İSTANBUL TESİSAT | Petek Havası Nasıl Alınır? Uzmanından Videolu Anlatım

Petek Havası Nasıl Alınır? Uzmanından Videolu Anlatım

Petek Havası Nasıl Alınır? Uzmanından Videolu Anlatım

Peteklerde hava olduğu nasıl anlaşılır?

Radyatörlerinizde hava olduğunu anlamak istiyorsanız radyatörün üstünde elinizi gezdirin ve peteğin üst kısmında soğukluk varsa üst sol kenarı sıcakken sağ kenarı soğuksa veya tam terside olabilir eğer böyle bir durum gördüyseniz o petekte hava var demektir. Yalnız şunu unutmayalım ki petekte hava olunca üstler ısınmaz. Eğer peteğin altı ısınmamışsa hava ile alakası yoktur. Hava olduğunda ya tamamı soğuk olur ya da sadece st kısımları. Hava olduğuna kesin emin olduysak yapılacak iş bellidir. Kaloriferin havasını almak gerekir.

Radyatörden hava almak için aşağıdaki malzemeler olması gerekir.

Radyatör Havası Nasıl Alınır
Radyatör Havası Nasıl Alınır

Purjör anahtarı veya kısa bir düz tornavida
Purjör tapası resimde görüldüğü gibi purjör tapası radyatörün sağ veya sol üst tarafında yer almaktadır.

Peteğin havasını almak için saat yönünün tersine çevirin
Peteğin havasını almak için saat yönünün tersine çevirin

Anahtar veya düz tornovida ile saat yönünün tersine anahtarı çevirerek petekte olan havayı atabilirsiniz. Bu işelemi anahtarı yavaş yavaş açarak yapınız. Eğer açtığınızdan bölümden hava geliyorsa peteğinizde hava var demektir. Hava bittikten sonra su gelmeye başlar su geldiği anda anahtarı saat yönünde çevirip kapatın peteğinizin havası alındı demektir. Radyatörden direk su geliyorsa hava almanıza gerek yoktur. Hava aldığınız halde peteğiniz hala ısınmıyor ise petek temizliği hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Radyatör içerisinde hava sıkıştığında üst kısımlar yada alt kısımlar ısınmaz
Radyatör içerisinde hava sıkıştığında üst kısımlar yada alt kısımlar ısınmaz

Not: Alurad veya alüminyum radyatörlerde hava alırken kombi çalışır durumda sıcak su gelene kadar hava almanız gerekebilir.

Radyatörlerin havası nasıl alınır?

Radyatörünüz tesisata bağladıktan ve devreye alındıktan sonra radyatörünüzün içinde hava oluşabilir. Bu durumda radyatör ısınmaz ve verimli çalışmaz. Radyatörünüzün içindeki havayı alabilmek için, purjör tapası içinde bulunan plastiği elinizle döndürerek deliğin aşağıya doğru gelmesini sağlayınız. Purjör deliğinden su geleceği için altına derin bir kap koymayı unutmayınız. Purjör vidasını düz bir tornavida ile gevşetiniz. Bu durumda purjör deliğinden hava çıkmaya başlayacaktır. Purjör deliğinden su gelmeye başlayınca radyatörünüzün içindeki hava boşalmış demektir. Purjör tapasını düz bir tornavida ile aksi yönde çevirerek sıkıştırınız.

petek_havasi_alma

PETEKLERİN HAVASINI ALMAK
Bir radyatörün hava yapıp yapmadıgını anlamak için, öncelikle peteğe karşından bakıldıgında, sağlı sollu, ısınma problemi olması gerekir.

KOMBİ ÇALIŞIRKEN PETEK HAVASI ALINIR MI?

