımı adı altında, elektrik süpürgesi ile kombinin kabinini açıp parçaların tozunun alınması parçaların iç temizliği yapılmadığı sürece bir işe yaramayacaktır. Bu şekilde yapılan kombi temizliği karşılaşacağınız muhtemel arızaları engellemeyecektir. Parçaların iç temizliği yapılmadığı sürece, ne kadar bakım yapılırsa yapılsın kombi arıza verecektir. Hatta bazı kombilerde parçalanıp sökülerek tozları alındıktan sonra ayar tutmamaktadır. Bu şekilde bakım yaptırmak kesinlikle kominizin ömrünü uzatmayacaktır. Kombiyi parçalayıp tozunu aldırtmak yerine içindeki eşanjörün kirecini temizlettirin. Bunun dışında kombinizin içine koruyucu sıvı döktürmeniz her tarafını pırıl pırıl edecektir. İnternette yer alan petek veya kombi bakımı videolarındaki uzmanların anahtar tutuşlarına bakarsanız eğer ustalık şöyle dursun 1 aylık eğitim ile işe başladıkları görülmektedir. Bu yüzden kombi bakımı yaptıracaksanız tecrübe sahibi bir firma ile çalışmanız çok önemlidir.

Ayrıca bu kombi bakımcılarının söylediği üzere bir kombinin ömrü 10 yıldır ve bu süreden sonra sürekli arıza vermeye başlar. Kombiler de tıpkı arabalar gibidir. 200 bin kilometre yapmış arabanın motoru ile sıfır arabanın motoru ne kadar bakım yapılırsa yapılsın yine arıza verecektir. Kombi bakımı yaptırdığınızda bir sene boyunca kombiniz arıza yapmayacak diye bir şey söz konusu değildir. İşini düzgün yapan kombi bakım ustalarını bir tarafa ayırırsak eğer, 15 dakikada yapılan bakımlardan bir hayır gelmez. Yakıt tasarrufu etmek için, petek temizleme ve kombi bakımlarını işinin ehli ustalara bırakın ve rahat edin.

petek yıkama

Makineyle Petek Temizliği

Petek bakımı için tasarlanmamış makinelerin içerisine kimyasal atılarak yapılan petek bakımlarında kirecin çözüldüğünü görmek neredeyse imkânsızdır. Temizlik için üretilen çeşitli makinelerin amacına uygun bir şekilde kullanılması gerekir. Şunu unutmayın ki; basınç değerleri yüksek olan makinelere tesisat bağlantısı kesinlikle yapılmaz.

temizleme yapılan radyatör

 

Neden İstanbul Tesisat’ı Tercih Etmeliyim

Piyasada yüzlerce petek temizleme firması varken neden bizi tercih etmelisiniz, sorusuna gelirsek; İstanbul Tesisat, radyatör temizleme sektörüne girmeden önce 4 adet kimyasal denemesi gerçekleştirmiştir. Bunun amacı ise içlerinden en iyi temizliği yapan ilacı bulmaktır. Maalesef içeriğine bakmadan en ucuz ilacı almayı tercih eden firmalar da mevcut. Petek temizleme işini kulaktan duyma bilgilerle yapmaya çalışan bu firmalar ticaret amaç güderek parayı ön planda tutmaktadırlar. Bu gibi firmalardan en büyük farkımız tesisat temizliği konusunda 9 yıllık bir geçmişe sahip olmamızdır. Bu tecrübemiz yüzlerce ısınma problemiyle karşılaştığımız anlamına gelmektedir. Petek sorunlarını çözüme kavuşturduğumuz her evde, tecrübe ediniyoruz. Karşılaştığımız problemler ne olursa olsun, şimdiye kadar ısıtamadığımız bir ev, arızanın çözümünü bulamadığımız bir kalorifer tesisatı çıkmamıştır.

Biz sadece petek bakım hizmeti vermekle kalmıyor müşteriye peteklerin neden yanmadığı hakkında çözümler sunuyoruz. Tesisat temizliğini en iyi şekilde yapmak için, ortalama 2 yıl süren bir ARGE (araştırma geliştirme) sürecinden geçtik. ARGE çalışmalarımızın sonucunda yukarıda sizlere de sunduğumuz petekler nasıl temizlenir bilgisine ulaştık. ARGE faaliyetlerimiz sayesinde petek temizliğinin nasıl yapıldığı konusunda başka firmalardan bilgi almak yerine, piyasada bulunan onlarca firmaya bu işin nasıl yapılacağı hakkında eğitimler verdik.

“Biz bu işi kulaktan duyma bilgilerle değil, kendi geliştirdiğimiz petek temizlik makinesi ve kimyasal ilaçlarla yapıyoruz.”

