İSTANBUL TESİSAT
Petek Havası Nasıl Alınır? Uzmanından Videolu Anlatım

Petek Havası Nasıl Alınır? Uzmanından Videolu Anlatım

13 Eylül 2014 Halil İbrahim Tesisat Temizliği | 16.756 Okunma
Petek Havası Nasıl Alınır? Uzmanından Videolu Anlatım

Peteklerde hava olduğu nasıl anlaşılır?

Radyatörlerinizde hava olduğunu anlamak istiyorsanız radyatörün üstünde elinizi gezdirin ve peteğin üst kısmında soğukluk varsa üst sol kenarı sıcakken sağ kenarı soğuksa veya tam terside olabilir eğer böyle bir durum gördüyseniz o petekte hava var demektir. Yalnız şunu unutmayalım ki petekte hava olunca üstler ısınmaz. Eğer peteğin altı ısınmamışsa hava ile alakası yoktur. Hava olduğunda ya tamamı soğuk olur ya da sadece st kısımları. Hava olduğuna kesin emin olduysak yapılacak iş bellidir. Kaloriferin havasını almak gerekir. Radyatörden hava almak için aşağıdaki malzemeler olması gerekir.

Purjör anahtarı veya kısa bir düz tornavida
Prujör tapası resimde görüldüğü gibi purjör tapası radyatörün sağ veya sol üst tarafında yer almaktadır.

Anahtar veya düz tornovida ile saat yönünün tersine anahtarı çevirerek petekte olan havayı atabilirsiniz. Bu işelemi anahtarı yavaş yavaş açarak yapınız. Eğer açtığınızdan bölümden hava geliyorsa peteğinizde hava var demektir. Hava bittikten sonra su gelmeye başlar su geldiği anda anahtarı saat yönünde çevirip kapatın peteğinizin havası alındı demektir. Radyatörden direk su geliyorsa hava almanıza gerek yoktur. Hava aldığınız halde peteğiniz hala ısınmıyorsa petek temizliği hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Not: Alurad veya alüminyum radyatörlerde hava alırken kombi çalışır durumda sıcak su gelene kadar hava almanız gerekebilir.

RADYATÖRLERİNİZDEN HAVA ALDIKTAN SONRADA HALA KALORİFER PETEKLERİNİZ ISINMIYORSA RADYATÖR TEMİZLİK İŞLEMİ İÇİN BİZİ ARAYABİLİRSİNİZ.

Radyatörlerin havası nasıl alınır?

Radyatörünüz tesisata bağladıktan ve devreye alındıktan sonra radyatörünüzün içinde hava oluşabilir. Bu durumda radyatör ısınmaz ve verimli çalışmaz. Radyatörünüzün içindeki havayı alabilmek için, purjör tapası içinde bulunan plastiği elinizle döndürerek deliğin aşağıya doğru gelmesini sağlayınız. Purjör deliğinden su geleceği için altına derin bir kap koymayı unutmayınız. Purjör vidasını düz bir tornavida ile gevşetiniz. Bu durumda purjör deliğinden hava çıkmaya başlayacaktır. Purjör deliğinden su gelmeye başlayınca radyatörünüzün içindeki hava boşalmış demektir. Purjör tapasını düz bir tornavida ile aksi yönde çevirerek sıkıştırınız.

petek_havasi_alma

PETEKLERİN HAVASINI ALMAK
Bir radyatörün hava yapıp yapmadıgını anlamak için, öncelikle peteğe karşından bakıldıgında, sağlı sollu, ısınma problemi olması gerekir.

KOMBİ ÇALIŞIRKEN PETEK HAVASI ALINIR MI?

