1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 oy, ortalama puan: 5,00 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...

Lavabo Tıkanıklığı Açmanın Püf Noktaları

lavabo açmanın puf noktaları

Lavabo tıkanıklığı nedir?

Lavabo gideri akan suyun miktarını kanalizasyona aktaramayacak durumda olmasına lavabo tıkanıklığı denir. Normal bir lavaboda ya da mutfak evyesinde akan su beklemeden, birikmeden direkt olarak lavabo giderinden tahliye edilir. Eğer akan su ya da dökülen su kısa sürede lavabo gideri tarafından tahliye edemiyorsa lavabo tıkanıklığı mevcuttur.

Lavabo tıkanıkılığı ihmal edilmemesi gereken bir surumdur. İstenmeyen şekilde lavabo dışına su taşabilir, lavabo kullanımını güçleştirir. Mutfak evyelerindeki tıkanıklık hijyen açısından tehlikelere sebep olabilir. Bulaşık yıkanmasını imkansız hale getirir. Tıkanıklık giderilmezse uzun vadede sadece lavabonun tıkanması değil kanalizasyon tesisatına da zararlar verebilir.

Bunların yanısıra lavabo tıkanıklıkları istenmeyen kokuların oluşmasına da sebebiyet vermesi muhtemeldir.

Mutfakta bulaşık makinası çalışıyor ise ve tıkanıklık gider tahliye borusunun ilerisine geçtiyse tıkalı lavabolarda bulaşık makinası su tahliyesi sırasında lavabodan su çıkması da muhtemel sonuçlardan biridir. Giderden su gitmediği için lavabo bulaşık makinasından gelen su ile dolacak ve en sonunda lavabo taşacaktır.

Lavabo Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?

 • Lavabo giderinin aktaramayacağı boyutta nesnelerin tahliye borusuna kaçması temel sebeptin.
 • Yemen yapımında kullanılan yağlar. Yağlar lavaboya döküldükçe tıkanıklığa sebep olacak şekilde tahliye borusunu zamanla tıkarlar.
 • Uzun süreli kullanımlarda genel kalıntı birikimi lavabo tıkanıklığına sebep olurlar.
 • İnşaat veya tadilat sonrasında lavaboya boya, inşaat artığı vs. dökme sonucu tıkanıklıklar oluşabilir.
 • Saç ve benzeri kalıntıların uzun süre yığılması.
 • Lavabo giderindeki çöküntü.
 • Mutfak evyesinde çamurlu meyve sebze yıkanası sonucu artık birikmesi
 • Geneleksel alışkanlığımız olan çayın posasının evyelere dökülmesi

Bu sayılan sebeplerden bir ya da birkaçının oluşması sonrası lavabo giderleri suyu yeterince hızlı tasfiye edemez. İlk önce su eskisine göre daha yavaş giderken zamanla tıkanıklık artacaktır. Bunun sonucu olarak da lavabo zamanla taşacak, dışarıya akacak veya mutfak evyelerinde arkaya doğru su sızıntısı başlayacaktır. Sonuçta hem akan lavabo/evye etrafı ve muhtemelen etrafına çeşitli zararlar verecektir. Mutfaktan alt kata su akmasının en yoğun olarak yaşandığı durumlar lavabo tıkanıklığı, taşmalarıdır.

Lavabo Tıkanıklığı Açma Temel Yöntemleri

 1. Pompa ile açma: Hafif lavabo tıkanıklıkları için kullanılır. Lavabo ya da evye içerisine tahliye borusundan geçemeyecek büyüklükte atıkların bulunması ile ortaya çıkar. Pompa lavabo giderine bastırılıp çekilerek basınç yardımı ile nesne çıkartılmaya çalışılır. Bu yöntem yağlanma gibi durumlarda tamamen etkisizdir.
 2. Doğal Yöntemler: Sirke karbonat ya da sirke tuz karışımları kullanılarak lavabo açması denenebilir.
 3. Çamaşır suyu ve sıcak su: Çamaşır suyunu döküp beklediğiniz yöntemdir. Ama bildiğiniz gibi çamaşır suyu çevreye çok zararlı bir maddedir. Bu yüzden 2. madde olan doğal yöntemlerle lavabo açmayı tavsiye ederiz. İkiside aynı derecede başarılı olacak yöntemlerdir.
 4. Kimyasal Lavabo Açıcılar: Marketlerde satılan kimyasal lavabo açma kitleri ile üzerlerinde yazılan şekilde uygulama yapılabilir. Geçici bir çözüm olmasının yanısıra tam olarak tıkalı yerlerde uygulanılırken çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü kimyasal tepkime tam tıkalı lavabolarda dışarı doğru tepkimeye uğrayabilir, sıçrayabilir ve size zarar verebilir.
 5. Tel yardımı ile açma: Lavabo tıkandığı durumlarda su tahliye borusuna birşey sıkıştığını düşünüyorsanız bir tel yardımı ile itebilirsiniz. Ama tesisat sisteminizin devamında da küçük tıkanıklar varsa çözümü daha zor olacak şekilde tıkanıklar artabilir.
 6. KALICI ÇÖZÜM: Uygulanan bütün lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri pratik ve hızlı olarak görünebilir. Ama hiç birisi kalıcı değildir. Pratik olduğunu düşündüğümüz bu yöntemler uzun vadede özellikle mutfak evyelerinde tıkanıklığın artmasına sebep olacaktır. Bu da tamamen tıkalı bir tesisata sebep olacaktır. Evinize makinayla lavabo açan usta çağırın.

Makinayla lavabo gideri açılması en doğru, kolay ve masrafsız yöntemdir. Her evde lavaboya yemek artığı, yağlar, saç ve istenmeyen bir çok şey kaçabilir. Zamanla bunların birikmesi kaçınılmazdır. Bu durumda makina ile lavabo açmaya gelen ekip kamera sistemleri ile tıkanıklığın tam sebebini bulur, gerekli cihazları ile lavabo-evye tıkanıklığını açar ve tekrar kamera ile kontrolünü sağlayarak sizi bu büyük sıkıntıdan kurtarır.

Bu içeriği paylaş
Tüm yorumları göster

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.