Bu içeriği paylaş

83 Yorum

 • Azat Yazkul

  S.a 2 senedir peteklerimizde problem yaşıyorduk peteklerin temizlendıgını nternetten araştırdıgımızda öğrendık biraz araştırdıkdan sonra istanbul tesisatın bu işte profösyyönel olduğuna emin olup petek temizliği için randevü aldık allah razı olsun gelen 2 arkadaş çok ilgilendi hiç yanmayan 2 tane peteğimiz çok güzel şekilde yanıyor. istanbul tesisatın Servis Elemanı Emre Erel arkadaşa teşekkür ederim çok memnun kaldık…

 • Adil Asitaş

  istanbul tesisat`a teşekkürler beni büyük bir dertten kurtardılar özellikle BARIŞ ustaya çok teşekkürler tek başına koca evi 1 saatte temizledi ve şimdi peteklerim çok güzel yanıyor evim ısınıyor herkese tavsiye ederim

 • Nuray Dağ

  Öncelikle İbrahim Bey ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Kalorifer tesisatımızdaki sorunu temizledikten sonra çözemeyip,üstüne üstlük kombi ile kollektör arasındaki alanı kırıp tıkanıklığı bu şekilde bulmaktan başka çare olmadığını söyleyen tesisatçının tam tersine İstanbul Tesisat tarafından hiç bir kırma dökme işlemi yapılmadan ısınma sorunumuz yılın bu soğuk günlerinde yarım saatte çözüldü. Dürüst ve prensipli çalışmalarının, başarılarının devamını dilerim.

 • Anonim

  Merhaba petek temizlikleri petekler sökülmeden makine kontrolünde yapılmakta değilmi?

 • Ersoy Balcı

  Bu sabah aradım, Ahmet ve Ömer Ustalar geldiler, çok efendi arkadaşlar, gayet teknik ve profesyonel çalıştılar. İki yıldan fazla süren ızdırap bitti. Geçen sene bütün radyatörler sökülüp temizlenmişti ama hiç verim alınamamıştı. Şimdi, şu an yanımda olan, en uzak noktadaki, yıllardır üstü şöyle böyle ılıyan radyatöre el dokundıramıyorum. Daha ne diyeyim.. Çok teşekkürler..

 • Hüseyin Avcı

  Merhaba,

  İstanbul büyükçekmeceye 8 petek temizliğini kaça yapıyorsunuz?

 • Okan İlbay

  Barış ustaya teşekkürler ellerine sağlık güleryüzlü samimi temiz bir şekilde işini yaptı neredeyse hiç ısınmayan petekler artık çok güzel ısınıyor tekrar çok teşekkürler

 • Ömer Ercan ATEŞER

  Daha bu sabah ısıtmayan radyatör petekleri şu anda el yakıyor.Çalışanların ellerine sağlık. Kötü şeyleri paylaştığımız gibi iyi hizmeti ve bu hizmeti verenleri de paylaşmalı ve ödüllendirmeli. Bu firmaya ve İbrahim Bey`e özellikle teşekkür ederim.

 • AYHAN GÜNGÖR

  08.10.2016 tarihinde barış ve hakan bey petek temizliği için ziyaret geldiler ve 1.5 saat gibi kısa bir sürede peteklerin temizliğini yaptılar. ekip olarak çok temiz çalışıp peteklerin alt bölgesindeki soğuma problemini çözdüler. gelen ekibe ve istanbul tesisata yapılan çalışma için teşekkür ederiz. bundan sonra tesisat iile ilgili bir isteğimiz olduğu zaman istanbul tesisatla irtibata geçeceğiz. böyle bir petek temizleme işleminden internetde dolaşırken haberimiz oldu. Yapılan işlem sırasında peteklerden çıkan kirli suyu ve pisliği görünce bu işlemi daha önce niye yaptırmadık diye düşünüyor insan. İstanbul tesisata bu çalışmasından dolayı teşekkür ederiz.

 • murat demirtaş

  merhaba
  yeni aldığımız sıfır dairemiz hiç kullanılmadan 4 yıldır boş. ancak peteklere su basılmış olarak beklemiş. herhangibir kombi çalışması olmadığı için devridaimde olmamış. peteklerdeki su bu şekilde durarak sorun yaratmışmıdır? temizlik gerektirirmi? kombi yetkili servisi açmaya geldiğinde siteyi iyi bildiğini ilk inşaat sırasında tesisatlara kuyu suyu basıldığını ve genelde tesisatların kirli olduğunu oturmaya başlamadan temizlik yaptırırsak rahat edeceğimizi söyledi. tabi kendileri yapıyormuş onuda ekleyerek:) gerekliliği olup olmadığı konusunda bilgi vermenizi rica ediyorum

  • Cihazlı Tesisatçı

   Son yıllarda kombi firmaları kendi bünyelerinde tesisat temizliği yaptırmak için müşterilere bu tarz sıkıntıları dile getirerek girdikleri dairelerde kendilerine iş çıkarmak istiyorlar. Her usta bildiği işi yapmalıdır. Hiçbir tesisatçı kombi bakımından anlamaz, kombi bakım ustası da tesisat arızalarından anlamaz. Tesisatı temizleyen kişinin ısıtma sistemi hakkında geniş bilgiye sahip olması gerekir. Bizim kanaatimiz her işi yapan usta hiç bir işi dört dörtlük yapamaz. Kullanılmayan kalorifer peteklerinde tesisat temizliğine çok fazla gerek yoktur. Sadece tesisatın içerisinde koruma kimyasalı olması yeterlidir. Bu işlemi de temizlik yaptırdığınız sırada iyi bir tesisat firmasına yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Artun Ünlü

  Yaptığı işe saygı duyan , titiz ve özenle çalışan Barış Ustaya teşekkür ederim.