Öncelikle peteklerin hava yapıp yapmadığını anlamak gerekir. Bazen petek hava yaptı sanılarak peteğin suyu boşaltılır ve tekrar doldurulduğunda hava yoksa bile içine hava girmiş olur durum daha da kötü hale gelir. Petekte hava varsa üst kısımlarında soğukluk görülür. Altı ısınmayan bir petek hava sorunu olduğu için değil kirlendiği için ya da sistemde devir daim problemi olduğu için bu sorunu yaşatır. Kalorifer peteğinde hava problemi olduğu tespit edildikten sonra havası alınır. Hava alma esnasında sıkça sorulan sorulardan biriside kombi çalışırken petek havası alınır mı sorusudur. Evet kombi çalışırken petek havası alınır. Fakat bir kişi de hava alma sırasında kombiye su takviye ediyor olmalıdır. Hava alınırken purjör birden açılmamalıdır. Yavaşça çıkarılan hava aynı oranda kombiden su basılarak takviye edilmelidir. Eğer havayı birden boşaltırsak ya da suyu aniden sisteme basarsak kombi kendini kapatır ve arıza konumuna geçer. Arıza konumu çok önemli bir husus değildir. Kombiyi tekrar kapatıp açtığımızda tıpkı eskisi gibi çalışmaya başlar. Kombi servisleri kombinin kapatılıp havanın kapalı konumda iken alınmasını tavsiye ederler. Kombinin herhangi bir zarar görmeyeceğini bilseniz de siz yinede kombi kapalı konumda iken havayı almayı deneyin.

Döküm radyatör hava alma yöntemleri
Döküm radyatör hava alma yöntemleri

Döküm Peteklerin Havası Nasıl alınır

Eski petekler olduğu için bazılarında hava alma purjörü olmayabilir. Purjör olanlarda da çok boyandığından purjör tapasını kullnamayabilirsiniz. Boyadan dolayı hava alma purjörü dönemez ve delik tıkalı olduğu için hava çıkamaz. Bu gibi durumlarda döküm petekler için satılan tapa şeklinde peteğin üst yan tarafına sıkılan purjörler olur. Büyük malzemecilerde bulunabilir, bunlar peteğin eski tapasını söküp onun yerine sıkılarak peteğinizin havasını alabilirsiniz.

Peteğin vana taraf ısınır.diğer taraf(yarısı) bu durumda soğuk kalır.
Isınan radyatörde(petekte) hava olmaz.
Eğer hava yapmışsa, sağ yada sol üst taraftaki, prüjör, bir prülör anahtarı yada tornavida yardımıyla hafifçe açılır, hava çıkarıldıktıktan sonra tekrar sıkılır, ve başka bir aksaklık yoksa ısınması beklenir.
Eski tip döküm radyatörlerde bazen hava alma prüjörü olmadığı görülmektedir.bu durumda da, bir kalorifer tesisatçısı çagırınız.yapacağı işlem ise, üst kenardaki döküm körtapayı sökerek, hava prüjörlü bir tapa takmak olacaktır.bu işlem yapılamaya başlamadan önce ise, sistemdeki su basıncı mutlak suretle alınmalı, ve muhtemel su sıçralamaları ve kirlenmeler önlenmelidir.

Petek ve radyatör temizliğini peteklerinizi yerinden sökmeden kimyasal solüsyon ve petek temizleme makinesi yardımıyla temizliyoruz. Kalorifer peteklerinin içinde biriken toz yumakcıkları, çamurlaşmış pislikler, bakteriler peteklerin ısı döngüsünü engeller ve istediğiniz sıcaklığa ulaşamazsınız. Bu nedenle petek temizliğini ve bakımını ihmal etmeyiniz.

Alternatif Petek Havası Alma Yöntemleri
Alternatif Petek Havası Alma Yöntemleri

Peteklerin alt kısımları soğuk ise tesisat temizleme işlemi yapıldıktan sonra radyatör musluğunun bağlı bulunduğu rekor yavaş bir şekilde gevşetilerek içeride sıkışmış olan hava dışarıya çıkacaktır. Bu işlemi yaparken etrafın kirlenmemesi için radyatör vanasının altına ince bir leğen yerleştirin. Kalın havlu tipi bez hazırda bulundurun ki parkeye damlama olursa etrafa fazla su yayılmasın. Peteğin içerisinden siyah su yada paslı kahverengi su geleceğinden ötürü hemen damlayan yeri silin ki leke kalmasın. Alt kısımdan hava işlemini genelde gidiş ve dönüş vanalarını aynı yöne bırakılan peteklerde uygulamanız doğru olur. Aynı hizada petek vanaları olduğu zaman peteğin içerisinde hava sıkışması meydana gelmektedir.

