1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (26 oy, ortalama puan: 4,31 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
petek-havasi-nasil-alinir

Petek Havası Nasıl Alınır? Uzmanından Videolu Anlatım

Peteklerde hava olduğu nasıl anlaşılır?

Radyatörlerinizde hava olduğunu anlamak istiyorsanız radyatörün üstünde elinizi gezdirin ve peteğin üst kısmında soğukluk varsa üst sol kenarı sıcakken sağ kenarı soğuksa veya tam terside olabilir eğer böyle bir durum gördüyseniz o petekte hava var demektir. Yalnız şunu unutmayalım ki petekte hava olunca üstler ısınmaz. Eğer peteğin altı ısınmamışsa hava ile alakası yoktur. Hava olduğunda ya tamamı soğuk olur ya da sadece st kısımları. Hava olduğuna kesin emin olduysak yapılacak iş bellidir. Kaloriferin havasını almak gerekir.

Radyatörden hava almak için aşağıdaki malzemeler olması gerekir.

Radyatör Havası Nasıl Alınır
Radyatör Havası Nasıl Alınır

Purjör anahtarı veya kısa bir düz tornavida
Purjör tapası resimde görüldüğü gibi purjör tapası radyatörün sağ veya sol üst tarafında yer almaktadır.

Peteğin havasını almak için saat yönünün tersine çevirin
Peteğin havasını almak için saat yönünün tersine çevirin

Anahtar veya düz tornovida ile saat yönünün tersine anahtarı çevirerek petekte olan havayı atabilirsiniz. Bu işelemi anahtarı yavaş yavaş açarak yapınız. Eğer açtığınızdan bölümden hava geliyorsa peteğinizde hava var demektir. Hava bittikten sonra su gelmeye başlar su geldiği anda anahtarı saat yönünde çevirip kapatın peteğinizin havası alındı demektir. Radyatörden direk su geliyorsa hava almanıza gerek yoktur. Hava aldığınız halde peteğiniz hala ısınmıyor ise petek temizliği hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Radyatör içerisinde hava sıkıştığında üst kısımlar yada alt kısımlar ısınmaz
Radyatör içerisinde hava sıkıştığında üst kısımlar yada alt kısımlar ısınmaz

Not: Alurad veya alüminyum radyatörlerde hava alırken kombi çalışır durumda sıcak su gelene kadar hava almanız gerekebilir.

Radyatörlerin havası nasıl alınır?

Radyatörünüz tesisata bağladıktan ve devreye alındıktan sonra radyatörünüzün içinde hava oluşabilir. Bu durumda radyatör ısınmaz ve verimli çalışmaz. Radyatörünüzün içindeki havayı alabilmek için, purjör tapası içinde bulunan plastiği elinizle döndürerek deliğin aşağıya doğru gelmesini sağlayınız. Purjör deliğinden su geleceği için altına derin bir kap koymayı unutmayınız. Purjör vidasını düz bir tornavida ile gevşetiniz. Bu durumda purjör deliğinden hava çıkmaya başlayacaktır. Purjör deliğinden su gelmeye başlayınca radyatörünüzün içindeki hava boşalmış demektir. Purjör tapasını düz bir tornavida ile aksi yönde çevirerek sıkıştırınız.

petek_havasi_alma

PETEKLERİN HAVASINI ALMAK
Bir radyatörün hava yapıp yapmadıgını anlamak için, öncelikle peteğe karşından bakıldıgında, sağlı sollu, ısınma problemi olması gerekir.

KOMBİ ÇALIŞIRKEN PETEK HAVASI ALINIR MI?

Öncelikle peteklerin hava yapıp yapmadığını anlamak gerekir. Bazen petek hava yaptı sanılarak peteğin suyu boşaltılır ve tekrar doldurulduğunda hava yoksa bile içine hava girmiş olur durum daha da kötü hale gelir. Petekte hava varsa üst kısımlarında soğukluk görülür. Altı ısınmayan bir petek hava sorunu olduğu için değil kirlendiği için ya da sistemde devir daim problemi olduğu için bu sorunu yaşatır. Kalorifer peteğinde hava problemi olduğu tespit edildikten sonra havası alınır. Hava alma esnasında sıkça sorulan sorulardan biriside kombi çalışırken petek havası alınır mı sorusudur. Evet kombi çalışırken petek havası alınır. Fakat bir kişi de hava alma sırasında kombiye su takviye ediyor olmalıdır. Hava alınırken purjör birden açılmamalıdır. Yavaşça çıkarılan hava aynı oranda kombiden su basılarak takviye edilmelidir. Eğer havayı birden boşaltırsak ya da suyu aniden sisteme basarsak kombi kendini kapatır ve arıza konumuna geçer. Arıza konumu çok önemli bir husus değildir. Kombiyi tekrar kapatıp açtığımızda tıpkı eskisi gibi çalışmaya başlar. Kombi servisleri kombinin kapatılıp havanın kapalı konumda iken alınmasını tavsiye ederler. Kombinin herhangi bir zarar görmeyeceğini bilseniz de siz yinede kombi kapalı konumda iken havayı almayı deneyin.