Öncelikle peteklerin hava yapıp yapmadığını anlamak gerekir. Bazen petek hava yaptı sanılarak peteğin suyu boşaltılır ve tekrar doldurulduğunda hava yoksa bile içine hava girmiş olur durum daha da kötü hale gelir. Petekte hava varsa üst kısımlarında soğukluk görülür. Altı ısınmayan bir petek hava sorunu olduğu için değil kirlendiği için ya da sistemde devir daim problemi olduğu için bu sorunu yaşatır. Kalorifer peteğinde hava problemi olduğu tespit edildikten sonra havası alınır. Hava alma esnasında sıkça sorulan sorulardan biriside kombi çalışırken petek havası alınır mı sorusudur. Evet kombi çalışırken petek havası alınır. Fakat bir kişi de hava alma sırasında kombiye su takviye ediyor olmalıdır. Hava alınırken purjör birden açılmamalıdır. Yavaşça çıkarılan hava aynı oranda kombiden su basılarak takviye edilmelidir. Eğer havayı birden boşaltırsak ya da suyu aniden sisteme basarsak kombi kendini kapatır ve arıza konumuna geçer. Arıza konumu çok önemli bir husus değildir. Kombiyi tekrar kapatıp açtığımızda tıpkı eskisi gibi çalışmaya başlar. Kombi servisleri kombinin kapatılıp havanın kapalı konumda iken alınmasını tavsiye ederler. Kombinizin herhangi bir zarar görmeyeceğini bilsenizde siz yinede kombi kapalı konumda iken havayı almayı deneyin.

Döküm Peteklerin Havası Nasıl alınır

Eski petekler olduğu için bazılarında hava alma purjörü olmayabilir. Purjör olanlarda da çok boyandığından purjör tapasını kullnamayabilirsiniz. Boyadan dolayı hava alma purjörü dönemez ve delik tıkalı olduğu için hava çıkamaz. Bu gibi durumlarda döküm petekler için satılan tapa şeklinde peteğin üst yan tarafına sıkılan purjörler olur. Büyük malzemecilerde bulunabilir, bunlar peteğin eski tapasını söküp onun yerine sıkılarak peteğinizin havasını alabilirsiniz.

Peteğin vana taraf ısınır.diğer taraf(yarısı) bu durumda soğuk kalır.
Isınan radyatörde(petekte) hava olmaz.
Eğer hava yapmışsa, sağ yada sol üst taraftaki, prüjör, bir prülör anahtarı yada tornavida yardımıyla hafifçe açılır, hava çıkarıldıktıktan sonra tekrar sıkılır, ve başka bir aksaklık yoksa ısınması beklenir.
Eski tip döküm radyatörlerde bazen hava alma prüjörü olmadığı görülmektedir.bu durumda da, bir kalorifer tesisatçısı çagırınız.yapacağı işlem ise, üst kenardaki döküm körtapayı sökerek, hava prüjörlü bir tapa takmak olacaktır.bu işlem yapılamaya başlamadan önce ise, sistemdeki su basıncı mutlak suretle alınmalı, ve muhtemel su sıçralamaları ve kirlenmeler önlenmelidir.

Petek ve radyatör temizliğini peteklerinizi yerinden sökmeden kimyasal solüsyon ve petek temizleme makinesi yardımıyla temizliyoruz. Kalorifer peteklerinin içinde biriken toz yumakcıkları, çamurlaşmış pislikler, bakteriler peteklerin ısı döngüsünü engeller ve istediğiniz sıcaklığa ulaşamazsınız. Bu nedenle petek temizliğini ve bakımını ihmal etmeyiniz.

Petek Havası Nasıl Alınır? Uzmanından Videolu Anlatım” üzerine 26 düşünce

 1. Eray Koç

  Kalorifer peteklerimizdeki tıkanıklıktan dolayı uzun bir arama sonucu uygun fiyatıyla İstanbul tesisatı tercih ettik. Kırmadılar hava soğuk olduğu için akşam saatinde geldiler. Tüm petekleri birer birer kontrol ederek temizlediler. Hizmetlerini son derece titiz ve prensipli olarak veren çalışanları ile İstanbul Tesisata çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. alican

  Merhaba. Ben öğrenciyim kaloriferden pek anlamıyorum. Ev sahaıbını aradım. Doğalgaz acık dedi. vanaları actım yıne calısmadı. Ev sahıbını cok kez araım ama pek üstüne dusmedi. Havasını alacaktım ama arkadas dogalgazla calısan ve suyla çalısan farklı dedi.Tehlikesi varmı bı sormak isteim. Teşekkür ederim şimiden