 • Muhterem Aksoy

  Merhaba,
  Kombi bakımını markanın yetkili servisine yaptirdigim halde petekler hala ısınmayinca internetten araştırdım ve sorunun peteklerde olduğuna karar verdim.Istanbul Tesisatin en iyi petek temizligi yapan firma olduğuna karar verdim ve randevu aldim.Ev sahibinin 10 yıldır bakım yaptirmadigi icin resmen bitmiş olan petekleri temizleyerek nerdeyse eski haline getirdiler.Emre bey’e hem temiz çalışması hemde ilgi ve alakası için cok teşekkür ederim.Daha sonra arayıp bir problem olup olmadigini soran hanimefendiye ve kalite kontrol için tekrar gelip yerinde inceleyen Barış Bey’e de ayrica teşekkürler.

 • ÖMER AYKAÇ

  Merhaba , Az önce İstanbul Anadolu yakasına bakan elemanının Barış bey . Kalorifer tesisat temizliği yaptı. Sıkıntı olan petekteki sorun çözüldü. Kendisinin ilgisinden ve çalışmasından çok memnun kaldık . Teşekkür ederiz.

 • fatoş incisoy

  Merhaba, Kalorifer peteklerinde alt kısmın ısınmama problemi evimde var. Bu sorunun sebebi kirlilikten olabilir mi? petekleri temizletince düzelirmi

  • Cihazlı Tesisatçı

   Peteklerin temizliği sırasında içeriye atılan ilaç sadece radyatörlere etki yapmaz. Kombinin filtresinden geçerek eşanjörün içerisini ve diğer parçaları, kalorifer borularında temizlik yapar.

 • Sabahattin Eren

  Bazen sıcak sudan kurumlu su geliyor.Uzun Zaman petekleri temizletmedik.Ama ısınmada sorun yok.Ümraniye/düdüklü da oturuyorum.5 petek var.Temizleme ücreti nedir?Teşekkürler.

  • Murat Taştan

   150 tl ye temizliğini yapıp koruyucu kimyasal atıyoruz ve kombi filtresini temizliyoruz efendim.

 • Haydar Hoşgör

  Petek temizliği hizmeti almak istiyoruz. İyi bayramlar

  • Murat Taştan

   Teşekürler sizede iyi bayramlar. Telefonla ulaşıp petek sayısı ve cinsini belirtirseniz yardımcı oluruz efendim.

 • ibrahim kocakoç

  merhabalar İstanbul Eyüp’te ikametgah etmekteyim kombi bakımı ve 6 adet petek temizleme ücretiniz ne kadar olur ?

  • Murat Taştan

   kombi bakımı yapmıyoruz malesef 6 adet petek bakımını 150 tl ye yapıyoruz efendim.

 • Gulistan Karapece

  Gulistan KarapeceKombi bakimi ve 6 adet petek temizligi yapilacaktir. Yukaridaki yazida bahsedilen peteklerin bir kisminin isinmamasi son petegin hic yanmamasi gibi problemler yasamaktayiz. Yer: uskudar Fiyat alabilir miyim? Lutfen mesaj ile iletisime geciniz. Tesekkurler

  • Murat Taştan

   150 tl ye temizliğini yaparız koruyucu kimyasal koyarız kombi filtresini temizleriz bu şekilde size teslim ederiz.

 • Funda ç.

  Sayın yetkililer ,şirketinizin bilgilerini internet sayfanızdan inceledim. Aradığım nitelikteki bilgilerinizi okudum. Şimdi sizden öğrenmek istediğim,Benim evim 150m2 ve petek sayısı 8 temizlik ücreti ne kadar tutar. evim anadolu yakası Küçüksu mahallesinde.Lütfen cevaplarmısınız. saygılar

 • Murat

  Ben 08.01.2015 tarihinde farklı firmaya petek temizlemesi yaptırdım peteklerin alt kısmı ısınmıyordu ama yine aynı kombiye de yeni bakım yaptırmıştım.peteklerden yine randıman alamadım yardımcı olur musunuz lütfen..

 • Ramazan Ertuğrul

  işini iyi yapan gerektiğinde konu hakkında bilgilendiren ilgili arkadaşlar herkese tavsiye ederim.