Yorumlar (54)

 • Halil İbrahim

  Fatma hanım dairenizde kombi bulunuyor ise su basıncını düştüğü için kombiye su eklemeniz gereklidir. Kombilerin hemen altında küçük bir vana bulunur bu vanayı saat yönünün tersine çevirerek tekrar kombiyi çalıştırabilirsiniz.

 • Fatma

  Merhaba yurtdışında yasıyorum bugun peteğin havasını almaya calısıyım derken anıden su fıskırmaya basladı ve odam sıcak su ıle doldu ewde yalnzdım su cok hızlı aktıgından gerı takamadım su yavaslamaya basladı o sıra kapatabıldım.petegın ıcındekı su bıttımı sımdı yoksa yanmya basladgnda dolarmı tekrar.tesekkurler.

 • Halil İbrahim

  petek içerisinde biriken tortu zamanla pis bir koku yaymaya başlar. Bu yüzden petek temizliği yapılarak koku oranını %5 seviyelerine düşürebilirsiniz. Peteklerde koku olmaz peteğin içerisinde kötü kokular olur.

 • sevgi

  Peteklerime nasil guzel koku verebilirim?

 • NECLA

  9 katlı aparmanın 9.katında oturmaktayım. bina merkezi sistem doğalgaz ile ısınıyor. havalar çok soğuk olduğunda petekler sıcak oluyor ancak havalar 8 ile 10 derece olduğunda petekler çok ılık oluyor.yöneticiye sorduğumuzdan termostat ayarını servis ayarladı ona göre yanıyor diyor. sorun nedir acaba ne yapabiliriz. ilginize şimdiden teşekkür ederim.saygılarımla…

 • Yaşar özdemir

  Odalardaki doğalgaz rayatörlerinden biri özellikle gece saatlerinde leş kokusu gibi bir koku yayıyor. 3 gecedir. Doğalgazı yada o peteği kapatınca kokuda gidiyor. Görünürde bişey yok. Yardım lütfen..

 • mine

  Petegin alt.vana kısmından şu. Damliyor. O.petek kapalı. Niye.su akıyor acaba

 • serdar böllü

  Peteklerimden biri hava varmış gibi yarısı ısınıyor. Hava almak için açtığımda su geldi o zaman hava yapmamış oluyor. Bu durumda balçıklanmamı olmuş oluyor? Eğer öyleyse büyük bir petek kaç tl.ye temizlenir? Teşekkürler.

 • Halil İbrahim

  2 bar su seviyesi tesisat için tehlikeli arz etmez. Ama su seviyesinin 1,5 bar ile 2 bar aralığı arasında olması bütün ısıtma tesisatlarında yeterli olacaktır.

 • Cemal

  İyi akşamlar
  Peteğin havasını almaya calıştım orta kısım yerine komple rekor donuyor siyah su gelince kapattım sol ve sağ taraf arasında derece farkı var sanırım tekrar hava almak gerek orta kısımdan anahtar ile almak mumkun değil kpmple donuyor aynı işlemi gorurmu rekordan …su eksilme yok kombim ariston 1,5 bar kullanıyorum 2 bar kullansak tesisatta problem yaratırmı 7 petek var evde aluminyum petekler ve tesisat plastik şimdiden teşekkürler

 • Anıl

  Merhabalar. Binamızda merkezi ısıtma sistemi var , petekten su sesi geldiği için havasını almam gerektiğini düşündüm ve petek havasını aldıktan sonra ne hava nede su gelmeye başladı acaba yanlış yaptığım bir durum söz konusu olabilir mi ? Şimdiden teşekkür ederim