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Kalorifer peteklerinin ısınmasını sıcak su sağlar. Soğuk suyu ısıtmak için doğalgaz bir yakıt olarak kullanılır. Sizin sandığınız gibi doğalgaz peteklerin içerisinden geçmez. Hiçbir tehlikesi bulunmamakla beraber dairenizde kullanılan malzeme ve kombi bulunduğunuzun bölgenin gaz dağıtım şirketi tarafından onaylanmış ürünlerdir. TSE onayı almamış hiçbir malzeme doğalgaz tesisatında kullanılmaz. Kalorifer tesisatlarının bütün hepsinde sulu sistem ısıtma kullanılır. Petek havası almayı yukarıda izleyeceğiniz videoda detaylı bir şekilde anlattık. Kalorifer peteği havası almanın hiçbir tehlikesi yoktur. Hava alırken kombiyi açık veya kapalı konumda tutabilirsin. Hava aldığın purjör tapasından su gelene kadar bu işlemi devam ettirmen gerekir.

   Yanıtla
 3. hüseyin ardıyürek

  ibrahim bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sizi teşekkür için aradım fakat ulaşamadım. Dün akşam üzerim petek temizliği için iki arkadaş geldi yanmayan peteklerin alt tarafları biraz daha iyi ısınıyor fakat koruyucu sıvı diye bir ilaç atıldı. Bu ilacın kombiye herhangi bir zararı olurmu bu arada kombide ses oluyordu bu akşam kombiye baktım artık ses yapmıyor. Acaba petekler biraz daha iyi ısınırmı arkadaşlar bu ilacın etkisi bir hafta içinde ortaya çıkar dediler bu bilgi doğrumudur. Bu ilaç asitli değil kireci nasıl temizliyor bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz. Peteklerin üst tarafı ile alt tarafı arasında çok fazla bir ısı farkı kalmadı ama radyatörlerde hava kalmışmıdır.

  Yanıtla
 4. selçuk ULUCAN

  Öncelikle bilgi paylaşımınızdan dolayı Teşekkürler.. Benim sorum Kullanmış olduğumuz Panel peteklerin üst kısımları iyi ısınırken peteklerin alt kısımları çok hafif ısınıyor. Peteklerin havasınıda aldım ancak peteklerin alt kısımları hafif ısınıyor.Paylaşımınız için Tşkler

  Yanıtla
 5. özlem elmas

  Eski tip dökme kalorifer peteğinin ayrı bir aparatı varmıdır yeni aldığım kelebek anahtar olmuyor peteğin ucuna taktığımda boşa dönüyor.nerden alabilirim

  Yanıtla
 6. emre

  Merhaba, kombimi bugün yaz dönüşü çalıştırmak istedigimde bari 1.5 barın biraz altında idi su eklemek istedigimde ibre hiç oynamadı ve tahliye vanasindan su akıttı. Aynı işlemi birkaç kez tekrar ettim sonuç aynı. Sizce sıkıntı nerede olabilir. Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Kombinin barı yükseliyor fakat siz göremiyorsunuz. Kombi basınç göstergesi arızalı olduğu için suyun kaç bar olduğunu göremezsiniz. Fazla su bastığınız için emniyet için suyu tahliye ediyor. Basınç göstergesini sadece değiştirin problem düzelir.

   Yanıtla
 7. esra

  merhabalar petegin havasini alalim dedik suyu kirli ve makina yagi gibi kokuyodu neden acaba ne yapmamiz lazim ve peteklerin alti hic isinmiyo ustelik 2 senelik petekler simdiden tesekurler

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Peteklerin içerisinde çürümeyi önlemek için zift gibi radyatör iç yüzeyine sürülen bir madde var. Siyah su olması normaldir. Haliyle ısınmayla birlikte koku yapabilmektedir. Peteklerin alt tarafları hiç ısınmıyorsa temizlik yaptırmanız şarttır.