 • hüseyin akduman

  Merhabalar,
  kombi ve petek sorunundan dolayı yaklaşık 2.500 TL’yi çöpe atmış dertli bir tüketici olarak yazıyorum bu yorumu.5 yıllık kombiyi her türlü bakım ve temizliğini yıllık muntazam olarak yaptırmama rağmen 2013 yılında maalesef değiştirmek zorunda kaldım.Buda epeyce bir maddi külfet demek.Uzun araştırmalar sonunda piyasadaki en iyilerden biri olarak bilinen yeni bir kombi taktırdım.Fakat ısınma sorunu hala devam etmekteydi.Sorun peteklerden kaynaklanıyormuş.Kombi normal değerlerde ve olması gereken şartlarda düzgün çalışarak görevini yaptığı halde petekler yine buz gibiydi.60 derece sadece peteklerin üst kısımları sıcakken alt kısımlarda sibirya rüzgarları esiyordu.Az kalsın peteklerle birlikte komple tesisatı yenileyecektim ki buda yaklaşık 5-6 Bin Lira bir maliyet demekti.Google da küçük bir gezinti imdadıma yetişti.İstanbul tesisat sayfasındaki bilgileri okuduktan sonra ankara için verilen numarayı arayıp randevu aldım.Öncelikle randevu sadakatine daha sonra da verilen hizmet kalitesine hayran kaldığımı belirtmeliyim.İki saatlik bir temizleme işleminden sonra sonuç gerçekten şaşırtıcı.Ödemiş olduğum ücretin karşılığını almış olmaktan son derece memnunum.Özellikle Ankara ekibinden Ömer ve Burak ustalara,dürüst,samimi ve güleryüzlü iş anlayışları için teşekkür ederim.Bunun adı profesyonelliktir.
  Şu an 3 gün oldu.Kombi 48 derece de ve petekler ideal sıcaklıkta.Kesinlikle işi bilen uzman ekiple çalışmanın konforunu yaşamak istiyorsanız naçizane tavsiyem İstanbul Tesisat.
  Saygılarımla… h.a.

 • A. gürgülen

  Selam.benim çok büyük bir sıkıntım var.on senelik merkezi kömürlü sistemi kombi sistemine dönüştürülmüş dairede peteklerin hepsinde yarıdan altı neredeyse hiç ısıtmıyor içerisinden zift gibi asiri pislik çıkıyo temizlik yaptırdık düzelmedi.mobil sistem giriş çıkış krom tek boru ile bağlı tek vanaya benzeyen parça var .lütfen yardımcı olun evde ufak çocuğum var donuyoruz.

 • Fatih

  sitenizi gördüm yazmak istedim. 3 katlı bir evde oturuyorum. Genel olarak peteklerin az ısınma sorunu yaşıyoruz. 5 yıldır bizi memnun etmeyen bir tesisata sahibiz. Mini vanalarda damlama, bilmediğimiz diğer noktalarda kaçaklar dolayısıyla basınç düşüklüğü (3-4 günde bir 0,5 bar su basıyoruz) ve özellikle de üst katlarda sıcak su dönüşü çok yavaş ve petekler soğuk..tesisatçı bir mini vanadaki sorun nedeniyle uğramıştı. mecburen tüm su boşaltıldı ve sonra tekrar basıldı. Ancak ısınma tamamen durdu zira bu sırada kombi filtresi tıkanmıştı. Filtre temizlendi ve tüm peteklerin havası alınarak eski az ısınma durumuna geri döndü. Şimdi sizden ricam öncelikle 3-4 yıldır temizlenmeyen petekleri (22 adet) 3katlı evde basıçlı temizleme sistemi ile temizlemek mümkünmü bunu öğrenmek isterim. Eğer sadece tek noktadan girilerek temizlik yapıyorsanız basınç sistemi bu boyutta yeterlimi. Ben sökmeden olmayacağını düşünüyorum daha önce sökülerek yapılmıştı. İkinci konu da peteklerde termostatlı vanalar takılı ve sanırım ömürleri doldu zira vana ayarı 5 ama vanaya giriş boru kısmı sıcakken vana çıkışı soğuk. Kombi güçlü ama sanırım kirlilik nedeniyle pompa gücü de yetmiyor gibi.
  bu durumda doğru işlem sıralaması ne olmalıdır. Nerelere müdahele etmeliyiz. Güvenebileceğim bir uzman arıyorum.
  teşekkürler.

 • asu tigrak

  Merhaba,
  Aralık ayı içersinde petek temizliği talebim olmuştu, Asu Tığrak adına kaydımı kontrol edebilirsiniz.
  Gerçekten peteklerden çok güzel randıman aldım.
  Önce tek kişi geldiği için tereddüt ettik ama Barış Bey gerçekten işinin ehli.
  Çok pislik çıkacak dedik ama korktuğumuz gibi olmadı, tek tek herşeyle çok güzel ilgilendi, akşam saatleri olmasına rağmen işini severek ilgiyle yaptı.
  Eşim ve ben Barış Bey’in ilgi ve alakasından dolayı firmanıza teşekkür etmek istedik
  İlgili yerlere lütfen iletin
  Teşekkürler
  Saygılarımla
  İyi Çalışmalar

 • özgür atlı

  04.01.2015 tarihinde peteklerdeki tıkanma ve kombinin kontrolü için gelen Ömer ve Burak isimli arkadaşlara çok teşekkür ederim.Hem arıza konusunda hem de arızanın giderilmesinde bizi çok iyi aydınlattılar. Arızayı giderdiler ve banyoda su sıçraması nedeniyle pislenen yerleri dahi temizlediler.. İstanbul tesisata çok teşekkür ederim..