 • Gülşah filiz yıldız

  Peteklerin havasını aldık ama bazılarından hava çıkışı sonlanmasına rağmen su gelmedi . Havası tam olarak alınmış oluyor mu yoksa yanlış yaptığımız birşey mi var

 • halil

  Kombim Buderus marka. aynı olay geçen senede başıma geldi babam vefat etmeden önce o anlıyordu bakıyordu kombi işine şimdi iş başa düşünce birazda anlamadığımdan peteklerin havasını alıyım derken bir kap yarısı kadar su boşalttım sonra petek yanmaya başladı fakt 1 hafta içinde önce sıcak suyum gitti kombi 3Y hatası vermeye başladı sonra kombi tamamen ısıtmamaya devreye girmemeye başladı. burdaki servisi çağırdım 2 tane 18 yaşından belki büyük çocuk geldi kapağı açtı ustasını aradı kombi ya değişecek yada yaparsak 1.200 tl para istediler bende kovdum evden. şuan normal çalışırkende 3y hatası veriyor geçen sene farklı bir usta ile epey uğraştık en son o bar göstergesinin yanında 5 köşe başlı bir uç var oraı hafif çevirdik suyun tanziğini düşürdük düzeldi acaba yine aynı işlemimi uygulasam ?? ama geçen sene 3Y yazmıyordu

 • Halil İbrahim

  Su sesi gelen peteği rekorlarından tamamen söküp banyoda yüksek basınçlı su ile bir güzel yıkayın. Daha sonra yerine takabilirsiniz.

 • ümit hasırcı

  Peteklerin havasını aldım fakat su sesi yapıyor.petek ısınma problemi yok ama su sesi rahatsız ediyor nasıl çözebilirim?

 • Halil İbrahim

  Kombinin suyunu fazla boşalttığınız da sıcak su bile çalışmaz. Kombinin altında bulunan su doldurma vanasından su takviyesi yapıp basıncı 2 bar seviyesine getirince problem düzelir.

 • Ekrem

  Slm peteklerin havasini aldim yanliz sularini yanlislikla fazla bosalttim kombiyi actigimda peteklerim isinirmi Tesekurler

 • Nur

  Merhaba, airfel markalı kombimizi kış konumundan yaz konumuna getirmek için göstergeyi sola çevirerek sıfırladık. Fakat aynı zamanda peteklerinde eksi yönüne çevirerek komple kapadık. Bu işlemlerden 1gün sonra sıcak su akmadığını gördük ve kombinin altındaki su basıncı göstergesinin 1 in altına düştüğünü ve kombiye en yakın olan peteğin su akıttığını gördük. Vanayı açıp tekrar su verdik ancak 1gün sonra tekrar düştü.. Acaba yaz konumuna getirdiğimde petekleri kapatmamak mı gerekiyor ve basınçtan dolayı mı petekten su aktı… Bu konuda yardımlarınızı rica ederim

 • Halil İbrahim

  Kombinin su basınç göstergesi arızalı olduğu için su seviyesini doğru göstermiyordur. Normalde kombi 1 barın altına düştüğünde çalışmaz, çalışsada petekler düzgün bir şekilde ısınmaz. Bunu n iyi anlamanın yolu kombinin su seviyesini yükseltin eğer basınç göstergesi yükselmiyorsa dediğim arıza vardır.

 • can

  Merhabalar benim kombi bosch class 6000 sorun şu kombinin basıncı 0 ama petekler gayet iyi çalışıyor ilginç hemde 45 ‘ kombi petek çalışıyor bu normal mi acaba

 • tugba

  peteklerımızın altı ısınmıyordu, barış bey geldi, halletti sagolsun, gayet memnunuz, tesekkur ederız

 • Halil İbrahim

  Kombiyi korkmadan açabilirsiniz. Kombinin suyu bittiğinde otomatik olarak kendisi durur. Sıkıntı yapmadan petekleri yakabilirsiniz.