   Yanıtla
 8. recep

  Merhaba,

  Peteklerin havasını ve suyunu değiştirmemize rağmen peteklerin alt kısmı soğuk üst kısmı normal sıcaklıkta ama ilk kombiyi açtığımızda 1 2 si aynı durumdaydı şimdi ise diğer peteklerede sıçramış hepsi aynı durumda alt tarafları soğuk üst tarafları sıcak ne yapmamız gerekiyor.

  Teşekkürler şimdiden

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Peteklerin içerisindeki kirlilik giderek zamanla artmaktadır. Petek temizleme süreleri peteğin kullanılan malzemenin kalitesine göre farklılık gösterir. Zamanı geldiğinde petek temizliği yaptırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Isıtma sistemi içerisinde bulunan su tamamen boşalmadığı sürece petekler hava yapmaz. Eğer peteklerin modeli alurad veya alüminyum ise sıcak su gelene kadar hava almanız lazım.

   Yanıtla
 9. İsmail

  Kombi sıcak su açınca çalışıyor ama petekleri ısıtmıyor. Petekleri açıyorum ama kombiden hiç ses gelmiyor ve çalışmıyor.

  Yanıtla
 10. Olcay aygün

  Güzel bir site ve yardımcı olduğunuz konu gerçekten önemli bir konu. Size sorum, 85 yılında yapılmış lojmanlarda ikamet etmekteyim.peteklerim eski dökme tip denilen peteklerden. Hava alma işlemini yaptım ancak peteklerin alt tarafı ısınmamakta.büyük ihtimal alt tarafları balçık tarzı kir dolmuştur. Söylemiş olduğunuz petek temizliği bu tip peteklere uygulanabilir mi acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Merkezi sistem ısıtma sistemlerinde petek temizliğini yöneticinizle görüşüp komple yaptırmanız daha faydalı olacaktır. Bireysel olarak petekleri temizletmek uzun süreli fayda sağlamaz. Nedeni merkezi sistemlerde iyon kayması dediğimiz olay yaşanmaktadır. Bütün sistem birbirine bağlı olduğu için su her daireden geçip topladığı tortuyu yine sizin peteklerin altına verecektir. Zaten merkezi sistemlerde kazanı temizletmeniz size %20 oranında yarar sağlayacaktır. Sonrasında tekil olarak peteklerinizi yıkatabilirsiniz. Sisteme daire sayısına göre koruyucu eklenirse işlem tamam olur.

   Yanıtla
 11. tarik

  peteklerin alti soguk ustu sicaksa hava yapmamistir.eger bi kac senelikse kirdende degildir.kombinize en yakin petekten baslayarak alttaki vanalari birer tur fazla aciniz.
  ornein 7 tane petek varsa.kombiye en yakin olani bir tur.
  2.petegi 2 tur
  3.petegi 3.5 tur
  4.petegi 4.5 tur
  5.petegi 5.5 tur cevirin ve bu sekilde devam edin.internette petek buyuklugu ve evin metre karesine gore yaziyor.bu sekilde duzelir.zaten olmazsa evide isitamazsiniz.
  suyun devir daimi ile alakalidir bu durum.

  Yanıtla
 12. İpek Şengülen

  Yazlığa gitmeden önce dairenin içini komple boya yaptırmıştık. Boya yapılırken petekleri dışarıya çıkardılar. Haliyle peteklerin içerisindeki su tamamen boşaldı. Benim petekler alüminyum peteklerin bize bakan ön tarafları çizgi şeklinde dilim dilim ayrılmış olanlardan. Ama yazın ustalara petekleri bahçeye çıkarıp yıkattım. Hatta ellerinde sizin resimde gösterdiğiniz anahtara benzer şeyle hava aldılar. Hala peteklerin içerisinde hava kalmış olabilir mi?