 • banu duman

  Evine defalarca çeşitli arızalardan dolayı ustalar gelip gitmiş bir çift olarak şunu söyleyebiliriz ki; biz bu kadar profesyonel çalışan bir ekip görmedik.bir kere evimiz hiç kirlenmedi.soyledikleri saatte işlerini bitirdiler.kombimizi en yüksek derecelerde yaktığımız halde peteklerimiz ısınmıyordu.Ustalarımızın yoğun çalışmaları ve gayretleri sayesinde kombimiz(bosch marka)eski randımanında çalışmaya başladı.Biz çok memnun kaldık.ustalarımız gayet samimi guleryuzlu ve iyi niyetliydiler.ayrıca fiyat olarak Ankarada istenen fahiş fiyatların yanında çok da uygunlar.biz hayatımızda ilk kez evimizde yapılan bir işten bu kadar memnun kaldık.Kalmasaydık zaten bu kadar uzun yazmazdık:)emeği geçen arkadaşlara teşekkurler.Bu arada Ömer bey ve kardeşi yemek yemeden hatta bir,çay bile içemeden gittiler.içimize,dert oldu.Haklarını helal etsinler.Bir gün yemeğe bekliyoruz kendilerini..Bir müşteriye bu duyguları yaşatan firmaya da aldıkları para helali hoş olsun.Hepinize,çok teşekkür ederiz.Banu-Yavuz-Yusuf Duman…

 • Mustafa İlke Şen

  Yaptığı işe saygı duyan; işini temiz ve iyi yapan; güvenilir, dürüst ve duyarlı çalışanlar. Teşekkürler.

 • kubilay kaptan

  İSTANBUL TESİSATA ÇOK ÇOK ÇOOKKKK TEŞEKKÜRLER……..Evimizdeki peteklerin ısnmaması sebebi ile defalarca ustalar gelip gitti.bir kısmı peteklerin havasını aldı ,bir kısmı tahliye vanasından suları boşalttı ama peteklerimin ısınmama sorununu çözemediler….KOMBİNİZ YETERLİ DEĞİL DİYEN DE ÇIKTI,KOMBİNİZ BOZUK DİYENDE ÇIKTI….bir taneside petekleri söküp içini banyoda yıkamalıyız dedi…..tabii ki ev kirden geçemeyecekti…..tesadüfen internetten İSTANBUL TESİSATI buldum….ankara da yaşayan biri olarak ankara şubelerinin telefonunu aradım ama açıkçası istanbul lu bir tesisatçı ankarada şubemi açar isim hakkı vermişlerdir diye düşündüm….ancak aradım ve randevu aldım…..randevu saattinde 15 dakika önce geldiler(hatta ben evde yoktum ben geciktim onlar beni beklediler…genelde biz ustaları bekleriz..)hemen çalışmaya başladılar ben bu kadar profesyonel çalışan bir ekip görmedim,evimiz hiç kirlenmedi.
  kombi tesisatımızı daha önceden yapan ustanın hatasından dolayı kombimizin altına boruyu keserek vana koymaları gerekti , boruyu keserken ömer usta hafif elini kesti galiba..eliniz mi kanıyor dediğimde hayır diyerek onu bile saklamaya çalıştı….sonuç olarak işimizi söyledikleri gibi 2 saatte bitirdiler…bu arada biraz muhabbet ettik gerçekten kendileri istanbuldan gelmişler ve burada şube açmışlar…..kombimizi en yüksek derecelerde yaktığımız halde peteklerimiz ısınmıyordu.şimdi ise evimiz kombimiz aynı ayarda yanmasına karşın hamam gibi….. inanın Biz çok memnun kaldık.ustalarımız gayet işinde yetkin elemanlar ,samimi guleryuzlu vehpş sohbet idiler……ayrıca fiyat olarak Ankarada bir usta eve servise minimum 75tl gibi bir rakama gelirken ki buna sadece arıza tesbit içindir…..biz istanbul tesisata inanın çok makul rakama yaptırdık…İŞİMİZ YAPAN İSTANBUL TESİSATIN USTALARI ÖMER VE BURAK BEYE SONSUZ TEŞEKK
  ÜRLER…….KENDİLERİ ÇOK ÇOK UĞRAŞTILAR HAKLARINI HELAL ETSİ
  NLER……ÇOK ÇOK TEŞŞEKKÜR EDİYORUM….(NOT:yorumu okuyan arkadaşlar eğer petekleriniz de ısınmama problemi varsa hiç düşünmeden arayın….ben çok düşündüm aklımda soru işaretleri vardı ama o adar memnun kaldım ki bu kadar uzun teşşekkür yazısı yazmak zorunda hissettim kendimi…..yazdıklarıma inanmayanlar varsa kubilay1973@msn.com a mail attın telefonu verip gerçek olduğunu inandırırım…)

 • Rahmi TOKEL

  İyi günler, Radyatör kullanımında alüminyum döküm öneriyorsunuz.Piyasada döküm olmayan alüminyum panel dilimli radyatörler var.Buna dair öneriniz ve sizce mümkünse marka,model nedir. İlginize şimdiden teşekkür eder, başarılar ve esenlikler dilerim.