 • Halil İbrahim

  Kombi basıncı sıfır konumdayken kalorifer sistemi yada sıcak su ısıtma çalışmaz. Bence kombinin su basınç göstergesi arızalı olabilir. Peteğin altının yanmaması su basıncının düşük olmasından kaynaklanmaz.

 • Çiğdem

  Evdeki peteklerden sadece birinin altı ısınmıyor son 2 haftadır bu şekilde ve bu yüzden de oda ısınmıyor, hava problemi vardır diye düşündüm ama sanırım değil, petekte sistemsel bir arıza olabilir. Kombiyi kontrol ettim hava basıncı 1,5 da değil sıfırda :) aylardır hatta birkaç yıldır sıfır gösteriyor olmalı, ne yapmam gerekiyor, sizce kendimin yapabileceği bir işlem mi acaba, yoksa tesisatçı çağırmak zorunda mıyım ?

 • Zeynep

  Kombi 3 gündür yaz konumunda idi.1.4 bardan 1 bara düşmüş ve altındaki sıcak su borusu ıslanmışti.biraz çalıştı .monometreyi görünce kapattım.peteklere dokundum ılıkti.kombinin altında saklanmış su vanası var.onu da zor bulduk zaten saklamışlar sanki.açtık ama hiçbir değişiklik olmadı.tahminimce devir daim yapması için tüm petekler açık olmalı ama biz sadece 2 petek yakıyoruz.kombiden hiç anlamıyorum.komşularımız da çözemedi kombimizi.şu an soğuktan dönüyoruz.kombiyi açsak monometredeki değer yükselir mi.açmak tehlikeli mi? Ne yapmalıyız.kimse anlamıyor

 • funda çelme

  ne kadar yardım sever eleman varsa hepsi buraya toplanmışlar.hepsine binlerce teşekkür ederim kendi payıma.ben burada hiçbir soru sormamıştım.sadece maille bilgi istemiştim.geçen sene ve bu sene halil ibrahim arkadaşımız geri dönüp bilgi verdi.teşekkür ederim.şimdi bir soru sormak istiyorum.benim kombim starttan sonra 25 saniye çalışıp duruyor.baymak 240 sebebi nedir bilgi lütfen.teşekkürler.

 • Halil İbrahim

  kombiden tekrar peteklere su basma vanası vardır. Bu vana kombinin altında bulunur vanayı saat yönü tersine çevirince kombiye su verebilirsin.

 • baki

  abi petekten hava alırken suyu cok almısız şimdi hiç ısınmıyo ne yapmamız gerekir

 • Halil İbrahim

  petek temizliği yaptırmanız şart

 • ufuk

  hiç ısınmıyor değil ama üst kısmın yarısı kadar ısınıyorsa ?

 • Eray Koç

  Kalorifer peteklerimizdeki tıkanıklıktan dolayı uzun bir arama sonucu uygun fiyatıyla İstanbul tesisatı tercih ettik. Kırmadılar hava soğuk olduğu için akşam saatinde geldiler. Tüm petekleri birer birer kontrol ederek temizlediler. Hizmetlerini son derece titiz ve prensipli olarak veren çalışanları ile İstanbul Tesisata çok teşekkür ederim.

 • Halil İbrahim

  Kalorifer peteklerinin ısınmasını sıcak su sağlar. Soğuk suyu ısıtmak için doğalgaz bir yakıt olarak kullanılır. Sizin sandığınız gibi doğalgaz peteklerin içerisinden geçmez. Hiçbir tehlikesi bulunmamakla beraber dairenizde kullanılan malzeme ve kombi bulunduğunuzun bölgenin gaz dağıtım şirketi tarafından onaylanmış ürünlerdir. TSE onayı almamış hiçbir malzeme doğalgaz tesisatında kullanılmaz. Kalorifer tesisatlarının bütün hepsinde sulu sistem ısıtma kullanılır. Petek havası almayı yukarıda izleyeceğiniz videoda detaylı bir şekilde anlattık. Kalorifer peteği havası almanın hiçbir tehlikesi yoktur. Hava alırken kombiyi açık veya kapalı konumda tutabilirsin. Hava aldığın purjör tapasından su gelene kadar bu işlemi devam ettirmen gerekir.