Döküm radyatör hava alma yöntemleri
Döküm radyatör hava alma yöntemleri

Döküm Peteklerin Havası Nasıl alınır

Eski petekler olduğu için bazılarında hava alma purjörü olmayabilir. Purjör olanlarda da çok boyandığından purjör tapasını kullnamayabilirsiniz. Boyadan dolayı hava alma purjörü dönemez ve delik tıkalı olduğu için hava çıkamaz. Bu gibi durumlarda döküm petekler için satılan tapa şeklinde peteğin üst yan tarafına sıkılan purjörler olur. Büyük malzemecilerde bulunabilir, bunlar peteğin eski tapasını söküp onun yerine sıkılarak peteğinizin havasını alabilirsiniz.

Peteğin vana taraf ısınır.diğer taraf(yarısı) bu durumda soğuk kalır.
Isınan radyatörde(petekte) hava olmaz.
Eğer hava yapmışsa, sağ yada sol üst taraftaki, prüjör, bir prülör anahtarı yada tornavida yardımıyla hafifçe açılır, hava çıkarıldıktıktan sonra tekrar sıkılır, ve başka bir aksaklık yoksa ısınması beklenir.
Eski tip döküm radyatörlerde bazen hava alma prüjörü olmadığı görülmektedir.bu durumda da, bir kalorifer tesisatçısı çagırınız.yapacağı işlem ise, üst kenardaki döküm körtapayı sökerek, hava prüjörlü bir tapa takmak olacaktır.bu işlem yapılamaya başlamadan önce ise, sistemdeki su basıncı mutlak suretle alınmalı, ve muhtemel su sıçralamaları ve kirlenmeler önlenmelidir.

Petek ve radyatör temizliğini peteklerinizi yerinden sökmeden kimyasal solüsyon ve petek temizleme makinesi yardımıyla temizliyoruz. Kalorifer peteklerinin içinde biriken toz yumakcıkları, çamurlaşmış pislikler, bakteriler peteklerin ısı döngüsünü engeller ve istediğiniz sıcaklığa ulaşamazsınız. Bu nedenle petek temizliğini ve bakımını ihmal etmeyiniz.

Alternatif Petek Havası Alma Yöntemleri
Alternatif Petek Havası Alma Yöntemleri

Peteklerin alt kısımları soğuk ise tesisat temizleme işlemi yapıldıktan sonra radyatör musluğunun bağlı bulunduğu rekor yavaş bir şekilde gevşetilerek içeride sıkışmış olan hava dışarıya çıkacaktır. Bu işlemi yaparken etrafın kirlenmemesi için radyatör vanasının altına ince bir leğen yerleştirin. Kalın havlu tipi bez hazırda bulundurun ki parkeye damlama olursa etrafa fazla su yayılmasın. Peteğin içerisinden siyah su yada paslı kahverengi su geleceğinden ötürü hemen damlayan yeri silin ki leke kalmasın. Alt kısımdan hava işlemini genelde gidiş ve dönüş vanalarını aynı yöne bırakılan peteklerde uygulamanız doğru olur. Aynı hizada petek vanaları olduğu zaman peteğin içerisinde hava sıkışması meydana gelmektedir.

7 Yorum

 • emrah

  hava alım işlemi kombiden otomatik olarak yapılamaz mı

 • Erkin ÇANKAYA

  Evimiz merkezi kömürlü kalorifer sistemi ile ısınıyor. Fakat her kış başlangıcında 3-4 gün bazen 1 hafta petekler ısınmıyor. Son katta oturuyoruz. Peteklerden kovalarca su alıyoruz ama peteğin en üst kısmı ısınıyor, gerisi buz gibi kalıyor. Sebebini bir türlü bulamadık. Şimdiden teşekkürler.

 • mak. müh. özcan

  peteklerin havası alınırken kombi çalışması gerekir mi? Bu sorunu çözmek için hava alma anahtarınızın olması yeterlidir. Peteğin içerisinde su dönüşümü yapılırken kombinin havası daha iyi alınır

  • Cihazlı Tesisatçı

   Özcan bey bu konuya açıklık getirdiğiniz için sağolun. Fakat kombi çalışırken peteklerin havasını almak yerine kombiyi kapalı konuma alıp hava almak daha doğru bir uygulama olacaktır. Zira kalorifer peteklerinde su dolaşırken sürekli hava almak zorunda kalınabilir.

 • zekai ülgen

  döküm radyatörlerimiz tıkalı hava da gelmiyor suda gelmiyor bu kış ısınamadım bu işlerle ilgilenen arkadaşlar varmı teşekkürler

  • Murat Taştan

   Petek temizliği yapıyoruz ancak peteklerin ömrü bittiyse değiştirmeniz gerekecektir.

 • hamza celik

  dairemdeki radyotörlerin belli kısımlarının ısınmaması üzerine internetten arastırma yaptıgımda ilk önce randyatör içindeki havadan kaynaklı olabileceği yada kirlenmeden kaynaklı olabileceğini istanbul tesisatın makalelerinden öğrendim
  nalburdan aldığım hava alma aparatı ile peteklerin hava purjöründen havalarını boşaltıp peteklerimi teker teker kontrol ettim suanlık bir sıkıntı yok inşallahda olmaz

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.