 • yalçın kaya

  arkadaşlar saolsun tam dedikleri saatte geldiler petekleri tertemiz yapıp aynen hiçbiryeri kirletmeden bıraktılar. çok memnunum istanbul tesisat işinde iyi GÖZÜNÜZ ARKADA KALMASIN

 • Deniz Uçak

  Evimde ciddi bir ısınma problemi vardı. Peteklerin üst kısmı ısınıyor ancak alt kısmı ısınmıyordu. 2 gün önce petek temizliği yapıldı. Şu an hiçbir problem kalmadı, petekler çok güzel bir şekilde ısınıyor. Aynı problemi yaşayan herkese mutlaka tavsiye ediyorum. Çok teşekkürler.

 • Murat Serdar

  Gelen arkadaş çok temiz ve kaliteli çalıştı verdikleri saatte geldiler ve peteklerim daha verimli çalışıyor verdiğim paraya değiyor teşekkur ederiz

 • Aylin T.

  Her ne kadar evime şahsen gelmemiş olsanız bile bu siteden vermiş olduğunuz ÖNEMLi tecrübe ve bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

 • Mehmet

  Peteklerim ısınmıyordu internetten araştırdım İstanbul tesisatı aradım çok memnun kaldım Anadolu yakasındaki arkadaş çok tecrübeli gerçekten çok başarılılar evimde bakıcımız vardı yabancı ustamızın yabancı dil bilip iletişime geçmesi bile bizi sevindirdi barış ustamı
  herkese tavsiye ederim çok teşekkürler

 • tarık körlemez

  Kombim peteklere sıcak suyu verirken aniden duruyor ve çalışmıyordu,eve çağırdığım usta kombinin filtresini söktü ve tesisatımın kirlendiğini ve tesisatımın temizlenmesi gerektiğini söyledi,sökülen filtrem inanılmaz şekilde tıkanmıştı resmen çamur bağlamıştı.Daha sonra yaptığım araştırmalarda istanbul tesisatı buldum bu sitedeki yorumlara baktım ve istanbul tesisatı çağırmaya karar verdim.Randevu aldıktan sonra eve gelen Batuhan usta hemen işe koyuldu çok temiz bir işçilik ile yaklaşık 3 saatten fazla uğraşarak peteklerimi ve tesisatımı tertemiz yaptı Batuhan usta peklerle gerçekten çok uğraştı çünki çok kirlenmişti bunu temizlerken bizzat gördüm şimdi peteklerim inanılmaz bir şekilde ve eşit ısınıyor, daha önce niye yapmadım diye hayıflanıyorum.Teşekkürler Batuhan usta eline emeğine sağlık , çevremdeki herkese istanbul tesisatı öneriyorum şimdiden birçok müşteriniz oldu istanbul tesisat tekrar teşekkürler güzel hizmetiniz için

 • hafız bakırhan

  buradaki yorumları okuduktan sonra bende evimin peteklerini temizlettim. yaptıralı bir hafta oldu.. her şey yolunda.. Barış beye teşekkür ediyorum ilgisinden dolayı.. işi bilene bırakmak lazım.. sizde öyle yaparsanız içiniz de kafanız da rahat olur.. saygılar

 • Gökhan

  Kombi arızalı ve çalışmıyor ve bundan ayrı olarak peteklerin tıkalı oldugu halihazırda biliniyorsa hangi sıralamayla gitmek daha doğru olur? Önce kombi mi tamir ettirilmeli yoksa petekler mi temizlenmeli?

 • EMRE ENES KOÇ

  Evimizin peteklerinin çoğu yarıya kadar ısınıyordu ve özellikle 2 tanesi hiç ısınmıyordu. ortalama 60-70 derecede yakıyorduk kombiyi ona rağmen evin sıcaklığı ılıktan biraz halliceydi. Daha sonra dost tavsiyesi üzerine petek temizleme işlerine bakan bu firmayı aradım ve ertesi gün geldiler. Petekleri önce teker teker sonra hepsini birden temizleyip ilaçladılar Ki birçok firma baştan savma yapıp gidiyor. Ve Özellikle söylemeliyim ki çok da temiz çalıştılar. Şu an ise kombi 50 derecede yanıyor ve peteklere elimizi zor değdirebiliyoruz. Evin sıcaklığı muazzam derecede fark etti. Şiddetle tavsiye ederim. Teşekkürler. ANKARA