 • alican

  Merhaba. Ben öğrenciyim kaloriferden pek anlamıyorum. Ev sahaıbını aradım. Doğalgaz acık dedi. vanaları actım yıne calısmadı. Ev sahıbını cok kez araım ama pek üstüne dusmedi. Havasını alacaktım ama arkadas dogalgazla calısan ve suyla çalısan farklı dedi.Tehlikesi varmı bı sormak isteim. Teşekkür ederim şimiden

 • hüseyin ardıyürek

  ibrahim bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sizi teşekkür için aradım fakat ulaşamadım. Dün akşam üzerim petek temizliği için iki arkadaş geldi yanmayan peteklerin alt tarafları biraz daha iyi ısınıyor fakat koruyucu sıvı diye bir ilaç atıldı. Bu ilacın kombiye herhangi bir zararı olurmu bu arada kombide ses oluyordu bu akşam kombiye baktım artık ses yapmıyor. Acaba petekler biraz daha iyi ısınırmı arkadaşlar bu ilacın etkisi bir hafta içinde ortaya çıkar dediler bu bilgi doğrumudur. Bu ilaç asitli değil kireci nasıl temizliyor bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz. Peteklerin üst tarafı ile alt tarafı arasında çok fazla bir ısı farkı kalmadı ama radyatörlerde hava kalmışmıdır.

 • selçuk ULUCAN

  Öncelikle bilgi paylaşımınızdan dolayı Teşekkürler.. Benim sorum Kullanmış olduğumuz Panel peteklerin üst kısımları iyi ısınırken peteklerin alt kısımları çok hafif ısınıyor. Peteklerin havasınıda aldım ancak peteklerin alt kısımları hafif ısınıyor.Paylaşımınız için Tşkler

 • özlem elmas

  Eski tip dökme kalorifer peteğinin ayrı bir aparatı varmıdır yeni aldığım kelebek anahtar olmuyor peteğin ucuna taktığımda boşa dönüyor.nerden alabilirim

 • Halil İbrahim

  Kombinin barı yükseliyor fakat siz göremiyorsunuz. Kombi basınç göstergesi arızalı olduğu için suyun kaç bar olduğunu göremezsiniz. Fazla su bastığınız için emniyet için suyu tahliye ediyor. Basınç göstergesini sadece değiştirin problem düzelir.

 • emre

  Merhaba, kombimi bugün yaz dönüşü çalıştırmak istedigimde bari 1.5 barın biraz altında idi su eklemek istedigimde ibre hiç oynamadı ve tahliye vanasindan su akıttı. Aynı işlemi birkaç kez tekrar ettim sonuç aynı. Sizce sıkıntı nerede olabilir. Şimdiden teşekkürler

 • Halil İbrahim

  Peteklerin içerisinde çürümeyi önlemek için zift gibi radyatör iç yüzeyine sürülen bir madde var. Siyah su olması normaldir. Haliyle ısınmayla birlikte koku yapabilmektedir. Peteklerin alt tarafları hiç ısınmıyorsa temizlik yaptırmanız şarttır.

 • esra

  merhabalar petegin havasini alalim dedik suyu kirli ve makina yagi gibi kokuyodu neden acaba ne yapmamiz lazim ve peteklerin alti hic isinmiyo ustelik 2 senelik petekler simdiden tesekurler

 • Halil İbrahim

  Alüminyum peteklerde hava nasıl alınır yukarıdaki yazımızda anlatmaya çalıştık. Fakat alüminyum peteklerin özelliği kendi içerisinde küçük çakıl taşına benzer kirlilik oluşturmaktadır. ALüminyum petekler sökülerek temizlendiğinde sonrasında 1 adet koruyucu tesisata eklenirse ısıtma sistemine yapışan kireç parçalarıda kendiliğinden ufak parçalara ayrılır.

