1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (16 oy, ortalama puan: 4,44 Verdiğiniz oy için teşekkürler
Loading...
evde-su-kacagi-nasil-anlasilir

Evde Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Su kaçaklarını vereceğimiz bilgilerle anlamak artık zor değil. Evinizde su kaçak olup olmadığını nasıl anlarsınız bu yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Su kaçakları akıntı şekline göre tahmin edilebilir. Mesela aniden başlayıp sürekli akan bir su varsa temiz su borusunun patlamış olma ihtimali çok yüksektir. Eğer yavaş yavaş kabarmaya başlamış ve gittikçe kabaran bölge genişliyorsa uzun zaman geçmesine rağmen damlamıyorsa pis su kaçağı olma ihtimali yüksektir. Birde siyahlaşan tavanlar vardır bunlar net olarak anlaşılamaz. Banyodaki havasızlıktan buharın nemiyle karartması da olabilir yukarı banyodan çok ufak bir sızıntının neden olduğu bir sorunda olabilir. Net bir bilgi için testleri yapmak cihazla kontrol gerekir. Belirttiğimiz hususlar tamamen tahmine dayalıdır. Evde su kaçağını nasıl anlarım diyorsanız net olarak anlamanın yolu görüntülü cihazlardır.

Su kaçağını anlamanız için gerekli bilgiler

Su faturanız çok yüksek geliyorsa

Musluklar kapalı olduğu halde su sayacınız hala dönüyorsa

Alt katınıza su damlıyorsa büyük ihtimalle sizin daireden sızıntı oluyordur. Su yolunu bulsa da genelde hangi daireye denk geliyorsa orada kaçak çıkar. Bu sonuçlardan herhangi biri evinizde meydana geldiğinde şunu yapabilirsiniz. Evinizdeki muslukların hepsinin kapalı olduğundan emin olun. Özellikle klozetin yanında bulunan iki taharet musluğunu tamamen kapatın. Mutfak evyesinin altında bulunan taharet muslukları ve lavabo altında bulunan taharet musluklarını kapatın. Su sayacınızın üzerinde yazılı rakamları gece yatmadan önce not alın. Sayacın üzerinde yazılı rakamları aldıktan sonra sabah sayacınızı tekrar okuyun eğer aldığınız rakamlar arasında fark varsa su tesisatınız da kaçak var demektir.

Klozetinizi mutlaka kontrol edin çünkü umursamayacağınız ufak sızıntılar dahi aşağı kata gidebilir. Bazen klozetin üzerinde bulunan rezervuar içinden klozetin içine az az su akmaya başlar. Bu akan su sabaha kadar 30 litre su kaybına neden olabilir. Bu sebeplerde su faturanızın yüksek gelmesine sebep olabilir.

Evde karşı karşıya olduğunuz bir su kaçağı probleminiz varsa ve nereden geldiği bilmiyorsanız bize ulaşın tıkanıklığı yerini net olarak tespit edip onarımını yapalım. Su kaçak arama cihazıyla gelip su sızıntısı olan bölgeyi tespit ediyoruz. Hiçbir yeri kırmadan dökmeden su kaçağı tespitini gerçekleştiriyoruz.

5 Yorum

 • Zekiye Beyde

  Merhaba demir döküm nötron kombi kullanıcısıyım kombiyi yazlık konumunda almıştım fakat bugün kullanmaya açtım ama soğuk su akıyor normalde her zaman sıcak akardı kışlık konumda ısınıyor su fakat yazlıkta su ısınmıyor. Su derecesi 18 19 derecede

  • Murat Taştan

   Bahsettiğiniz konu uzmanlık alanımız dışında olduğu için kombi servisini aramanız gerekiyor efendim.

 • Erkan Temel

  Selam dairedeki bütün musluk vanalarını kapattığım halde su saatinin içindeki çark yavaş yavaş donuyor ayni zamanda işin aksi evin içinde kabaran veya su gelen kısımda yok ne olabilir

  • Murat Taştan

   sayacınız bozuk olabilir yada tesisatta beton içine denk gelen göremediğiniz bir kaçak vardır.

 • Ferdi Akdemir

  su kacağımız var esenlerde bana ulaşabilir misiniz?

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.