 • ismail güven

  iyi günler petek temizliğine acıkcası istanbul tesisata yaptırtana kadar pek inanmıyordum ama peteklerim artık hiç ısıtmamaya başladıgından internetten araştırma yaparak istanbul tesisatın petek temizliği ile ilgili olan makalesini okudum ve daha da arastırmadan servis talebinde bulundum ve gün içinde servis elemanları gelip dairemdeki petekleri etrafı ve petekleri sokmeden özel petek temizleme makinası ile temizlediler ve peteklerin içine koruyucu dedikleri sıvıyı takviye ettiler sistemi actıklarında aha daireden cıkmadan ısınmayan petekler büyük ölcüde ısınmaya basladı 1 saat sonra evimdeki bütün petekler ısınıp yanmayan peteklerim sıcacık oldu

 • yahya aydın

  merhabalar önceden hiç inanmasamda bir arkadasımın tavsiyesiyle petek temizliğini bende dairemde yaptırmak istedim internetten araştırdıgımda kimyasalla petek temizliği yapıldıgını ve sökülerek petek temizliği yapıldıgını okudum biraz daha arastırarak istanbul tesisatın petek temizliği ile ilgili makalesini okudum ve petek temizliğini yaptırmaya karar istanbul tesisattan gelen teknisyenlerin petek temizliğine başlamadan yapılan işlemi anlatması ve petek temizliği yaparken dairemi ve sistemi kurdukları banyoyu kirletmemeleri cok hosuma gitti .
  petek temizliği bittikten sonra kombimi çalıştırdıklarında peteklerdeki temizlik farkını daha teknisyenler daha dairemden cıkmadan anladım petek temizliği yaptırdıktan önceden son kademede yanmasına ragmen ısınmayan peteklerim petek temizliğinden sonra ilk kademede ısınmaya başladı ve teknisyenler cıkmadan dairem sıcacık oldu
  yapılan işçilik ve hizmet için istanbul tesisata teşekkür ederim .

 • Feyza Gür

  Büyük bir evim var yaklaşık 3-4 yıldır evi ısıtmaya çalışıyorum. Kombi bakımı , kalorifer petekhava alınması, pencerelere sünger çektirmek ..evi ısıtamadım, kalorifer petekleri de nazlı yanıyor bir kısmı ılık… tesisatçılara ödediğim paralar.. işe yarasalar helal olsun..internette çare aradım ve istanbul tesisat geldi . Kirli çamur gibi tesisat suyunu evimde en ufak kirletme yapmadan temizlediler , kombim 38 derecede kalorifer peteği sıcacık !!!!Allah razı olsun sizden ne diyeyim İnşallah ısınma problemi olan herkese ulaşabilirsiniz aldığınız para helal olsun

 • Mustafa Arıcı

  İstanbul tesisat oldukça yaygın bir alan ve İstanbul dışında da hizmet veren sanırım tek firma. Firmayı ararken bu kadar detaylı bir araştırma yapmamıştım tabi ki. Kalorifer tesisatı temizleme işlemin için de diğer firmalardan çok daha farklı işlem içeren bir cihaz kullanıp sorunsuz bir işlem yapıyorlar. Benim evim de uyguladıkları işlemler aynı bu şekilde oldu. Bu kadar şahane bir ekip ve çalışma disiplini daha önce hiç karşılaşmamıştım. Acıkça söylemek gerekirse birçok usta işi geç bitsin daha az işe gideyim oyalana oyalana çalışırken bu ustaların her işlem için ayırdıkları bir zaman dilimi var ve sürekli yeni gidilecek iş yerleri alıyorlardı. Ben sürekli aynı firmada tesisat temizleme işlemi yaptırmanın genel de yanlış olacağını düşünüyordum. Fakat İstanbul tesisatın bu denli disiplinli ve kaliteli çalışmasını görünce her zaman tercih edeceğim tek firma. Gerçekten ustaların makine ile kalorifer temizleme işlemiyle sunduğu kalıcı uygulama ile peteklerim daha kaliteli ısındığını hissediyorum. Özellikle bu konuda her sene sizi arayarak bir müşteriye sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz

 • Hakkı özyurt

  Kış gelmeden kombi bakımından sonra peteklerin temizliği için istanbul tesisat firmasından yardım aldık telefona çıkan arkadaş beni memnun eden bilgiler ışığında sizle çalışmama ikna etti. Yapılan işçilikten memnun kaldığım için yorum yazma gereği duydum. Sorun yaşamadan peteklerin temizlik işlerinde bu firmayı tercih edebilirsiniz

 • Zekiye Kalemci

  Kombi tesisatını temizlemeye gelen arkadaşlar bir ilaçtan bahsettiler. Ücretsiz olarak tesisatın içine koydukları bu kimyasal madde 3 gün sonra peteklerde performans artışına sebep oldu. Benim için sonuç önemlidir görünen köy klavuz istemez ?

 • Yavuz Selim Tandoğan

  Ankara’daki evimin kaloriferlerinde ciddi bir ısınmama problemi vardı. Burak usta ve abisi bugün gelip petek temizliği yaptılar. Gerçekten profesyonelce ve titizce çalıştılar. Yaptıkları iş, tavırları ve titizlikleri çok iyiydi, teşekkür ediyorum.