 • Halil İbrahim

  Peteklerin içerisindeki kirlilik giderek zamanla artmaktadır. Petek temizleme süreleri peteğin kullanılan malzemenin kalitesine göre farklılık gösterir. Zamanı geldiğinde petek temizliği yaptırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Isıtma sistemi içerisinde bulunan su tamamen boşalmadığı sürece petekler hava yapmaz. Eğer peteklerin modeli alurad veya alüminyum ise sıcak su gelene kadar hava almanız lazım.

 • recep

  Merhaba,

  Peteklerin havasını ve suyunu değiştirmemize rağmen peteklerin alt kısmı soğuk üst kısmı normal sıcaklıkta ama ilk kombiyi açtığımızda 1 2 si aynı durumdaydı şimdi ise diğer peteklerede sıçramış hepsi aynı durumda alt tarafları soğuk üst tarafları sıcak ne yapmamız gerekiyor.

  Teşekkürler şimdiden

 • Mehmet Yılmaz

  Merhaba
  evimzide bulunan petekler sanırım aliminyum (yukarıdaki fotoğraftaki gibi) yaklaşık 4 yıllık bir daire. Evin içinde banyolar dahil 7 petek var. Bu peteklerden iki oda yan yanan olanlarda üstü sıcak ama altı soğuk, yani diğerleri gibi değil verimsiz ısıtıyor. Banyolarda sorun yok. Yukarıdaki yorumları okudum, bir çok sefer hava aldım ama sonuç vermedi. dün akşam ilk defa kombiyi çalıştırdık, yine aynı durum yaşandı. havasını tekrar alacağım ancak Tarık bey’in belirttiği konu ilginç, daha önce duymamıştım. Alttaki vanaları açın derken tam olarak ne yapmamız gerekiyor? bilgi verirseniz memnun olurum ayrıca bu durumda bunu uygulamak faydalı olur mu? sizin başka öneriniz var mı? bilgi verirseniz memnun olurum. Son olarak bazı petekleri çalıştırmamanın olumsuz etkisi olur mu (mesela benim kombiye en yakın olan mutfaktaki peteği çalıştırmıyorum) tüm petekleri çalıştırmam gerekiyor mu? teşekkürler

 • Halil İbrahim

  Kombi hiç ateşleme yapmıyorsa kalorifer petekleriniz yanmaz. Petekler ısınmıyorsa kombi tamircisi çağırıp bu arızayı çözebilirsiniz.

 • İsmail

  Kombi sıcak su açınca çalışıyor ama petekleri ısıtmıyor. Petekleri açıyorum ama kombiden hiç ses gelmiyor ve çalışmıyor.

 • Halil İbrahim

  Merkezi sistem ısıtma sistemlerinde petek temizliğini yöneticinizle görüşüp komple yaptırmanız daha faydalı olacaktır. Bireysel olarak petekleri temizletmek uzun süreli fayda sağlamaz. Nedeni merkezi sistemlerde iyon kayması dediğimiz olay yaşanmaktadır. Bütün sistem birbirine bağlı olduğu için su her daireden geçip topladığı tortuyu yine sizin peteklerin altına verecektir. Zaten merkezi sistemlerde kazanı temizletmeniz size %20 oranında yarar sağlayacaktır. Sonrasında tekil olarak peteklerinizi yıkatabilirsiniz. Sisteme daire sayısına göre koruyucu eklenirse işlem tamam olur.