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Peteklerinizin modeli farklı olduğu için peteklerin içinde hava kalmış olabilir. Size tavsiyem kombiyi 50 derecede yakın. Su seviyesini 2 bar seviyesine getirdikten sonra kombi çalışırken peteklerden hava almaya başlayın. Tabi yanınızda size yardımcı olabilecek biri varsa onuda kombinin yanına bırakın sürekli kombiyi kontrol etsin. Kombinin suyu azaldıkça takviye yapıp doldurdun. Alüminyum peteklerden bazen havayı atmak zor olabiliyor. Bu yüzden hava alırken sıcak su gelene kadar hava boşaltın. Hatta sıcak su geldikten sonra ortalama 1 su bardağı su boşalana kadar bu işlemi devam ettirin. Hava bitince su gelemeye başlar işte tam bu sırada sakın hava alma işlemini sonlandırmayın. Bir su bardağı su boşalana kadar hava almaya devam edin düzelecektir.

   Yanıtla
   1. İpek Şengülen

    Dediğiniz şekilde hava almayı denedik ama hala 1 peteğin alt tarafları soğuk sanki hiç yanmıyor. Kombinin kalorifer ısı ayarı ile biraz oynadım yanmaya başladı ama diğer petekler gibi ısınmıyor. Galiba petekleri tekrar temizletme gerekiyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

    Yanıtla
 13. İpek Şengülen

  Yazlıktan yeni geldik, havalar tamamen soğumadan kombiyi yakalım petekleri test edelim dedik. Fakat kombiyi çalıştırdığımızda peteklerin bazıları geç ısınmaya başladı. Bazı peteklerin yarısı sıcak yarısı soğuk aklımıza ilk peteklerin içerisinde hava olma ihtimali geldi. Yukarıda anlatıldığı gibi peteklerin havasını aldık ama hala petekler yanmıyor acaba neden olabilir?

  Yanıtla
  1. Halil İbrahim Yazar

   Daha önce hiç petek ve tesisat temizliği yaptırdınız mı hiç? Bu tarz şikayetler tesisat temizliği yapılmamış dairelerde daha çok çıkıyor. Siz peteklerin havasını ne kadar alırsanız alın peteklerin alt tarafları soğuk olur. Peteklerin içinde su tamamen dışarıya çıkarıldığında peteklerde hava olur. Peteğin içerisindeki havayı birde radyatör musluklarının rekorlarını gevşeterek almayı deneyin. Peteklerinizin modeli nedir? alüminyum yada panel hangisi

   Yanıtla
   1. Mehmet Yılmaz

    Merhaba
    evimzide bulunan petekler sanırım aliminyum (yukarıdaki fotoğraftaki gibi) yaklaşık 4 yıllık bir daire. Evin içinde banyolar dahil 7 petek var. Bu peteklerden iki oda yan yanan olanlarda üstü sıcak ama altı soğuk, yani diğerleri gibi değil verimsiz ısıtıyor. Banyolarda sorun yok. Yukarıdaki yorumları okudum, bir çok sefer hava aldım ama sonuç vermedi. dün akşam ilk defa kombiyi çalıştırdık, yine aynı durum yaşandı. havasını tekrar alacağım ancak Tarık bey’in belirttiği konu ilginç, daha önce duymamıştım. Alttaki vanaları açın derken tam olarak ne yapmamız gerekiyor? bilgi verirseniz memnun olurum ayrıca bu durumda bunu uygulamak faydalı olur mu? sizin başka öneriniz var mı? bilgi verirseniz memnun olurum. Son olarak bazı petekleri çalıştırmamanın olumsuz etkisi olur mu (mesela benim kombiye en yakın olan mutfaktaki peteği çalıştırmıyorum) tüm petekleri çalıştırmam gerekiyor mu? teşekkürler

    Yanıtla
    1. Halil İbrahim Yazar

     Alüminyum peteklerde hava nasıl alınır yukarıdaki yazımızda anlatmaya çalıştık. Fakat alüminyum peteklerin özelliği kendi içerisinde küçük çakıl taşına benzer kirlilik oluşturmaktadır. ALüminyum petekler sökülerek temizlendiğinde sonrasında 1 adet koruyucu tesisata eklenirse ısıtma sistemine yapışan kireç parçalarıda kendiliğinden ufak parçalara ayrılır.

     Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>