 • aras kodaloğlu

  Petek kullanımın gerekli en büyük şartı her sene rutin bir şekilde yapılması gereken petek bakımı ise bu işin ustası da İstanbul tesisattır. Neden diye soracaksınız şimdi. Ben de hemen açıklayım. Gerek bu iş için gösterdikleri özen, seçilen ustalar ve çalıştıkları ekipmanlar son derece kaliteli ve tebriği fazlasıyla hak eden cinsten. Bu cihazları ne şekilde kullanmaları gerektiğini de en iyi şekilde bildikleri zaten yaptıkları işlemden fazlasıyla belli oluyor. Bundan daha önce de aynı işlemi İstanbul tesisata yaptırmıştım bu sefer ki petek temizleme için de gene onlardan yardım aldım. Tabi ki ara ara diğer farklı sorunlar için de yani tıkanıklık gibi durumlarda da bir numaralı tercihim istanbul tesisat. Her çağırdığım da daha da geliştiklerini ve kendilerini yenileme adına bir şey yaptıklarının mutlaka farkına varıyorum. Bu denli iyi firma arasında müşteri olarak ben de yer bulduğum için onlara teşekkür ediyorum. Kombi tesisat temizleme konusunda sağladıkları bu işlemleri her geçen gün daha çok noktaya ulaştırarak ben Gebze de olmama rağmen verilen saat ve randevu da evimde oldukları için teşekkür ediyorum.

 • İlhami

  3 senedir evimizde ısınamıyorduk.İstanbul tesisat ı aradık.dedikleri günde ve saatte geldiler.hiçyeri kirletmeden büyük bir titizlik ve özenle çalıştılar.sayelerinde bu sene sıcak bir kış geçiriyoruz.teşekkür ederiz

 • Mustafa Saygın

  Benim sorunum biraz daha farklıydı. Her yıl düzenli olarak kombi bakımı yaptırmama rağmen peteklerin doğru dürüst hiç ısındığını görmedim. En son çağırdığım kombici tesisatı temizletmem gerektiğini söyledi. Bu zamana kadar peteklerin temizlendiğini hiç duymamıştım. Çevremde tesisat temizliğini iyi yapan bir firma ararken iş arkadaşım haluk beyin referansı ile İstanbul tesisatı aradım. Geçen yıl arkadaşımın peteklerini yıkamışlar gayet memnun kalmış. Bana tavsiye ettiği için sizinle irtibata geçtim. Telefonda petek temizliğinden en iyi anlayan kişinin İbrahim bey olduğunu söylediler. Açıkçası ben biraz araştırmayı seven bir insanım tam 21 dakika telefonla konuşmuşuz. İbrahim bey daha servis gelmeden peteklerin yanmama sebeplerini söyledi. Bende gelmenize gerek yok dedim bu kadar bilgiden sonra bende yapabilirim dedim sorunumu dikkatle dinledi. Peteklerin ısınmamasının sebebi radyatörlerin ters bağlanmasıyla alakalıymış. Bunca sene nasıl kombi çalıştı diye sormayın adam bana bir kaç soru sordu öyle bir yerden yakaladı ki şaşırdım bende açıkçası. Ben kombiyi 2 yıl önce değiştirmiştim eski yerli kombilerin sıcak ve soğuk boru girişleri farklı yerdeymiş yeni gelen kombi Avrupa modellerinden yeni kombi taktırmıştım. Kombiyi montaj eden akıllı ustalar gidiş dönüş borularına hiç dikkat etmeden gelişi güzel monte etmişler. Kombi servisi bunu nasıl anlamadı ona da hayret ettim. Benim bir motorcu ustam vardır her yerde onu överek herkese tavsiye ederim adam aracın sesinden motorun neresinde sıkıntı olduğunu söylüyor İbrahim beyde aynı bu ustam gibi biri. Helal olsun diyorum diyeceksiniz sonuç ne oldu eve iki arkadaş geldi önce kombinin altından boruları çapraz bağlayarak yerlerini değiştirdiler. Sonrada petekleri temizlediler. İsmi murat usta olması gerekiyor o söyledi internette yorum yazmamı eee bu kadar büyük bir sıkıntıdan beni kurtaran firmaya bir teşekkür etmem gerekiyor. Sizlere tavsiyem şu şunu yapın bunu yaptırın diye her söylenene inanmayın derdinizden anlayan işinin ehli ustalara peteklerinizi temizletin.

 • burak durukan

  küçük odamız ve mutfak kaloriferi boyacılar tarafından ters bağlandığı için (hava alma yeri alta gelmiş)ısınmıyordu `murat taştan` usta ve yardımcısı peteği normal konumuna getirip havasını aldıktan sonra ilaç uygulamasıyla birlikte petekleri temizleyip yeniden verimli ısı elde etmemizi sağladı.sonuçtan ve ilgili yaklaşımlarından dolayı teşekkürler.

 • Tüm yorumları göster

  Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.