 • Olcay aygün

  Güzel bir site ve yardımcı olduğunuz konu gerçekten önemli bir konu. Size sorum, 85 yılında yapılmış lojmanlarda ikamet etmekteyim.peteklerim eski dökme tip denilen peteklerden. Hava alma işlemini yaptım ancak peteklerin alt tarafı ısınmamakta.büyük ihtimal alt tarafları balçık tarzı kir dolmuştur. Söylemiş olduğunuz petek temizliği bu tip peteklere uygulanabilir mi acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

 • tarik

  peteklerin alti soguk ustu sicaksa hava yapmamistir.eger bi kac senelikse kirdende degildir.kombinize en yakin petekten baslayarak alttaki vanalari birer tur fazla aciniz.
  ornein 7 tane petek varsa.kombiye en yakin olani bir tur.
  2.petegi 2 tur
  3.petegi 3.5 tur
  4.petegi 4.5 tur
  5.petegi 5.5 tur cevirin ve bu sekilde devam edin.internette petek buyuklugu ve evin metre karesine gore yaziyor.bu sekilde duzelir.zaten olmazsa evide isitamazsiniz.
  suyun devir daimi ile alakalidir bu durum.

 • İpek Şengülen

  Dediğiniz şekilde hava almayı denedik ama hala 1 peteğin alt tarafları soğuk sanki hiç yanmıyor. Kombinin kalorifer ısı ayarı ile biraz oynadım yanmaya başladı ama diğer petekler gibi ısınmıyor. Galiba petekleri tekrar temizletme gerekiyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 • Halil İbrahim

  Peteklerinizin modeli farklı olduğu için peteklerin içinde hava kalmış olabilir. Size tavsiyem kombiyi 50 derecede yakın. Su seviyesini 2 bar seviyesine getirdikten sonra kombi çalışırken peteklerden hava almaya başlayın. Tabi yanınızda size yardımcı olabilecek biri varsa onuda kombinin yanına bırakın sürekli kombiyi kontrol etsin. Kombinin suyu azaldıkça takviye yapıp doldurdun. Alüminyum peteklerden bazen havayı atmak zor olabiliyor. Bu yüzden hava alırken sıcak su gelene kadar hava boşaltın. Hatta sıcak su geldikten sonra ortalama 1 su bardağı su boşalana kadar bu işlemi devam ettirin. Hava bitince su gelemeye başlar işte tam bu sırada sakın hava alma işlemini sonlandırmayın. Bir su bardağı su boşalana kadar hava almaya devam edin düzelecektir.

 • İpek Şengülen

  Yazlığa gitmeden önce dairenin içini komple boya yaptırmıştık. Boya yapılırken petekleri dışarıya çıkardılar. Haliyle peteklerin içerisindeki su tamamen boşaldı. Benim petekler alüminyum peteklerin bize bakan ön tarafları çizgi şeklinde dilim dilim ayrılmış olanlardan. Ama yazın ustalara petekleri bahçeye çıkarıp yıkattım. Hatta ellerinde sizin resimde gösterdiğiniz anahtara benzer şeyle hava aldılar. Hala peteklerin içerisinde hava kalmış olabilir mi?

 • Halil İbrahim

  Daha önce hiç petek ve tesisat temizliği yaptırdınız mı hiç? Bu tarz şikayetler tesisat temizliği yapılmamış dairelerde daha çok çıkıyor. Siz peteklerin havasını ne kadar alırsanız alın peteklerin alt tarafları soğuk olur. Peteklerin içinde su tamamen dışarıya çıkarıldığında peteklerde hava olur. Peteğin içerisindeki havayı birde radyatör musluklarının rekorlarını gevşeterek almayı deneyin. Peteklerinizin modeli nedir? alüminyum yada panel hangisi

 • İpek Şengülen

  Yazlıktan yeni geldik, havalar tamamen soğumadan kombiyi yakalım petekleri test edelim dedik. Fakat kombiyi çalıştırdığımızda peteklerin bazıları geç ısınmaya başladı. Bazı peteklerin yarısı sıcak yarısı soğuk aklımıza ilk peteklerin içerisinde hava olma ihtimali geldi. Yukarıda anlatıldığı gibi peteklerin havasını aldık ama hala petekler yanmıyor acaba neden olabilir?

 • Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir